Skocz do zawartości

AgroFoto.pl
Logo
Forum rolnicze
Zdjęcie

KOZŁEK LEKARSKI-kto uprawia?

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
594 odpowiedzi na ten temat

#41 Karol12345

Karol12345

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 19 sierpień 2012 - 11:41

Witam. Mam kilka pytań odnośnie kozłka licze na obszerne odpowiedzi :)
1. Co sądzicie na temat uprawy kozłka w redlinach lub nie wady/zalety
2. kiedy najlepiej wysiac nasiona do gruntu stosujac metode uprawy tylko z wysiewu nasion i kiedy najlepiej zebrac.
3. Jak to jest z tymi liscmi czy jest jakis sposób ogławiania ich jeszcze przed zbiorem korzeni czy zbieramy a raczej wykopujemy korzenie wraz z liscmi a później nożyk i heja
4. SUSZENIE czy karzdy korzen winien byc pociety przed suszeniem , jaką warstwe korzeni w cm czy mm powinno sie ułorzyc na prostej , przewiewniej i przepuszczalnej płaszczyżnie w celu dobrego wysuszenia.
Narazie to tyle z mojej strony
  • 0

Reklama

• Reklama
  •  

#42 Adam1978

Adam1978

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 10 wrzesień 2012 - 21:29

2. kiedy najlepiej wysiac nasiona do gruntu stosujac metode uprawy tylko z wysiewu nasion i kiedy najlepiej zebrac.
3. Jak to jest z tymi liscmi czy jest jakis sposób ogławiania ich jeszcze przed zbiorem korzeni czy zbieramy a raczej wykopujemy korzenie wraz z liscmi a później nożyk i heja
4. SUSZENIE czy karzdy korzen winien byc pociety przed suszeniem , jaką warstwe korzeni w cm czy mm powinno sie ułorzyc na prostej , przewiewniej i przepuszczalnej płaszczyżnie w celu dobrego wysuszenia.

Po pierwsze ja sadzę w redlinach - lepiej mechanicznie niszczyć chwasty
sadzimy tylko z rozsadnika
liście kosimy podkaszarka sadowniczą przed zbiorem
i kroimy wykopany korzeń
suszymy w suszarni kontenerowej przez 48 h temp od 35 do 60 stopni C
  • 0

#43 Edin

Edin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 223 postów

Napisany 04 październik 2012 - 23:44

Witaj Edin
mam pytanie odnośnie suszenia kozła, chodzi o jego przygotowanie do suszenia i czy wentyhlacja w suszarni zbudowanej np własoręcznie 2m x 5 m bez stropu dach blacha - gdzie musi się znajdować tzn góra / boki i jaka powinna być - czy zapach / aromał suszenia kozła nie kest uciażliwy na otoczenie sąsiadów
pozdro

Co do przygotowania to korzeń powinien być w miarę oczyszczony z ziemi oraz karpa powinna być pocięta na około 2cm. Wentylacja w suszarni musi być obiegowa przynajmniej w tej na ciepłe powietrze. Zapach jest uciążliwy dla osób z dobrym powonieniem :)

Uprawa na redlinach odpada ze względu na częste zabiegi pielaczowania (kozłek lubi mieć miękko).

Siew do gruntu nie jest dobrą metodą przynajmniej mi się tak wydaje. Nawet siewnikiem punktowym nie zapewnisz tego aby jedna roślina rosła w odpowiednim miejscu a kozłek nie lubi konkurencji. Jednak jak coś to ewentualny siew do gruntu w pierwszej dekadzie września.

Liscie najpierw ściamy np. orkanem a potem odgławiarką usuwamy pozostałości. Zostaje kosmetyka tego co nie zrobiła ogławiarka oczywiście nożykiem ;)

W zasadzie każdy korzeń się tnie (jeśli urosło i jest co ;) ) mniej więcej aby karpa była pocięta na 2cm. Co do tej warstwy to Ci nie powiem, U mnie na suszarni leży min. 0,5m

W tej chwili sprzedajemy mniej więcej takie sadzonki:

WP_000160.jpg WP_000161.jpg WP_000162.jpg WP_000163.jpg WP_000166.jpg
  • 0
HerbFarm.pl - Surowce Zielarskie - tel. 791 955 494 w sprzedaży nasiona i sadzonki: kozłek, lubczyk, arcydzięgiel, mniszek

#44 Kwasny

Kwasny

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 05 październik 2012 - 19:48

Kolego Edin , mam kilka pytań odnośnie suszenia korzeni kozłka :) Planuję budowę suszarni (wielosiatkowej ;) ) tak aby skrucić czas uszenia i zwiekszyć ilość wkładu surowca. Co o tym myślisz ? :D
  • 0

#45 Edin

Edin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 223 postów

Napisany 07 październik 2012 - 17:21

Teoretycznie im cieńsza warstwa na siatce tym lepiej, jednak jeśli powietrze z wentylatora nie będzie trafiało na opór suszonego produktu przeleci swobodnie obok towaru nie susząc go w takim stopniu jak powinno np. suszenie jednej tony pestki dyni jest bardziej opłacalne niż wysuszenie 400-500 kilogramów.

Jeśli dasz w takiej suszarni za dużą warstwę na pierwszej siatce zablokujesz powietrze na następne siatki. I tak źle i tak nie dobrze ;)

Proponuję budowę suszarni jedno podłogowej. No chyba że mówimy o suszeniu kilkuset kilo rocznie to można się pobawić w takie coś jak piszesz.
  • 0
HerbFarm.pl - Surowce Zielarskie - tel. 791 955 494 w sprzedaży nasiona i sadzonki: kozłek, lubczyk, arcydzięgiel, mniszek

#46 asido

asido

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 17 październik 2012 - 20:51

Witam
Mam pytanie odnośnie kozłka trzeba go płukać czy można od razu go suszyć bez płukania ?
  • 0

#47 Edin

Edin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 223 postów

Napisany 18 październik 2012 - 05:40

Jeśli w karpie jest ziemia której nie można wytrzęść to pasowało by wypłukać, jeśli ziemi tam nie ma to od razu na suszarnie.
  • 0

#48 asido

asido

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 18 październik 2012 - 20:09

Znacie może jakieś dobre płuczki albo myjki do kozłka ?
  • 0

#49 MFrolnik26

MFrolnik26

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 18 październik 2012 - 21:03

Mam kilka pytań i będę wdzięczny za odpowiedź
Czy kozłek można sadzić z korzenia, bo chyba gdzieś widziałem jak sadzili?
Co myślicie o małej suszarni 150x300cm takiej jak np na pestki z dyni (palenisko w bojlerze, nad nim siatka i do tego duży wentylator)? dało by radę wysuszyć kilkaset kilogramów?
Czy znalazłby się odbiorca np na 50-100-200kg?
Pryskać można tylko na jednoliścienne?
  • 0

#50 zamek1320

zamek1320

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 25 październik 2012 - 20:53

Witam panowie mam takie pytanie dotyczace gleby bo jestem z pomorza gleby raczej gliniaste, klasa IV. Będzie sie ta roślinka na moim polu dobrze czuła?
  • 0

#51 Karol12345

Karol12345

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 30 październik 2012 - 16:31

Witam.
1.Jakie metody walki z chwastami polecacie : chemiczna / mechaniczna ( sprzęt, środki chem.,terminy, dawki) ?
2. ZBIÓR- metody , maszyny, technika, terminy.?
  • 0

#52 mano

mano

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 30 październik 2012 - 17:25

Witam panowie mam takie pytanie dotyczace gleby bo jestem z pomorza gleby raczej gliniaste, klasa IV. Będzie sie ta roślinka na moim polu dobrze czuła?

Witam, czuć się może dobrze tylko sądze że na ziemiach gliniastych może być problem z oczyszczeniem korzeni z gleby.
  • 0

#53 Edin

Edin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 223 postów

Napisany 05 listopad 2012 - 23:22

Znacie może jakieś dobre płuczki albo myjki do kozłka ?

Dobra płuczka to płuczka zrobiona przez siebie ;)

Sprawdzają się w miarę płuczki do warzyw ale należy zastosować drobniejsza siatkę na bębnie.

Jesteśmy w trakcie tworzenia płuczki która będzie miała krajarkę i wyrzut od razu na przyczepę ;0) w zimie pewnie wrzucę foty ;)

Mam kilka pytań i będę wdzięczny za odpowiedź
1.Czy kozłek można sadzić z korzenia, bo chyba gdzieś widziałem jak sadzili?
2.Co myślicie o małej suszarni 150x300cm takiej jak np na pestki z dyni (palenisko w bojlerze, nad nim siatka i do tego duży wentylator)? dało by radę wysuszyć kilkaset kilogramów?
3.Czy znalazłby się odbiorca np na 50-100-200kg?
4.Pryskać można tylko na jednoliścienne?

1 Kozłek uprawia się tylko z sadzenie. Uprawa z nasion jest mało efektywna.
2 Na kilkaset kilo może i tak jak z opłacalnością to nie wiem.
3. Znaleźć się znajdzie ale pewnie trzeba będzie dowieźć. Jak coś to służę w pośrednictwie ;)
4 Zasadniczo tak. Są opryski na dwuliścienne w wazie testów. ale jak pisałem wcześniej nie wypowiadam się zbytni na ten temat. Przy małym areale dwa pielenia wystarczą.

jak Mano wcześniej pisał urosnąć pewnie urośnie ale problemy z wydobyciem mogą być bez obejrzenia gleby sie nie wypowiem. Gleby gliniaste mogą być inne u Ciebie a inne u mnie.

Witam.
1.Jakie metody walki z chwastami polecacie : chemiczna / mechaniczna ( sprzęt, środki chem.,terminy, dawki) ?
2. ZBIÓR- metody , maszyny, technika, terminy.?

1. Na chwasty jednoliścienne herbicydy na dwuliścienne robótki plus herbicydy ale się nie wypowiadam bo nie chce komuś spalić plantacji.

2. Na chwilę obecną najlepszy jest kombajn Orlik, zbiory od połowy września przy większych ilościach.
  • 0

#54 dario429

dario429

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów
  • Zainteresowania:WSZystko i nic

Napisany 07 listopad 2012 - 08:30

Witam . Mam pytanie odnosnie płakiej uprawy kozłka , a mianowicie czy plon jest wyzszy? intereuje mnie tez czy ktos z was używał juz rsm-u na zioła? Od wiosny chce zamienic saletre na rsm ale nie wiem czy kozłek przypadkiem nie oochoruje w jakis sposob. Mam 15 h plantacj i chce obnizyc koszty uprawy a jednoczesnie bardziej wykorzystac azot.
  • 0

#55 luxer

luxer

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 07 listopad 2012 - 18:49

Dobra płuczka to płuczka zrobiona przez siebie ;)

Sprawdzają się w miarę płuczki do warzyw ale należy zastosować drobniejsza siatkę na bębnie.

Jesteśmy w trakcie tworzenia płuczki która będzie miała krajarkę i wyrzut od razu na przyczepę ;0) w zimie pewnie wrzucę foty ;)

1 Kozłek uprawia się tylko z sadzenie. Uprawa z nasion jest mało efektywna.
2 Na kilkaset kilo może i tak jak z opłacalnością to nie wiem.
3. Znaleźć się znajdzie ale pewnie trzeba będzie dowieźć. Jak coś to służę w pośrednictwie ;)
4 Zasadniczo tak. Są opryski na dwuliścienne w wazie testów. ale jak pisałem wcześniej nie wypowiadam się zbytni na ten temat. Przy małym areale dwa pielenia wystarczą.

jak Mano wcześniej pisał urosnąć pewnie urośnie ale problemy z wydobyciem mogą być bez obejrzenia gleby sie nie wypowiem. Gleby gliniaste mogą być inne u Ciebie a inne u mnie.

1. Na chwasty jednoliścienne herbicydy na dwuliścienne robótki plus herbicydy ale się nie wypowiadam bo nie chce komuś spalić plantacji.

2. Na chwilę obecną najlepszy jest kombajn Orlik, zbiory od połowy września przy większych ilościach.

Witam.Od jakiegos czasu obserwuje to forum o kozlku.Mam pytanie czy wogole ktos u Was w lubelskim ktos kupuje kozlek a jak juz to za jaka cene?.Tak pieknie opisales ile ton z hektara i za jaka cene.Moze podasz wiecej szczegolow?ile godzin kopiesz hektar,ile opalu zuzywasz na wysuszenie 1tony suchego kozlka?jeszcze ile roboczogodzin potrzebujesz na wykopanie i wysuszenie kozlka z 1 hektara:?
  • 0

#56 MFrolnik26

MFrolnik26

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 07 listopad 2012 - 19:04

Byłem wczoraj na skupie ziół i pytałem między innymi o kozłek, cena to 10 zł za kilogram.
Ogólnie w tym roku tragedia z ziołami (mięta, kozłek, rumianek), poza kontraktacją prawie nic się nie sprzedaje i ta cena <_<
  • 0

#57 luxer

luxer

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 07 listopad 2012 - 19:26

Byłem wczoraj na skupie ziół i pytałem między innymi o kozłek, cena to 10 zł za kilogram.
Ogólnie w tym roku tragedia z ziołami (mięta, kozłek, rumianek), poza kontraktacją prawie nic się nie sprzedaje i ta cena <_<

dzieki MF.Rozumiem ze to forum ma sluzyc tym ktorzy uprawiaja ziola i staraja sobie pomagac a nie szukaniu zbytu na swoje sadzonki.Tez to uprawiam i nikogo bym na sile nie namawial bo wiem ile to czasu i zdrowia kosztuje.Nie liczy sie tylko wydajnosc i cena za kg
  • 0

#58 Edin

Edin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 223 postów

Napisany 07 listopad 2012 - 19:52

dzieki MF.Rozumiem ze to forum ma sluzyc tym ktorzy uprawiaja ziola i staraja sobie pomagac a nie szukaniu zbytu na swoje sadzonki.Tez to uprawiam i nikogo bym na sile nie namawial bo wiem ile to czasu i zdrowia kosztuje.Nie liczy sie tylko wydajnosc i cena za kg

Do mnie pijesz?
  • 0

#59 luxer

luxer

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 07 listopad 2012 - 20:05

Do mnie pijesz?

W zadnym wypadku.widze tylko ze duzo nowych sie tym podnieca.Jak to juz uprawiasz pare lat to wiesz co to znaczy.Albo troche sie na tym zarobi lub jeszcze wiecej straci.Nie rozumiem tak pisales na poczatku ze jest taki niedobor i co sie stalo teraz ze zbytem.nie musisz sie obrazac bo to nie ma sensu ,tylko napisz co o tym myslisz
  • 0

Google

• Reklama google
  •  

#60 dario429

dario429

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów
  • Zainteresowania:WSZystko i nic

Napisany 07 listopad 2012 - 20:17

Witam . Mam pytanie czym podsypujecie kozlek? I jakie macie dawki.
  • 0