Zaloguj się, aby obserwować  
Badylarz

Wiosenne wapnowanie pod warzywa

Polecane posty

Badylarz    15

Witam

 

Mam na magazynie 2 tony wapna "tlenkowo-węglanowo-magnezowego", kupione w tamtym roku, w workach po 50 kilo jednak nie było czasu rozsiać. Wiem, że na świeże wapnowanie źle reagują m.in. marchew, pietruszka, seler, buraczek ale to raczej nie z własnego doświadczenia a z różnych materiałów, które czytałem do tej pory (gazety, książki, internet). A jak jest Waszym zdaniem? Nie siać lepiej pod te gatunki? Orki na zimę też nie robiłem, wiosną jak najszybciej rozsiałbym wapno a potem przyorał to może efekt nie byłby taki zły, dawka też delikatna...

 

Czekam na Wasze opinie.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesmag    54

wielokrotnie dawałem wapno magnezowe razem z nawozami-wprawdzie nie dużo(ok.0,5 tony),pogłównie też dawałem,nawet na ziemniak.

nie zauważyłem żeby były jakieś skutki negatywne wręcz przeciwnie.

dla przykładu;miałem w buraczku z wiosny wymoklisko,potem w lato w tym miejscu był zabiedzony,posypałem wapnem aż grubo,no i przy zbiorze był tam buraczek najładniejszy.

mówią że buraczek po świeżym wapnie będzie miał brodawki-u mnie wręcz odwrotnie.

pod marchew na wiosnę kiedyś dolomit rozrzutnikiem woziliśmy-tam było ponad 3 tony na ha-dolomit delikatny,ale jednak.

nie wiadomo jak na twoich ziemiach to zareaguje,może podziel na mniejsze dawki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomalek0    6

Co do innych warzyw to sie nie wypowiadam ale co do marchwi to nigdy nie wapnuj na wiosne bo szkoda siania co do ziemniaka to 0,5t na ha mozna dac spokojnie pogłownie a większa dawka to parch murowany. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesmag    54

pogłównie na ziemniaka dawałem ponad 2 tony,ale jak już krzaczki są tak na 10-15 cm-gładkie aż miło było patrzeć.

pod marchew dawałem dolomit lub mało agresywne i to nie dużo.

może poczekaj do jesieni z tym wapnowaniem,czy to aż taki kwaśny masz odczyn?

wapno wapnu nie równe i tak samo gleba glebie nie równa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jezewianin    0

jeżeli chcesz wapno przyorać to może spróbuj warzywa o płytkim systemie korzeniowym. kapusty powinny wytrzymać. ale dla pewności powinieneś pH gleby sprawdzić. możesz kupić takie zestawy w sklepach ogrodniczych. no i oczywiście jaka to jest gleba? gleby ciężkie maja większa buforowość niż gleba lekka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Badylarz    15

Gleby 3 i 4 klasy, wapno dam po kapusty bo do tej pory z kapustą nie miałem problemów gdy było pod nią wapnowane na wiosnę i to w większych ilościach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
badyl321    0

Panowie ja też mam zamiar dać pod warzywa tak z 300 kg ha wap mag. Co o ty myślicie pomysł narodził się gdyż nigdy nie wapnowąłem pola i moze chociaż troszkę wapna wiosną myślicie że coś pomoże.?;d

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez ROBERTINHO
      Witam.
      Ile rzędów bobu pod traktor mogę wsadzić. 2czy 3 rzędy pod traktor? Uprawa będzie prowadzona zetorem 5211 a bób będzie przeznaczony bezpośrednio na świeży rynek. Bardzo proszę o sugestie w tej sprawie. Z góry dzięki za odpowiedzi.
    • Przez SUZI
      witam!
      chcialbym wiedziec ilu agrofotowiczów sieje cebule ??? jezeli tak to na jakim areale i jakie macie plony ??? jakimi siewnikami siejecie i jakie dawki nawozow stosujecie ???
    • Przez jopi1991
      Witam . Planuje się troszkę przebranżowić i zacząć siać warzywa. Na początek z 2-3 ha Obecnie sieje pszenicę rzepak buraki kminek, groch, kukurydzę Ziemię mam 1 2 3a i 3b.. najwięcej 2 i 3 a. Jakie warzywka najlepiej żeby nie było dużego nakładu na maszyny na samym początku....dużo u nas sieją marchwi cebuli fasoli szparagowej, pietruszki,groszek zielony zdarza się kapusta ,ogórek odpada bo trzeba ludzi  do zbioru ...Rozumiem że jak warzywa to niezależnie jakie sprzęt do nawadniania trzeba kupić?
    • Przez mf235angol
      Witam mam pytanie odnośnie rosady i odmian papryki gróntowej. Gdzie morzna ją zakupić i jakie są ceny?
    • Przez vitara
      Witam
      Gdzie ogłaszacie że sprzedajecie swoje warzywa ? i w jakich cenach
      macie jakieś swoje ulubione portale giełdy ?
      Jestem związany z firmą skupującą warzywa i często szukam różnych warzyw
      i ilościach paletowych.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj