Skocz do zawartości

Reklama

Wybór wału doprawiającego do agregatu

• Dodaj odpowiedź
7 odpowiedzi na ten temat

#1 Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2672 postów
  • 374896

Napisany 23 luty 2011 - 00:16

Czy mógłby ktoś wyjaśnić jakie wały w jakich warunkach powinno się stosować?
Szczególnie interesuje mnie dokładne przeznaczenie wałów: sprężynowy, gumowy, packer, crosskill, pierścieniowy.
Kupię opony 11.2R32 (270/95R32)

#2 JEDREK

JEDREK

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 202 postów
  • 12851720
  • Zainteresowania:Rolnictwo wkoncu młody farmer:)
    A pasja i hobby maszyny rolnicze.

Napisany 23 luty 2011 - 09:40

przeznaczenie walu a agregacie wszystkich jest takie same wyrownac i spolchnic i przygotowac ziemie na przyjecie nasion ;) tylko te poszczegolne waly sa odpowiednie na rozne rodzaje gleby i ich wilgotnosci. paker to niby taki uniwersalny wal powinien psowac na  wszyskie rodzaje gleb ale jak ma to byc wal do agregatu uni to odrazu odradzam to badziewie. w moim starym agregacie mialem wal croskila spisywal sie super nawet na piaskach rozbije bryly i odpowiednio ubjal ale mial jedna wade nie lubi bardzo wilgotnej gleby bo sie obkleja. osobiscie polecil bym ci wal gumowy tak samo jak paker jest walem uniwersalnym i co wazne w mokre lata tak jak to bylo w tamtym roku spisywal sie idealnie bo jednak guma pracuje i wal sie nie zapych i obkleja ;)

Edytowany przez JEDREK, 23 luty 2011 - 09:41.

ursus 360 ursus 385 i Fortschritt 323A górą!!!!!!!!!!:-)

#3 KarolT25

KarolT25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 446 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 23 luty 2011 - 11:16

Wał pierścieniowy:Składają się one z klinowych pierścieni osadzonych  na wspólnej osi.Stosuje się do do kruszenia brył na glebach średnio zwięzłych i dociskania nawozów  zielonych przed ich przyoraniem.
Wał kruszący:Wały kruszące tzw. croscill-cambirdge stosuję się do kruszenia brył powstałych w czasie orki składają się one z pierścieni kruszących  o różnej budowie,najczęściej zębatych.Stosowane są rzadko ze względu na niszczące oddziaływanie na strukturę gleby.
Myślę że dobrze wytłumaczyłem niestety tylko wiem o tych dwóch wałach ;)

#4 Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2672 postów
  • 374896

Napisany 23 luty 2011 - 14:03

Mam zamiar kupić agregat talerzowy, taki uniwersalny do wszystkiego, do uprawy ścierniska, uprawy przedsiewnej (być może tylko na mocno zbrylonych glebach bo mam jeszcze klasyczny agregat) i do uprawy uproszczonej.
I tak właśnie myślałem, że wał gumowy będzie najlepszym rozwiązaniem.

Na stronie amazone znalazłem trochę opisów wałów do catrosa.

Wał gumowy:  Bardzo dobrze równają górną warstwę gleby, a samo ugniatanie odbywa się pasmowo. Gleba w ugniecionych pasmach jest zwarta, co prowadzi do stworzenia idealnych warunków do kiełkowania i wschodów chwastów. W pasmach nieugniecionych woda może wsiąkać w glebę w taki sposób, że jej zamulenie - nawet na polach wrażliwych na ugniatanie - jest minimalne.

Wał strunowy: Proste wały strunowe (1) stosuje się przede wszystkim wtedy, gdy do dyspozycji jest mniejszy ciągnik z ograniczoną siłą udźwigu. Taki wał jest relatywnie tani, powoduje niewielkie ugniecenie gleby i niezbyt dobrze nadaje się do  pracy na polach wilgotnych.

Packer: Zębatymi wałami ugniatającymi (3) można osiągnąć równomierne, jednakże niezbyt mocne ugniecenie gleby na całej szerokości roboczej. Takie wały są często stosowane w uprawie warzyw.

Wał sprężynowy: Wały sprężynowe taśmowe są znakomite na lekkie gleby piaszczyste. Ich duża średnica i otwarta budowa w każdych warunkach gwarantuje pełną funkcjonalność.

Edytowany przez Arek, 23 luty 2011 - 14:22.

Kupię opony 11.2R32 (270/95R32)

#5 kris19911

kris19911

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 417 postów
  • 7841694
  • Zainteresowania:Motoryzacja, komputery
    KPK kumurun team

Napisany 23 luty 2011 - 20:26

Pisze że Packer dobry do uprawy warzyw, ale czy on tak dobrze rozbije bryły? czy nie lepszy crosskill

#6 JEDREK

JEDREK

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 202 postów
  • 12851720
  • Zainteresowania:Rolnictwo wkoncu młody farmer:)
    A pasja i hobby maszyny rolnicze.

Napisany 23 luty 2011 - 22:09

packer nie rozbija bryl tylko je ugniata croskil rozbija bryly wiem ze masz cos wspolnego z warzywnictwem ale w duzej mieze zalezy jakie gleby posiadasz bo jak srednio zwiezle to wystarczy packer bo jak ciezkie to jego dzialanie bedzie slabe. arek popieram twoj wybor sam chce dokupic taki wal do swojego aresa ;)
ursus 360 ursus 385 i Fortschritt 323A górą!!!!!!!!!!:-)

#7 kris19911

kris19911

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 417 postów
  • 7841694
  • Zainteresowania:Motoryzacja, komputery
    KPK kumurun team

Napisany 24 luty 2011 - 13:24

No gleby są różne, od lekkich przez zwięzłe czarnoziemy, rędziny... Znajomy ma agregat WICHER z crosskillem z tyłu i pod warzywa dobrze ugniata ziemię, a pod zboża naprawdę doprawia ziemię i bardzo mi się to podoba, chociaż narazie musi wystarczyć kombi...

AgroFoto

• Reklama AgroFoto
  •  

#8 murtek

murtek

John Deere

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 2150 postów
  • 22485539

Napisany 24 luty 2011 - 19:35

Na moich ziemiach wspaniale spisuje się croskill...

POLBOTO- AGRI UDANIN
Dodany obrazek
http://polboto.com/

SPRZEDAŻ CZĘŚCI ZAMIENNYCH
Tel.: +48 601 668 863
e-mail: m.martka@polboto.com
lub PW

Najniższe ceny, fachowe doradztwo, ekspresowa wysyłka kurierem na terenie całego kraju lub darmowy dowóz. Dla stałych klientów rabaty.

[center]Dodany obrazek

Dodaj odpowiedź

Zobacz także