Skocz do zawartości

Zdjęcie

Obora wolnostanowiskowa na rusztach

63 odpowiedzi na ten temat

#41 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1160 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza , produkcja zwierzęca

Napisany 13 marzec 2011 - 22:27

Obora wolnostanowiskowa na rusztach To nie wiem jak tam jest to zrobione, bo po 3-4 miesiacach krowy nastoją 40-50cm obornika. Może stół paszowy jest tak wysoko????

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Obora wolnostanowiskowa na rusztach Dzisiaj, 12:59
  •  

#42 Share elemer

elemer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 528 postów

Napisany 13 marzec 2011 - 22:47

Obora wolnostanowiskowa na rusztach Z tego co pamietam to była mowa że nawet troszkę więcej. Krowy ledwo dotykały stołu paszowego po wybraniu obornika.

Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

#43 Share klos

klos

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 14 marzec 2011 - 21:05

Obora wolnostanowiskowa na rusztach jak dla mnie to obora na rusztach jest kiepskim rozwiazaniem, sasiad od dwoch lat uzytkuje taka i mowi ze ostatnia zima to droga przez mękę, pozamarzała mu gnojowica na rusztach i wszystko zostawało na wierzchu, poza tym nie ma paszowozu wiec krowy wciagaja sianokiszonke pod siebie i trzeba to wszystko wybierac!! tak jak ktos mowil jesli chodzi o legowiska to dla krow najlepsza jest sloma albo piasek a na rusztowej i jedno i drugie raczej odpada (po kilku latach na dnie kanalu moze uzbierac sie naprawde niezla jego ilosc - jak to pozniej wybrac?). I nikt mi nie powie ze ruszta sa zdrowe dla krow!! troche sie obor w zyciu naogladalem i gdybym mial wybierac to napewno wolalbym na plytkiej/glebokiej sciolce, niby jest wiecej pracy ale faktem jest ze obornik jest lepszy od gnojowicy.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share Montifan

Montifan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów

Napisany 14 marzec 2011 - 21:49

Obora wolnostanowiskowa na rusztach hossa slomy tez sie kiedys skonczy.

#45 Share lamborghini105

lamborghini105

Zawsze szczery ;D Rolnik oczywiście ;D

• Members
  • PipPipPip
  • 594 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Dziewczyny :-D

Napisany 14 marzec 2011 - 21:57

Obora wolnostanowiskowa na rusztach Pewnie że się skończy już się robi coraz gorzej ze słomą trzeba będzie bulić bo Ci co brykiet wytwarzają płacą i trzeba im będzie dorównać. Warto czasami pomyśleć o przyszłości żeby nie mieć problemu jak na własnym polu brakuje słomy.
Chce kupić windę (przekładnie łańcuchową) do podnoszenia, o udźwigu powyżej jednej tony. Proszę o kontakt na PW.

#46 Share bynio

bynio

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 27 marzec 2011 - 21:25

Obora wolnostanowiskowa na rusztach cześć panowie. na początku muszę przyznać AF to bardzo fajna i przydatna sprawa. Wiele ciekawych porad tu jest. Jeżeli chodzi o obore wolnostanowiskowa to jestem jak najbardziej za rusztami. ja co prawda jestem jeszcze w fazie projektu ale chce ruszta. zastanawiam sie tylko nad głeboką po drugiej stronie stołu paszowego, jednak argument o jałówkach które przechodza potem z głebokiej na ruszt daje mi wiele do myslenia i skłonny jestem chyba po raz kolejny robic zmiany w projekcie. co do kanałów to pomysł by zrobic je również pod legowiskami bardzo mi sie podoba. wymysliłem juz nawet jak mieszać gnojowicę. Prosił bym jednak Rolstudenta by podzielił się ze mną swoim pomysłem z rozmieszczeniem kanałów i mieszaniem gnojowicy. jesli inni maja takie rozwiązania to tez prosze o pomoc. Mozna wysłać schemat na bynio171@wp.pl będę wdzięczny za każda pomoc.pozdrawiam

