Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wiosenne wapnowanie pod warzywa

8 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Badylarz

Badylarz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 682 postów

Napisany 08 marzec 2011 - 18:18

Wiosenne wapnowanie pod warzywa Witam

Mam na magazynie 2 tony wapna "tlenkowo-węglanowo-magnezowego", kupione w tamtym roku, w workach po 50 kilo jednak nie było czasu rozsiać. Wiem, że na świeże wapnowanie źle reagują m.in. marchew, pietruszka, seler, buraczek ale to raczej nie z własnego doświadczenia a z różnych materiałów, które czytałem do tej pory (gazety, książki, internet). A jak jest Waszym zdaniem? Nie siać lepiej pod te gatunki? Orki na zimę też nie robiłem, wiosną jak najszybciej rozsiałbym wapno a potem przyorał to może efekt nie byłby taki zły, dawka też delikatna...

Czekam na Wasze opinie.
Pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wiosenne wapnowanie pod warzywa Dzisiaj, 05:46
  •  

#2 Share wiesmag

wiesmag

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1534 postów

Napisany 08 marzec 2011 - 18:50

Wiosenne wapnowanie pod warzywa wielokrotnie dawałem wapno magnezowe razem z nawozami-wprawdzie nie dużo(ok.0,5 tony),pogłównie też dawałem,nawet na ziemniak.

nie zauważyłem żeby były jakieś skutki negatywne wręcz przeciwnie.

dla przykładu;miałem w buraczku z wiosny wymoklisko,potem w lato w tym miejscu był zabiedzony,posypałem wapnem aż grubo,no i przy zbiorze był tam buraczek najładniejszy.

mówią że buraczek po świeżym wapnie będzie miał brodawki-u mnie wręcz odwrotnie.

pod marchew na wiosnę kiedyś dolomit rozrzutnikiem woziliśmy-tam było ponad 3 tony na ha-dolomit delikatny,ale jednak.

nie wiadomo jak na twoich ziemiach to zareaguje,może podziel na mniejsze dawki.

#3 Share ziomalek0

ziomalek0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 08 marzec 2011 - 21:37

Wiosenne wapnowanie pod warzywa Co do innych warzyw to sie nie wypowiadam ale co do marchwi to nigdy nie wapnuj na wiosne bo szkoda siania co do ziemniaka to 0,5t na ha mozna dac spokojnie pogłownie a większa dawka to parch murowany. Pozdrawiam

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Czy warto uprawiać dynie? zobacz »

•  

#4 Share wiesmag

wiesmag

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1534 postów

Napisany 08 marzec 2011 - 22:34

Wiosenne wapnowanie pod warzywa pogłównie na ziemniaka dawałem ponad 2 tony,ale jak już krzaczki są tak na 10-15 cm-gładkie aż miło było patrzeć.

pod marchew dawałem dolomit lub mało agresywne i to nie dużo.

może poczekaj do jesieni z tym wapnowaniem,czy to aż taki kwaśny masz odczyn?

wapno wapnu nie równe i tak samo gleba glebie nie równa.

#5 Share Jezewianin

Jezewianin

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 12 marzec 2011 - 22:42

Wiosenne wapnowanie pod warzywa jeżeli chcesz wapno przyorać to może spróbuj warzywa o płytkim systemie korzeniowym. kapusty powinny wytrzymać. ale dla pewności powinieneś pH gleby sprawdzić. możesz kupić takie zestawy w sklepach ogrodniczych. no i oczywiście jaka to jest gleba? gleby ciężkie maja większa buforowość niż gleba lekka.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6 Share Badylarz

Badylarz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 682 postów

Napisany 13 marzec 2011 - 11:09

Wiosenne wapnowanie pod warzywa Gleby 3 i 4 klasy, wapno dam po kapusty bo do tej pory z kapustą nie miałem problemów gdy było pod nią wapnowane na wiosnę i to w większych ilościach.

#7 Share Jezewianin

Jezewianin

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 13 marzec 2011 - 18:30

Wiosenne wapnowanie pod warzywa kapusta wytrzyma ja ja sadze po wiosennym kurzym oborniku. po takim kwasie na polu rosnie jak głupia ;)

#8 Share tomaszs88

tomaszs88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 455 postów

Napisany 31 marzec 2011 - 18:52

Wiosenne wapnowanie pod warzywa a jak się ma obornik i wapno magnezowe dane jednocześnie pod kapustę i pod brokuł... ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9 Share badyl321

badyl321

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 11 luty 2012 - 11:17

Wiosenne wapnowanie pod warzywa Panowie ja też mam zamiar dać pod warzywa tak z 300 kg ha wap mag. Co o ty myślicie pomysł narodził się gdyż nigdy nie wapnowąłem pola i moze chociaż troszkę wapna wiosną myślicie że coś pomoże.?;d