Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zapas momentu obrotowego ?

23 odpowiedzi na ten temat

#1 Share olszak

olszak

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 04 marzec 2011 - 22:16

Zapas momentu obrotowego ? Co to jest zapas momentu obrotowego. Na czym to polega ??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zapas momentu obrotowego ? Dzisiaj, 09:54
  •  

#2 Share zbozowy

zbozowy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 343 postów

Napisany 05 marzec 2011 - 00:33

Zapas momentu obrotowego ? jest to nadmiar momentu ktorego w danej chwili nie uzywasz ale mozesz uzyc. np sasmochod ma 300Nm momentu i gdy jedzie 100 km/h potrzebuje tylko 200. czyli ma zapasu 100Nm. jezeli teraz chcesz przyspieszyc wciskasz gaz w podloge i zuzywasz te 300 Nm na przyspieszenie. czym wiekszy zapas tym szybciej przyspieszysz. inaczej nie umiem tego wytlumaczyc.

Naprawy maszyn budowlanych VOLVO u klienta (mechanika, elektryka, dpf, ad-blue).

Obsługa klimatyzacji w każdym sprzęcie u klienta.

#3 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 05 marzec 2011 - 01:00

Zapas momentu obrotowego ? Producenci ze wschodu w charakterystykach swoich maszyn podają taki parametr jak nadwyżka momentu obrotowego. Trochę późno i komórki nie pracują lecz wcześniejsze wyjaśnienie jest niewłaściwe(moim zdaniem).

Edytowany przez zorzyk2, 05 marzec 2011 - 01:32.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

A może seradela i gryka? zobacz »

•  

#4 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 05 marzec 2011 - 09:02

Zapas momentu obrotowego ? cytuje : W odniesieniu do silników stosowanych do napędu maszyn roboczych istotniejszy jest charakter przebiegu krzywej momentu obrotowego, to jest to, jaka część krzywej momentu obrotowego leży powyżej jego wartości równej 95%, co zbliża go do silnika o stałej mocy, a więc nie wymagającego ciągłej zmiany przełożeń. Dla silników tych waŜniejszą rolę odgrywa elastyczność momentu obrotowego, często podawana w publikacjach jako zapas momentu obrotowego.

#5 Share mirasek

mirasek

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3159 postów

Napisany 05 marzec 2011 - 10:01

Zapas momentu obrotowego ? Oł noł, jak moment obrotowy jest możliwie stały w jakimś zakresie (a więc te pow. 95% jego szczytowej wartości) to moc będzie możliwie równomiernie wzrastać wraz z obrotami w tymże zakresie. Płaski przebieg mocy uzyska się przy spadku momentu wraz ze wzrostem obrotów w odpowiedniej funkcji :)

Jak dobrze kumam to ten parametr wyraża procent wzrostu momentu obrotowego przy spadku z obrotów mocy maksymalnej do obrotów momentu maksymalnego. Przy danych opisowych daje to jako taki pogląd na charakterystykę silnika bez potrzeby liczenia, choć tak naprawdę nie ma potrzeby zawracania ludziom głowy tym momentem obrotowym, wystarczyła by jedynie krzywa przebiegu mocy w funkcji obrotów i wszystko widać.

#6 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 05 marzec 2011 - 11:28

Zapas momentu obrotowego ? zgadzam sie z przedmowca :)

dodam tylko, ze chyba wcale nie ma sie z czego cieszyc jak zapas momentu obrotowego osiaga wysokie wartosci powyzej 30%. w praktyce oznacza to, ze owszem nie trzeba wachlowac biegami przy zmianie obciazenia, ale silnik bardzo czesto buja sie w zakresie obrotow od max mocy do max momentu.
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#7 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 05 marzec 2011 - 12:27

Zapas momentu obrotowego ? Ja tam nie wiem za specjalnie o czym Wy piszecie ;) Ja tylko zacytowałem dwa zdania z opracowania firmy MAN :D

#8 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 05 marzec 2011 - 12:49

Zapas momentu obrotowego ? @brzozak a dlaczego napisałeś ,,ale" ? Jak dla mnie tam powinno być ,,dzięki temu" :).
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

#9 Share zbozowy

zbozowy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 343 postów

Napisany 05 marzec 2011 - 12:53

Zapas momentu obrotowego ? to co ja napisalem sprowadza sie do tego samego co napisal bOgdan. jest to inaczej elastycznosc silnika. mozesz przyspieszac (jechac pod wyzsze wzniesienie, ciagnac wieksza mase) rownie efektywnie samochodem bez redukcji biegu. moze tylko zle to wyrazilem,( chcialem to wytlumaczyc jak dla dziecka a napisalem tak ze nie wiadomo o co chodzi). widac to bardzo dobrze na charakterystykach silnika. Przepraszam za zemet

Naprawy maszyn budowlanych VOLVO u klienta (mechanika, elektryka, dpf, ad-blue).

#10 Share hadler

hadler

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 201 postów

Napisany 05 marzec 2011 - 13:05

Zapas momentu obrotowego ? Czym wyższy moment obrotowy tym lepiej?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share zbozowy

zbozowy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 343 postów

Napisany 05 marzec 2011 - 16:46

Zapas momentu obrotowego ? tak tym lepiej

#12 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 05 marzec 2011 - 18:55

Zapas momentu obrotowego ?

@brzozak a dlaczego napisałeś ,,ale" ? Jak dla mnie tam powinno być ,,dzięki temu" :).

czasem mnie to denerwuje, nie wiadomo czy zmienic polowke czy nie :P

poza tym jakby mial mniejszy zapas to by spadal z obrotow znacznie rzadziej i daloby sie wykonywac prace z zakresie ekonomicznym i duzej sily, a tak czy jade na 2000 czy na 1600 to zuzycie paliwa jest takie same.

generalnie do prac stricte polowych to jest korzystna charakterystyka, silnik daje rade w kazdych warunkach, jak jeszcze kola maja potencjal by przeniesc ten moment to jest milo, ale z uniwersalnosci nici. takze zalezy co do czego komu potrzebne :D .
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#13 Share tomi382

tomi382

NIEZALEŻNY

• Members
  • PipPipPip
  • 1460 postów

Napisany 06 marzec 2011 - 15:07

Zapas momentu obrotowego ? Masz dwa auta o tej samej masie i o tej samej mocy np 100KM i momencie róznym przykładowo 150 Nm i 230Nm i zobaczysz że z 230Nm lepiej się zbiera i wydaje się być mocnejszy od drugiego lecz moc mają tą samą. Lecz ich Vmax będzie niemal jednakowe

#14 Share mirasek

mirasek

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3159 postów

Napisany 06 marzec 2011 - 15:33

Zapas momentu obrotowego ? Przy założeniu jednakowych przełożeń z uwzględnieniem rozpędzania się w całym zakresie obrotowym, można przyjąć takie uproszczenie. W innych przypadkach bywa różnie.

#15 Share tomi382

tomi382

NIEZALEŻNY

• Members
  • PipPipPip
  • 1460 postów

Napisany 06 marzec 2011 - 15:43

Zapas momentu obrotowego ? Tak na chłopski rozum :) Dlatego więcej KM nie znaczy lepsze

#16 Share mirasek

mirasek

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3159 postów

Napisany 06 marzec 2011 - 20:44

Zapas momentu obrotowego ? Więcej mocy nie jest lepsze? Chcesz mieć mniej mocy żeby lepiej przyspieszać bądź szybciej ciągnąć pług? Raczej odwrotnie ;)

#17 Share tomi382

tomi382

NIEZALEŻNY

• Members
  • PipPipPip
  • 1460 postów

Napisany 06 marzec 2011 - 21:07

Zapas momentu obrotowego ? Moc wiadomo idzie w parze ale gdy mam do wyboru ciągniki po 100KM a momencie różnym choćby o 50 Nm to wziąłbym tego z większym momentem . W ciągnikach o tyle jest cięzko bo skrzynie są rozmaite i poniekąd skrzynia pomaga poprawić moment. Lecz chyba nie przyniesie nam za darmo tych 50Nm więc jestem za tym agresywniejszym ciągnikiem hehe. Jeszcze nie wiedziałem danych technicznych ciągnika aby był podany moment. Być moze dlatego że to pojecie bardzo zmienne. Wystarczy założyć inne opony itp a po za tym mają tyle zapasu momentu ze nie jest potrzebne podawanie wartości bo praktycznie pójdzie z taką maszyną jaką chce tyle że z różnymi prędkościami. W ciagnikach to chyba gł chodzi o moc

#18 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 06 marzec 2011 - 21:35

Zapas momentu obrotowego ? Dla mnie ważniejsze od wielkości momentu jest miejsce gdzie on jest w funkcji obrotów wału korbowego :). Więc ja wolę przy ciągniku o mocy 150km mieć 500Nm ale przy 1300 obr niż 600 przy 1900 gdzie 80% tego momentu jest dostępne dopiero przy 1700 :).
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

#19 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 06 marzec 2011 - 21:46

Zapas momentu obrotowego ? 600 Nm przy 1900 rpm to będzie grubo ponad 200 KM...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 06 marzec 2011 - 22:45

Zapas momentu obrotowego ? no fakt nie policzyłem :) strzelałem z bańki ;). Chodziło mi o przedstawienie zależności.

Dodaj odpowiedź