Challenger

Odmiany pszenicy ozimej

Polecane posty

akmaly    703

To czy będzie gęsta czy nie to okaże się na wiosnę :) Jak będzie mroźna zima bez śniegu to może być za rzadka:) Zależy też dużo od gleby, na rędzinach przy tradycyjnej uprawie ( orka, agregat bierny ) trzeba troszkę więcej wysiewać bo i tak sporo ziarn nie wschodzi, po aktywnych agregatach jest dużo dużo lepiej ale i tak są małe bryłki.

Nawozy przed siewem dajecie po czy przed orką? U mnie w tym roku poszły przed i dość płytka orka tak na 18 cm - zobaczymy co będzie.

Edytowano przez akmaly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacekrol    32

ja jestem raczej zwolennikiem siewu nawozów pod orke, choć w tym roku z roznych wzgledów wysiałem przed siewem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Specjalistą nie jestem ale czy nie jest czasem tak że: potas łatwo się wypłukuje w głębsze warstwy gleby a zboża mają płytki system korzeniowy więc czy nie lepiej ów nawóz pomieszać z glebą agregatem niż przyorywać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    703

"Pszenica ozima charakteryzuje się słabszym systemem korzeniowym niż żyto i owies. Jej korzenie nie sięgają głęboko. W warstwie gleby 0–20 cm tworzy 86 proc. masy swojego systemu korzeniowego, a do głębokości 50 cm – tylko 5 proc. korzeni." to z farmera.

Ja orałem na ok 18 cm, do tego bez przedpłużków i mam duże odkładnie w pługach. Zauważyłem podczas orki że ziemia nie odwracała się o 180 stopni więc wszystko z góry nie poszło na dno. Nawozy na pewno równiej wysiane niż po orce. A co będzie to zobaczymy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Specjalistą nie jestem ale czy nie jest czasem tak że: potas łatwo się wypłukuje w głębsze warstwy gleby a zboża mają płytki system korzeniowy więc czy nie lepiej ów nawóz pomieszać z glebą agregatem niż przyorywać?

Pojedyncze korzenie pszenicy mogą sięgnąć nawet do 2m. Ale zdecydowana większość korzeni zawsze znajduje się w warstwie uprawnej gleby, czyli niekiedy do 30cm. Pszenice wysiewa się z reguły na tych lepszych glebach tam wymywanie potasu zachodzi w małym stopniu. Poza tym jeżeli gleba jest dobrze zaopatrzona w P i K to rośliny mało pobieraja tych składników z nawozów. Nie ma żadnych przeszkód aby wysiewać nawozy NPK przed orką. Na glebach lekkich warto 60% dawki K dać jesienią, 40% wczesną wiosną.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

No właśnie kompleks sorpcyjny gleby powinien potas zatrzymać, a co ucieknie to myślę że u mnie łubin dosięgnie :unsure: inna sprawa jest z fosforem który powinien być dostarczony tam gdzie najwięcej korzeni.

W tym roku siałem nawozy przed orką z prostej przyczyny C-330 fajniej jeździ się po ściernisku niż zaoranym :D czasem nawet dawałem część PK pod przedplon z gorczycy a rosła wtedy ogrona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dzięki za odpowiedź

wracając do mojego tematy bogatki

Czy pierwsze wiosenne nawożenie azotem powinno się odbyć zaraz po roztopach śniegu?

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

To żeś pytanie zadał :D Jedni powiedzą że siać jak najszybciej byle by się wjechać dało. Początek marca gonić z pierwszą dawką N. Po mrozie łatwiej w pole wjechać niż jak ziemia rozmarznie a roślina nie głoduje. Są też przeciwnicy owego wczesnego wysiewu N a argumentują to znacznymi stratami azotu ponieważ może on zostać wymyty przez np kolejne opady (czy to deszczu czy śniegu - w końcu początek marca mamy). Kolejny argument: roślina po zastosowaniu N ulega rozhartowaniu - zostaje pobudzona - i powrót zimy może spowodować niezłe spustoszenie w plantacji.

 

W tym roku siałem saletrę 300kg/ha w jednej dawce koło 20 kwietnia ponieważ w marcu śnieg zalegał a na początku kwietnia dosypało jeszcze, potem deszcze i opóźniony siew. Pszenica Sukces materiał siewny dosyć stary, 200kg Polifoski 6, przedplon ziemniaki, ziemia 3b klasa 30%, 4 klasa 50% i 5 klasa 20%, 2 zabiegi od grzyba - plon 5,5t z ha (dosyć późny siew - 5 października). Pleśń śniegowa delikatnie naruszyła plantację.

 

Tak więc trudno powiedzieć co lepsze. Jeśli są warunki to najlepiej siać N jak najwcześniej ale jest ryzyko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Staram się siać jak śnieg zejdzie z pola po przymrozku na zamarzniętą ziemię. W rozsądnym terminie, czasem takie warunki występują w lutym, Sieję saletrę w ilości około 160kg/ha zazwyczaj tak po 20marca, wcześniej to raczej nie ma co. W tym roku wyszło to dosyć późno, stanowisko po łubinie, później dostała 120kg mocznika i 5ton na pewno jest i łapie się na konsumpcje.

W mojej okolicy większość sieje trochę później jak już pola obeschną a pszenica wyraźnie ruszy ale moim zdaniem w tym czasie ona "głoduje" a nie krzewi się

 

 

W zeszłym roku była tonacja i w tym też. W przyszłym roku prawdopodobnie będzie bogatka bo ta odmiana już się sprawdziła u mnie.

Edytowano przez gwozd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymek123    1

Ja sieje Tobak po kukurydzy i ozon po rzepaku martwi mnie tyo że tobak będzie siany dość puźno ok 15 października ale jest to dość optymalny termin dla tej odmiany Mam takie pytanie co lepsze 200 kg polifoski 6 jesienią i 100 wiosną czy 300 jesienią ?


Witam Mam na imię Szymon posiadam gospodarstwo ale zajmuję się tym tylko czysto hobbistycznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    703

Jak masz ziemie utrzymane w dobrej kulturze to nawet jak nic nie dasz PK to wielkiej różnicy nie będzie. Na wiosnę tylko azot i odżywki oraz pozostałe zabiegi. Natomiast jak masz słabe stanowisko to i 1T/ha NPK niewiele pomoże w pierwszym roku. Jakbym nie mógł dać pod korzeń PK na jeślieni to nic bym nie sypał bo na wiosnę to strata kasy - tak wg. mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Czasem PK można nie dać ale czasem. Jednostajne nawożenie przez długi czas to mam przykład na swoim polu co robi saletra, wapno i monokultura zbożowa. Jak zacząłem zajmować się polem to pH 6,7 PK mało Mg bardzo mało, plony żałosne a o jakości to nie wspomnę.

Potas podany na wiosnę zostanie wykorzystany ale fosfor już nie. Zostanie dla rośliny następczej. Strat nie będzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barry668    0

Jak tam panowie ozon juz posiany??

Ja sieje go pierwszy raz i zrobilem eksperyment 3h zasialem 170-180kg/ha i 3ha 200-210kg/ha ziemia klasy 3a i kawałkiem wchodzi 3b i 4a pod korzeń 350kg polifoski 6

ph troche wysokie bo na jednym polu 7 na drugim 7.4

co o tym myślicie nie za zadko posiana??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrenalina    10

Kolego Ja posiałem 40 ha Ozonu nasiona ze zbiorów ubiegłego roku .Wyczyszczone na Petkusie na sitach 3 same duże ziarka siewnik ustawiony na 200kg wschody ładne równiutkie,

W żniwa ta odmiana na ziemi 4a i b dała plon 8-10 ton ,Pole było po rzepaku nic w korzeń nie dalem na wiosne dalem tylko 60kg azotu/ha i 40 tys/ha Gnojowicy.Polecam tą odmiane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Na 4a i b 8-10 ton przecież to już prawie piaski. u mnie sama 1 i2 klasa czy ktoś dbał czy nie to 7 t z ha nie miał. nie wiem jak u was ale jak kwitła pszenica to 5 tygodni deszcz padał więc plonu nie mogło być. a ozona polecam trudny rok ale koło 7dał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Bez PK można zapomnąc o dobrym plonie. A co do odmian i ilości wysiewu jantarka 200kg/ha, sailor 215kg/ha, tonacja 250kg/ha, rainer 227kg/ha i ozon 230 kg/ha i po burakach okoł 20 pażdziernika 270kg/ha. i na wiosnę azot i brony wracają do łaski.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrenalina    10

Wiesz Tu ziemia 4a i B to rarytas jest.Prawie nikt nie ma pola 3 klasy.Predzej 5 i 6 .Tak kolego dała miedzy 8-10 ton z ha Przy prawie braku nawozów tylko gnojowica poszła,Praktycznie cale 5 ha lezało.Bardzo dobra odmiana długo była zielona w porównaniu do innych i kłosy długi i gruby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault9514    54

również polecam tą odmianę zasiałem większość areału tą odmianą w ilości 220kg/ha w tamtym roku kwalifikat siałem 190kg/ha i aż była za gęsta bardzo dobrze się krzewi :) 7t/ha spokojnie do osiągnięcia

Edytowano przez Renault9514

ZETOR Team !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1116

Lepiej teraz je zwalczyć a jak cos wyjdzie po zimie to mala poprawka i gitara.

 

W zeszłym roku część opryskałem na jesieni część na wiosnę i ta która była opryskana na jesieni dużo lepiej wyglądała niż ta opryskana lancetem na wiosnę (lancet minimalnie wyhamował zboże).


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez perkins3382
      Witam czy do oprysku na miotłę zbożowa huzar mogę dodać dr green zboża ? Czy lepiej za jakiś czas osobno 
    • Przez TomaszN
      Witam dopiero trzeci rok stosuje Rsm I w tym roku pojawił się problem w tym że bez przymrozków nie dam rady jeszcze wiechac z azotem. Nawet i samym ciągnikiem. I moje pytanie jak to jest z tym rsm podczas przymrozku czy mozna czy nie można?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      mam pytanie odnosnie Trojszyka. mam w silosie ok 60t pszenicy i zagladajac do silosa znalazlem zywego. od jutra umnie temperatrury minusowe. nawet pokazuja -12 w nocy(kuj-pom). czy jest pewne ze zdechnie? bo wiadomo ze gazowanie tez kosztuje. prosze o pomoc
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj