Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica przypalona saletrą, co zrobić?

50 odpowiedzi na ten temat

#41 Share farent

farent

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 09 marzec 2011 - 23:09

Pszenica przypalona saletrą, co zrobić? to kolego ty jeszcze malo wiesz a wogole jak moja przenica po rozsianiu nawozu mialaby czekac na deszcz zeby go rozpuscic to by bylo po niej a nawet gdy go rozpusci twoja woda to zostanie na wierzchniej warstwie gleby i do korzeni nigdy nie dotrze jezeli chodzi o siew na zamarznieta glebe co innego dzieje sie kiedy ziemia jest rozmarznieta

@farent gdzie to wyczytałeś albo kto ci tego naopowiadał? Proponuję ci zajrzeć do pierwszego lepszego podręcznika fizjologii roślin lub uprawy, ale najlepiej zajrzy najpierw do podręcznika biologii z gimnazjum :)

sory nie tak temperatura co przedewszystkim powietrze go rozpuszcza tlen i wilgoc powietrza

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica przypalona saletrą, co zrobić? Dzisiaj, 23:15
  •  

#42 Share MichalR

MichalR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 826 postów

Napisany 09 marzec 2011 - 23:09

Pszenica przypalona saletrą, co zrobić? Nowy na forum i od razu takie herezje szerzy. Skończyłeś jakąś szkołę rolniczą czy wywnioskowałeś to wszystko z własnego doświadczenia? Może poprzesz to jakimiś badaniami naukowymi? Przedstaw chociaż jedno wiarygodne źródło na udowodnienie tego co piszesz.

Krążysz coraz bliżej prawdy, ale to jeszcze nie jest to.

Dodam jeszcze może, że jak byś dał dużą dawkę azotu nawet w formie rsm albo dolistnie podczas suszy to prawdopodobnie byś spalił pszenicę, z jednego podstawowego powodu - susza fizjologiczna spowodowana zbyt dużym stężeniem azotu w roztworze glebowym, zablokowała by pobieranie wody przez roślinę, ze względu na zbyt duże różnice stężeń między roztworem glebowym a sokiem komórkowym. Przy nawożeniu dolistnym azot dostaje się do rośliny również przez liście, ale są to niewielkie ilości, no i pośredniczy w tym również woda.

Edytowany przez MichalR, 09 marzec 2011 - 23:38.

Jeżeli pomogłem, kliknij zieloną strzałkę ------->

#43 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 09 marzec 2011 - 23:25

Pszenica przypalona saletrą, co zrobić?

sory nie tak temperatura co przedewszystkim powietrze go rozpuszcza tlen i wilgoc powietrza

Tlen rozpuszcza? haha A wilgoć co to jest? nic innego jak woda :P(Może moderatorowi nie przypada tak pisać ale naprawdę nie mogę powstrzymać śmiechu)
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1438 postów

Napisany 09 marzec 2011 - 23:36

Pszenica przypalona saletrą, co zrobić? to ja ide schować saletre do szczelnej komory w ktorej nie ma tlenu bo sie rozpusci

#45 Share darek195

darek195

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 10 marzec 2011 - 00:16

Pszenica przypalona saletrą, co zrobić? Tak na margninesie, co do rozpuszczania tego azotu: Oczywiście sama temperatura nie rozpusza go, tylko ma wpływ na szybkość tego procesu. Bo trzeba pamiętać że azot w saletrze to połowa jest forma amonowa a połowa azotanowa. Rośliny pobierają azot w formie azotanowej, więc azot w formie amonowej musi przejść do formy azotanowej, i tu istotną role odrywa temperatura, bo im cieplej tym szybciej ten proces przebiega. Dlatego też nikt (chyba nikt) nie stosuje dawki startowej w formie mocznika, bo tam jest azot w formie amidowej, czyli najpierw azot przechodzi do formy amonowej a potem do azotanowej, i tu też istotną role odgrywa temperatura i wilgoć, czy jak kto woli woda:)
Jeśli się mylę niech ktoś mnie poprawi...

#46 Share MichalR

MichalR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 826 postów

Napisany 10 marzec 2011 - 09:22

Pszenica przypalona saletrą, co zrobić? Lepiej bym tego nie wyjaśnił :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#47 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów

Napisany 10 marzec 2011 - 20:35

Pszenica przypalona saletrą, co zrobić? Ale rośliny pobierają azot w formie amonowej i azotanowej.
Zapraszam na swój profil

#48 Share MichalR

MichalR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 826 postów

Napisany 10 marzec 2011 - 21:46

Pszenica przypalona saletrą, co zrobić? Tak, rzeczywiście zgadza się, mogą też pobierać w formie azotynowej.

#49 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów

Napisany 10 marzec 2011 - 22:24

Pszenica przypalona saletrą, co zrobić? Jest forma przechodząca w procesie nitryfikacji i występuje w śladowych ilościach i pobierają ja w małych ilościach.
Zapraszam na swój profil

#50 Share farent

farent

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 11 marzec 2011 - 23:24

Pszenica przypalona saletrą, co zrobić? Nie jestem chemikiem a to co wpisałem to dowód jest potraktuj saletrę czy mocznik gorącą woda lub podgrzanym powietrzem a w drugim naczyniu zimna woda to sam się przekonasz a worek wystarczy zrobić małą dziurkę i będzie powietrze go sklejać bo ma wilgoć a jaki procent lotnego azotu wraz z wilgocią pobiera pszenica przez liście to se sam sprawdź na pisane na etykiecie inf.nawozów płynnych takich jak ekolist -basfoliar

Edytowany przez milanreal1, 12 marzec 2011 - 00:16.
cytowanie poprzedniego posta

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów

Napisany 12 marzec 2011 - 00:14

Pszenica przypalona saletrą, co zrobić? To akurat logiczne że w gorącej wodzie prędzej się rozpuści podobnie jak cukier czy sól :P
Tu tez się zgodzę dziura w worku i wilgoć będzie pochłaniana, saletra ma 7stopień higroskopijności w 10 stopniowej skali.
A pszenica nie pobiera N zawartego w atmosferze, nie jest do tego zdolna tak jak rośliny motylkowate.
Zapraszam na swój profil