Skocz do zawartości

Zdjęcie

Odmiany pszenicy ozimej

1949 odpowiedzi na ten temat

#821 Share pawelu

pawelu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 20 listopad 2011 - 17:40

Odmiany pszenicy ozimej

Co to za bzdury wypisujesz. Szczepic można jabłonie a nie pszenicę.

Chodziło mi o to że zawiera geny przenżyta. Nie wiem w jaki spoób są one "wprowadzane". Pisałem tak aby wszyscy wiedzieli o co chodzi.

Edytowany przez pawelu, 20 listopad 2011 - 17:41.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Odmiany pszenicy ozimej Dzisiaj, 09:30
  •  

#822 Share rikisam

rikisam

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 20 listopad 2011 - 23:08

Odmiany pszenicy ozimej

Chodziło mi o to że zawiera geny przenżyta. Nie wiem w jaki spoób są one "wprowadzane". Pisałem tak aby wszyscy wiedzieli o co chodzi.

Kolego opowiadasz jakieś bajki. Pszenica ma geny pszenicy a pszenżyto ma geny pszenicy i żyta w różnych proporcjach. Napisz skąd masz takie rewelacje o genach pszenżyta w Bogatce?

#823 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 20 listopad 2011 - 23:15

Odmiany pszenicy ozimej Czy mógłbyś wyjaśnić dokładniej dlaczego tak się dzieje?
Już sie wkurzałem że w centrali sprzedali zanieczyszczony materiał siewny, zresztą u znajomego też pojawia się coraz więcej pszenżyta
Jestem zadowolony z tej odmiany. W tym roku kilka osób kupowało u mnie na siew i mając do wyboru bogatkę i tonację po obejrzeniu ziarna wybierali bogatke. Robi wrażenie ta wielkość MTZ

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#824 Share pawelu

pawelu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 21 listopad 2011 - 17:05

Odmiany pszenicy ozimej

Kolego opowiadasz jakieś bajki. Pszenica ma geny pszenicy a pszenżyto ma geny pszenicy i żyta w różnych proporcjach. Napisz skąd masz takie rewelacje o genach pszenżyta w Bogatce?

Rozmawiałem ze znajomym (razem z ojcem prowadzi jedna z central nasiennych) i zajmuje sie głownie materiałem siewnym pochodzącym z Danko. Wiec chyba jest on osobą poinformowaną w tych sprawach.

#825 Share kombajnista84

kombajnista84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 519 postów

Napisany 21 listopad 2011 - 17:42

Odmiany pszenicy ozimej to czekamy na fotki...

#826 Share rikisam

rikisam

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 21 listopad 2011 - 20:09

Odmiany pszenicy ozimej

Rozmawiałem ze znajomym (razem z ojcem prowadzi jedna z central nasiennych) i zajmuje sie głownie materiałem siewnym pochodzącym z Danko. Wiec chyba jest on osobą poinformowaną w tych sprawach.

Jeśli siejesz 3 rok te same nasiona to sprawdź czystość kombajnu, przyczep, swoich maszyn czyszczących, przeanalizuj kiedy było siane pszenżyto na polu z Bogatką.
To jest najlepsza droga do odpowiedzi skąd w nasionach Bogatki są ziarna pszenżyta.
nie szukaj sensacji. pozdrawiam

#827 Share pawelu

pawelu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 21 listopad 2011 - 20:33

Odmiany pszenicy ozimej

Jeśli siejesz 3 rok te same nasiona to sprawdź czystość kombajnu, przyczep, swoich maszyn czyszczących, przeanalizuj kiedy było siane pszenżyto na polu z Bogatką.
To jest najlepsza droga do odpowiedzi skąd w nasionach Bogatki są ziarna pszenżyta.
nie szukaj sensacji. pozdrawiam

Po pierwsze: NIGDY nie siałem pszenżyta,
Po drugie: NIGDY nie kosiłem pszenżyta na usługach,
Po trzecie: NIKT u nas nie sieje pszenżyta (wiec chyba logiczne że nikt nie mógł mi go rozsiać na polu),
Po czwarte: Gdybym zarówno siał jak i kosił pszenżyto to nie szukałbym dziury w całym,
Po piąte: Nie tylko ja borykam się z tym problemem (wiekszość znajomych jest w takiej samej sytuacji co ja)
Więc jeśli nie znasz problemu to prosiłbym o to abyś się na jego temat nie wypowiadał (widocznie nie miałeś nigdy do czynienia z tą odmianą albo siałeś ją przez 2-3lata)

#828 Share andzin

andzin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 409 postów

Napisany 21 listopad 2011 - 20:37

Odmiany pszenicy ozimej Zawsze jest tak że paru latach zboże się zanieczyszcza i z czystego z centrali masz żyto czy pszenżyto w pszenicy. Bo to albo kombajn po życie albo gdzie indziej może w workach po pare ziarek zostanie. Tylko że jaki problem macie że troche zanieczyszczone?

#829 Share pawelu

pawelu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 21 listopad 2011 - 20:46

Odmiany pszenicy ozimej

Zawsze jest tak że paru latach zboże się zanieczyszcza i z czystego z centrali masz żyto czy pszenżyto w pszenicy. Bo to albo kombajn po życie albo gdzie indziej może w workach po pare ziarek zostanie. Tylko że jaki problem macie że troche zanieczyszczone?

Hmmm... Racja, tylko że w tym problem że ja nie sieję żyta ani pszenżyta. Powiem więcej, nikt w okolicy tego nie sieje.
Więc proszę Cię abys nie pisała takich głupot, poza tym czytaj wcześniejsze posty zanim napiszesz to samo. Nie chce mi się juz po raz setny pisać tego samego.

#830 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 22 listopad 2011 - 00:23

Odmiany pszenicy ozimej Również nie uprawiam pszenżyta ani żyta, podobnie żaden z sąsiadów z którymi graniczą pola. Posiadam własny kombajn i nie jeżdzę na usługi. Nie używam przyczep tylko od razy z kombajnu przez taki "kosz" zboże idzie do magazynu(przerobionej stodoły) bo mam pola dookoła budynków. Ze zbóż uprawiam tylko jęczmnień jary i pszenice ozimą. Więc skąd to pszenżyto?
Uprawiam również tonacje. W tym samym czasie wzięta z centrali co bogatka. I nie ma pszenżyta
znajomy o którym wspomniałem wcześniej uprawia żyto, to mogło się jakoś zapylić?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#831 Share rikisam

rikisam

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 22 listopad 2011 - 08:26

Odmiany pszenicy ozimej Siałem Bogatkę, ale wymieniam materiał co 2 lata.
Z tego co wiem pszenżyto jest na paszę, a Bogatka ma bardzo dobre parametry jakościowe, to jak może mieć geny pszenżyta?

#832 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 22 listopad 2011 - 11:23

Odmiany pszenicy ozimej Bogatka po łubinie miała gluten 21 a opadanie 260. Tonacja po jęczmieniu gluten 25, opadanie 170. Nawożenie takie samo, na kłos dałem tylko raz dolistnie mocznik, siarczan Mg i insol 3.

#833 Share pawelu

pawelu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 22 listopad 2011 - 15:45

Odmiany pszenicy ozimej

Bogatka po łubinie miała gluten 21 a opadanie 260. Tonacja po jęczmieniu gluten 25, opadanie 170. Nawożenie takie samo, na kłos dałem tylko raz dolistnie mocznik, siarczan Mg i insol 3.

Kolego moze nie zauważyłeś, ale są tu mądrzejsi ludzie od nas którym nie wytłumaczysz po prostu nic. Upieraja się przy swoim i tyle. Co z tego że masz w bogatce pszenżyto? Przecież "pan rokisam" :lol: mówi że nie mogło się tak stać, aby nagle w bogatce pojawiło się pszenżyto. Przeciesz kolega wymienia materiał siwny co dwa lata i doskonale wie co dzieje sie gdy zasieje się ją trezci rok z rzedu tą samą odmianą. :lol:
Kolego proponuje nie wchodzić w dyskusje z niektórymi ludzmi z tego forum bo popsujesz sobie tylko nerwy a i tak im nic nie wytłumaczysz :lol: :lol: :lol:

#834 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 22 listopad 2011 - 19:08

Odmiany pszenicy ozimej Jeżeli ktoś ma logiczne wyjaśnienie zjawiska pojawiania się pszenżyta w bogatce to bardzo proszę o napisanie przyczyny dlaczego się pojawia.
Nerwy> wyje..ne mam na to. Jestem zbyt młody i piękny :rolleyes:

#835 Share rikisam

rikisam

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 23 listopad 2011 - 12:37

Odmiany pszenicy ozimej

Kolego moze nie zauważyłeś, ale są tu mądrzejsi ludzie od nas którym nie wytłumaczysz po prostu nic. Upieraja się przy swoim i tyle. Co z tego że masz w bogatce pszenżyto? Przecież "pan rokisam" :lol: mówi że nie mogło się tak stać, aby nagle w bogatce pojawiło się pszenżyto. Przeciesz kolega wymienia materiał siwny co dwa lata i doskonale wie co dzieje sie gdy zasieje się ją trezci rok z rzedu tą samą odmianą. :lol:
Kolego proponuje nie wchodzić w dyskusje z niektórymi ludzmi z tego forum bo popsujesz sobie tylko nerwy a i tak im nic nie wytłumaczysz :lol: :lol: :lol:

Myślę,że forum jest po to aby sobie wyjaśniać problemy. Nikt nie jest wszystkowiedzący. Ja wiem,że w pszenicach nie ma genów pszenżytnich i staram się to wytłumaczyć.
Nie rozumiem co mają do tego nerwy.
Jeśli pojawia się pszenżyto po 2-3 latach to MUSI pszenica być zanieczyszczana pszenżytem.
Moim celem nie jest mądrzenie się ale pomoc w wyeliminowaniu u Kolegi źródła zanieczyszczenia pszenicy.
Pozdrowienia

#836 Share pawelu

pawelu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 23 listopad 2011 - 17:54

Odmiany pszenicy ozimej Skończmy już tą dyskusje bo brak mi sił. Czuje się jakbym do sciany mówił.

#837 Share rolnikPawel

rolnikPawel

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 26 listopad 2011 - 21:27

Odmiany pszenicy ozimej marcell, wiesz co ja zaprawiam raxil gelem w betoniarce, albo w plastikowym pojemniku mniejsze ilości i jest ok. A zboża sieję poznaniakiem 2,7m i nic nie zbryla i nie zakleja.

Edytowany przez rolnikPawel, 26 listopad 2011 - 21:28.

#838 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 04 grudzień 2011 - 18:44

Odmiany pszenicy ozimej Dużo z Was zasiało w tym roku odmiane - MUSZELKA ?? ile kg na ha ?;) i w jakim stanie jest na dzień dzisiejszy w porównaniu z innymi odmianami ?;)

#839 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 04 grudzień 2011 - 18:57

Odmiany pszenicy ozimej U mnie tam gdzie miala wilgoc jest dobrze a tam gdzie mniej wilgoci to tak srednio ale nie najgorzej 80% ziarna wykielkowalo siane 215kg/ha z powodu suszy . Ale w porownaniu z tonacja to tonacja lepiej kielkowala niz muszelka

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#840 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 04 grudzień 2011 - 19:02

Odmiany pszenicy ozimej Ja siałem z 240, bo w tamtym roku posiałem 200 i licho to wyglądało. Za gęsto wschody ładne.