#47 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 30 marzec 2011 - 21:47

Obora wolnostanowiskowa na rusztach kanału to standard w zależności od systemu mieszania, musisz podpatrzyć gotowe rozwiązania
ja mam dwa obwody
jeden do okoła stołu paszowego
drugi legowiska i ruszt miedzy legowiskami u krów

#48 Share bynio

bynio

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 31 marzec 2011 - 07:49

Obora wolnostanowiskowa na rusztach ok. ja chce zrobić jeden obieg dokoła podwójnych legowisk a drugi pod tymi właśnie legowiskami

#49 Share CzeStraM

CzeStraM

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 31 marzec 2011 - 21:38

Obora wolnostanowiskowa na rusztach Witam. Widzę że znów temat się ruszył :D Ja dalej kombinuję nad różnymi rozwiązaniami, mielą się papiery w sprawie "raportu środowiskowego"....
Ogólnie to rozkminiam opcję 6 kanałów (licząc od ściany): pod legowiskami przyściennymi, gnojowy, 2 pod legowiskami podwójnymi, gnojowy przy paszowym i ostatni po drugiej stronie paszowego. Chciałbym jeden obieg (slalomowy) ale nie widziałem "na żywca" takiego rozwiązania i nie wiem jak to zdaje egzamin (na zachodzie to działa ponoć). Turbina do rozbujania tego musi być niezła.. :lol: No i co ile trzeba by to mieszać ? bo już kilka obór zwiedziłem i każdy mówił co innego: jeden włączał raz dziennie na pół godziny, drugi co 2-3 dni, inny raz w tygodniu, jeszcze inny raz na miesiąc.... No i knif dodatkowy: kanały wychodzą o różnych szerokościach (ale przecież prędkości wodospadu tam chyba nie będzie.. ;) więc nie wiem jak to się będzie mieszało....
Taki jest plan ale ilości betonu mnie przerażają - zobaczymy po wstępnym kosztorysie...
Jeśli ktoś może się podzielić doświadczeniem to byłbym (albo bylibyśmy) wdzięczny B)

#50 Share bynio

bynio

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 01 kwiecień 2011 - 13:45

Obora wolnostanowiskowa na rusztach ja chce zrobić dwa mniejsze obiegi. moim zdaniem przy jednym dużym faktycznie trzeba by co dzień mieszać( tak mówił mi facet od wyposażania obór) a żeby miszec co dzień trzeba mieć automatyczne mieszadło by co dzień nie podpinac ciągnika. takie mieszadło kosztuje ok 30 tys( mozna pokąbinować i zrobić sobie oczywiście...) a tak to co trzy tygodnie "rozbujać" gnojowice i już. takie jest moje zdanie. jeżeli ktoś uważa inaczej i ma to sprawdzone w praktyce proszę ( prosimy :)) o rady

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share CzeStraM

CzeStraM

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 01 kwiecień 2011 - 21:25

Obora wolnostanowiskowa na rusztach Właśnie - widzę, że te odstępy czasu pomiędzy kolejnymi mieszaniami to chyba będzie sprawa kluczowa w dalszym projektowaniu... :mellow:
Jeśli też można wiedzieć - jak wpływają na jakość gnojowicy dodatki (chyba biologiczne) dolewane do niej. Wiem, że wiążą azot i niwelują zapach ale jak to wygląda w praktyce (i w portfelu) ???? ;)

#52 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów

Napisany 01 kwiecień 2011 - 22:03

Obora wolnostanowiskowa na rusztach ja u siebie mam 2 obiegi ale np znam taka bardzo fajna oborę gdzie jest slalom
zarówno my jak i tamten rolnik jest zadowolony

co do dodatków uzdatniających to jest kilka rodzajów
EM - myślę ze najtańszy sposób o ile nie stosuje sie do wg zalecanych dawek, wg mnie wystarcza już 0,1 litra na m3 pod warunkiem ze jest odpowiednio wcześnie i prawidłowo zaaplikowany
co on robi - powoduje wyrównanie struktury "zżera kozuch", wiąże wolny amoniak przez co zmniejsza straty podczas rozlewania i wydłuża jego działanie, sterylizuje gnojowice, poprawia jej przyswajalność,

kolejnym sposobem sa preparaty typu PRP FIX, oparte na węglu i zawierając odpowiednie substancje wspomagające drobnoustroje (można łączyć je z em) tu cena jest dość wysoka jeden kg to około 3 zł a potrzeba około 3 kg na m3
Alternatywa choć nie do końca może być miał z węgla brunatnego, poprawi stosunek c;n przez co stworzy warunki dla bakterii

generalnie chodzi o to aby gnojowica zaczęła fermentować w sposób kontrolowany tak by wytworzyły się kwasy próchniczne

#53 Share PALAX

PALAX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 212 postów

Napisany 03 kwiecień 2011 - 14:34

Obora wolnostanowiskowa na rusztach Czytam i czytam i dochodzę do wniosku że niektórzy pisząc że obora na ściółce jest lepsza chyba mają dobrych rodziców lub oborowego do pościełania. Ja mam oborę wolnostanowiskową na 120 DJP uruchomiona X.2000r. Decyzja zapadła na delty bo taniej i szybciej można wybudować. Więc po 4 latach odchodzimy od ścielenia ponieważ są dwa podstawowe problemy.
1) co zrobić z ogromną ilością obornika, chętnych sąsiadów nie brakuje do wzięcia. Jednak to nie o to chodzi by okolica nawoziła swoje pola moimi nawozami naturalnymi. Obornika od maja do pażdziernika nie dam na łąkę. PRAWDA !
2) skąd brać słome? W okolicy powstało kilka brykieciarni co zawyżają cenę za słomę, a płacić za gotową bele ze sterty po 30-35 zł i gnój oddawać to bezsens.
3) duża pracochłonność
4) problem to kładzenie się krów na korytarzach gnojowych, pomimo że na legowiskach są maty artjenowskie.
Więc przestaliśmy ścielić. Delty zgarniały pulpę gnojową. Gnojownia została zamurowana i powstał zbiornik o pojemności ponad 1400 metrów sześciennych. Gnojowice zużywam całą w moim gospodarstwie i nie muszę jej nikomu oddawać. Ci co piszą że co z nią zrobić to nie wiedzą co mówią. Przy byde są łąki głodne gnojowicy zwłaszcza te torfowe, a i pozostałe nie pogardzą. Ja gnojowicę z okresu zimowego wylewam pod kukurydzę na wiosnę, nastepnie co uzbieram wylewam na trawy po każdym pokosie. No chyba że ktoś ma ziemi sporo to inna sprawa i ma swoją słomę. Dodatkowo wywóz gnojowicy jest mniej pracochłony i bardziej czysty. Dziś po prawie 11 latach użytkowania obory zdecydowanie bym budował na kratach. Przy Hodowli bydła mięsnego może i głęboka ściółka będzie lepsza, jednak to system dla obszarników ziemskich. Wynik analizy gnojowicy załanczam poniżej. Gnojowica składowana na zewnątrz, rozcieńczona deszczówką z dachu oraz śniegiem co nawiany był do zbiornika

Wada mojego obecnego systemu jest syndrom mokrej racicy. Tzn, racica staje się mięka i pęka często skura w okolicy pięki z racji środowiska mokrego. Pomimo że delty chodzą po 5 razy na dobę. Dlatego krata i tylko krata przy krowach mlecznych.
;)

Załączone miniaturki

• analiza gnojowicy 2010.JPG

Z góry przepraszam za błędy ortograficzne i literowe. Nigdy nie bylem w tym mistrzem. Jeśli pomogłem - Wciśnij zieloną strzałkę widoczną na moim poście po prawej stronie.

POZDRAWIAM PALAX

#54 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów

Napisany 03 kwiecień 2011 - 18:37

Obora wolnostanowiskowa na rusztach a stosujesz kąpiel racic, na syndrom szybko pomaga siarczyn miedzi 6 w twoim przypadku proponuje 1,5 kg na 100 litrów wody

lub nie wiem czy słyszałeś o firmie Chrisal PIP oni mają takie specjalne płyny do kapieli oparte na pożytecznych drobnoustrojowych, tu masz link to dystrybutora ich produktów, jak do niego napiszesz prześle ci więcej informacji

#55 Share ceeenha

ceeenha

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 03 kwiecień 2011 - 18:40

Obora wolnostanowiskowa na rusztach ja mam pytanie do rolstudenta mam u siebie pod kratami kozuch gdzies z 50-60 cm jakim dobrym srodkiem moge go rozwalic ?? stosowalem kiedys aktywator z tego co pamietam nazywal sie "AMU 2000" ale nic to nie dało
i gdzie mozna kupic ?

Edytowany przez ceeenha, 03 kwiecień 2011 - 18:56.

#56 Share PALAX

PALAX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 212 postów

Napisany 03 kwiecień 2011 - 19:54

Obora wolnostanowiskowa na rusztach Kompiel racic stosuje od 3 lat siarczanem miedzi i w różne cudowne środki nie wierzę. Bo sporo ich wypróbowałem, drobnoustrojów nie próbowałem. Najtańszy sposób to kompiel w siarczanie, ostatnio kupowałem go po 242zł/25kg brutto. I nie jak piszesz 1,5kg /100L wody tylko 5kg/100 l lub w przypadkach ciężkiej i dużej liczby kulawizn stosujemy 10% roztwór przez 3 dni co dwa tygodnie. Następnie powracamy do normalnego stężenia 5%.
Z góry przepraszam za błędy ortograficzne i literowe. Nigdy nie bylem w tym mistrzem. Jeśli pomogłem - Wciśnij zieloną strzałkę widoczną na moim poście po prawej stronie.

POZDRAWIAM PALAX

#57 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów

Napisany 03 kwiecień 2011 - 22:53

Obora wolnostanowiskowa na rusztach u mnie w oborze wystarcza 1,5 kg przez 4 udoje i to tak raz na 3 tygodnie racice twarde truskawek nie ma

co do kozucha to ja używam EM nie zniknie on do końca ale zostanie około 10 cm
jeśli masz z nim wielki problem to ostatnio na uczelni wymyśliłem ze można by go posypywać miałem z węgla kamiennego lub brunatnego (lepiej) co poprawi stosunek węgla do azotu, trzeba tylko wyliczyc ile go wsypac aby wyniusł 20:1 ( taki stosunek zapewnia szybką i korzystną dla nas fermentację)

jest to podobny efekt jak przy stosowaniu mocznika na słomę, tu tez poprawia się stosunek c;n który w słomie wynosi 50-150 do 1 wiec jest za mało azotu optimum to 30 do 1 dla szybkiej fermentacji
a dla kozystnej dla nas to 20 do 1 ( dlatego obornik fermentuje szybciej jak sama gnojowica lub sama słoma)

uprzedzam jeszcze nie testowałem tego sposobu ale mam zamiar spróbować łącząc miał węglowy z EM,

#58 Share ceeenha

ceeenha

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 04 kwiecień 2011 - 17:47

Obora wolnostanowiskowa na rusztach jak ten srodek sie stosuje ? rozpuszcza sie w wodzie ?ile go sie stosuje na m3
wystarczy wlac przez kraty czy trzeba wymieszac ??

#59 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów

Napisany 04 kwiecień 2011 - 18:17

Obora wolnostanowiskowa na rusztach obecnie kupuje się go w bańkach 20 litrów

ja wlewam go w ten sposób ze biorę rurę plastikową calową wbijam ją pod kozuch i wlewam EM rozcieńczony do 1-2 i później 20 litrów wody im częściej zrobisz takie nakłucia tym lepiej, staraj się nakłuwać tam gdzie ten kozuch jest najgrubszy, oczywiście jest to trochę pracochłonne, a później możesz wymieszać szambo przez 20 - 30 minut 2-3 miesiące i po kozuch powinno nie zostać śladu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share ceeenha

ceeenha

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 04 kwiecień 2011 - 18:24

Obora wolnostanowiskowa na rusztach mógłbys dac mi namiar na kogos kto to sprzedaje ?