Skocz do zawartości

Zdjęcie

Przyczyny spadku żyznosci gleby

102 odpowiedzi na ten temat

#101 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 21 październik 2013 - 10:20

Przyczyny spadku żyznosci gleby To jest właśnie ten sam artykuł :) Może ktoś praktykował ten sposób zanim go opublikowano?
Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Przyczyny spadku żyznosci gleby Dzisiaj, 04:35
  •  

#102 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 21 październik 2013 - 22:24

Przyczyny spadku żyznosci gleby

Koledzy, niedawno znalazłem artykuł w internecie jakiegoś profesora, który prowadził badania nad rozkładem słomy po żniwach. W publikacji obalił tezę dostarczania azotu resztkom, ponieważ rozleniwia się bakterie które powinny pobierać azot z powietrza. Napisał również, że wapnowanie słomy przed przyoraniem daje o wiele więcej niż azotowania i jest tańsze. A ponoć każe wapnować węglanem w ilości 500 kg czystego składnika. Może ktoś się wypowie na ten temat? Albo może robił samemu podobne doświadczenia?

Racja przy azocie bakterie się rozleniwiają, ale to samo się dzieje przy stosowaniu azotu w uprawach :P Poza tym bakterie niesymbiotyczne maksymalnie mogą rocznie pobrać 30-40kgN czyli stosunkowo mało. Poza tym rozkład z udziałem wapna przebiega w inny sposób. Sprawa jest ciekawa i dość kontrowersyjna. Może to być prawda a może być ściema. Z publikacjami naukowymi jest zazwyczaj tak ze jak ktoś się uprze coś udowodnić to w końcu mu się to uda :P Czytałem już takie publikacje które stwierdzały ze obornik nie jest wart stosowania bo koszt jego rozwiezienia itd przekracza korzyści.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#103 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 22 październik 2013 - 17:47

Przyczyny spadku żyznosci gleby też ostatnio czytałem ten artykuł. od nastu lat nie daję azotu na pociętą słomę, tylko przedsiewnie daję więcej azotu pod rośliny ozime. na wiosnę zazwyczaj nie ma znaku po słomie. od tamtego roku daję kredę na słomę i nie zauważyłem różnicy.