Skocz do zawartości

Zdjęcie

Przyczyny spadku żyznosci gleby

102 odpowiedzi na ten temat

#61 Share Klos49

Klos49

Zaawansowany

• userphoto
  • V.I.P.
  • rank
  • 194 postów

Napisany 28 sierpień 2011 - 12:54

Przyczyny spadku żyznosci gleby Ostatnio senior mówił, że za komuny uczyli tak: do południa(obiadu) rozwozimy obornik, a popołudniu orzemy, coby zaoszczędzić azot :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Przyczyny spadku żyznosci gleby Dzisiaj, 01:58
  •  

#62 Share wiesmag

wiesmag

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1534 postów

Napisany 28 sierpień 2011 - 14:22

Przyczyny spadku żyznosci gleby duże gospodarstwa w Niemczech inwestują w areatory-maszyna do napowietrzania i rozdrobnienia obornika,po prostu go kompostują.ciekawe po co?

mokry obornik roztrzęsiony na pole-aż się dymi za rozrzutnikiem na kilkaset metrów-czy tam nie brakuje strat azotu?-aż w nosie kręci.

z kompostowany obornik na pryzmie leży kilka lat,taki mokry ginie-trzeba go rozwozić dwa razy do roku,żeby coś z niego było.

#63 Share zmija2a

zmija2a

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 28 sierpień 2011 - 19:23

Przyczyny spadku żyznosci gleby kompostują go po to żeby uzyskać jak najwięcej składników odżywczych z MO/obornika A jak u nich wygląda napowietrzanie gleby? Orzą dalej?

Ja stawiam, że nie. A wszystkie pługi poszły na wschód.

Edytowany przez zmija2a, 28 sierpień 2011 - 19:34.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#64 Share krzysiekfarmer5

krzysiekfarmer5

Rolnik

• V.I.P.
  • rank
  • 1126 postów

Napisany 28 sierpień 2011 - 19:40

Przyczyny spadku żyznosci gleby czytałem kiedyś ze jakiś instytut robił badania z kompostowaniem obornika i do tego wystarczy rozrzutnik, tylko jest więcej pracy przy tym bo trzeba obornik załadowywać, czynność tę powtarza się kilka razy
Dodany obrazek

Edytowany przez krzysiekfarmer5, 28 sierpień 2011 - 19:42.

red power

#65 Share bobytempelton

bobytempelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 28 sierpień 2011 - 21:23

Przyczyny spadku żyznosci gleby Ja też zauważyłem że gdy wywiozę na pole przyczepą lub gdy podrzucę cyklopem obornik czyli go poprzerzucam napowietrze dużo szybciej się rozkłada, a mam go sporo względem areału, u mnie pola mają obornik co 2 lata, u mojego brata co rok i jeszcze sprzedaje obornik bo ma dużo krów, ale najlepszy rezultat po takim rocznym bo starszego nie mam, po świeżym to szału ni ma
Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

#66 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 28 sierpień 2011 - 21:55

Przyczyny spadku żyznosci gleby ten arowany obornik bardzo fajnie nadaje się do nawożenia organicznie łąk, mój kolega to stosuje na sporym areale super sprawa

#67 Share jacus

jacus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1451 postów

Napisany 28 sierpień 2011 - 22:23

Przyczyny spadku żyznosci gleby ja cos takiego robilem 19 lat temu w austrii tylko nie wiedzialem jeszcze po co :D ,ale wczesniej jezdzilem beczka i co tydzien polewalem zwaly gnojowka zeby nie wysechl,potem maszyna i wywozilismy na pola.

dziwne ze mamy tyle uniwersytetow [a nawet akademii]rolniczych,instytutow naukowych,tysiace profesorow i doktorow nauk rolniczych i jescze nikt nie zrobil porzadnych doswiadczen polowych z tymi "wynalazkami", ktore raz na zawsze rozwialy by nasze watpliwosci,parenascie poletek doswiadczalnych i juz by bylo wiadomo czy to tylko marketing czy realne korzysci,w prasie rolniczej ten temat byl wielokrotnie poruszany i wydaje mi sie ze pare osob z ww. instytucji ciagnie niezla kase z firm produkujacych te srodki i dlatego trudno o rzetelna wiedze.

buk, humor ,seks ,rokendrol.

#68 Share slaw17

slaw17

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 563 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, prawo, finanse

Napisany 28 sierpień 2011 - 22:49

Przyczyny spadku żyznosci gleby Kompost z obornika to świetny nawóz na pola ale:

-przygotowanie go jest czaso i energochłonne a co za tym idzie drogie
-drogi sprzęt do areacji
-trzeba posiadać dostateczną ilość miejsca
-kompostowanie jest procesem tlenowym więc część węgla organicznego jest tracona bezpowrotnie w postaci CO2
-kompostowanie powoduje straty w azotu a dokładniej formy amonowej

zalety:
- jednorodny
-azot zawarty w kompoście nie ulega wietrzeniu (brak formy amonowej)
-mniejsze dawki na pole i większa koncentracja
- obojętny dla środowiska
-możliwość stosowania w uprawie bezorkowej

Jeśli ktoś posiada za dużo obornika i ma czas i miejsce to może się w kompostowanie bawić. Moim zdaniem lepszy (tańszym i prostszym) sposób przygotowania obornika to jego przefermentowanie.
Dobrze ubić a jak chce mieć lepszej jakości to dodawać UGmax lub EM.
Sam w tym roku tak zrobiłem i pod koniec tygodnia zobaczę jak obornik się udał.
antyfan AF

#69 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 04 wrzesień 2011 - 13:00

Przyczyny spadku żyznosci gleby Coś widzę, że temat umarł.

Mój kuzyn przez ostatnie 2 lata używa tylko głębosza glebogryzarki , grubera i brony wirnikowej z siewnikiem-

Ja chce budować struktorę gleby to niech lepiej zrezygnuje z aktywnych które nie dość, że nadmiernie mieszają glebę tworząc niekorzystną strukturę to jeszcze zabijają dżdżownice

Janek-z tą gorczycą to mnie mówisz(tak mi się wydaje)- racja-bo jak zostawisz przez zimę tej masy dużo się traci,właściwie tylko badyle i korzenie zostają.osobiście gorczycy nie sieję,ze względu na kapustę,kalafior(skrócił by się płodozmian między krzyżowymi),podsuszyć trzeba,aby dobrze przywiędło chociaż-już dawno mawiano że świeże zielone to trucizna dla gleby-tylko łubin mógł być podczas kwitnienia przyorany.

Gorczyca idzie na zwiększenie MO w glebie, na zimę sieję jeszcze raz ;)

z tym powietrzem do gleby(jego ograniczeniem )też nie do końca się zgadza-nie można jej udusić,trzeba napowietrzyć-w tej przestrzeni raz jest woda a raz powietrze-ziemia musi oddychać,im struktura bardziej gruzełkowata tym lepiej,a między nimi powietrze i woda.

Zgadza się ale w przypadku gdy gleba jest w dobrej kulturze i stosowany jest siew bezpośredni to warunki wodno-powietrzne są znacznie lepsze niż w przypadku orki.

Janek Jelonek-pytasz się czy mikroorganizmami można zwiększyć żyzność-tak,lecz nie samymi(z plaży+EMy,niestety nie dostaniesz nawet tony pszenicy,pewnie nawet tego co zasiejesz).mikroorganizmy nie są tylko dostępne w UG,EM-są również w oborniku,pomiocie,itp.

Dla Mnie EM jest wspomagaczem a nie środkiem na zwiększanie żyzności gleby, bez EM resztki pożniwne się rozłożą w dłuższym okresie czasu ale się rozłożą i użyźnią glebę, sam EM gleby ni użyźni co juz napisałeś. Chodzi mi tutaj o EM (we wszelakiej postaci) kupowany a nie bakterie z nawozów naturalnych czy gleby.
Żmija2a chciałem cię zachęcić do dalszej dyskusji ;)

Pawełek jest zwolennikiem mokrego obornika, bo z napowietrzanego ucieka azot.

Niestety dużo osób tak ma, ale to już nie nasz problem bo to nie nasza strata :)

A jak u nich wygląda napowietrzanie gleby? Orzą dalej?

Orzą, orzą, jeszcze dobre 60% jest z pługiem, we Francji ok 70% ;)

A wiecie, że jedna dżdżownica na 1g masy ciała potrafi wytworzyć 4g próchnicy rocznie? W sprzyjających warunkach może żyć nawet ponad 600 osobników na m3, masa ich ciała to ok 0,3g także w glebie o wysokiej kulturze, do której dostarczane jest sporo masy z roślin jak i poplonów czy nawozów organicznych możemy znacząco zwiększyć żyzność gleby przez wzrost ilości dżdżownic. W 2004 roku jak znajomy mi to wytłumaczył na pobliskim ugorze w 1 m3 żyło 580 osobników, część mogliśmy oczywiście przeoczyć, u Mnie w polu przy orce było ich 300, jak robiłem pomiar ich ilości na wiosnę było prawie 500 po 6 latach bez pługa.
Także 500 sztuk razy 0,3g masa razy 10 000mkw (1ha) to jest 1,5 tony próchnicy rocznie, którą produkują dla Mnie moi mali przyjaciele :) dodatkowo im większa ilość dżdżownic tym większa ilość N, P, K, Mg w glebie, a także lepsze warunki wodno powietrzne. Wiesław, ty dostarczając duże ilości masy do gleby powodujesz, że rozwija ci się rodzina dżdżownic które zwiększają żyzność gleby.
Pozdrawiam

#70 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 04 wrzesień 2011 - 13:53

Przyczyny spadku żyznosci gleby Janek a nie zastawiałeś się nad większą różnorodnością biologiczną na polu? Powiedzmy zamiast gorczycy siać strączkowe na poplon? Miałbyś ekstra azot, a przecież też można znaleźć rośliny głęboko korzeniące się. Dodany obrazek

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share Pitekk

Pitekk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, sprzęt rolniczy, wszystko po troszku:)

Napisany 04 wrzesień 2011 - 13:59

Przyczyny spadku żyznosci gleby A co myślisz o bobiku lub grochu?
"Każdy istniejący porządek ma to do siebie, że trzeba go bez przerwy robić."

@Pitekk All right reserved.

#72 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 04 wrzesień 2011 - 14:05

Przyczyny spadku żyznosci gleby Bob strączkowe odpadają,
po pierwsze pisałem o tym już na samym początku w tym oraz innych tematach, od tego roku daję gnojowicę od bydła na pola, bo sąsiad ma jej nadprodukcję, dodatkowo nawiozłem od groma i ciut ciut kompostu
Azot 8 %
Fosfor 4 %
Potas 6 %
Magnez 2 %
Wapń 3 %
do tego mikro i makro :-)
także strączkowe to byłby kłopot a nie pożytek, bo azotu do gleby by nie wniosły a raczej wyniosły. ;)
Plan jest aby słomę spożytkować w sposób prawidłowy czyli wymieszać ją z gównem ale na razie pełni rolę rezerwy energetycznej bo jeszcze muszę uzgodnić warunki wymiany słoma za obornik od świń

#73 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 04 wrzesień 2011 - 14:05

Przyczyny spadku żyznosci gleby Jestem za, tylko pojawia się problem, bo trzeba je wcześnie wsiać, czyli po jęczmieniu ozimym, rzepaku ozimym, chyba ,że ktoś ma jeszcze bogatszą strukturę bogatą w rośliny wczesnego zbioru.

#74 Share wiesmag

wiesmag

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1534 postów

Napisany 04 wrzesień 2011 - 14:07

Przyczyny spadku żyznosci gleby dżdżownice widuję-nie ma problemu ze znalezieniem jak chcę dzieciakom na wędkę zaczepić,no jak jest susza to trzeba trochę pokopać-są głębiej.

czy tej masy aż tak dużo wprowadzam to nie wiem-wprowadzam w miarę możliwości.

mówisz że EM jako wspomagacz,i tak jest-ja przynajmniej nigdy nie twierdziłem że ma to zastępować ochronę,nawożenie itp.ale po kilku latach stosowania może niekiedy ochrona być zbędna-przy mniejszym zagrożeniu,a nawozy lepiej wykorzystane-czyli mniej złotówek dla koncernów chemicznych(to tak dla przypomnienia-taki żart)

wspominasz o ugorze-ziemia po zaprzestaniu stosowania nawozów i ochrony(np.łąki nie nawożone ale koszone)powraca do przyzwoitej kultury,w pierwszych latach nie ma co kosić,ale po kilku całkiem przyzwoita trawa.

zacytuję kolegę z Oruni(ziemia jak na żuławach-z resztą sąsiadują,2-4 klasy)"powiedz co może być że przestaje mi rodzić-rosnąć,tak wygląda jakby nawozy były oszukane",mówił również ze wapnowanie nic wyraźnego nie przyniosło-dodam że oni tam mają gleby zasobne w próchnicę-takie torfowe,ja mam piaszczyste pochodzenia skalnego nie roślinnego.

mówił to kilka lat temu,i coś myślał o EMach-teraz mówi że jest poprawa,co najważniejsze nie ma dalszej degradacji,i nawozy jakby już nie tak oszukane.po sąsiedzku mam-przez drogę sąsiada(po co piszę to przecież oczywiste)ma te ziemie taką jak ja,to 10 metrów max aż takiego wpływu nie ma-w jego owsie na oborniku można było zająca ze 100m zobaczyć-wprawdzie była susza ale mi ona większych szkód nie wyrządziła,bo miałem mieszankę przez drogę i sarna mogła się schować,nawożenie ilościowo podobne(w rozsiewacz mu nie zaglądałem,ale ile w przybliżeniu rozsypał na powierzchni było widać).moje słabsze było gdzie w zeszłym roku kanalizację kopali,ale i tak lepsze jak jego.

