Zaloguj się, aby obserwować  
valtra987

Róże i anturie

Polecane posty

valtra987    0

Chciał bym się zając uprawą róż i anturii. Podajcie mi warunki jakie musze im zapewnic jaka jest ich opłacalnośc i czy można je uprawiac w tunelu czy w szklarni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MichalR    34

Jeżeli chodzi o róże to myślę, że bardziej odpowiednia była by szklarnia. jeżeli chcesz utrzymać róże przez cały rok to musisz tą szklarnię ocieplać i doświetlać czasami nawet latem, a jak wiadomo to są koszta. Podłoża tylko sztuczne. Spore nakłady trzeba też położyć na ochronę chemiczną i biologiczną, dodatkowo róże wymagają ciągłej pielęgnacji aby przynosiły plony w zadowalających ilościach i dobrej jakości. Nie mówiąc nawet o doświadczeniu. Konieczne jest też zapewnienie odpowiedniej linii technologicznej do sortowania i pakowania a także chłodni. Myślę, że aby rozpocząć działalność tego typu trzeba ogromnych inwestycji i dużo wiedzy na temat uprawy tych roślin, a z rolnikami z Holandii i tak konkurencji nie wytrzymasz. Mam trochę wiedzy na temat uprawy róż zdobytej podczas praktyk studenckich w Holandii więc nie wiem jak wygląda to u nas, być może nie jest to wszystko aż tak zaawansowane technologicznie jak tam. Pewne jest to, że jest to działalność opłacalna i bardzo interesująca. Ja osobiście tęsknię trochę za czasem kiedy pracowałem przy różach, bo praca mimo, że ciężka to była bardzo przyjemna.

Edytowano przez MichalR

Jeżeli pomogłem, kliknij zieloną strzałkę ------->

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MichalR    34

Róża jest rośliną wieloletnią, dodatkowo źle znosi niskie temperatury. Być może jest możliwa uprawa w tunelu i w gruncie, ale na pewno nie jest łatwa, nie mówiąc już o cięciu, bo nie wyobrażam sobie cięcia róż na kolanach, chyba, że mówimy tu o różach doniczkowych, których uprawa jest zupełnie inna.


Jeżeli pomogłem, kliknij zieloną strzałkę ------->

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andrzej10    2

Są Polskie gospodarstwa które przewyższają poziomem technologią większość Nederlandziej produkcji, przykładem jest JMP ze Stężycy.

 

Widząc po pytaniach to radzę sobie odpuścić bo podstawą jest wiedza na temat tych roślin a kolejnym krokiem wielka inwestycja. Żeby zdobyć miejsce na rynku trzeba mieć ciągłość dostaw w roku i odpowiednią jakość a w tunelu to ogórki mają sens a nie Rosa. Poza tym wchodząc w kwiat cięty trzeba mieć ogrzewane obiekty czy to szklarnie Venlo czy tunele zblokowane z poduszką foliową a szklarnia czy tunel ogrzewane = dział specjalny gdzie wchodzi skarbówka i podatki zupełnie inne niż w rolnictwie czy ogrodnictwie.

 

Ta produkcja wymaga wielkich nakładów finansowych gdzie już łatwiej rozpocząć produkcję szkółkarską roślin ozdobnych oraz stałego ciągłego nadzoru i codziennej pracy przy zbiorze produktu jakim jest kwiat. Szkółki pojemnikowe są bardzo pracochłonne ale to tylko ułamek tego co wciąga szklarnia z kwiatem.

 

Jeśli to ma być dodatek do rolnictwa to lepiej warzywa uprawiać (łatwiej znaleźć odbiorcę i mniejsze nakłady)

 

P.S. Ten pomysł jest równy przykładowi gdybym ja dzisiaj spytał czy da się hodować krowy pod wiatą i czy to się opłaca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
valtra987    0

Ale ja sam niewiem co uprawiac mam 8 ha ziemi z czego 2 ha 3 klasy reszta to 5 i 6

reszta to użytki zielone i zboża łącznie hoduje 8 opasów

w moim regionie są słabe ziemie

A co by mi najlepiej było uprawiac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MichalR    34

Możesz spróbować chryzantemy lub inne rośliny pod folią, możesz uprawiać również ogórka gruntowego albo cukinię.

Jest sporo roślin które można uprawiać na glebach słabej jakości, tylko z reguły jest to pracochłonne.

Co do JMP w Stężycy to słyszałem o tym obiekcie i jest na prawdę nowoczesny, ale jest porównywalny z holenderskimi szklarniami.

Dla porównania w Holandii w jednej tylko miejscowości jest nawet kilkaset szklarni o powierzchni powyżej 1 ha.

Edytowano przez MichalR

Jeżeli pomogłem, kliknij zieloną strzałkę ------->

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
valtra987    0

A ile by kosztowało by budowa 2000 lub 3000 metrów kwadratowych

A tak propo to jakie warunki muszą miec chryzantemy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MichalR    34

Nie orientuję się ale może kosztować pewnie ponad 100 tysięcy albo dużo więcej. Zależy jak zaawansowaną technologicznie chcesz mieć tą szklarnię. O uprawie chryzantem możesz znaleźć bardzo dużo informacji w internecie, wystarczy wpisać w google. Najważniejsza jest chyba odpowiednia regulacja długości dnia, gdyż chryzantema jest rośliną dnia krótkiego, tzn, aby zakwitnąć potrzebuje krótszego dnia.


Jeżeli pomogłem, kliknij zieloną strzałkę ------->

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek16m    102

A ile by kosztowało by budowa 2000 lub 3000 metrów kwadratowych

Szklarnia to wydatek sięgający nawet 100zł za m2 ale sama budowa nie wystarczy, bo jak wcześniej już napisano, najważniejsza jest wiedza. Przy takiej uprawie to podstawa, zresztą nie tylko w tej. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andrzej10    2

Ceny dla Tuneli foliowych

Sama konstrukcja brak listew mocujących, folii, systemu pompowania http://allegro.pl/tunel-foliowy-szklarnia-venlo-kwiaty-warzywa-i1456865648.html

Komplet pod klucz http://allegro.pl/tunel-foliowy-tunel-pompowany-producent-i1449859684.html

Szklarnia

http://allegro.pl/szklarnia-holenderska-konstrukcja-576m2-i1449071742.html + szkło + instalacje + pozwolenie na budowę + podmurówka + montaż

 

To tylko przykłady do tego koniecznie wiele innych "drobniejszych" elementów typu stoły, nawodnienie, fertygacja, cieniowanie, wietrzenie.

 

Wiedza jak wszędzie tylko koszt "wtopy" w branży roślin ozdobnych jest niebagatelnie większy niż przy np uprawie zbóż.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MichalR    34

Co do wtopy prz produkcji roślin ozdobnych, to będąc w holandii słyszałem o wielu plajtach kilkuhektarowych szklarni przez błędy takie jak na przykład opóźnienie oprysku, brak ochrony przez nieplanowanym nalotem szkodników lub zły dobór warunków, czasami cała partia warta setki tysięcy euro pada jednego dnia, jednocześnie pada cały interes i szklarnię kupuje później od banku bogatszy rolnik.


Jeżeli pomogłem, kliknij zieloną strzałkę ------->

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez Nagira
      Dzień dobry, czy ktoś zamierza uprawiać lub ma już doświadczenie z Gipsówką (Łyszczec wiechowaty)? Taka sama wartość ekonomiczna jak słonecznik, różnica ta że to wieloletnia bylina.
      Proszę o odpowiedź osoby posiadające doświadczenie z tą rośliną.
    • Przez kodzi
      Ktoś chętny do remontu skrzyni biegów Mtz82 1997r. Woj lubelskie okolice Piask 21-050.
    • Przez Rafalsk
      witam
      mam ziemie gliniaste slabo przepuszczalne, czasem jest tak jak duzo deszczu spadnie to dluzszy czas nie mozna wejsc w pole, co byscie podpowiedzieli zrobic zeby jakos ulepszyc ta ziemie, jakis czas temu bylem na targach i proponowali mi jakies granulki ze ziemia sie uzyzni bardziej i bedzie bardziej przepuszczalna ale niewiem czy to wogle ma sens i dziala
    • Gość wolf19
      Przez Gość wolf19
      Jak zaszkodzić brzozie(drzewo), żeby uschła?
       
      Opis sytuacji:
      Otóż na cmentarzu koło grobu rośnie dosyś duża brzoza (~50cm średnicy) i gołebie, które siedzą na niej w nocy paskudzą ( wiadomo o co chodzi?) pomnik...
       
      No wyciąć zdrowego drzewa zarządowi cmentarza nie wypada... także musi uschnąć..
    • Przez Adrian111192
      Witam,
      zwracam się z prośbą do osób doświadczonych w szkółkarstwie, ewentualnie sadownictwie. 
      Posiadam większą ilość świeżo zaszczepionych jabłoni i grusz, sadzonki maja goły korzeń i ok. 50 cm wysokości. Nie chce sadzić ich do gruntu. Moje pytanie brzmi następująco czy mogę je wsadzić w donice, jeżeli tak to w jaki sposób.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj