Skocz do zawartości

Zdjęcie

Odmiany pszenicy ozimej

1949 odpowiedzi na ten temat

#1221 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 01 październik 2013 - 20:10

Odmiany pszenicy ozimej to zaszalałeś .bronowanie na wiosne może pobudzić ją jeszcze do krzewienia.nie robiłeś próby kręconej?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Odmiany pszenicy ozimej Dzisiaj, 22:56
  •  

#1222 Share case-jxu-95

case-jxu-95

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 01 październik 2013 - 20:48

Odmiany pszenicy ozimej Ja posiałem ozon i ostroga zastąpiły muszelkę z której też jestem zadowolony

#1223 Share maly00

maly00

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 383 postów

Napisany 01 październik 2013 - 20:54

Odmiany pszenicy ozimej ja znowu jak muszelke zasialem w tamtym roku 240 kg na ha to byla za gesta i miala male klosy i plon tez sredni ale 300 kg to przesadziles nie wiem co lepsze moje 140 czy twoje 300 :) ja robilem probe i wyszlo mi 155 kg a w praktyce 140 kg

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1224 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2122 postów

Napisany 01 październik 2013 - 21:15

Odmiany pszenicy ozimej

Wiosną, na dokrzewienie dajesz jesienią? ewidentnie na rysunku jest wiosną

Na opakowaniu jest tak:
1. Dolistnie
- 80kg N na krzewienie ( wczesna wiosna)
- 40kg N strzelanie w źdźbło
- 40kg N kłoszenie
2. Doglebowo i dolistnie
- 70kg N na krzewienie doglebowo
- 50kg N strzelanie w źdźbło doglebowo
- 40kg N kłoszenie dolistnie

U mnie w tym roku na jesień wyszło ok 250 kg/ha NPK ( 8 20 30 )

#1225 Share XTRO

XTRO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1207 postów

Napisany 01 październik 2013 - 21:17

Odmiany pszenicy ozimej my dzisiaj posieliśmy na 2,80 ha 590 kg, czyli wychodzi 218 kg/ha
przedsiewnie 200kg Polifoski 6
odmiana Toras

Edytowany przez XTRO, 01 październik 2013 - 21:20.

#1226 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 02 październik 2013 - 05:10

Odmiany pszenicy ozimej arktis 180kg,sailor 200 kg i podejżewam że będą gęste

#1227 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2122 postów

Napisany 02 październik 2013 - 07:17

Odmiany pszenicy ozimej To czy będzie gęsta czy nie to okaże się na wiosnę :) Jak będzie mroźna zima bez śniegu to może być za rzadka:) Zależy też dużo od gleby, na rędzinach przy tradycyjnej uprawie ( orka, agregat bierny ) trzeba troszkę więcej wysiewać bo i tak sporo ziarn nie wschodzi, po aktywnych agregatach jest dużo dużo lepiej ale i tak są małe bryłki.
Nawozy przed siewem dajecie po czy przed orką? U mnie w tym roku poszły przed i dość płytka orka tak na 18 cm - zobaczymy co będzie.

Edytowany przez akmaly, 02 październik 2013 - 07:18.

#1228 Share Jacekrol

Jacekrol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisany 02 październik 2013 - 07:29

Odmiany pszenicy ozimej ja jestem raczej zwolennikiem siewu nawozów pod orke, choć w tym roku z roznych wzgledów wysiałem przed siewem

#1229 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3821 postów

Napisany 02 październik 2013 - 10:36

Odmiany pszenicy ozimej Specjalistą nie jestem ale czy nie jest czasem tak że: potas łatwo się wypłukuje w głębsze warstwy gleby a zboża mają płytki system korzeniowy więc czy nie lepiej ów nawóz pomieszać z glebą agregatem niż przyorywać?

#1230 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2122 postów

Napisany 02 październik 2013 - 12:34

Odmiany pszenicy ozimej "Pszenica ozima charakteryzuje się słabszym systemem korzeniowym niż żyto i owies. Jej korzenie nie sięgają głęboko. W warstwie gleby 0–20 cm tworzy 86 proc. masy swojego systemu korzeniowego, a do głębokości 50 cm – tylko 5 proc. korzeni." to z farmera.
Ja orałem na ok 18 cm, do tego bez przedpłużków i mam duże odkładnie w pługach. Zauważyłem podczas orki że ziemia nie odwracała się o 180 stopni więc wszystko z góry nie poszło na dno. Nawozy na pewno równiej wysiane niż po orce. A co będzie to zobaczymy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1231 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 02 październik 2013 - 12:47

Odmiany pszenicy ozimej

Specjalistą nie jestem ale czy nie jest czasem tak że: potas łatwo się wypłukuje w głębsze warstwy gleby a zboża mają płytki system korzeniowy więc czy nie lepiej ów nawóz pomieszać z glebą agregatem niż przyorywać?

Pojedyncze korzenie pszenicy mogą sięgnąć nawet do 2m. Ale zdecydowana większość korzeni zawsze znajduje się w warstwie uprawnej gleby, czyli niekiedy do 30cm. Pszenice wysiewa się z reguły na tych lepszych glebach tam wymywanie potasu zachodzi w małym stopniu. Poza tym jeżeli gleba jest dobrze zaopatrzona w P i K to rośliny mało pobieraja tych składników z nawozów. Nie ma żadnych przeszkód aby wysiewać nawozy NPK przed orką. Na glebach lekkich warto 60% dawki K dać jesienią, 40% wczesną wiosną.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#1232 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1787 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 02 październik 2013 - 13:43

Odmiany pszenicy ozimej No właśnie kompleks sorpcyjny gleby powinien potas zatrzymać, a co ucieknie to myślę że u mnie łubin dosięgnie :unsure: inna sprawa jest z fosforem który powinien być dostarczony tam gdzie najwięcej korzeni.
W tym roku siałem nawozy przed orką z prostej przyczyny C-330 fajniej jeździ się po ściernisku niż zaoranym :D czasem nawet dawałem część PK pod przedplon z gorczycy a rosła wtedy ogrona

#1233 Share ROLNIK_LUBLIN

ROLNIK_LUBLIN

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 02 październik 2013 - 17:44

Odmiany pszenicy ozimej Witam
Dzięki za odpowiedź
wracając do mojego tematy bogatki
Czy pierwsze wiosenne nawożenie azotem powinno się odbyć zaraz po roztopach śniegu?

Pozdrawiam

#1234 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3821 postów

Napisany 02 październik 2013 - 18:22

Odmiany pszenicy ozimej To żeś pytanie zadał :D Jedni powiedzą że siać jak najszybciej byle by się wjechać dało. Początek marca gonić z pierwszą dawką N. Po mrozie łatwiej w pole wjechać niż jak ziemia rozmarznie a roślina nie głoduje. Są też przeciwnicy owego wczesnego wysiewu N a argumentują to znacznymi stratami azotu ponieważ może on zostać wymyty przez np kolejne opady (czy to deszczu czy śniegu - w końcu początek marca mamy). Kolejny argument: roślina po zastosowaniu N ulega rozhartowaniu - zostaje pobudzona - i powrót zimy może spowodować niezłe spustoszenie w plantacji.

W tym roku siałem saletrę 300kg/ha w jednej dawce koło 20 kwietnia ponieważ w marcu śnieg zalegał a na początku kwietnia dosypało jeszcze, potem deszcze i opóźniony siew. Pszenica Sukces materiał siewny dosyć stary, 200kg Polifoski 6, przedplon ziemniaki, ziemia 3b klasa 30%, 4 klasa 50% i 5 klasa 20%, 2 zabiegi od grzyba - plon 5,5t z ha (dosyć późny siew - 5 października). Pleśń śniegowa delikatnie naruszyła plantację.

Tak więc trudno powiedzieć co lepsze. Jeśli są warunki to najlepiej siać N jak najwcześniej ale jest ryzyko.

#1235 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1787 postów

Napisany 02 październik 2013 - 18:55

Odmiany pszenicy ozimej Staram się siać jak śnieg zejdzie z pola po przymrozku na zamarzniętą ziemię. W rozsądnym terminie, czasem takie warunki występują w lutym, Sieję saletrę w ilości około 160kg/ha zazwyczaj tak po 20marca, wcześniej to raczej nie ma co. W tym roku wyszło to dosyć późno, stanowisko po łubinie, później dostała 120kg mocznika i 5ton na pewno jest i łapie się na konsumpcje.
W mojej okolicy większość sieje trochę później jak już pola obeschną a pszenica wyraźnie ruszy ale moim zdaniem w tym czasie ona "głoduje" a nie krzewi się

W zeszłym roku była tonacja i w tym też. W przyszłym roku prawdopodobnie będzie bogatka bo ta odmiana już się sprawdziła u mnie.

Edytowany przez gwozd, 02 październik 2013 - 18:57.

#1236 Share Szymek123

Szymek123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 168 postów

Napisany 02 październik 2013 - 19:24

Odmiany pszenicy ozimej Ja sieje Tobak po kukurydzy i ozon po rzepaku martwi mnie tyo że tobak będzie siany dość puźno ok 15 października ale jest to dość optymalny termin dla tej odmiany Mam takie pytanie co lepsze 200 kg polifoski 6 jesienią i 100 wiosną czy 300 jesienią ?
Witam Mam na imię Szymon posiadam gospodarstwo ale zajmuję się tym tylko czysto hobbistycznie

#1237 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3821 postów

Napisany 02 październik 2013 - 20:01

Odmiany pszenicy ozimej Polifoskę zalecają mieszać z glebą. Ja bym siał jesienią.

#1238 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2122 postów

Napisany 03 październik 2013 - 06:55

Odmiany pszenicy ozimej Jak masz ziemie utrzymane w dobrej kulturze to nawet jak nic nie dasz PK to wielkiej różnicy nie będzie. Na wiosnę tylko azot i odżywki oraz pozostałe zabiegi. Natomiast jak masz słabe stanowisko to i 1T/ha NPK niewiele pomoże w pierwszym roku. Jakbym nie mógł dać pod korzeń PK na jeślieni to nic bym nie sypał bo na wiosnę to strata kasy - tak wg. mnie.

#1239 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1787 postów

Napisany 03 październik 2013 - 07:17

Odmiany pszenicy ozimej Czasem PK można nie dać ale czasem. Jednostajne nawożenie przez długi czas to mam przykład na swoim polu co robi saletra, wapno i monokultura zbożowa. Jak zacząłem zajmować się polem to pH 6,7 PK mało Mg bardzo mało, plony żałosne a o jakości to nie wspomnę.
Potas podany na wiosnę zostanie wykorzystany ale fosfor już nie. Zostanie dla rośliny następczej. Strat nie będzie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1240 Share barry668

barry668

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 04 październik 2013 - 16:22

Odmiany pszenicy ozimej Jak tam panowie ozon juz posiany??
Ja sieje go pierwszy raz i zrobilem eksperyment 3h zasialem 170-180kg/ha i 3ha 200-210kg/ha ziemia klasy 3a i kawałkiem wchodzi 3b i 4a pod korzeń 350kg polifoski 6
ph troche wysokie bo na jednym polu 7 na drugim 7.4
co o tym myślicie nie za zadko posiana??