Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jałowka nie chce jeść

12 odpowiedzi na ten temat

#1 Share tycha

tycha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 177 postów

Napisany 19 luty 2011 - 11:19

Jałowka nie chce jeść Witam wszystkich kolegów na forum

Miesiąc temu kupiliśmy 2 jałowki z Konrada (hf czerwone).Jedna już się wycialiła i nieżle mleko daje ,ale nie chce jeść .Na oczach chudnie boje się że wszystko odda w mleko i organizm bedzie wyczerpany.Daje jej qq sianokiszonke swoją osypke i granulki ale tylko osypki poliże i stoi.Co zrobic by normalnie jadała? dodam jeszcze że jak dam jakieś witaminki w osypke lub wode to już nie trąci .Mieliście takie ptzypadki? Bardzo prosze o pomoc

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jałowka nie chce jeść Dzisiaj, 18:16
  •  

#2 Share zetores

zetores

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 458 postów

Napisany 19 luty 2011 - 11:31

Jałowka nie chce jeść Krótko mówiąc ketoza. My też tak mieliśmy i nam zdechła. Najlepiej sprzedać. Jest jeszcze taki środek w butelce albo bańce z energią i z glukozą albo glikol do picia i się leje do pyska. Najlepiej sprzedać jescze raz pisze <_<

Edytowany przez zetores, 19 luty 2011 - 11:34.

Zetor 7540
Zetor 5320
Ursus C330-M

#3 Share tycha

tycha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 177 postów

Napisany 19 luty 2011 - 11:38

Jałowka nie chce jeść ale podobno jak krowa ma ketoze to jej gówno jest inne takie jak pierścienie na nim nie wiem jak to powiedzić

#4 Share zetores

zetores

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 458 postów

Napisany 19 luty 2011 - 11:51

Jałowka nie chce jeść O tym jeszcze nie słyszałem. Chyba że jej coś pękło w środke i z bólu nie może jeść. Daj najlepiej gdzieś na ubój nawet dzisiaj bo się mogę założyć że zdechnie. Weterynarzy w sprawie dalszego leczenia radze nie słuchać po krowa będzie zdychać a on i tak będzie ją leczyć. My tylko mamy raczej jednego takiego weterynarza co nam powie czy nadal leczyć czy z nią uciekać.
Zetor 7540
Zetor 5320
Ursus C330-M

#5 Share jaro30

jaro30

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 647 postów

Napisany 19 luty 2011 - 12:28

Jałowka nie chce jeść Nigdzie jej nie sprzedawaj tylko zawołaj lekarza albo kup glikol i lej do pyska ,są też drożdze które się rozpuszcza i też leje się do pyska.Co do kupki to przy ketozie jest bardzo spieczone(bobki)Miałem teraz takie 3 sztuki po wycieleni i im przeszło fakt że bardzo schudły i z mlekiem spadły ale teraz wraca wszystko do normy.Ale może to być również przemieszczenie trawieńca i też nie będzie jeść wtedy potrzebna jest interwencja lekarza .Sprzedać jeszcze zdążysz na razie lecz ja jak bym tak sprzedawał szybko to już bym się stada pozbył .

#6 Share luasbrek

luasbrek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 19 luty 2011 - 12:51

Jałowka nie chce jeść proste ze nie sprzedawać, głupio ze tu piszesz kupujesz od firmy jałówki powinieneś wiedzieć ze trzeba weterynarza, ja bym od razu weterynarza wzywał, u mnie jak jedna miała ketoze to 5 razy przyjeżdżał i wyszła mleko nawet w miarę do normy wróciło, śmieszne jak niektórzy piszą żeby na spęd odrazu :huh:

#7 Share franex

franex

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 19 luty 2011 - 14:38

Jałowka nie chce jeść Właśnie po co sprzedawać, ketoza to normalna choroba przy chowie bydła, najczęsciej występuje po wycieleniu u wysoko wydajnyck krów. My to wzywamy weta i najczęściej daje kroplówe. Polecam w takich przypadkach zwykły glikol, krowom które miały juz ketozę glikol dajemu już przed ocieleniem. Wszystko wskazuje że to ketoza, możesz kupić takie testy na ketozę, przydają się.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8 Share rzeznik13

rzeznik13

URODZONY ROLNIK

• Moderator Galerii
  • PipPipPip
  • 703 postów
  • Zainteresowania:Interesuje sie rolnictwem i modelarstwem rolniczym

Napisany 19 luty 2011 - 14:49

Jałowka nie chce jeść Najlepiej jakieś witaminy na wzmocnienie i taką posypkę do paszy smakową,żeby zaczęła jeść,znajomy tak miał,i taką metodą jak Ci napisałem,wszystko wróciło do normy.

#9 Share lukasz20

lukasz20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 463 postów
  • Zainteresowania:sport, technika rolnicza, hodowla bydła

Napisany 19 luty 2011 - 15:45

Jałowka nie chce jeść Wezwij lekarza, bo powinieneś to zrobić zanim założyłeś ten temat na forum. Z tego co mówisz to musi być ketoza lekarz zdoi trochę mleka do probówki ze wskaźnikiem i jak zmieni kolor na fioletowo-niebieski to będzie pewność wtedy glukoza glikol itp itd. Zapomnij o pierwszych radach w tym temacie, jeśli ktoś się nie zna nie powinien się wypowiadać ;[
Ursus 360 3p
Władimiriec T-25
dają radę:)...

#10 Share semos

semos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 954 postów

Napisany 19 luty 2011 - 17:51

Jałowka nie chce jeść a mi ostatnio wet powiedział, żebym w takim przypadku dawał krowie po poł kilo cukru z wodą przez tydzień i jej pomoże?

Zrobiłem tak i jakoś na razie nie widzę poprawy? Czy to dobry pomysł?

#11 Share Khozak

Khozak

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 21 luty 2011 - 21:26

Jałowka nie chce jeść Ketoza jest bardzo częstą chorobą pierwiastek. Tu najprawdopodobniej mamy do czynienia z "ketozą ciążową". Jest to następstwo nieodpowiedniego żywienia w okresie wcześniejszym, tzn. twoja jałówka była przekondycjonowana (otłuszczona). W ostatnich dwóch miesiącach ciąży następuje szybki wzrost płodu, a w ostatnim okresie przed porodem znaczny rozrost gruczołu mlekowego i produkcja siary. Jałówki dodatkowo ok. drugiego roku zrzucają zęby, a przed porodem następuje fizjologiczny spadek pobrania paszy (suchej masy). Trzeba również zaznaczyć, że jałówki (tak jak i pierwiastki) jeszcze rosną i należy im zwiększać koncentracje paszy o 20% w stosunku do zapotrzebowania bytowego i produkcyjnego. Choroba ta najczęściej występuje na skutek długiego transportu - i tu może być przyczyna w twoim przypadku. Występujące w czasie transportu braki paszy, picia, powietrza a także spokoju powodują niedobór energii, na które organizm reaguje uwalnianiem rezerw tłuszczowych. Inna przyczyna - często u jałówki zaczyna się od tygodniowego zmniejszenia pobrania paszy na skutek wypadania zębów mlecznych, "młoda" mniej je, ma niedobory energii, uwalnia rezerwy z tłuszczu zapasowego, następnie przy braku energii do ich metabolizowania, gromadzą się w nadmiernej ilości ciała ketonowe doprowadzając do ketozy przed porodem... niestety rokowania zazwyczaj niepomyślne. Leczenie najczęściej polega na zastosowaniu dożylnego wlewu glukozy, jeżeli obserwujemy gwałtowny spadek masy ciała u jałówek(względnie krów)zalecam podawać glikol propylowy 2x150-200ml/dzień. Ta porada jest chyba już za późno, ale to może być przykład jak ważna jest kontrola jałówek. Jak krowa źle zacznie swoją karierę jako producentka mleka, zawsze będzie z nią problem. Trzeba jałówki przyzwyczajać do dawki zadawanej po porodzie, a także nanosić poprawkę na zwiększone potrzeby pierwiastek. Jałówki powinny być najważniejszą grupą w stadzie...
Trzeba być optymistą, może uda się ją wyleczyć powodzenia ;)

Edytowany przez Khozak, 21 luty 2011 - 21:30.

#12 Share lukasz20

lukasz20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 463 postów
  • Zainteresowania:sport, technika rolnicza, hodowla bydła

Napisany 22 luty 2011 - 11:30

Jałowka nie chce jeść @semos sacharoza to dwucukier czyli krowa musi go strawić. Lepszym rozwiązaniem byłoby kupienie w aptece glukozy choć nie jestem przekonany żeby i to pomogło na ketozę :mellow:
Ursus 360 3p
Władimiriec T-25
dają radę:)...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#13 Share kolatek

kolatek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 22 luty 2011 - 11:55

Jałowka nie chce jeść Też mam problemy z ketozą.Leczenie wymaga sumienności. Miałem przypadek ketozy przed porodem, kiedy to leczyłem "na dwóch lekarzy", zgarnęli łącznie 800 zeta, ale teraz w pierwszej laktacji daje 40 litrów.Nie wszyscy lekarze umieją zdiagnozować i leczyć. Podstawa to dopilnować aby sztuka chora otrzymała dawkę energii: glikol,ketomix, melasę, cukier plus ewentualnie propionian sodu, drożdże. Reszta należy do lekarza - o ile ma pojęcie.