Brukarz

KOZŁEK LEKARSKI-kto uprawia?

Polecane posty

matisz    121

@Edin. Mam pytanie, mozna by kozlka suszyc w szklarni albo pod folia? bo we wrzesniu-pazdzierniku jest jeszcze w miare ciepło i nasłonecznienie dobre to własnie pod folia albo w szklarni jest spora temperatura ;)

Edytowano przez matisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27

Witam Panie i Panowie. Przepraszam że dopiero teraz odpisuję ale info o odpowiedziach w wątku wylądowały w spamie.

 

 

 

Edin z kąd jesteś? Bo ja mieszkam niedaleko abramowa, tak ok 8 km.

 

 

Okolice Parczewa.. W zeszłym roku sporo osób ode mnie rozsadę kupowało z twojego regionu.

 

@Edin. Mam pytanie, mozna by kozlka suszyc w szklarni albo pod folia? bo we wrzesniu-pazdzierniku jest jeszcze w miare ciepło i nasłonecznienie dobre to własnie pod folia albo w szklarni jest spora temperatura ;)

 

 

Cienko to widzę. Temperaturę zrobisz a co przewiewem? W szklarni panuje zazwyczaj duża wilgotność więc wydaje mi się że można go ugotować w ten sposób następstwem będzie pleśnienie korzeni. Tak mi się przynajmniej wydaje bo nigdy nie robiłem takiego doświadczenia ale spróbować możesz. Skoro pytasz dopiero jak suszyć zakładam że nie masz plantacji więc na jesieni kup kilka kilo mokrych korzeni u kogoś i próbuj z chęcią poznam wynik doświadczenia.


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bogus70    0

Witam kolegów zielarzy.

Mam pytanie czy ktos wie gdzie kupić pewne nasiona kozłka lekarskiego bo mam z tym problem.sadzę nie duze ilości około 1,5 ha czyli potrzeba mi gdzieś do 2kg nasion na rozsadnik. Byłbym wdzięczny za podpowiedz gdzie kupić pewne nasiona.

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bogus70    0

witam

to trzeba sadzić z rozsady czy można siać w grunt??

Z tego co ja wiem lepiej z rozsady ale ja mam problem z kupnem dobrych nasion bo juz raz probowałem i powschodził rzadko. Mysle, ze to nasiona bo wszystko było zgodnie ze sztuka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27

Witam kolegów zielarzy.

Mam pytanie czy ktos wie gdzie kupić pewne nasiona kozłka lekarskiego bo mam z tym problem.sadzę nie duze ilości około 1,5 ha czyli potrzeba mi gdzieś do 2kg nasion na rozsadnik. Byłbym wdzięczny za podpowiedz gdzie kupić pewne nasiona.

pozdr.

 

 

 

Zgłoś się do mnie z końcem czerwca będę miał pewne nasiona. Cena może ciut droższa niż rynkowa ale za to sprawdzone od kilku lat.

 

witam

to trzeba sadzić z rozsady czy można siać w grunt??

 

 

Najlepiej wychodzi z rozsady. Kozłek słabo kiełkuje jak nie ma dobrych warunków a o takie w szczerym polu dość trudno..


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukii    0

Edin czy mógłbyś podać jakieś namiary do Ciebie, jestem zainteresowany kupnem nasion kozłka bądź też gotowych rozsad

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bogus70    0

No własnie Edin najlepiej namiary na siebie moze być na maila bogus70@op.pl i rozumiem ze nasina z tego rocznych zbirow tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam zastanawiam sie nad uprawa mięty tzn ogolnie to mam do zagospodarowania okolo 5 ha i chcialbym uprawiac kozlek lekarski, mięte i pokrzywe co wy na to ? Duzo pisze na tym forum o kozlku lekarskim a co byscie powiedzieli o mięcie ? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pic2ek    5

Mogę się wypowiedzieć o mięcie - roboty przy tym jak przy wszytskim. pryskać i pielić. Ale nie wiem co zbytem to nie wiem, wszyscy straszą, że cena strasznie spadnie, bo niby z rosji zaczna sprowadzać i z chin. Ale ile w tym prawdy to nie wiem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27

Z fotorelacji nici niestety. Czlowiek zabiegany wiecznie mało czasi i nawet tych kilku fotek jakoś nie udalo się pstryknąć. W każdym bądź razie wyszło coś takiego:

 

 

WP_000013.jpg

 

 

WP_000014.jpg

 

 

WP_000016.jpg

Edytowano przez Edin

HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poxi    0

Witaj Edin

mam pytanie odnośnie suszenia kozła, chodzi o jego przygotowanie do suszenia i czy wentyhlacja w suszarni zbudowanej np własoręcznie 2m x 5 m bez stropu dach blacha - gdzie musi się znajdować tzn góra / boki i jaka powinna być - czy zapach / aromał suszenia kozła nie kest uciażliwy na otoczenie sąsiadów

pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol12345    0

Witam. Mam kilka pytań odnośnie kozłka licze na obszerne odpowiedzi :)

1. Co sądzicie na temat uprawy kozłka w redlinach lub nie wady/zalety

2. kiedy najlepiej wysiac nasiona do gruntu stosujac metode uprawy tylko z wysiewu nasion i kiedy najlepiej zebrac.

3. Jak to jest z tymi liscmi czy jest jakis sposób ogławiania ich jeszcze przed zbiorem korzeni czy zbieramy a raczej wykopujemy korzenie wraz z liscmi a później nożyk i heja

4. SUSZENIE czy karzdy korzen winien byc pociety przed suszeniem , jaką warstwe korzeni w cm czy mm powinno sie ułorzyc na prostej , przewiewniej i przepuszczalnej płaszczyżnie w celu dobrego wysuszenia.

Narazie to tyle z mojej strony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adam1978    0

Witam. Mam kilka pytań odnośnie kozłka licze na obszerne odpowiedzi :)

1. Co sądzicie na temat uprawy kozłka w redlinach lub nie wady/zalety

2. kiedy najlepiej wysiac nasiona do gruntu stosujac metode uprawy tylko z wysiewu nasion i kiedy najlepiej zebrac.

3. Jak to jest z tymi liscmi czy jest jakis sposób ogławiania ich jeszcze przed zbiorem korzeni czy zbieramy a raczej wykopujemy korzenie wraz z liscmi a później nożyk i heja

4. SUSZENIE czy karzdy korzen winien byc pociety przed suszeniem , jaką warstwe korzeni w cm czy mm powinno sie ułorzyc na prostej , przewiewniej i przepuszczalnej płaszczyżnie w celu dobrego wysuszenia.

Narazie to tyle z mojej strony

 

Po pierwsze ja sadzę w redlinach - lepiej mechanicznie niszczyć chwasty

sadzimy tylko z rozsadnika

liście kosimy podkaszarka sadowniczą przed zbiorem

i kroimy wykopany korzeń

suszymy w suszarni kontenerowej przez 48 h temp od 35 do 60 stopni C

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27

Witaj Edin

mam pytanie odnośnie suszenia kozła, chodzi o jego przygotowanie do suszenia i czy wentyhlacja w suszarni zbudowanej np własoręcznie 2m x 5 m bez stropu dach blacha - gdzie musi się znajdować tzn góra / boki i jaka powinna być - czy zapach / aromał suszenia kozła nie kest uciażliwy na otoczenie sąsiadów

pozdro

 

 

 

Co do przygotowania to korzeń powinien być w miarę oczyszczony z ziemi oraz karpa powinna być pocięta na około 2cm. Wentylacja w suszarni musi być obiegowa przynajmniej w tej na ciepłe powietrze. Zapach jest uciążliwy dla osób z dobrym powonieniem :)

 

 

Witam. Mam kilka pytań odnośnie kozłka licze na obszerne odpowiedzi :)

1. Co sądzicie na temat uprawy kozłka w redlinach lub nie wady/zalety

2. kiedy najlepiej wysiac nasiona do gruntu stosujac metode uprawy tylko z wysiewu nasion i kiedy najlepiej zebrac.

3. Jak to jest z tymi liscmi czy jest jakis sposób ogławiania ich jeszcze przed zbiorem korzeni czy zbieramy a raczej wykopujemy korzenie wraz z liscmi a później nożyk i heja

4. SUSZENIE czy karzdy korzen winien byc pociety przed suszeniem , jaką warstwe korzeni w cm czy mm powinno sie ułorzyc na prostej , przewiewniej i przepuszczalnej płaszczyżnie w celu dobrego wysuszenia.

Narazie to tyle z mojej strony

 

 

 

 

Uprawa na redlinach odpada ze względu na częste zabiegi pielaczowania (kozłek lubi mieć miękko).

 

Siew do gruntu nie jest dobrą metodą przynajmniej mi się tak wydaje. Nawet siewnikiem punktowym nie zapewnisz tego aby jedna roślina rosła w odpowiednim miejscu a kozłek nie lubi konkurencji. Jednak jak coś to ewentualny siew do gruntu w pierwszej dekadzie września.

 

Liscie najpierw ściamy np. orkanem a potem odgławiarką usuwamy pozostałości. Zostaje kosmetyka tego co nie zrobiła ogławiarka oczywiście nożykiem ;)

 

W zasadzie każdy korzeń się tnie (jeśli urosło i jest co ;) ) mniej więcej aby karpa była pocięta na 2cm. Co do tej warstwy to Ci nie powiem, U mnie na suszarni leży min. 0,5m

 

W tej chwili sprzedajemy mniej więcej takie sadzonki:

 

 

post-47262-0-74860300-1349390603_thumb.jpgpost-47262-0-69228700-1349390612_thumb.jpgpost-47262-0-88337600-1349390620_thumb.jpgpost-47262-0-60999100-1349390628_thumb.jpgpost-47262-0-79126600-1349390636_thumb.jpg


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kwasny    0

Kolego Edin , mam kilka pytań odnośnie suszenia korzeni kozłka :) Planuję budowę suszarni (wielosiatkowej ;) ) tak aby skrucić czas uszenia i zwiekszyć ilość wkładu surowca. Co o tym myślisz ? :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27

Teoretycznie im cieńsza warstwa na siatce tym lepiej, jednak jeśli powietrze z wentylatora nie będzie trafiało na opór suszonego produktu przeleci swobodnie obok towaru nie susząc go w takim stopniu jak powinno np. suszenie jednej tony pestki dyni jest bardziej opłacalne niż wysuszenie 400-500 kilogramów.

 

Jeśli dasz w takiej suszarni za dużą warstwę na pierwszej siatce zablokujesz powietrze na następne siatki. I tak źle i tak nie dobrze ;)

 

 

Proponuję budowę suszarni jedno podłogowej. No chyba że mówimy o suszeniu kilkuset kilo rocznie to można się pobawić w takie coś jak piszesz.


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asido    0

Witam

Mam pytanie odnośnie kozłka trzeba go płukać czy można od razu go suszyć bez płukania ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27

Jeśli w karpie jest ziemia której nie można wytrzęść to pasowało by wypłukać, jeśli ziemi tam nie ma to od razu na suszarnie.


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MFrolnik26    214

Mam kilka pytań i będę wdzięczny za odpowiedź

Czy kozłek można sadzić z korzenia, bo chyba gdzieś widziałem jak sadzili?

Co myślicie o małej suszarni 150x300cm takiej jak np na pestki z dyni (palenisko w bojlerze, nad nim siatka i do tego duży wentylator)? dało by radę wysuszyć kilkaset kilogramów?

Czy znalazłby się odbiorca np na 50-100-200kg?

Pryskać można tylko na jednoliścienne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zamek1320    0

Witam panowie mam takie pytanie dotyczace gleby bo jestem z pomorza gleby raczej gliniaste, klasa IV. Będzie sie ta roślinka na moim polu dobrze czuła?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol12345    0

Witam.

1.Jakie metody walki z chwastami polecacie : chemiczna / mechaniczna ( sprzęt, środki chem.,terminy, dawki) ?

2. ZBIÓR- metody , maszyny, technika, terminy.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez ekobiznes
      Sprzedam ziemię w Czarnogórze, razem 208 hektarów, podzielonych na mniejsze działki od 5 do 60 hektarów. Jest to bardzo dobra inwestycja ze względów prawnych, ponieważ kraj nie podlega regulacjom UE. Czarnogóra rozwija się bardzo szybko! Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej szczegółów. Możemy zorganizować spotkanie online, aby omówić sprawę oraz odwiedzić ziemię w Czarnogórze. Skontaktuj się z nami: +48 784 889 226. 


×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj