Arkadius

Jak odchować dobre prosięta., pasze, profilaktyka, odsadzenie

Polecane posty

Arkadius    0

Zakładam ten temat bo myśle że jest bardzo ważny, odchowanie dobrych prosiąt to nie łatwa sztuka a dobre prosięta to podstawa sukcesu.

Zachęcam wszystkich producentów świnek do wypowiedzenia. Każdy coś dołoży i może pomóc drugiemu, nie uczmy sie wszystkiego od początku bo teraz nie czasy na eksperymenty.

-Jaką stosujecie profilaktykę (zabiegi i szczepienia w jakich terminach)

-Pasze (od którego dnia i jakie,na jakich odsadzacie)

-Wiek odsadzenia

-problemy z biegunkami (czy występują, jak zapobiegać i leczyć)

-Oglóne porady

:huh:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlo16    0

chciałem się dowiedzieć jaką paszę dajecie prosiakom po odsadzeniu.......

Ja daję z początku granulki Prosiak 3 z piasta ale coś nie bardzo bo świnie dostają biegunki. kiedyś robiłem samemu paszę w proporcjach takich jakie są podane na koncentratach to od razu dostawały obrzęku..... piszcie jak to jest u was

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin974    30

efektem biegunki lub zdychania prosiakow najczesciej jest niedostosowanie ich do paszy. Kup zakwaszacz

(to powoduje lepsze trawienie) i dodawaj do paszy... :)


Czujniki (nowe zamienniki) do kombajnu buraczanego stoll sprzedam
Kontakt 661995047

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karuś    5

Jak masz biegunke to jest za słaba pasza. Natomiast obrzękówka to przebiałkowanie, czyli pasza za mocna. Wpływ na to mają także warunki utrzymania. Mały prosiak musi mieć sucho i ciepło. Pasza i czysta woda cały czas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlo16    0

paszy to mają pod dostatkiem... sucho też bo często się im ścieli. A wodę piją ze smoczków prosto z rurociągu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mialem kiedys podobne problemy . Kupowalem pasze dla prosiat roznych firm a problem pozostawal bez zmian. Dzisiaj wiem ze przyczyn biegunek jest masa i o tym moglbym pisac bez konca . Moja rada jest taka - kazdy powinien miec opracowana profilaktyke odsadzeniowa. Ja stosuje plyn do wody tydzien przed i tydzien po w zaleznosci od potrzeb. Uwazam ze jest to najrozsadniejsze wyjscie bo przeciez profilaktyki nigdy za wiele... Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin974    30
Mialem kiedys podobne problemy . Kupowalem pasze dla prosiat roznych firm a problem pozostawal bez zmian. Dzisiaj wiem ze przyczyn biegunek jest masa i o tym moglbym pisac bez konca . Moja rada jest taka - kazdy powinien miec opracowana profilaktyke odsadzeniowa. Ja stosuje plyn do wody tydzien przed i tydzien po w zaleznosci od potrzeb. Uwazam ze jest to najrozsadniejsze wyjscie bo przeciez profilaktyki nigdy za wiele... Pozdrawiam

ja np. mam poidla i karmiki :)


Czujniki (nowe zamienniki) do kombajnu buraczanego stoll sprzedam
Kontakt 661995047

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys    1

ja dodaje prosiakom do wody kwas mlekowy i nie ma problemu z biegunkami tylko ze woda nie idzie prosto z rurociagu tylko mam takie pojemniki na wode od ktorych idzie poidelko(woda ma wtedy temperature zblizonom to temp. chlewni no i jest mozliwosc dodawania kwasu)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba55    501

jaki koncentrat polecacie do prosiąt 6 tygdniowych które jescze nie są odsadzone

jakiej firmy , nazwa konccentratu


coraz gorzej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karuś    5
jaki koncentrat polecacie do prosiąt 6 tygdniowych które jescze nie są odsadzone

jakiej firmy , nazwa konccentratu

 

Sam chcesz mieszać do takich małych pasze :) Kup gotową paszę we worku 25 kg i starczy Ci na miot.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinPykuS    68

Na początku dawaj samą tak jak Karuś mówi...a dopiero po jakimś czasie jak już będą fajnie jadły i nic im się nie będzie robiło to dodaj do tej kupionej paszy trochę śrutu...ale wiesz po troszku i pilnuj żeby im się nic nie robiło...stopniowo dawaj coraz więcej i więcej.... :) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karuś    5
Na początku dawaj samą tak jak Karuś mówi...a dopiero po jakimś czasie jak już będą fajnie jadły i nic im się nie będzie robiło to dodaj do tej kupionej paszy trochę śrutu...ale wiesz po troszku i pilnuj żeby im się nic nie robiło...stopniowo dawaj coraz więcej i więcej.... :) :)

 

Takiej paszy nie możesz "rozcieńczać", bo potem będą tego efekty. Jak chcesz zaoszczędzić to nie w taki sposób i nie kosztem prosiaka. Zaniedbasz i już nie bedzie z tego tucznika. Tak robią tacy co o świniach czytają tylko w gazecie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1rajdzik    15

a moje to dostają od początku robioną paszę (dosypuję tylko część pełnoporcjowej) i nie widzę w tym nic śmiesznego


all rights reserved

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MichalR    34
jaki koncentrat polecacie do prosiąt 6 tygdniowych które jescze nie są odsadzone

jakiej firmy , nazwa konccentratu

 

Spróbuj BINGO z LNB. Śrutuj do tego tylko pszenice i jęczmień, ewentualnie trochę kukurydzy. U mnie przynosi efekty. No i bardzo ważne np. ekocid - zakwaszacz i sorbix w celu wyeliminowania mikrotoksyn oraz dodatki smakowe (może się zdażyć, że nie będą chciały jeść, a to pomaga). Możesz dodać jeszcze oleju rzepakowego i trochę mączki rybnej.


Jeżeli pomogłem, kliknij zieloną strzałkę ------->

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1rajdzik    15

ja dużo przetestowałem koncentratów i narazie jestem przy Nutrenie (myślę że jak najdłużej). na początek używa się pełnoporcjówek ale dużo nie stosuję wiadomo dlaczego. Koncentrat to V60Power Starter o mieszalności 30 %. trochę dużo ale można też 25 i nic sie nie stanie. Warto.


all rights reserved

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlo16    0
Mialem kiedys podobne problemy . Kupowalem pasze dla prosiat roznych firm a problem pozostawal bez zmian. Dzisiaj wiem ze przyczyn biegunek jest masa i o tym moglbym pisac bez konca . Moja rada jest taka - kazdy powinien miec opracowana profilaktyke odsadzeniowa. Ja stosuje plyn do wody tydzien przed i tydzien po w zaleznosci od potrzeb. Uwazam ze jest to najrozsadniejsze wyjscie bo przeciez profilaktyki nigdy za wiele... Pozdrawiam

A jaki to płyn????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akuraciarz    1

Ja dla prosiąt w wieku około 3 tygodni daje Mega jule z Josery naprawdę dobre po 2 tygodniach przechodzę na granulat z Provimi mieszam smyka ze sprinterem. Po odsadzeniu 7-8 tygodni robię własną paszę jęczmień + pszenica + Forte z Sano. Super efekt. Oczywiście po odsadzeniu prosiaki nie powinny być przekarmiane należy dać im tyle paszy rano , aby wieczorem były głodne:) wodę daję ze smoczków, no i muszą mieć sucho to podstawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba55    501

kupiłem bingo z lnb poland wymieszałem go z jeczmieniem jarym i ozimym i pszenicą


coraz gorzej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlo16    0

Ja ostatnio doszedłem jak odchować dobre prosięta. Młoda maciora miała 9 prosiąt, ale dwa urodziły się nieżywe więc zostało 7. Trzymałem je 5 tygodni z maciorą. Potem po odsadzeniu dawałem im granulki(sypałem w paśnik) po 5 tygodniach przeszedłem na swoją paszę 45% jęczmienia, 35% pszenżyta i 20% koncentratu z Piasta. Rosną jak na drożdżach. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Sypka czy granulat????? Wiele teori na ten temat kiedyś dawałem granulat teraz sypką (własna).

 

Pasza ma być wartościowa a czy sypka czy granulat to nie ma większej różnicy moim zdaniem. Sypką wykonasz w własnym gospodarstwie, granulatu nie.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GoRAL1    63

Nieważne sypka czy granulat . Na odsadzenie pasza od sadzeniowa. Inaczej będą problemy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukas17    0

Dla prosiaków po odsadzeniu stosuje granulki LNB potem dostają pigi a jak rosną to protamini forte

a jak kończy mi się zboże to przechodzę na gotowe pasze firmy SŁARO w workach po 25kg tona gotowej paszy w zeszłym roku to 1100zł


sprzedam deutz fahr M36.40, Bizona Z056, oraz ursusa 360 bliższe informajce na pw lub tel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luk2782    19

Daj kruszonkę będziesz miał spokój 2 w 1 lepiej zastanów się nad składem odsadzeniówki jakie ma zabezpieczenia dopasuj ja do swojej chlewni


Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)

szacunek dla NH ale respekt uznanie i oddanie dla DEUTZ-FAHR-a:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez lukaczmarek
      Ze względu na dużo pytań podaję moje dawki żywieniowe dla trzody chlewnej od odsadzenia do końca tuczu
       
       
      Prestarter odsadzeniowy (do 2-3 tygodni po odsadzeniu)
       
       
       
      Jęczmień 350 kg,
      pszenica 350 kg,
      soja HP300 80 kg
      mączka rybna 70% 50 kg,
      laktoza 50 kg,
      poekstrakcyjna śruta sojowa 50 kg,
      premiks z LNB 821061 40 kg
      olej sojowy 20 kg,
      zakwaszacz 5 kg,
      tlenek cynku 80% 4 kg.
       
       
      Prestarter 13-20 kg
       
      Jęczmień 400 kg,
      pszenica 340 kg,
      mączka rybna 70% 25 kg,
      laktoza 25 kg,
      poekstrakcyjna śruta sojowa 150 kg,
      premiks z LNB 8255 40 kg
      olej sojowy 15 kg,
      zakwaszacz 5 kg,
      tlenek cynku 80% 2 kg. (podawany tylko przez 2 tygodnie)
       
       
      Starter 20-40 kg
       
      Jęczmień 480 kg,
      pszenica 300 kg,
      poekstrakcyjna śruta sojowa 150 kg,
      premiks z LNB 8255 40 kg
      mączka rybna 70% 15 kg
      olej sojowy 13 kg,
      zakwaszacz 3 kg.
       
      Tu powinien być jeszcze grower i finiszer ale ja daje tylko jedną dawkę do końca tuczu
       
       
      Grower/finiszer 40-120 kg
       
      Jęczmień 500 kg,
      Otręby pszenne 180 kg,
      poekstrakcyjna śruta sojowa 140 kg, (pod koniec tuczu spokojnie można zejść do 100 kg)
      Pszenica 100 kg,
      Owies 50 kg,
      Premiks z LNB 820090 20 kg,
      Olej sojowy 10 kg,
      Zakwaszacz 1 kg,
       
       
      Składy są ułożone na moją bazę paszową. Jak widać nie ma tu pszenżyta które zwykle dominuje u mnie w dawkach ale jako ze wszystko w okolicy wymarzło i jest trudno dostępne a jęczmienia i mieszanek jest pod dostatkiem to właśnie on tworzy bazę paszową.
       
      Jeśli ktoś będzie chętny na mieszanki dla loch to też mogę podać.
       
      EDTI 1
       
      A więc podaję i dla loch
       
       
      Locha karmiąca
       
      Jęczmień 530 kg,
      Otręby pszenne 200 kg,
      Pszenica 100 kg,
      Poekstrakcyjna śruta sojowa 120 kg
      Premiks z LNB 8253 40 kg,
      olej sojowy 10 kg,
      Preparat na mykotoksyny 1 kg
       
       
      Locha prośna
       
      Jęczmień 530 kg,
      Otręby pszenne 350 kg,
      Owies 75 kg,
      Poekstrakcyjna śruta sojowa 20 kg ( w dawce miałem 50 kg ale się otłuszczały więc zmniejszyłem na 20 kg)
      Premiks z LNB 8252 25 kg,
      Preparat na mykotoksyny 1 kg
       
      Dodaje że są to moje dawki które metodą wielu prób się u mnie sprawdzają. najlepiej ustalić żywienie ze swoim żywieniowcem w oparciu u własne zaplecze paszowe
    • Przez klusek
      z jakiej firmi kupujecie koncentraty swiniom??i lie kupujecie
    • Przez tomek321455
      Witam w tym temacie chciałbym poznać waszą opinię na temat karmienia trzody chlewnej mieszanką paszową własnej produkcji zmieszanej z odpowiednią proporcją koncentratu i do tego młóto browarne. Takie pożywienie 2 razy dziennie rano i na wieczór a w przeciągu dnia tak popołudniu zielonka z lucerny co wy na to??
    • Przez lukasz76
      Czy stosuje ktoś w żywieniu świń śrutę słonecznikową?  Jakieś doświadczenia ?
    • Przez lukaczmarek
      Mam takie pytanie. Jako ze ostatnio mam problemy z zakupem zboża za to pod dostatkiem w okolicy kukurydzy chciałbym sie dowiedzieć ile% w dawce można jej stosować. Chodzi mi głównie o warchlaki i tuczniki?\
      Chodzi mi o zwykła suszoną kukurydzę nie CCM
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj