Skocz do zawartości

Zdjęcie

KOZŁEK LEKARSKI-kto uprawia?

772 odpowiedzi na ten temat

#701 Share Anetta0909

Anetta0909

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 05 czerwiec 2015 - 20:11

Koledzy jakieś sprawdzone pomysły na pędraka w ziołach?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
KOZŁEK LEKARSKI-kto uprawia? Dzisiaj, 22:22
  •  

#702 Share biniu123

biniu123

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 14 czerwiec 2015 - 17:32

Potrzebuje osoby która opowiedziała mi wszystko na temat Kozła lekarskiego jak uprawiać gdzie sprzedawać jaaka cena itp mam 6ha do dyspozycji i myślałem nad tym ziołem tylko potrzebuje informacji

#703 Share kosa409

kosa409

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 15 czerwiec 2015 - 06:50

Witam Wszystkich.

Pewnie można by zastosować wszystko, ale wiele środków pozostaje w roślinie i może dyskwalifikować partie, dla przykładu wszystkie fungicydy, niezależnie od pory stosowania i dawki są wykrywalne. W przypadku szkodników bezpiecznym jest tylko Karate Zeon z odpowiednimi okresami karencji oczywiście.

A jak radzicie sobie ze zgnilizną szyjki korzeniowej kozłka? Chodzi mi zarówno o profilaktykę jak i interwencyjne zachowania już na plantacji?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#704 Share Edin

Edin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 274 postów

Napisany 18 czerwiec 2015 - 12:02

Doglebowo Pyrinex lub dursban i ich pochodne. Jednak na te środki robione są zazwyczaj badania przed sprzedażą.

HerbFarm.pl - Surowce Zielarskie - tel. 791 955 494 w sprzedaży nasiona i sadzonki: kozłek, lubczyk, arcydzięgiel, mniszek, nasiona i owoc dyni

#705 Share rafal12

rafal12

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja ,Rolnictwo

Napisany 30 czerwiec 2015 - 08:45

post-55466-0-22920900-1427736123_thumb.j

Co to za choroba  i czym z nią walczyć ?

#706 Share kratosik

kratosik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 08 lipiec 2015 - 20:41

KOZŁEK LEKARSKI-kto uprawia? Witam.ma ktos sprawdzony sposob na choroby zgorzelowe typu-maczniak, plesn, rdza?dodam ze kozlek jest bardzo rozrosniety.jutro postaram wstawic jakas fotke.

Załączone miniaturki

• 20150709_072140.jpg
  • 20150709_072406.jpg

Edytowany przez kratosik, 09 lipiec 2015 - 09:47.

#707 Share kosa409

kosa409

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 09 lipiec 2015 - 09:01

Naprawdę nikt nie boryka się ze zgnilizną, rdzą i innymi chorobami kozłka?? Dlaczego nikt nie chce pomóc? Jak nie chcecie oficjalnie to podpowiedzcie coś na priv. Jak trzeba to przyjadę z flaszką i pomogę w wykopkach w podzięce za pomoc, ale pomóżcie ludzie! 

#708 Share kratosik

kratosik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 09 lipiec 2015 - 09:55

KOZŁEK LEKARSKI-kto uprawia? Witam.kosa409 na zgnilizne szyjki nie pomoge.dzis dowiedzialem sie ze na plamistosc,maczniaka, plesn mozna stosowac srodek-miedzian(skuteczny w poczatkowej fazie choroby), z kolei srodek-bravo 500 sc (drogi ale skuteczny).stosowal ktos dolistnie-insol pk?

Edytowany przez kratosik, 09 lipiec 2015 - 09:58.

#709 Share panol

panol

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 09 lipiec 2015 - 15:48

Zbior nasion kozlka - wlasnie konczy mi kwitnac kozlek. I zastanawiam sie jak zbierac nasiona. Czy desykacja:? Czy czekac az calkowicie dojrzeja? A moze kosic w polowie kwitnienia, Kozlek ma te male spadochronki i w miare jak dojrzewa...dojrzale nasienie ucieka ze spadochronkiem. To jak bedziemy czekac do konca kwitnienia to z tego malo co sie dostanie...

Pozdrawiam,
Leszek

#710 Share Edin

Edin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 274 postów

Napisany 09 lipiec 2015 - 23:12

Witam Wszystkich.

Pewnie można by zastosować wszystko, ale wiele środków pozostaje w roślinie i może dyskwalifikować partie, dla przykładu wszystkie fungicydy, niezależnie od pory stosowania i dawki są wykrywalne. W przypadku szkodników bezpiecznym jest tylko Karate Zeon z odpowiednimi okresami karencji oczywiście.

A jak radzicie sobie ze zgnilizną szyjki korzeniowej kozłka? Chodzi mi zarówno o profilaktykę jak i interwencyjne zachowania już na plantacji?

Do tekstu na czerwono:

Tutaj nie mogę się zgodzić. Większość roślin ma ma możliwość usuwania toksyn z własnego organizmu. Poniżej tabela obrazująca pozostałość środków na podstawie melisy. Dla kozłka zgubiłem jak znajdę dodam. Środki użyte w badaniu podam później.

1sxt9j.png

post-55466-0-22920900-1427736123_thumb.j

Co to za choroba  i czym z nią walczyć ?

Ja bym obstawiał niedobór potasu wraz z żelazem. Na pierwszy rzut oka nie widać zmian chorobowych. Daj zdjęcia dokładniejsze i od spodu liścia. Zapobiegawczo można popryskać miedzianem i siarkolem lub Tazer-em.

Witam.ma ktos sprawdzony sposob na choroby zgorzelowe typu-maczniak, plesn, rdza?dodam ze kozlek jest bardzo rozrosniety.jutro postaram wstawic jakas fotke.

Pencozeb, ditane itd. nie ma sprawdzonej i jedynej drogi. Ważne aby nie jednostajnie i naprzemiennie stosować różne środki. Grzyby i wirusy uodparniają się szybko na  środki.

Zbior nasion kozlka - wlasnie konczy mi kwitnac kozlek. I zastanawiam sie jak zbierac nasiona. Czy desykacja:? Czy czekac az calkowicie dojrzeja? A moze kosic w polowie kwitnienia, Kozlek ma te male spadochronki i w miare jak dojrzewa...dojrzale nasienie ucieka ze spadochronkiem. To jak bedziemy czekac do konca kwitnienia to z tego malo co sie dostanie...

Pozdrawiam,
Leszek

Desykacji w kozłku się nie stosuje. Nawet mała dawka skutecznie zasuszy pędy kwiatowe powodując w konsekwencji brak dalszego wykształcania nasion.

Trzeba dobrać odpowiedni moment, jeszcze przed połową kwitnienia całości. Ogólnie zbiór jest kilku etapowy.

Edytowany przez Edin, 09 lipiec 2015 - 23:42.

HerbFarm.pl - Surowce Zielarskie - tel. 791 955 494 w sprzedaży nasiona i sadzonki: kozłek, lubczyk, arcydzięgiel, mniszek, nasiona i owoc dyni

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#711 Share kamils

kamils

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 70 postów

Napisany 10 lipiec 2015 - 22:17

Skupuje ktoś u was kozłek ? Słyszałem że gdzieś ruszył skup po 6+vat  każdą ilość tylko wieść  czyżby coś się ruszy w górę bo taka cena trochę mało jak na koszty uprawy !!!

#712 Share dawid1862

dawid1862

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 11 lipiec 2015 - 08:10

Jak wygląda stan ziół w lubelskim mięty,melisy,tymianku??Płońsk oraz centralna Polska susza dała ostro popalić,dodatkowo zimne noce.

Edytowany przez dawid1862, 11 lipiec 2015 - 14:22.

#713 Share mynko

mynko

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 11 lipiec 2015 - 20:01

Na zgniliznę zastosuj PICTOR  drogi ale skuteczny tylko nie wiem jak z wykrywalnością tego środka

#714 Share LUBCZYK

LUBCZYK

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 21 lipiec 2015 - 07:38

Witam jak dajecie radę z chwasami na rozsadniku?Jakoś nigdy nie miałem z tym większego problemu a w tym roku mam wysyp żółtlicy drobnokwiatowej

czym to dziadostwo wytepićw rozsadniku?%C5%BC%C3%B3%C5%82tlica-drobnokwiatowa.j

#715 Share mynko

mynko

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 21 lipiec 2015 - 20:14

kolego chyba tylko rączkami ja miałem podobny problem w tamtym roku tyle że z innym chwastem

#716 Share Edin

Edin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 274 postów

Napisany 21 lipiec 2015 - 21:35

Kiedyś zastanawiałem się nad ciekłym azotem :) Wytworzenie go to nie jest duży problem tylko jak go wydozować na pole?

#717 Share Brazuca

Brazuca

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 22 lipiec 2015 - 22:03

kolego chyba tylko rączkami ja miałem podobny problem w tamtym roku tyle że z innym chwastem

Rączkami długo schodzi a chwasty rosną. Na 1 h trzeba 1,5 do 2 arów sadzonek.W poprzednich postach mynko pisałeś że masz posadzone 7 h to trochę arów naleci do pielenia. Nie bolą cie ręce?

#718 Share LUBCZYK

LUBCZYK

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 22 lipiec 2015 - 22:12

Ręce dobre ale to jest temat nie do przerobienia ten chwast uważam jest najbardziej agresywny z możliwych,jeszcze szarłat szorstki może mu dorównać,wszystko sie przepieli ale nie to, środek chemiczny mi potrzebny pisać na priiv jak ktoś coś ma na to dziadostwo.

#719 Share kosa409

kosa409

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 27 sierpień 2015 - 06:21

Długo szukałem odpowiedzi na moje pytania co do fungi i insektycydów w kozłku. Czytałem, oglądałem, rozmawiałem, dotarłem do laborantów farmaceutycznych, przetwórców, hodowców z nawet kilkudziesięcioletnim stażem o kilkudziesięcio hektarowych zasiewach i wniosek jest jeden:

Nie wolno stosować żadnej chemii, ani na chwasty, ani na grzyby, ani na pasożyty (tylko Karate i to ostrożnie). Nie powinno się nawet siać kozłka w następstwie  po warzywach, bo pozostałości środków w nich stosowanych pozostają w kozłku. Jeżeli plantacje zaatakuje pędrak lub grzyb, nie robimy nic (poza mało skutecznymi metodami naturalnymi), patrzymy jak plantacja obumiera i liczymy na to, że nie zniszczy całej. W następnym roku staramy się nie zakładać plantacji w tym samym miejscu, jeśli wystąpił problem. Zgadza się, że rośliny mają możliwość usuwania toksyn, ale wegetacja, jest na tyle krótka, środki na tyle silne, a badania na tyle dokładne i czułe, że i tak w korzeniu pozostają substancje dyskwalifikujące partię. Taka produkcja nastawiona jest na jakość, a nie na ilość. Tak czysty kozłek jest stosowany głównie w farmacji i uzyskuje się za niego wyższą cenę. W ubiegłym roku sprzedany za min. 9zł + Vat, (gdzie to i tak nie wiele moim zdaniem) na ten za 6zł na wolnym rynku farmacja nawet nie chce patrzeć.

Mam za to inne pytanie, jak ścinacie kwiaty w kozłku, czym, na jaką wysokość i jak często?

Tak znam metodę zakładania rozsadnika w tunelu i wysadzania na wiosnę, wówczas kwiatów nie ma, ale jednak plon dużo niższy.

Pozdr.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#720 Share rafal12

rafal12

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów