Skocz do zawartości

Reklama

Zdjęcie

Fasola

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
2 odpowiedzi na ten temat

#1 Robertkujawy

Robertkujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 233 postów

Napisany 23 luty 2011 - 14:44

Witam wszystkich czy ktoś podzieli sie wiadomościami i doświadczeniem o produkcji fasoli białej na ziarno Jak siejecie młócicie i jakie odmiany
  • 0

#2 malgosiam

malgosiam

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 25 luty 2011 - 12:17

W moim regionie fasolę sieje się od lat..Od lat tam sama "Jaś", a teraz po rejestracji, kiedy stała się produktem regionalnym w Małopolsce nazywają ją "Jaś Korczyński".. ;[ Na zamojszczyżnie oprócz zbóż i buraków, to fasola zajmuje największy areał. Sieje się różnie, i w kwietniu i w maju, zależy od pogody. Fasola boi się przymrozków. W sumie dużo z nią ciężkiej pracy a zysk nie taki duży, ale jest dobrym płodozmianem dla warzyw. Z 1 ha zbiera się średnio 2 tony suchego ziarna, w tej chwili jest po 3,50 za 1 kg. Taka cena bywa rzadko, bowiem zazwyczaj oscyluje w okolicy 2,50 za 1 kg. Sieję ok. 5 ha rocznie, ale powiem szczerze, że gdyby to zależało ode mnie (nie od męża, hehe) to bym fasoli nie siała i nikomu nie polecam... :rolleyes:
  • 0

Google

• Reklama google
  •  

#3 gieno77

gieno77

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo Wędkarstwo

Napisany 25 luty 2011 - 18:32

Ja siałem fasolę Red Kidnej i Igołomską przez ładnych parę lat ale 2010 był {chyba} ostatnim bo z 2 ha zebrałem 100 kg.Tzn zacząłem zbiór u nas zbierało sie ręcznie na pokosy po doschnięciu zwoziło a dopiero zimą omłot co roku plon oscylował w granicy 2 tony z ha ale od roku 2008 było coraz gorzej.Jakoś tak pogoda płatała figle że cieżko było go zebrać z pol w miarę suchego a i cena pomimo spadków plonu się nie zmieniała ok 2.50 za kg. ze skupem nie miałem problemu ok 50 km ode mnie jest skup i paczkowanie więc każdą ilość brali bez kontraktacji.Zawsze zbierałem ręcznie fasolę ale w tym roku że plon zapowiadał się kiepski na próbę wjechałem bezpośrednio jak rósł kombajnem zbożowym i powiem że bez żadnych przeróbek szło pięknie.Zebrałem tylko trochę bo szkoda było paliwa i maszyny wszystko było zbutwiałe reszta poszła {orkanem)przynajmniej poplon będzie.
  • 0

Także otagowane jednym lub więcej z tych słów kluczowych: %s