Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie

144 odpowiedzi na ten temat

#81 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 22 grudzień 2013 - 11:32

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie @thor1984, @maxiben ja po odsadzeniu w 26-28 dniu odrazu przesiadam się na swoje pasze i rezultaty są bardzo dobre.
A wyhodowanie kosztuje w granicach 150 zł

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie Dzisiaj, 15:23
  •  

#82 Share syberol

syberol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 181 postów

Napisany 22 grudzień 2013 - 11:32

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie tak jak mówi maxiben, chyba nie warto kombinować.. w swojej jakbyś dodawał musiałby być zakwaszacz i coś wiążącego mykotoksyny żeby nie ryzykować biegunek
Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

#83 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 561 postów

Napisany 22 grudzień 2013 - 13:10

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie W takim razie zastanawiam się czy jest sens pozyskiwać prosięta od własnych macior skoro kolega ostatnio kupił ładne sztuki średnio właśnie po 20 kg na pobliskim targowisku po 300 zł za parę. Gdzie tu zarobek dla sprzedającego? Choć z drugiej strony taki sprzedający nie wiadomo czy wykonał szczepienia, czy prosięta nie są po jakiejś chorobie a jeśli mamy swoje to mamy ich pełną historię.
Druga sprawa to w którymś z innych tematów wyczytałem, że dla prosiąt najgorsze zboża to owies i żyto jednak nie było to niczym uzasadnione więc chciałbym się dowiedzieć czy to prawda a jeśli tak to dlaczego?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#84 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 22 grudzień 2013 - 13:23

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie Wyhodowanie bardzo dobrego prosiaka który w około 5,5 miesiąca od urodzenia dorośnie do wagi tucznika tyle kosztuje. Prosiaki na targowiskach o szczepieniach zapewnie nigdy nie słyszały. Pozatym cena dobrych prosiąt nadal jest powyżej 200 zł za sztukę.
Owies to głównie włókno więc dla prosiąt się nie nadaje, Żyto ma dużo substancji anty żywieniowych wiec tez nie zalecane. Dla prosiąt najlepsza jest pszenica, jęczmien i qq

#85 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 561 postów

Napisany 22 grudzień 2013 - 16:12

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie @lukaczmarek dzięki za konkretne odpowiedzi. Mam jeszcze jedno pytanie bo znalazłem dwie sprzeczne ze sobą teorie. W jednym poście ktoś pisał, że pasza dla prosiaków po odsadzeniu powinna być cały czas dostępna dla nich, natomiast w innym temacie znalazłem opinię aby nie przesadzać z karmieniem i dozować paszę aby nie przekarmić. Mógłbys się do tego odnieść?

#86 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 22 grudzień 2013 - 16:27

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie Po odsadzeniu powinny mieć paszy do woli. Oczywiście podlega to pewnym uwarunkowaniom. Pasza dla prosiąt musi być najwyższej jakosci i strawności. Jeśli dasz paszę w której białko pochodzi głównie z soi której małe prosięta nie trawią to będziesz miał obrzękówkę, dlatego gównie mniejsi rolnicy którzy nie potrafią samemu sporządzić odpowiedniej paszy lub też szkoda im wydać około 3 tyś na tone dobrej paszy odsadzeniowej dawkują żywienie.
Natomiast przy stosowaniu dobrej paszy odsadzeniowej gdzie nośnikiem białka jest mączka rybna, plazma, hp300 lub podobne spokojnie karmisz do woli. jak masz małe ilości to lepiej kupić gotową niż samemu robić.

#87 Share maxiben

maxiben

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 890 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo glownie nowoczesna hodowla trzody chlewnej
    rodzinne wyjazdy

Napisany 22 grudzień 2013 - 21:51

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie jeżeli chcemy produkować na najwyższym poziomie nie ma mowy o ograniczaniu w dodatku kiepskiej paszy bo cos za cos nie będzie przyrostu a tylko blokowanie miejsca a pasza musi być w tym okresie ekstra ja kupuje gotowa za 2400 netto której prosiak zjada ok.6kg. i ja nie mam czasu mieszac i rozwazac kilku komponentow dodatkowo czyscic zboza bo prosiek nie lubi smieci jak odsadzam ok 100 -120 szt to dużo tej paszy nie idzie ale jeśli lukaczmarek miesza sam i robi to dobrze i mu się sprawdza to tez jest ok najwaznie aby przyrost był który u mnie wynosi od 420 do 460 g na dobe do uzyskania 25 kg pamiętajcie tez o wysokiej temperaturze po odsadzeniu to bardzo ważne

#88 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 561 postów

Napisany 05 styczeń 2014 - 19:56

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie A ile średnio powinien rosnąć taki prosiak od urodzenia do 20 kg?

#89 Share maxiben

maxiben

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 890 postów
    rodzinne wyjazdy

Napisany 06 styczeń 2014 - 12:11

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie 8 TYG

#90 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 06 styczeń 2014 - 12:48

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie U mnie prosiak w wieku 7-8 tygodnia sięga 500g przyrostu na dobę. Dodatki Schaumanna + Jęczmień+Pszenica. Po 8 tygodniach waga w granicach 23-25 kg

Edytowany przez jarekmalina, 06 styczeń 2014 - 12:49.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#91 Share maxiben

maxiben

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 890 postów
    rodzinne wyjazdy

Napisany 06 styczeń 2014 - 21:51

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie w jakiej wadze i wieku odsadzasz? jakie masz zużycie paszy wazysz pojedyncze sztuki czy calosc?

#92 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 561 postów

Napisany 07 styczeń 2014 - 18:55

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie czy taka mieszanka dla prosiaków 20 kilogramowych będzie dobra?
40% jęczmień, 25% zyto, 20% mieszanka owies/pszenica, 15% koncentrat
ewentualnie co by można poprawić?

#93 Share Pawel2606

Pawel2606

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 07 styczeń 2014 - 19:02

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie Widze że są tu ludzie którzy się znają na świnkach. Mam duży problem, każdy miot który odsadzam łapie obrzekowka . Możliwe że to przez zbyt gruba pasze? Bo robię sam. Białka na pewno nie jest za dużo bo ograniczam do minimum, zakwaszacz i tlenek cynku dostają. Co mogę zrobić z tym

#94 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 07 styczeń 2014 - 19:29

w jakiej wadze i wieku odsadzasz? jakie masz zużycie paszy wazysz pojedyncze sztuki czy calosc?

Odsadzam w wieku 28 dni. Mniejsze sztuki do 35 dnia są przy lochach do sprzedaży. Waga prosiąt osadzonych w granicach 6,5-7,5kg. Zużycia paszy nie liczę, ale chyba zacznę z ciekawości :) W czwartek będę odsadzał grupę, to policzę dokładnie zużycie paszy. Jeżeli chodzi o ważenie to wybieram jednego średniaka z każdego miotu, zaznaczam go i ważę raz w tygodniu. Dlatego wyniki może niezbyt dokładne, tylko orientacyjne wychodzą.

Widze że są tu ludzie którzy się znają na świnkach. Mam duży problem, każdy miot który odsadzam łapie obrzekowka . Możliwe że to przez zbyt gruba pasze? Bo robię sam. Białka na pewno nie jest za dużo bo ograniczam do minimum, zakwaszacz i tlenek cynku dostają. Co mogę zrobić z tym

Jakie dodatki do paszy stosujesz i jakie zboża w mieszance? Obrzękówka powstaje wtedy, gdy pasza nie jest przebiałkowana, tylko wtedy, gdy w paszy jest złej jakości białko.

#95 Share Pawel2606

Pawel2606

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 07 styczeń 2014 - 21:29

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie jęczmień trochę pszenicy, nie więcej jak 20% do tego zakwaszacz, tlenek cynku i koncentrat 25% ale daje w mniejszej dawce, już nawet nie pamietam jakiej firmy bo pare się ich przewinęło i ciagle to samo

#96 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 07 styczeń 2014 - 21:50

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie U mnie jak stosowałem koncentraty SANO to sprawdziła się taka receptura:

40% Jeczmień
40% Pszenica
20% Protamino Piggi
Do tego dodawałem jeszcze 7kg/t zakwaszacza, 5kg/t tlenku cynku i 20l/t oleju rzepakowego/sojowego. Nie miałem problemów z obrzękówkami ani biegunkami. Może u Ciebie też się sprawdzi.

#97 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 07 styczeń 2014 - 23:04

jęczmień trochę pszenicy, nie więcej jak 20% do tego zakwaszacz, tlenek cynku i koncentrat 25% ale daje w mniejszej dawce, już nawet nie pamietam jakiej firmy bo pare się ich przewinęło i ciagle to samo

Mam nadzieje że koncentrat nie jest oparty na soi??

#98 Share mesi

mesi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 294 postów

Napisany 08 styczeń 2014 - 09:01

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie thor1984
czy taka mieszanka dla prosiaków 20 kilogramowych będzie dobra?
40% jęczmień, 25% zyto, 20% mieszanka owies/pszenica, 15% koncentrat
ewentualnie co by można poprawić?

Ja bym prponował bym żebyś usunoł żyto najlepiej jak Miał byś samą pszenicę owies nie za bardzo nadaje się dla takich prosiąt najlepiej jęczmień - pszenica - koncetrat + zakwaszacz i olej może byc też trochę pszenżyta

#99 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 561 postów

Napisany 08 styczeń 2014 - 09:55

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie @lukaczmarek trochę zaniepokoiłeś mnie z tą soją. Sprzedawca zaproponował mi coś takiego dla 20 kg prosiaków.
Dodany obrazek

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#100 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 08 styczeń 2014 - 11:14

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie @thor1984 ty chyba nie odsadzasz na tym koncentracie ??

Edit

Nie wiem co za firma robi ten produkt ale jak można stosować jeden koncentrat od 10 kg do konca tuczu?? To dla mnie jakieś nieporozumienie.

Edytowany przez lukaczmarek, 08 styczeń 2014 - 11:16.