Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie

144 odpowiedzi na ten temat

#41 Share zetor111447

zetor111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisany 26 czerwiec 2012 - 18:29

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie dyspomuje tylko zytem i owsem na dzien dzisiejszy a zbliza sie odsadzenie prosiat.Co im podac na poczatek?sam owies zesrutowany z koncentratem bedzie dobry?wczesniej miałem problem bo prawie cały miot padł...zdjecie jeszcze zywego prosiaka w galerii...zobaczcie...co o tym sadzicie?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie Dzisiaj, 12:30
  •  

#42 Share niedobry

niedobry

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 30 czerwiec 2012 - 23:42

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie A spróbuj zadawać im na mokro... żyta nie wiecej jak 20 procent, a na początek najlepiej wcale. Na chłopski rozum. sypnij im mleka w proszku do tej ciapki i może trochę chociaż ziemniaków parowanych...plus poszatkowana zielonka. Teraz kapusta tania. Ale na początek wymieszaj im na mokro śrutę owsianą z koncentratem pół na pół i chociaż jedną miarkę mleka w proszku...na mokro chętniej zjedzą. Ja tak przestawiłem moje i dzis ganiają i kabany jak diabli

Edytowany przez niedobry, 30 czerwiec 2012 - 23:47.

#43 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 04 lipiec 2012 - 16:21

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie zetor111447 jak dajesz odsadzonym prosiętom żyto z owsem to sie nie dziw że ci padają...

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share qba333

qba333

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 340 postów

Napisany 19 lipiec 2012 - 23:25

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie Czy mogl by mi ktos podpowiedziec jak odchowac ladne prosieta??
Poniewaz od dluzszego czasu zauwazylem ze te u mnie w gospodarstwie to szalu nie robia. Po porodzie sa ladne grube ale po odsadzeniu gdzie mizernieja(odsadzenie po 3-4tygodniach) i na dodatek porosniete gruba sierscia i nie wiem czy im za zimno czy co bo takie zjawisko widze i w zime i w lato.
Jaka pasze podawac takim odsadzonym najlepiej bo u mnie to sa babsy a pozniej jest robiona pasza wlasna glownie w jeczmienia + jaks premiks z SANO ale nie pamietam jaki + kwas tez z sano+ soja(wszystko wedlug proporcji z opakowania SANO). W momencie przejsciowym babsy sa mieszane z ta pasza z coraz wieksza dawka paszy a mniejsza babsow az calkowicie prosieta przejda na sama pasze.

Czy moze darowac sobie w tym okresie swoje pasze i przejsc na gotowe??
Jakie koncentraty byscie polecili i do jakiej wagi max podawac?? (mam na mysli taka wage gdzie prosie juz bedzie mialo dobrze rozwiniety uklad pokarmowy)

I jakie szczepionki sa podstawa w dobrym odchowaniu prosiat (narazie jest to cos na odrobaczenie + zelazo) i w razie biegunki bodajze enroxil.

Z gory dzieki za odpowiedz.

#45 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 20 lipiec 2012 - 07:58

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie Napisz jakie dajesz do tego wszystkiego zboża żeby była większa jasność.
Soja dla odsadzonych prosiąt nie jest zbyt dobrym źródłem białka.
Mogę ci podać swoją recepturę na bazie firmy LNB
Jęczmień 420 kg
Pszenica 300 kg
Koncentrat 830032 250 kg (tylko na indywidualne zamówienie robiony, drogi ale bardzo dobry)
Olej sojowy 20 l
Zakwaszacz 5kg
Tlenek cynku 4-5 kg

Po tym nie mam żadnych problemów z prosiętami

#46 Share 6RoLnIk9

6RoLnIk9

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 30 październik 2012 - 19:15

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie Widze że ucichło w tym temacie. Chciałbym sie was zapytać w jakich terminach robicie zabiegi i szczepienia w okresie do odsadzenia?

#47 Share piotr123283

piotr123283

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 27 styczeń 2013 - 11:02

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie Ja daję premiksy LNB i polecam. Dla nowicjuszy przypominam ze szczepienie żelazem prosiaków jest dosyć ważne. A co do gotowych pasz dla prosiaków czy tuczników to nie polecam i sam nie stosuje, jak sam umieszam to wiem co umieszałem a w tych gotowcach to różnie bywa. Jak jest na rynku dużo zbóz słabej jakości to pasze są wręcz jakby były zrobione z żużlu . To tyle pozdrawiam.

#48 Share qba333

qba333

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 340 postów

Napisany 31 styczeń 2013 - 12:24

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie A ja chcial bym sie dowiedziec czym szczepicie na co te szczepienia i w jakim okresie dokonujecie tych zabiegow przy prosiakach??

#49 Share tomin22

tomin22

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza, rolnictwo, motoryzacja

Napisany 27 luty 2013 - 20:29

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie po tygodniu od urodzenia zelazo

karmienie zaczynam od 2 tygodnia granulowanym z Nutreny
po odsadzeniu 6-7 tydzień przechodze na Pigi

Edytowany przez tomin22, 27 luty 2013 - 20:31.

#50 Share robert765

robert765

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 22 marzec 2013 - 08:17

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie

A ja chcial bym sie dowiedziec czym szczepicie na co te szczepienia i w jakim okresie dokonujecie tych zabiegow przy prosiakach??

Nie jestem zwolennikiem szczepień, a więc zamiast kłucia wybrałem mieszankę paszową uzupełniającą żelazo. Bardzo dobre działanie , proste podawanie ( dozownikiem) pod język. Spróbuj- FARMAWIT FE

a co do karmienia to podaje swoją paszę, ale inwestuje w witaminki . teraz testuje FARMADEX B i narazie jestem zadowolony

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share mlody8908

mlody8908

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 22 marzec 2013 - 20:46

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie witam, mam pytanie: czy gdy prosięta zachorują na różycę to można je szczepić na myko i cirko??

#52 Share Mcfarmeros

Mcfarmeros

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo i wszystko z tym związane , wędkarstwo,motoryzacja .'' KOBITKI''!!!

Napisany 17 kwiecień 2013 - 22:15

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie od drugiego tygodnia prestarter junior z hgc jak zaczna szamac to mieszam z pszenica i jeczmieniem od 3.4 tygodnia ida na mokro jak sie trafi biegunka to parze gar czarnej herbaty i wierzcie mi ze pomaga odsadzam 6.7 i jest git jak narazie narazie nie szczypiłem zadnych

#53 Share maciej9911

maciej9911

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów
  • Zainteresowania:Pasjonat rolnictwa

Napisany 18 kwiecień 2013 - 08:29

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie 6,7 odsadzasz? Jeszcze trochę i przegonisz Duńczyków.... :D

#54 Share Mcfarmeros

Mcfarmeros

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo i wszystko z tym związane , wędkarstwo,motoryzacja .'' KOBITKI''!!!

Napisany 18 kwiecień 2013 - 23:01

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie o co ci biega kolego maciej 9911? za wczesnie ? a ty odsadzasz kiedy jak mają 3 miesiące? 6 tydzień jak sa duże 7jak są mniejsze i gitarra

#55 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 18 kwiecień 2013 - 23:09

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie z twojej wypowiedzi wynikalo ze odsadzasz 6,7 sztuki od lochy a nie w 6,7 tygodniu.

Swoja droga duzo za pozno odsadzasz to jest nieekonomiczne. 28 dzien jest optymalnym terminem odsadzenia. mi czasem zdarza sie odsadzac i w 21 dniu

#56 Share maciej9911

maciej9911

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów
  • Zainteresowania:Pasjonat rolnictwa

Napisany 19 kwiecień 2013 - 07:52

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie Mcfarmeros sory dokładnie tak jak pisze lukaczmarek źle zinterpretowałem twoją wypowiedź. Ja też jestem za odsadzaniem w 28 dniu.

#57 Share Mcfarmeros

Mcfarmeros

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 19 kwiecień 2013 - 11:51

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie a powiedzcie mi jakie macie straty po odsadzeniu ? bo u mnie żadne nie pada . kiedyś miałem więcej loch ale została jedna i jak odsadze prosięta to dostanie trochę ognia i gonie do żyda od tej co mam obecnie oprosiła się 4 razy odsadziłem 9 , 13, 11, teraz było 14 ale jedno padło 2 dni po porodzie czyli jest 13 sztuk myśle że nie zle. co wy na to ? ile wy macie w miocie sztuk? pozdrawiam

#58 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 19 kwiecień 2013 - 12:13

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie Średnio od lochy w roku 24,1, straty na odchowalni 2%

#59 Share Foster

Foster

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Zainteresowania:Trzoda chlewna

Napisany 21 kwiecień 2013 - 11:13

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie Myślę że nie ma sensu pisać że ktoś odchowuje tyle a ktoś tyle. W Polsce mamy bardzo słabą średnią odchowanych i ogólnie patrząc na pogłowie daleko nam do przyzwoitych wyników ( wyczytałem gdzieś że średnia w Polsce odchowanych to 14 szt na lochę rocznie )

Bardzo ważna jest rasa ( polskim rasom daleko jest do hybryd ) Ale z tego co obserwuje w branży najważniejsze jest doświadczenie hodowcy lub zootechnika. Trochę świnie hoduje i mogę powiedzieć ze obecnie zdecydowanie najlepszy jest danbred ale także najdroższy (1300 -26 tyg loszka ) i trudny w hodowli. Druga jest NIAMIA ale ostatnio słyszę od hodowców że są problemy z mięsnością . Na 3 miejscu postawiłbym PIC-a oraz rodzime rasy.

Trzeba pamiętać ze rasa jest ważna ale nic nie zastąpi wiedzy i doświadczenia osoby obsługującej zwierzęta.

Żeby napisać coś na temat odchowu jak jest w temacie.

Moim zdaniem podstawa to mikroklimat jaki stworzymy prosiakom podczas odsadzenia.
Temperatura powinna wynosić ok. 28 stopni dla 3 tygodniowych prosiąt ( bez wahań powyżej 1,5 stopnia )
Pasza najwyższej jakości z bardzo dobrą strawnością. jestem zwolennikiem nie oszczędzania na prosiaku ( pasza dla prosiaka robię sam w cenie ok 2800 zł /t )
Pasza musi być dobrze zbilansowana żeby nie było biegunek lub innych gorszych problemów ale to żywieniowców działka :)
Jeżeli status zdrowotny jest niepewny to radzę odsadzać pod osłoną antybiotyków. Na najlepszych fermach jest 0 % upadków na odchowalni ale jest ich bardzo mało.

Dzisiaj w "Tygodniu" mówili że w Polsce mamy tylko 0,03 % stad gdzie hoduje się 100 i więcej loch.
Tym akcentem zakończę moją opinie w pigułce na temat świnek ;)
Pozdrawiam i zdaję sobie sprawę że dużo osób nie zgodzi się z powyższym tekstem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share bartass91

bartass91

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 21 kwiecień 2013 - 11:41

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie Najważniejsze to ustalić status zdrowotny stada i pod to profilaktyka,do tego bardzo dobra pasza ,warunki na odchowalni i nie może być większych problemów nawet przy trzytygodniowym odsadzaniu.