Skocz do zawartości

Zdjęcie

Przyczyny spadku żyznosci gleby

102 odpowiedzi na ten temat

#1 Share krzysio58

krzysio58

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 372 postów

Napisany 24 luty 2011 - 06:46

Przyczyny spadku żyznosci gleby Jakie są przyczyny i jak im zapobiegać?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Przyczyny spadku żyznosci gleby Dzisiaj, 07:38
  •  

#2 Share winson92

winson92

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 87 postów

Napisany 24 luty 2011 - 07:52

Przyczyny spadku żyznosci gleby moim zdaniem nalezaloby sprawdzic PH ziemi wziasc probki ziemi do sprawdzenia w laboratorium. tam ci sprawdza dadza wyniki czego brakuje a czego jest za duzo w glebie.

a wapno stosowales kiedykolwiek czynie?

jesli zle doradzam to poprawcie;)

#3 Share fezoi

fezoi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,rolnictwo,

Napisany 24 luty 2011 - 09:29

Przyczyny spadku żyznosci gleby Badanie ph i zasobności w makro składniki zawsze się przyda, ale problem może być bardziej złożony. Mogła się np. wytworzyć podeszwa płużna lub gleba jest "martwa".Możliwości jest wiele .Na podeszwę to głębosz lub stopniowe pogłębianie orki zimowej.Przyorując słomę warto dodać azot, przy niskim ph wiadomo, wapno .Poplony na przyoranie, obornik i prawidłowy płodozmian też glebie nie zaszkodzą .Takie jest moje zdanie .Pozdrawiam!

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share suzuki21l

suzuki21l

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 412 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, mechanizacja rolnictwa, motoryzacja i jazda na motocyklu

Napisany 24 luty 2011 - 09:48

Przyczyny spadku żyznosci gleby co 3 lata przydało by się okopowe uprawiać, słomę przykrywać z mocznikiem, no i obornik ,obornik , + obornik

#5 Share Zetek5340 Zetek5340

Zetek5340
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 24 luty 2011 - 10:02

Przyczyny spadku żyznosci gleby Spróbuj głęboszem ją przerobić powinno pomóc

#6 Share slaw17

slaw17

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 563 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, prawo, finanse

Napisany 24 luty 2011 - 10:44

Przyczyny spadku żyznosci gleby Napisz jakie rośliny siejesz, czy stosujesz obornik lub gnojowicę, kat. gleby, kiedy ostatnio wapnowałeś pola, ile sypiesz nawozu. Z tymi danymi będzie łatwiej coś poradzić.
antyfan AF

#7 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 24 luty 2011 - 17:31

Przyczyny spadku żyznosci gleby Raczej zbyt wysoko azotem kolega nawozi.
Proponowałbym analizę gleby, sprawdź stosunek P:K.
Wapnuj mniejszymi dawkami przez okres 3 letni.
Głębiej uprawiaj, płyciej wykonuj orkę.
Poplony jak najbardziej wskazane.
Płodozmian przede wszystkim.

Być może siew uproszczony zda w tym przypadku rezultat.

#8 Share pabloooo

pabloooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 446 postów

Napisany 24 luty 2011 - 17:56

Przyczyny spadku żyznosci gleby zdecydowany brak wapna na twoich polach, niskie pH, i zniszczona struktura poprzez brak tego pierwiastka co powoduje ze masz problemy z gospodarka wodno-powietrzną . Na początek do 3 ton dobrego wapna na pole na ha i przez kolejne lata(2) zmniejszyć ilość wapna (do 1-1,5 t na ha) i po 3 latach zbadać zasobność gleby

#9 Share Denison

Denison

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 114 postów
  • Zainteresowania:Produkcja roslinna , mechanizacja rolnictwa maszyny i urządzenia do produkcji roślinnej , hodowla koni.

Napisany 24 luty 2011 - 20:22

Przyczyny spadku żyznosci gleby Poprostu ziemia uległa procesowi zwanemy ,,zmęczeniu gleby,,
Niektórzy znawcy wyrażają pogląd, iż ze zmęczeniem gleby mamy do czynienia wtedy, gdy dochodzi do wystąpienia niżej wymienionych czynników:

-jednostronnego wyczerpania jednych składników pokarmowych z gleby lub nadmiernej akumulacji innych;
-obniżenia wartości pH (zakwaszenia gleby);
-nadmiernej koncentracji soli (wysokie EC gleby);
-akumulacji fitotoksycznych chemicznych środków ochrony roś­lin lub zanieczyszczeń antropogenicznych.

Edytowany przez Denison, 24 luty 2011 - 20:36.

" Zapamiętaj ... miedza to święta rzecz ... i naucz sie tego bo inaczej znów cie kosa naucze ... "

Sprzedam siano zbelowane, magazynowane pod dachem. TANIO!!! Wiecej informacji udzielę przez prywatne wiadomosci.

#10 Share ksys

ksys

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 472 postów

Napisany 25 luty 2011 - 09:42

Przyczyny spadku żyznosci gleby Nikt nikogo nie zmusza do stosowania nawozów i śor,zawsze można przejść na produkcję ekologiczną ale tam do produkcji należy dołożyć zużycie swojego kręgosłupa.Poza tym w ekologie można się bawić na kilku hektarach,a nie na kilkudziesięciu.Mam sąsiada,który prowadzi prawie ekologiczne gospodarstwo(nie stosuje nawozów i śor twierdzi,że jest niopłacalne)to gdy przyjdzie do zbiorów to okazuje się,że z hektara jęczmień mieści się do zbiornika kombajnu.Jeżeli komuś takie gospodarowanie odpowiada to OK ale większość rolników woli gdy na ich polu rośnie piękne zboże,które daje duży plon.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share zmija2a

zmija2a

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 25 luty 2011 - 13:15

Przyczyny spadku żyznosci gleby No to ja bym proponował:

- zrezygnować z pługa
- dobry płodozmian
- mniej chemii
- ograniczyć liczbę przejazdów na polu.

Przynajmniej tak mi się narazie wydaje, na moich 5,6kl. piaskach.
Niestety na te efekty, trzeba dłuuugooo czekać. Napewno, mniejsze plony, ale też i mniejsze nakłady. Trzeba też trochę innego sprzętu, a to też kosztuje.

#12 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 25 luty 2011 - 19:00

Przyczyny spadku żyznosci gleby Nie chcodzi mi o to żeby ktoś mi gratulował plonów, poprostu niezgadzam sie z twoja teorią. Nawozów nie sypie dużo, wapno sieje tylko te z cukrowni. Jezeli ma sie dobre gleby i dba sie o nie to sa efekty.

#13 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 25 luty 2011 - 23:05

Przyczyny spadku żyznosci gleby A ja powiem tak, gdyby stosowanie ŚOR i nawozów sztucznych nie było opłacalne to by ludzie ich nie stosowali.
Co do przyorania słomy, bez N to da odwrotny skutek do zamierzonego, trzeba dac mocznik, chyba że się dysponuje obornikiem czy gnojówką.
Co do poplonu z gorczycy, bez N daje jej marne szanse do dobry rezultat :P Łubiny to już inna bajka, ale zaprawić nitragina by się przydało.
Możesz mówić żeby nie stosować chemii ale niestety bez wapnowania o dobrych rezultatach można zapomnieć. Główną przyczyną kwaśnych gleb są m.in kwaśne deszcze, i przewaga opadów nad ewaporacją, na dalszym miejscu jest dopiero stosowanie nawozów "kwaśnych". Oczywiście można i nie wapnować tylko jaki jest sens siać żyto czy owies na lepszych glebach? Bo sianie pszenicy czy rzepaku na niskim pH to będzie klapa.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#14 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2437 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 26 luty 2011 - 10:34

Przyczyny spadku żyznosci gleby Podstawowe wady spadku żyzności to WAPNO!!!!! (niskie Ph) jak również brak pruchnicy zacznij siac poplony na przyoranie i przekonasz sie po 2 latach co to daje, ja zeszłem z nawozami do 1/3 dzięki temu przy tym samym i wiekszym plonowaniu.

W moim przypadku ziemia zaczeła dawac konkretny plon po 3 latach siania poplonów i po wapnowaniu w drugim roku poplonów, niestety ja poplony orze na wiosne to wielka strata, żeby tak na zieono zaorac to dopiero masy przybywa w ziemi.
Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

#15 Share lamborghini105

lamborghini105

Zawsze szczery ;D Rolnik oczywiście ;D

• Members
  • PipPipPip
  • 594 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Dziewczyny :-D

Napisany 26 luty 2011 - 16:05

Przyczyny spadku żyznosci gleby Można zawsze stosować mniej nawozów sztucznych jak dajemy dużo obornika.
Chce kupić windę (przekładnie łańcuchową) do podnoszenia, o udźwigu powyżej jednej tony. Proszę o kontakt na PW.

#16 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 26 luty 2011 - 18:39

Przyczyny spadku żyznosci gleby Hubert Ja stosuję EM 6 rok wcześniej robił to Ojciec i widzę efekty UG-max to fakt jest UG-szajs ale EM działa przynajmniej w moich warunkach.
Ja nie liczę poplonu jako dawki nawozowej, może to błąd bo przy tym samym nawożeniu na kawałkach gdzie był poplon i go nie było efekt plonu rośliny był widoczny, ale z drugiej strony wzrosła ilość masy organicznej w glebie. Należy zauważyć, iż gorczyca poprała znaczne ilości P i K dlatego to co oddała to jedynie część gdyż część masy zgnije a nie rozłoży się na próchnice a przecież w całej roślinie wartości odżywcze były. Na pewno zwiększy Ci się objętość wodna bo gorczyca ma bardzo rozbudowany system korzeniowy a obecnie dobra gospodarka wodna to spora część sukcesu. Ważne jest też to, że jakby nie patrzeć miałeś roślinę fitosanitarną (jeśli oczywiście posiałeś takową odmianę). Gdzieś kiedyś wyczytałem, że 30t poplonu z gorczycy to 7-10t obornika. tylko nie kojarzę, gdzie poszukam i dam znać.

#17 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 26 luty 2011 - 18:59

Przyczyny spadku żyznosci gleby Tyle, że obornik dostarcza już gotowych substratów do budowy humusu, a w przypadku poplonów muszą one najpierw zostać rozłożone do składników ulegających humifikacji. Ogólnie im wprowadzana do gleby substancja organiczna ma mniejsze powinowactwo węgla do azotu tym szybciej ulegnie przetworzeniu.

#18 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 26 luty 2011 - 20:07

Przyczyny spadku żyznosci gleby

Hubert Ja stosuję EM 6 rok wcześniej robił to Ojciec i widzę efekty UG-max to fakt jest UG-szajs ale EM działa przynajmniej w moich warunkach.
Ja nie liczę poplonu jako dawki nawozowej, może to błąd bo przy tym samym nawożeniu na kawałkach gdzie był poplon i go nie było efekt plonu rośliny był widoczny, ale z drugiej strony wzrosła ilość masy organicznej w glebie. Należy zauważyć, iż gorczyca poprała znaczne ilości P i K dlatego to co oddała to jedynie część gdyż część masy zgnije a nie rozłoży się na próchnice a przecież w całej roślinie wartości odżywcze były. Na pewno zwiększy Ci się objętość wodna bo gorczyca ma bardzo rozbudowany system korzeniowy a obecnie dobra gospodarka wodna to spora część sukcesu. Ważne jest też to, że jakby nie patrzeć miałeś roślinę fitosanitarną (jeśli oczywiście posiałeś takową odmianę). Gdzieś kiedyś wyczytałem, że 30t poplonu z gorczycy to 7-10t obornika. tylko nie kojarzę, gdzie poszukam i dam znać.

Mam pole o powierzchni 7ha, w kształcie idealnego kwadratu. Przeznaczyłem je na doświadczenia właśnie z UG-M oraz gnojowicą. Pole podzielone na 2 cześci I gnojowica II UG po 3 latach porównywalnie lepszy efekt jest na polu nalewanym gnojowicą.

Ponadto tak jak Bobek pisze, naturalne nawozy dostarczają wiecej mikroorganizmów niż różne sztucznie produkowane Emu i inne.

Krzysio@ dobrze piszesz, ale przeczysz sobie, jezeli chcesz przywrócić harmonie ziemi i ogolnie przyrody to napewno sztucznie produkowane robaczki i mikroorganizmy z EMów tego nie zrobią. Lepsze efekty dają nawozy naturalne - niestety nie każdy je posiada.

#19 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 26 luty 2011 - 20:23

Przyczyny spadku żyznosci gleby UG-szajsu do EM nie porównuj ;) Po za tym pisałem już o tym kilka razy w innym temacie i co niektórym na PW, że sieję poplony gdzie tylko się da. Poplon + EM działa jak nawóz naturalny, co do samego EM nie wiem czy coś by zdziałał, ściernie po pszenicy rozkłada ładnie i nie ma problemu w rzepaku, tak samo z liśćmi buraka w pszenicy. Słomę z qq także bardzo szybko rozkłada.

Ponadto tak jak Bobek pisze, naturalne nawozy dostarczają więcej mikroorganizmów niż różne sztucznie produkowane Emu i inne.

Z tym się całkowicie zgadzam, ale zastosuj EM na słomę z qq i zobaczysz że będzie różnica w rozkładzie ;)
Oczywiście mówię tu u uprawie bezorkowej bo takową stosuję. Jak to jest w orce to nie wiem. U mnie się to sprawdza resztki pożniwne w szybki i skuteczny sposób są przetwarzane na próchnicę, dodatkowo bakterie zwiększają ilość CO2 w glebie co także jest korzystne. Aha i nigdzie nie napisałem że bakterie zastąpią nawozy ;) Przyczynią się do lepszego wzrostu tak ale nie są w stanie zaspokoić zapotrzebowania roślin w NPK i inne

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2437 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 27 luty 2011 - 06:18

Przyczyny spadku żyznosci gleby Różnicy w rozkładzie kolega chciał zobaczyc ja co roku tne porznie z gryki i przed talerzowanie odrazu bior eopryskiwacz 30kg mocznika na hektar i pryskam i talerzuje, za miesiąc nie ma śladu gryki a masy mam z tego od groma zawsze, w sumie juz w tym roku roku nie bedzie pryskania bo badania sobie znowu zrobiłem to już azotu mam pod dostatkiem w glebie jedynie soli mi brakuje i znowu wapna na jesien wtankuje z 50t, i poplony ozime zrobie bo jare to strata ogromna.

Dokładnie, niech ktoś zajedzie sam do stacji badania ziemi i zapyta co powinno byc w ziemi to powiedzą, że nie wyrównasz Ph niemając odpowiedniej ilości pruchnicy w glebie, no i co do sypania samego Azotu zdeka głupota, żebym sypną 170kg azotu na mieszanki str. zbożowe to wszystko leży, w tamtym roku robiłem ten eksperyment połowa kawałka saletrzak 100kg, druga połowa 150kg i klapa peluszka nie rosła jak powinna, no i wszystko prawie leżało ot i mi impreza. Gleba 4-5 klasa więc to nie luks ziemia ale daje piękny plon.
Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.