#75 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 04 wrzesień 2011 - 16:18

Przyczyny spadku żyznosci gleby

mówisz że EM jako wspomagacz,i tak jest

ciesze się że myślimy podobnie w tej kwestii :)

#76 Share zmija2a

zmija2a

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 04 wrzesień 2011 - 19:15

Przyczyny spadku żyznosci gleby @wiesmag - "wspominasz o ugorze-ziemia po zaprzestaniu stosowania nawozów i ochrony(np.łąki nie nawożone ale koszone)powraca do przyzwoitej kultury,w pierwszych latach nie ma co kosić,ale po kilku całkiem przyzwoita trawa".

Może tak być bo nawozy (oczywiście te sztuczne) to powiedzmy, że sole.
Sól konserwuje i jest antybakteryjna,
nie przyczynia się do rozkładu resztek pożniwnych/MO itp. - z których to ma robić się próchnica, gromadzić składniki odżywcze a następnie udostępniać je roślinom. I dlatego, że blokuje rozkład resztek pożniwnych/MO, rośliny nie są odżywione z tych resztek co po sobie zostawiły.
No a dodatkowo sól na dżdżo raczej dobrze nie działa. To tak jakby rane solą posypać.

Nie wiem ile w tym prawdy, ale na chłopski rozum chyba tak jest.

Natomiast jeśli chodzi o "przyzwoita trawa" - to tu jest spore pole manewru ;). Najlepiej niech każdy sam zdecyduje, czy siać nawozy sztuczne czy nie. Ja daje i nawozy (a z tym to coraz mniej) i gnojówkę.

Podobno okopowe/korzeniowe (np. ziemniaki, bo takie sadze) to jedne z roślin co najbardziej zubożają glebę w NPK, próchnicę i inne cenne wartości glebowe.
A moja teoria na ten temat wygląda tak, z pominięciem rzeczy, które można co roku pod nie zastosować czyli nawozy sztuczne NPK:
Pod ziemniaki trzeba dobrze przygotować glebe tj. dużo zabiegów mechanicznych na polu - dużo powietrza - strata próchnicy.
Od posadzenia do zwarcia rzędów tj. do momentu gdy na glebe działają warunki atmosferyczne, to jak dla mnie strata bardzo wielu cennych rzeczy co są w glebie. Należy uwzględnić jeszcze, że przy uprawie redlinowej ziemniaka, te warunki atmosferyczne działają nie na 1ha tylko przykładowo na 3ha, z racji tej, że pole wygląda tak ^^^^^^^.
Następnie warunki atmosferyczne działają na glebę ok. miesiąc, od uschnięcia naci do wykopków (ale tu już chyba nie ma takich strat z racji zielicha naci, ogólnie zacienienia gleby).
A jeśli chodzi o wykopki to to już jest niezłe kompostowanie obornika, które bardziej przypomina palenie próchnicy.

#77 Share wiesmag

wiesmag

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1534 postów

Napisany 04 wrzesień 2011 - 21:30

Przyczyny spadku żyznosci gleby ja na łąki nie daje już nic,nie potrzebuję takich ilaści ,bo zwierząt nie mam-ktoś pewnie przejrzy moją galerię i powie(tam gdzie jest kosiarka)przecież tam nie było co kosić-tam gdzie stał ciągnik rzeczywiście tak było-a to że czyściłem rowy(inne zdjęcie) i się tam jeździło,że w ogóle coś tam było to dużo,to co na łąkach rośnie zbieram na pryzmę podlewam UG,i coś tam pod ziemniaka jest,pomieszanego z gnojem od 100 kur.

1.5 ha łąk i 100 kur to 10 rozrzutników rocznie narobię-myślę że to nie tak mało.

#78 Share zmija2a

zmija2a

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 04 wrzesień 2011 - 22:27

Przyczyny spadku żyznosci gleby Wieniek, nie bede przegladal galerii.A chociaż nt tych soli, masz podobne zdanie?

#79 Share wiesmag

wiesmag

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1534 postów

Napisany 05 wrzesień 2011 - 07:30

Przyczyny spadku żyznosci gleby o galerii wspomniałem dlatego-bo ktoś zajrzy i czyta tu w temacie i że coś ściemniam-też bym tak myślał.

nie wiem czy to są sole-pewnie tak bo chlorki,sól też jest chlorkiem.na pewno nie jest dla gleby czymś naturalnym.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 05 wrzesień 2011 - 09:14

Przyczyny spadku żyznosci gleby Sól potasowa występuje w naturze, także to nic strasznego. Sęk w tym, że rośliny użytkowe typu ziemniaki, len, konopie inne takie są wrażliwe na chlorki. Można stosować zamiast tego siarczan potasu, ale jest on droższy gdyż jest to to zgranulowana sól potasowa rozpuszczona w kwasie. Tanie źródło K to stosowanie soli potasowej jesienią, przez okres zimy chlorek ulegnie wymyciu i na wiosnę mamy czysty potas, jak po zastosowaniu siarczanu. Dodany obrazek