Skocz do zawartości

Zdjęcie

Badanie jakości pasz

15 odpowiedzi na ten temat

#1 Share savas

savas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 232 postów

Napisany 05 marzec 2011 - 10:12

Badanie jakości pasz Ostatnio zrobilem badania składu kiszonek, była to kukurydza pryzma i trawy(bele z zakupu 3 pokos), wrzucam wyniki i zachecam do komentowania jezeli ktos sie zna, tymczasem czekam na zywieniowca.
sianokiszonka;
ADF 21,2
ADF w s.m. 37,5 g/100g
Białko ogólne 8,6 g/100g
Białko ogólne w s.m. 15,1 g/100g
NDF 31,6 g/100g
NDF w s.m. 55,8 g/100g
pH 5,8
Popiół surowy 6,5 g/100g
Popiół surowy w s.m. 11,6 g/100g
Sucha masa 56,6 g/100g
Tłuszcz surowy 1,9 g/100g
Tłuszcz surowy w s.m 3,4 g/100g
Włókno surowe 16,3 g/100g
Włókno surowe w s.m. 28,8 g/100g

kukurydza
ADF 6,8
ADF w s.m.19,6 g/100g
Białko ogólne 2,8 g/100g
Białko ogólne w s.m. 8,1 g/100g
NDF 11,5 g/100g
NDF w s.m. 33,3 g/100g
pH 3,9
Popiół surowy 1,4 g/100g
Popiół surowy w s.m. 4,0 g/100g
Skrobia 13,1 g/100g
Skrobia w s.m. 38,1 g/100g
Sucha masa 34,5 g/100g
Tłuszcz surowy 1,4 g/100g
Tłuszcz surowy w s.m 4,1 g/100g
Włókno surowe 5,1 g/100g
Włókno surowe w s.m.
14,8 g/100g

Edytowany przez savas, 05 marzec 2011 - 10:17.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Badanie jakości pasz Dzisiaj, 21:08
  •  

#2 Share wolowik

wolowik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 391 postów

Napisany 05 marzec 2011 - 12:01

Badanie jakości pasz w siaonkiszonce białko strawne bardzo ładne natomiast w kiszonce z kukurydzy trochę małe. Dlaczego nie masz oznaczonej EM ? I właściwie do czego służy ADF i NDF bo to są tylko miary włókna?

#3 Share sylwester303p

sylwester303p

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 05 marzec 2011 - 12:32

Badanie jakości pasz A gdzie można takie badanie pasz zrobić i ile ono kosztuje?

#4 Share zootechnik

zootechnik

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 59 postów

Napisany 06 marzec 2011 - 00:53

Badanie jakości pasz Witam.

Aby prawidłowo opisać wyniki należe brać pod uwagę tylko te w S.M.

Sianokiszonka:
SM - 56 - ok.
NDF / ADF - ok. stosunek prawidłowy
Białko - 15,1 średnio, mogło by być więcej np. 18.
Włókno - 28 - ok.
pH - 5,8. Jak było trochę niżej ok. 5,0 to będzie Ci się lepiej przechowywać. No ale masz SM 56% więc nic się nie da zrobić.
Generalnie jest dobrze. Choć brakuje energii netto laktacji w MJ / NEL wg. DLG lub jak kto woli JPM jednostek produkcji mleka wg. INRAtion.
Powinna być na poziomie ok. 6.2 - 6,3 MJ NEL w SM. Przydała by się pozycja cukry/węglowodany ... aby wnioskować o energii. No ale za to podano NDF i ADF.

Kiszonka z kukurydzy:
Skrobia 38 w SM !!! pięknie. Mimo że nie ma energii to można wywnioskować że przy włóknie 14% wartość ta jest bardzo duża ok. 6,7 MJ NEL w SM (to tak na oko mając w głowie podobne wyniki). Czyli w kiszonce jest mnóstwo kolb, była zebrana późno i mała masa liści, łodyg itp. daje jej takiej wartości. Przy okazji widać poniżej że duża ilość cukru spowodowała świetne zakiszenie i niskie pH.
SM - 34 % OK.
NDF/ADF - OK. stosunek prawidłowy.
pH - 3,9 !!! super tak trzymaj
białko - 8,1 - wiadomo więcej nie wyciągniesz no +1% max. KK to energia, a jak widać jest jej dużo. Widziałem max 9,5% w S.M.
Jak będzie więcej białka to będzie oznaką szybszego zbioru, dużej ilości wody, niskiej wartości energetycznej mało węglowoda, dużej zawartości włókna i zaburzonemu stosunkowi NDF do ADF. Będzie też słabo się kisić i pH będzie wysokie ..

Proponuje żeby ktoś jeszcze się wypowiedział bo mogłem coś pominąć i niedointerpretować.

Analizy wykonują uczelnie rolnicze, Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław, Olsztyn, Bydgoszcz, oraz PODR Stare Pole i inne, wiele firm związanych z żywieniem na aparatach NIRR oraz lab. firmy sprzedającej ziarno kukurydzy. Trzeba poszukać. Koszt badania ok. 80 - 120 zł.

#5 Share savas

savas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 232 postów

Napisany 06 marzec 2011 - 11:26

Badanie jakości pasz zootechnik dziekuje za rzeczową analizę i juz wyjasniam niektore watki. Otóz baloty byly zbierane pozno, przesuszone na pokosie co pewnie spowodowalo tak wysokie ph i wysoka S.M, ogolnie z tym nie ma rewelacji co tez widac jak sie ta trawe rozmiesza.
Co do kk to byly to mieszance z KWSu FAO ok 220 zbierane byly w pazdzierniku. Tutaj tak niskie Ph i ogolnie dobra jakosc mialo tez wpływ przykrycie, gdyz kiszonka byla zrobiona w silosie nastepnie przykryta folia transparentna, folia czarna i siatka ochronna, dzieki temu byly idealne warunki do zakiszania co mozna wnioskowac po porownaniu z silosem okrytym tradycyjnie.
Zootechnik co bys ulozyl z tymi paszami na 25 l mleka korwa ok600 kg, zywione w wozie glowna dawka reszta z reki. do dyspozycji mamy jeszcze taka pasze: BB 437 http://www.provimi.p...1,produkty.html do tego moge przeznaczyc ok 2 kg CCMu śruta rzepakowa, sojowa mocznik, zastanawiam sie na młotem(?), do wozu idzie zawsze mineralna ok 100g i kwasny weglan tez 100g na szt. Zootechnik da sie cos z tego ciekawego zrobic?

#6 Share kubski

kubski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 28 marzec 2011 - 10:18

Badanie jakości pasz

Posiadam mazynkę do takich analiz mój numer 796-338-994

#7 Share kubski

kubski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 28 marzec 2011 - 10:54

Badanie jakości pasz Włókno obojętno-detergentowe (NDF)

Jak pokazano na rysunku, NDF składa się z celulozy, hemicelulozy i ligniny. W praktycznym żywieniu zawartość NDF w paszy jest ściśle związana z ilością pobranej suchej masy. Jeśli jednak większość NDF pochodzi z młodej zielonki lub przemysłowych produktów odpadkowych wówczas współzależność ta maleje.

Włókno kwaśno-detergentowe (ADF)

Frakcja ADF zawiera celulozę oraz ligninę. Poziom ligniny w paszy może być miarą jej strawności. Słoma charakteryzuje się wysoką wartością ADF.

#8 Share Pasibrzuch

Pasibrzuch

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 07 marzec 2012 - 19:21

Badanie jakości pasz Witam. Chciałbym, aby ktoś mi powiedział czy wyniki analizy pasz uwzględniają np: w systemie INRA wartość energetyczną JPM czy białkową BTJN i BTJE?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9 Share zootechnik

zootechnik

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 59 postów

Napisany 07 marzec 2012 - 22:12

Badanie jakości pasz W systemie INRA wartość energetyczna wyrażona jest w JPM w kg s.m. oraz ilość białka w BTJ oraz BTJN i BTJE.

#10 Share Pasibrzuch

Pasibrzuch

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 08 marzec 2012 - 07:23

Badanie jakości pasz Wiem mniej więcej na czym polega system INRA. I hipotetycznie mówiąc np,chciałbym sobie sam bilansować dawkę pokarmową, tylko na podstawie analizy weendeńskiej dla mnie jako laika trudno obliczyć samemu JPM i BTJ. I pytam Was czy po takiej analizie wszystkie dane będę miał podane na "tacy" aby dalej bilansować dawkę czy jeszcze trzeba ponieść dodatkowe koszty aby ocenić wartość energetyczną i białkową pasz?

#11 Share jan1978

jan1978

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 08 marzec 2012 - 14:06

Badanie jakości pasz witam ,niedawno robiłem analizę kukurydzy odmiany opoka i piorun co o niej powiecie:
http://www.fotosik.p...132dd8cebb.html

Edytowany przez jan1978, 08 marzec 2012 - 20:21.

#12 Share slaw17

slaw17

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 563 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, prawo, finanse

Napisany 08 marzec 2012 - 15:27

Badanie jakości pasz link nie działa, popraw.
antyfan AF

#13 Share jan1978

jan1978

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 08 marzec 2012 - 20:23

Badanie jakości pasz już poprawiłem teraz powinien działać

#14 Share Pasibrzuch

Pasibrzuch

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 08 marzec 2012 - 20:50

Badanie jakości pasz

witam ,niedawno robiłem analizę kukurydzy odmiany opoka i piorun co o niej powiecie:
http://www.fotosik.p...132dd8cebb.html

Z tego co porównałem z tablicami to ta kiszonka ma prawie takie same wartości jak w normach DLG dla suchej masy 32%. Według mnie eleganckie parametry. Dobrze kisisz... he he

#15 Share zootechnik

zootechnik

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 59 postów

Napisany 10 marzec 2012 - 13:45

Badanie jakości pasz

.....hipotetycznie mówiąc np,chciałbym sobie sam bilansować dawkę ...... czy jeszcze trzeba ponieść dodatkowe koszty aby ocenić wartość energetyczną i białkową pasz?

Proponuje przesłać do Laboratorium a jest ich parę w kraju kiszonkę. Koszt, paczka + analiza ok. 80 zł (Stare Pole k./Malborka, Kraków) i podajesz e-maila i Ci przesyłają info... Będziesz miał kompletną analizę. Poza tym jak już nie chcesz wydać tych 100 zł, to poproś przedstawiciel jakiejś firmy paszowej np. DeHeus oni mają NIR-a w zakładzie, Polmass, Josera itp..... Ci mają NIR-y przenośne i Ci zrobią analizę na miejscu. Zakup od nich np. jakiś produkt i poproś by przyjechał doradca i dobilansował resztę i wykonał analizę. Inne mieszalnie i producenci korzystają z lab. tradycyjnych ale jak sądzę NIR wystarczy, mimo że 10 lat temu mocno dyskutowałem z jednym z bardzo, bardzo znanych profesorów zajmujących się żyw.bydła z Krakowa ;-) że jakoby wynik jest OK, a on twierdził że ma duży, duży błąd. Dwa lata temu sam prof. z UJ napisał na łamach HzG Bydło że NIR jest OK i wychwalał go wraz z jeszcze jednym dr. z OHZ w centralnej Polsce .... jego zalety itp.... Wiedza jest niezmienna a zmieniają się tylko przekonania ;-) ...

P.S.
Gdybyś wysyłam do Lab. UWM w Olsztynie to napisz żeby wynik Ci podali z Suchej Masie. Bo jest to jedyna lab. w kraju które robi po staremu i podaje wynik w masie powietrznie suchej.
Ale jak masz ołówek i kalkulator możesz to wyliczyć, tylko po co ... jak zapłaciłeś za robotę a ktoś jej nie dokończył. Jednak ich, ja już nie mam cierpliwości i po kilku rozmowach z prof. kierownikami katedr itp... informuje o tego typu praktyce... Stara szkoła...niestety ....

Według mnie eleganckie parametry. Dobrze kisisz... he he

To prawda, wynik bardzo dobry. pH 4,6 bardzo ładnie zakiszona. Skrobi masz 30% to jest bardzo ładny wynik, czyli masz duży udział kolb w kiszonce i z tego widać energię prawie 6,4 MJ. SM 32% ... i reszta OK.
Będzie z tej kukurydzy mleka na 100% !!! :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#16 Share Pasibrzuch

Pasibrzuch

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 12 marzec 2012 - 07:52

Badanie jakości pasz Dzięki Zootechnik za konkretną odpowiedź.