Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie

144 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Arkadius

Arkadius

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 31 styczeń 2007 - 10:39

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie Zakładam ten temat bo myśle że jest bardzo ważny, odchowanie dobrych prosiąt to nie łatwa sztuka a dobre prosięta to podstawa sukcesu.
Zachęcam wszystkich producentów świnek do wypowiedzenia. Każdy coś dołoży i może pomóc drugiemu, nie uczmy sie wszystkiego od początku bo teraz nie czasy na eksperymenty.
-Jaką stosujecie profilaktykę (zabiegi i szczepienia w jakich terminach)
-Pasze (od którego dnia i jakie,na jakich odsadzacie)
-Wiek odsadzenia
-problemy z biegunkami (czy występują, jak zapobiegać i leczyć)
-Oglóne porady
:huh:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie Dzisiaj, 18:18
  •  

#2 Share pawlo16

pawlo16

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 12 sierpień 2007 - 14:07

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie chciałem się dowiedzieć jaką paszę dajecie prosiakom po odsadzeniu.......
Ja daję z początku granulki Prosiak 3 z piasta ale coś nie bardzo bo świnie dostają biegunki. kiedyś robiłem samemu paszę w proporcjach takich jakie są podane na koncentratach to od razu dostawały obrzęku..... piszcie jak to jest u was

#3 Share marcin974

marcin974

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3082 postów

Napisany 12 sierpień 2007 - 15:28

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie efektem biegunki lub zdychania prosiakow najczesciej jest niedostosowanie ich do paszy. Kup zakwaszacz
(to powoduje lepsze trawienie) i dodawaj do paszy... :)

Czujniki (nowe zamienniki) do kombajnu buraczanego stoll sprzedam
Kontakt 661995047

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share karuś

karuś

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 275 postów

Napisany 12 sierpień 2007 - 15:44

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie Jak masz biegunke to jest za słaba pasza. Natomiast obrzękówka to przebiałkowanie, czyli pasza za mocna. Wpływ na to mają także warunki utrzymania. Mały prosiak musi mieć sucho i ciepło. Pasza i czysta woda cały czas.

#5 Share pawlo16

pawlo16

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 12 sierpień 2007 - 18:26

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie paszy to mają pod dostatkiem... sucho też bo często się im ścieli. A wodę piją ze smoczków prosto z rurociągu.

#6 Share FarmerWodniki

FarmerWodniki

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 12 sierpień 2007 - 20:34

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie Mialem kiedys podobne problemy . Kupowalem pasze dla prosiat roznych firm a problem pozostawal bez zmian. Dzisiaj wiem ze przyczyn biegunek jest masa i o tym moglbym pisac bez konca . Moja rada jest taka - kazdy powinien miec opracowana profilaktyke odsadzeniowa. Ja stosuje plyn do wody tydzien przed i tydzien po w zaleznosci od potrzeb. Uwazam ze jest to najrozsadniejsze wyjscie bo przeciez profilaktyki nigdy za wiele... Pozdrawiam

#7 Share marcin974

marcin974

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3082 postów

Napisany 13 sierpień 2007 - 05:46

Mialem kiedys podobne problemy . Kupowalem pasze dla prosiat roznych firm a problem pozostawal bez zmian. Dzisiaj wiem ze przyczyn biegunek jest masa i o tym moglbym pisac bez konca . Moja rada jest taka - kazdy powinien miec opracowana profilaktyke odsadzeniowa. Ja stosuje plyn do wody tydzien przed i tydzien po w zaleznosci od potrzeb. Uwazam ze jest to najrozsadniejsze wyjscie bo przeciez profilaktyki nigdy za wiele... Pozdrawiam

ja np. mam poidla i karmiki :)

Czujniki (nowe zamienniki) do kombajnu buraczanego stoll sprzedam
Kontakt 661995047

#8 Share soltys

soltys

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 119 postów

Napisany 13 sierpień 2007 - 19:58

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie ja dodaje prosiakom do wody kwas mlekowy i nie ma problemu z biegunkami tylko ze woda nie idzie prosto z rurociagu tylko mam takie pojemniki na wode od ktorych idzie poidelko(woda ma wtedy temperature zblizonom to temp. chlewni no i jest mozliwosc dodawania kwasu)

#9 Share kuba55

kuba55

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 147 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo , robienie zdjec

Napisany 03 wrzesień 2007 - 20:10

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie jaki koncentrat polecacie do prosiąt 6 tygdniowych które jescze nie są odsadzone
jakiej firmy , nazwa konccentratu

coraz gorzej

#10 Share karuś

karuś

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 275 postów

Napisany 04 wrzesień 2007 - 18:36

jaki koncentrat polecacie do prosiąt 6 tygdniowych które jescze nie są odsadzone

Sam chcesz mieszać do takich małych pasze :) Kup gotową paszę we worku 25 kg i starczy Ci na miot.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share MarcinPykuS

MarcinPykuS

VIP, były Moderator Forum

• V.I.P.
  • rank
  • 2961 postów

Napisany 04 wrzesień 2007 - 18:41

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie Na początku dawaj samą tak jak Karuś mówi...a dopiero po jakimś czasie jak już będą fajnie jadły i nic im się nie będzie robiło to dodaj do tej kupionej paszy trochę śrutu...ale wiesz po troszku i pilnuj żeby im się nic nie robiło...stopniowo dawaj coraz więcej i więcej.... :) :)

#12 Share karuś

karuś

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 275 postów

Napisany 04 wrzesień 2007 - 19:06

Na początku dawaj samą tak jak Karuś mówi...a dopiero po jakimś czasie jak już będą fajnie jadły i nic im się nie będzie robiło to dodaj do tej kupionej paszy trochę śrutu...ale wiesz po troszku i pilnuj żeby im się nic nie robiło...stopniowo dawaj coraz więcej i więcej.... :) :)

Takiej paszy nie możesz "rozcieńczać", bo potem będą tego efekty. Jak chcesz zaoszczędzić to nie w taki sposób i nie kosztem prosiaka. Zaniedbasz i już nie bedzie z tego tucznika. Tak robią tacy co o świniach czytają tylko w gazecie.

#13 Share 1rajdzik

1rajdzik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1087 postów
  • Zainteresowania:hektary i konie mechaniczne

Napisany 04 wrzesień 2007 - 19:22

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie a moje to dostają od początku robioną paszę (dosypuję tylko część pełnoporcjowej) i nie widzę w tym nic śmiesznego
all rights reserved

#14 Share kuba55

kuba55

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 147 postów

Napisany 04 wrzesień 2007 - 20:27

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie bede sam mieszał z jęczmieniem i pszenicą

coraz gorzej

#15 Share MichalR

MichalR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 826 postów

Napisany 05 wrzesień 2007 - 09:46

jaki koncentrat polecacie do prosiąt 6 tygdniowych które jescze nie są odsadzone

Spróbuj BINGO z LNB. Śrutuj do tego tylko pszenice i jęczmień, ewentualnie trochę kukurydzy. U mnie przynosi efekty. No i bardzo ważne np. ekocid - zakwaszacz i sorbix w celu wyeliminowania mikrotoksyn oraz dodatki smakowe (może się zdażyć, że nie będą chciały jeść, a to pomaga). Możesz dodać jeszcze oleju rzepakowego i trochę mączki rybnej.

Jeżeli pomogłem, kliknij zieloną strzałkę ------->

#16 Share 1rajdzik

1rajdzik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1087 postów
  • Zainteresowania:hektary i konie mechaniczne

Napisany 05 wrzesień 2007 - 16:32

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie ja dużo przetestowałem koncentratów i narazie jestem przy Nutrenie (myślę że jak najdłużej). na początek używa się pełnoporcjówek ale dużo nie stosuję wiadomo dlaczego. Koncentrat to V60Power Starter o mieszalności 30 %. trochę dużo ale można też 25 i nic sie nie stanie. Warto.
all rights reserved

#17 Share pawlo16

pawlo16

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 05 wrzesień 2007 - 18:35

Mialem kiedys podobne problemy . Kupowalem pasze dla prosiat roznych firm a problem pozostawal bez zmian. Dzisiaj wiem ze przyczyn biegunek jest masa i o tym moglbym pisac bez konca . Moja rada jest taka - kazdy powinien miec opracowana profilaktyke odsadzeniowa. Ja stosuje plyn do wody tydzien przed i tydzien po w zaleznosci od potrzeb. Uwazam ze jest to najrozsadniejsze wyjscie bo przeciez profilaktyki nigdy za wiele... Pozdrawiam

A jaki to płyn????

#18 Share akuraciarz

akuraciarz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 06 wrzesień 2007 - 19:54

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie Ja dla prosiąt w wieku około 3 tygodni daje Mega jule z Josery naprawdę dobre po 2 tygodniach przechodzę na granulat z Provimi mieszam smyka ze sprinterem. Po odsadzeniu 7-8 tygodni robię własną paszę jęczmień + pszenica + Forte z Sano. Super efekt. Oczywiście po odsadzeniu prosiaki nie powinny być przekarmiane należy dać im tyle paszy rano , aby wieczorem były głodne:) wodę daję ze smoczków, no i muszą mieć sucho to podstawa.

#19 Share kuba55

kuba55

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 147 postów

Napisany 06 wrzesień 2007 - 20:10

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie kupiłem bingo z lnb poland wymieszałem go z jeczmieniem jarym i ozimym i pszenicą

coraz gorzej

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share pawlo16

pawlo16

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 06 październik 2007 - 19:35

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie Ja ostatnio doszedłem jak odchować dobre prosięta. Młoda maciora miała 9 prosiąt, ale dwa urodziły się nieżywe więc zostało 7. Trzymałem je 5 tygodni z maciorą. Potem po odsadzeniu dawałem im granulki(sypałem w paśnik) po 5 tygodniach przeszedłem na swoją paszę 45% jęczmienia, 35% pszenżyta i 20% koncentratu z Piasta. Rosną jak na drożdżach. ;)