Arkadius

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
mlody8908    0

witam, mam pytanie: czy gdy prosięta zachorują na różycę to można je szczepić na myko i cirko??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mcfarmeros    5

od drugiego tygodnia prestarter junior z hgc jak zaczna szamac to mieszam z pszenica i jeczmieniem od 3.4 tygodnia ida na mokro jak sie trafi biegunka to parze gar czarnej herbaty i wierzcie mi ze pomaga odsadzam 6.7 i jest git jak narazie narazie nie szczypiłem zadnych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mcfarmeros    5

o co ci biega kolego maciej 9911? za wczesnie ? a ty odsadzasz kiedy jak mają 3 miesiące? 6 tydzień jak sa duże 7jak są mniejsze i gitarra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

z twojej wypowiedzi wynikalo ze odsadzasz 6,7 sztuki od lochy a nie w 6,7 tygodniu.

 

Swoja droga duzo za pozno odsadzasz to jest nieekonomiczne. 28 dzien jest optymalnym terminem odsadzenia. mi czasem zdarza sie odsadzac i w 21 dniu

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciej9911    22

Mcfarmeros sory dokładnie tak jak pisze lukaczmarek źle zinterpretowałem twoją wypowiedź. Ja też jestem za odsadzaniem w 28 dniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mcfarmeros    5

a powiedzcie mi jakie macie straty po odsadzeniu ? bo u mnie żadne nie pada . kiedyś miałem więcej loch ale została jedna i jak odsadze prosięta to dostanie trochę ognia i gonie do żyda od tej co mam obecnie oprosiła się 4 razy odsadziłem 9 , 13, 11, teraz było 14 ale jedno padło 2 dni po porodzie czyli jest 13 sztuk myśle że nie zle. co wy na to ? ile wy macie w miocie sztuk? pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Foster    2

Myślę że nie ma sensu pisać że ktoś odchowuje tyle a ktoś tyle. W Polsce mamy bardzo słabą średnią odchowanych i ogólnie patrząc na pogłowie daleko nam do przyzwoitych wyników ( wyczytałem gdzieś że średnia w Polsce odchowanych to 14 szt na lochę rocznie )

 

Bardzo ważna jest rasa ( polskim rasom daleko jest do hybryd ) Ale z tego co obserwuje w branży najważniejsze jest doświadczenie hodowcy lub zootechnika. Trochę świnie hoduje i mogę powiedzieć ze obecnie zdecydowanie najlepszy jest danbred ale także najdroższy (1300 -26 tyg loszka ) i trudny w hodowli. Druga jest NIAMIA ale ostatnio słyszę od hodowców że są problemy z mięsnością . Na 3 miejscu postawiłbym PIC-a oraz rodzime rasy.

 

Trzeba pamiętać ze rasa jest ważna ale nic nie zastąpi wiedzy i doświadczenia osoby obsługującej zwierzęta.

 

Żeby napisać coś na temat odchowu jak jest w temacie.

 

Moim zdaniem podstawa to mikroklimat jaki stworzymy prosiakom podczas odsadzenia.

Temperatura powinna wynosić ok. 28 stopni dla 3 tygodniowych prosiąt ( bez wahań powyżej 1,5 stopnia )

Pasza najwyższej jakości z bardzo dobrą strawnością. jestem zwolennikiem nie oszczędzania na prosiaku ( pasza dla prosiaka robię sam w cenie ok 2800 zł /t )

Pasza musi być dobrze zbilansowana żeby nie było biegunek lub innych gorszych problemów ale to żywieniowców działka :)

Jeżeli status zdrowotny jest niepewny to radzę odsadzać pod osłoną antybiotyków. Na najlepszych fermach jest 0 % upadków na odchowalni ale jest ich bardzo mało.

 

Dzisiaj w "Tygodniu" mówili że w Polsce mamy tylko 0,03 % stad gdzie hoduje się 100 i więcej loch.

Tym akcentem zakończę moją opinie w pigułce na temat świnek ;)

Pozdrawiam i zdaję sobie sprawę że dużo osób nie zgodzi się z powyższym tekstem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartass91    0

Najważniejsze to ustalić status zdrowotny stada i pod to profilaktyka,do tego bardzo dobra pasza ,warunki na odchowalni i nie może być większych problemów nawet przy trzytygodniowym odsadzaniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    450

witam, mam pytanie: czy gdy prosięta zachorują na różycę to można je szczepić na myko i cirko??

 

dziwna sprawa prosieta nigdy nie choruja na rozycze,,raczej wieksze sztuki,,nigdy nie mialem przypadku prosiat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Z tą temperaturą 28 stopni przy odsadzaniu to chyba trochę przesadzasz. U mnie jest 21 i uważam że więcej nie potrzeba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody8908    0

witam, w mojej hodowli dzieje się coś dziwnego, już brak mi sił. po raz kolejny jakieś 2 tyg po odsadzeniu padło mi 7 prosiąt jednocześnie, pasze zmieniane są stopniowo bez żadnego szoku, jedzą do woli, maja dostęp do wody, pomieszczenie jest zdezynfekowane, naprawdę już się odechciewa wszystkiego. ostatnio padło mi ponad 10 sztuk.co wh Was może być przyczyną tego???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

z ilu sztuk ci to padlo? kazde upadki sa przykkre wlasnie w ostatnich dniach tego doswiadczylem zdechlo mi w sumie 7 szt komory liczacej112 szt od 10 loch wiec nie cale 8% wiec dla mnie b duzo bo dotychczas nie przekraczalo 2 % a przyczyna teraz u mnie jest streptokokoza dostaly rowiez 2 tyg po odsadzeniu zmiana paszy i awaria wentylatora i stan goraczkowy gotowy

dzialac trzeba szybko bo mocno zainfekowane ciezko uratowac teraz w tym okresie nasila sie duzo roznych chorob i padniec slychac od kierowcow odbioru padliny

no ale bez chorob i padniec bylo by zbyt pieknie u mnie prosieta odsadzam w 4 czasem w 3 tyg i odchowuje przez 6 tyg to maja wage najmniejsze 20 najwieksze 35 kg wiec chyba dobrze ale te przechorowane nie osiagna az takiego wyniku trudno nastepne bedzie trzeba dobrze zabezpieczyc by minimalizowac takie wpadki czego wszystkim chodowcom zycze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody8908    0

padło mi 7 z zaledwie 20 sztuk, wezwany został weterynarz i stwierdził obrzękówkę. już nie wiem jaką paszę mam podawać tym prosiętom żeby uniknąć tych strat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody8908    0

prosięta przy lochach dostają paszę granulowaną zaczynając od smyka dla najmłodszych, przed odsadzeniem kolejna

(lider), tydzień po odsadzeniu powoli wdrażam ostatnią z pasz granulowanych sprinter mieszając ją początkowo z liderem. problemy zaczynają się gdy powoli przechodzę na paszę własną. weterynarz stwierdził,że dzieje się tak ponieważ granulaty mają w składzie antybiotyki i prosiętom nic nie jest. wiem,że wina leży po stronie mojej paszy, główne komponenty jakich używam to jęczmień, pszenica, trochę pszenżyta + koncentrat+ zakwaszacz. proszę napiszcie jakich Wy pasz używacie w tak newralgicznym okresie jakim jest odsadzenie .dodam,że w przygotowywaniu pasz bazuję na własnych zbozach+ koncentrat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

polecam przemielić drugi raz śrut żeby był drobniejszy jak jest za gruby śrut to prosiaki gożej go trawią drobniejszy jest dla nich leprzy wiem to od weterynarza który mi tak polecił zrobić gdy prosięta chorowały i przyznam że pomogło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja mam sita trójki jest dość mniałki ale dla prosiąt bywa itak zbyt gruby chodzi mnie tu szczegulnie o plewe jęczmienia bo to ona najbardziej drażni układ pokarmowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody8908    0

u prosiąt 4 tyg po przebytym świerzbie na ciele pojawiły się pęcherze w różnych miejscach np na nogach , głowie. czy może mieć to związek z przebytą chorobą ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

odsadzilem 85 prosiat 27-32 dniowych ich laczna waga to 902 kg czyli 10.6 kg/szt srednio i to w pieknej budowie ciala z tej parti jestem bardzo zadowolony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Angol    0

Ja daje na odsadzenie wipasz warchlak k1 odsadziłem na nim 250 szt 3 upadły mi tylko i polecam każdemu o biegunce nie ma mowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
syberol    5

po ile ten odsadzeniowy z wipaszu?


Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez lukaczmarek
      Ze względu na dużo pytań podaję moje dawki żywieniowe dla trzody chlewnej od odsadzenia do końca tuczu
       
       
      Prestarter odsadzeniowy (do 2-3 tygodni po odsadzeniu)
       
       
       
      Jęczmień 350 kg,
      pszenica 350 kg,
      soja HP300 80 kg
      mączka rybna 70% 50 kg,
      laktoza 50 kg,
      poekstrakcyjna śruta sojowa 50 kg,
      premiks z LNB 821061 40 kg
      olej sojowy 20 kg,
      zakwaszacz 5 kg,
      tlenek cynku 80% 4 kg.
       
       
      Prestarter 13-20 kg
       
      Jęczmień 400 kg,
      pszenica 340 kg,
      mączka rybna 70% 25 kg,
      laktoza 25 kg,
      poekstrakcyjna śruta sojowa 150 kg,
      premiks z LNB 8255 40 kg
      olej sojowy 15 kg,
      zakwaszacz 5 kg,
      tlenek cynku 80% 2 kg. (podawany tylko przez 2 tygodnie)
       
       
      Starter 20-40 kg
       
      Jęczmień 480 kg,
      pszenica 300 kg,
      poekstrakcyjna śruta sojowa 150 kg,
      premiks z LNB 8255 40 kg
      mączka rybna 70% 15 kg
      olej sojowy 13 kg,
      zakwaszacz 3 kg.
       
      Tu powinien być jeszcze grower i finiszer ale ja daje tylko jedną dawkę do końca tuczu
       
       
      Grower/finiszer 40-120 kg
       
      Jęczmień 500 kg,
      Otręby pszenne 180 kg,
      poekstrakcyjna śruta sojowa 140 kg, (pod koniec tuczu spokojnie można zejść do 100 kg)
      Pszenica 100 kg,
      Owies 50 kg,
      Premiks z LNB 820090 20 kg,
      Olej sojowy 10 kg,
      Zakwaszacz 1 kg,
       
       
      Składy są ułożone na moją bazę paszową. Jak widać nie ma tu pszenżyta które zwykle dominuje u mnie w dawkach ale jako ze wszystko w okolicy wymarzło i jest trudno dostępne a jęczmienia i mieszanek jest pod dostatkiem to właśnie on tworzy bazę paszową.
       
      Jeśli ktoś będzie chętny na mieszanki dla loch to też mogę podać.
       
      EDTI 1
       
      A więc podaję i dla loch
       
       
      Locha karmiąca
       
      Jęczmień 530 kg,
      Otręby pszenne 200 kg,
      Pszenica 100 kg,
      Poekstrakcyjna śruta sojowa 120 kg
      Premiks z LNB 8253 40 kg,
      olej sojowy 10 kg,
      Preparat na mykotoksyny 1 kg
       
       
      Locha prośna
       
      Jęczmień 530 kg,
      Otręby pszenne 350 kg,
      Owies 75 kg,
      Poekstrakcyjna śruta sojowa 20 kg ( w dawce miałem 50 kg ale się otłuszczały więc zmniejszyłem na 20 kg)
      Premiks z LNB 8252 25 kg,
      Preparat na mykotoksyny 1 kg
       
      Dodaje że są to moje dawki które metodą wielu prób się u mnie sprawdzają. najlepiej ustalić żywienie ze swoim żywieniowcem w oparciu u własne zaplecze paszowe
    • Przez klusek
      z jakiej firmi kupujecie koncentraty swiniom??i lie kupujecie
    • Przez tomek321455
      Witam w tym temacie chciałbym poznać waszą opinię na temat karmienia trzody chlewnej mieszanką paszową własnej produkcji zmieszanej z odpowiednią proporcją koncentratu i do tego młóto browarne. Takie pożywienie 2 razy dziennie rano i na wieczór a w przeciągu dnia tak popołudniu zielonka z lucerny co wy na to??
    • Przez lukasz76
      Czy stosuje ktoś w żywieniu świń śrutę słonecznikową?  Jakieś doświadczenia ?
    • Przez lukaczmarek
      Mam takie pytanie. Jako ze ostatnio mam problemy z zakupem zboża za to pod dostatkiem w okolicy kukurydzy chciałbym sie dowiedzieć ile% w dawce można jej stosować. Chodzi mi głównie o warchlaki i tuczniki?\
      Chodzi mi o zwykła suszoną kukurydzę nie CCM
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj