Skocz do zawartości

Reklama

Wapnowanie pola

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
3157 odpowiedzi na ten temat

#1241 Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 23 styczeń 2013 - 17:15

:)
Na razie się nie wypowiadam, zakupiłem potrzebne gadżety i testuje dolomit w domowym zaciszu .
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#1242 wiesio

wiesio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 174 postów

Napisany 23 styczeń 2013 - 20:13

Zobacz postBizonFan321, o 20 styczeń 2013 - 18:06, powiedział:

Sadzarka może się pchać a jak bedzie obornik na wierzchu to jesienia podczas zbioru będę się grzebał w oborniku
Dałem obornik na wiosnę, wymieszałem gruberem na około 30 cm, sadzenie odbyło się bez większych problemów, podczas kopania czasami pojawiały się większe kawałki obornika ale to też  winna rozrzutnika (tylko jeden wał), nie rozrzucał zbyt drobno.

#1243 BizonFan321

BizonFan321

Zaawansowany

• V.I.P.
  • 299 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo , fotografia

Napisany 23 styczeń 2013 - 20:15

Tylko agregatem to ja nie będę mieszał na 30 cm bo na tyle to się orkę wykonuje . Sądzę ,że 15 cm to max.

#1244 wiesio

wiesio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 174 postów

Napisany 23 styczeń 2013 - 20:24

Zrobiłem tak głęboko by pokaleczyć podeszwę płużną (było zwykle orane na około 25 cm), no i zauważyłem że prawdopodobnie tam gdzie to się udało, ziemniaki były naprawdę ładne (całym rządkiem), natomiast było też tak że rządek obok był o połowę gorszy.

Edytowany przez wiesio, 23 styczeń 2013 - 20:50.

#1245 maroko

maroko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów
  • 46111084

Napisany 29 styczeń 2013 - 19:52

Brał może ktoś od nich wapno węglanowe tj. czy ma takie parametry jak piszą ? http://rolnictwo.ano...nowe,5264857...

#1246 Mate2003

Mate2003

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 01 luty 2013 - 23:40

Witam,

przeczytalem ostatnie posty kolegow i mam takie male sprostowanie odnosnie kredy nawozowej ( i nie tylko)

1. W Polsce rzeczywiscie istnieja tylko dwie, duze i czynne kopalnie kredy, w Koszelówce ( Wapniak Koszelowski) i Mielniku ( glownie kreda pylista badz surowa). Sa takze małe kopalenki w ich otoczeniu, bez naczenia rynkowego. Wiecej kopaln nie ma i nie bedzie, po prstu nie ma wiecej złoz. Reszta zakladów czy kopalni nie produkuje kredy nawozowej ( mimo reklamy) , co latwo zweryfikowac prosza o certyfikat IUNG z okresleniem odmiany wapna ( dla kredy oznaczenie od 06A do 09A).

2. Kreda nawozowa i kreda pastewna to dwa rózne produkty. Krede pastewna mozna uzyskac z dolomitu, ale nigdy nie bedzie ona kreda nawozowa. Kreda nawozowa moze natomiast byc stosowana jako kreda pastewna.

3. Kwestia "oszukiwania" rolnikow przez producentów czy dystrybutorów. To ciekawy temat. Wszystko zaczyna sie w stacji chem-rol skad płyna zalecenia dla rolnika o potrzebie wapnowania pola. Podawane przez stacje chem-rol wartosci zapotrzebowania odnosnie CaO dotycza czystego skladnika, ale stacja przyjmuje teoretycznie, ze dany nawóz wapniowy rozklada sie w 100%, niestety, nie kazdy rolnik wie, ze jeden nawóz wapniowy rozklada sie np. w 10% ( dolomit) a inny w 95%( kreda) a to wymaga modyfikowania dawki nawozu wapniowego.   Producent nie ma obowiazku udostepniania badan dotyczacych rozkladu ( reaktywnosci) wapna i zwykle tego nie robi, bo przeciez trudno chwalic sie, ze nawóz rozklada sie w 10 czy 20%. Niektórzy producenci maja jednak takie badania i warto zawsze o to zapytac, to naprawde podstawowa wartosc.

4. Granulat to nie frakcja. Granulat powstaje po rozdrobnieniu materialu, przechodzi przez cykl produkcyjny, zeby na koncu uformowac w granule ( stad jego wyzsza cena). Frakcja natomiast to efekt mielenia czy innego rozdrobnienia, stad czesc nawozów ma 2, 3 czy wiecej mm, co niektórzy nazywaja "niedomialem" a inni po prostu "zmiotami".

5. Rozdrobnienie nawozu to sprawa podstawowa. W tej chwli trwaja prace nad dostosowaniem przepisów unijnych do polskich w zakresie rozdrobnienia nawozów wapniowych  dla rolnictwa ( nie dotyczy kredy , ktora sama w sobie jest rozdrobniona, ma tzw amorficzna strukture). Sa ostre prostesty duzych zakladów prodykcyjnych, ktore nie chca tego rozwiazania, poniewaz musza inwestowac w nowe mlyny, a dzialanosc rolnicza nie jest ich podstawowa produkcja.  Stosowane obecnie pzrepisy sa szkodliwe wrecz, bo pozwalaja sprzedawac rolnikowi nawozy wapniowe w takim rozdrobnieniu ( absurdalnie dyzym , kilkumilimetrowym) o którym z gory wiadomo, ze nie rozklada sie, albo nastepuje to w bardzo malym stopniu. Tak czy inaczej ew. zmiana moze byc tylko z pozytkiem dla rolnika.

Na zakonczenie. Warto naciskac producentów na badania wykonane w autoryzowanych laboratoriach ( np IUNG) a nie dac sie zbyc np. karta produktu, gdzie wartosci sa czesto zyczeniowe a nie realne.

To tyle na szybko:)
Jesli komus pomoglem, to sie ciesze:

Pozdrowienia

#1247 Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 03 luty 2013 - 20:11

Nie wiem kolego czy komuś pomogłeś , bo większość osób przeczyta to co napisałeś i dalej zostaną przy swoim- ja już to przechodziłem. :wacko:
Ale na pewno to co napisałeś wynika z tego że na nawozie wapniowym się znasz i podoba mi się to podsumowanie :)
Mam tylko jedna wątpliwość a właściwie pytanie dotyczące twojego punktu nr 2, a mianowicie kreda pastewna uzyskiwana z dolomitu, ja dotychczas nie słyszałem o czymś takim?!
Możesz podać producenta ?
A w zasadzie to mam i drugą wątpliwość a mianowicie punkt pierwszy- bo co do  kredy jeziornej to zdaje się że jest w Polsce co najmniej kilku producentów. Np w Lubiatowie, Szczecinku Inowrocławiu , Bełchatowie i parę jeszcze mniejszych.  
pozdrawiam
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#1248 Mate2003

Mate2003

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 03 luty 2013 - 22:28

Witaj,

rzeczywiscie wymaga to doprecyzowania.

Kreda nawozowa ogólnie dzieli sie na tzw. "piszaca" ( choc z ta ze szkoły nie ma nic wspolnego) i jeziorną. Roznica miedzy nimi jest w pochodzeniu, zawartosci CaO, rozdrobnieniu etc. Kreda nawozowa piszaca ma ok. 50% , natomiast jeziorna znaczaco mniej. Roznica tez jest w zawartosci wody, jeziorna ma jej wiecej i stad problem z jej przetwarzaniem.  W rolnictwie ( i nie tylko) lepsze notowania ma z uwagi na włsaciwosci kreda pisząca ( Koszelówka i Mielnik) i to miałem na mysli piszac o tych dwóch i jedynych kopalniach.

Jesli chodzi o krede paszowa z dolomitu to taki link na szybko http://www.bonarka.pl/oferta.html, rzecz jasna z kamienia wapiennego wytwarza sie takze krede paszowa.

Pozdrowienia

#1249 kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3900 postów

Napisany 04 luty 2013 - 09:34

a co sądzicie o wapnie fast cal z nordkalk? http://www.nordkalk....a_wapnor6rf.pdf
czy są problemy przy rozsiewaniu tak suchego i rozdrobnionego wapna?

#1250 Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów

Napisany 04 luty 2013 - 09:44

Rzeczywiście jest kilku  producentów mączki dolomitowej z przeznaczeniem do pasz, pytanie tylko kto to kupuje ? Bo na pewno żaden znany mi wytwórca pasz nie dodał by dolomitu do paszy. Chyba że się mylę  to proszę o sprostowanie :)
I kluczowa sprawa to cena takiej mączki, orientuje się ktoś ile to kosztuje?

Edytowany przez Agronom_kujawy, 04 luty 2013 - 09:46.

#1251 tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5702 postów

Napisany 04 luty 2013 - 10:14

Nord calc stosowałem standard. Jak przywieźli mi i od razu rozsiałem to super. Jak piesek żadnych problemów, ideał.Ja postał i był mokry to trochę gorzej, ale ni było co narzekać.

#1252 Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów

Napisany 04 luty 2013 - 19:51

no niestety jak się wapno dobrze wysiewa to przeważnie kiepskie daje efekty. taka zasada :)

#1253 kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3900 postów

Napisany 04 luty 2013 - 20:03

standarda zawsze przykrywałem i nie było problemów z rozsiewem, ale już fast ma drobniejszą frakcję i prawie wcale nie zawiera wody, muszę popytać w okolicy kto go stosował

#1254 seremiak

seremiak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisany 05 luty 2013 - 10:19

JA STOSOWAŁEM FAST CAL z nordkalku , jest to bardzo dobre wapno , bardzo szybko działa o wysokiej reaktywnosci, jedyny minus to rozsiewanie bo strasznie pyli ma konsystęcje mąki

#1255 Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów

Napisany 05 luty 2013 - 11:38

Różnica w cenie jest nie wielka, w rozsiewaniu już jest znaczna a największa różnica w działaniu .
Im drobniejsza frakcja tym efekt lepszy. :)

#1256 GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2129 postów

Napisany 05 luty 2013 - 18:24

Dokładnie to  w szybkości działania

#1257 kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3900 postów

Napisany 05 luty 2013 - 19:40

Zobacz postseremiak, o 05 luty 2013 - 10:19, powiedział:

JA STOSOWAŁEM FAST CAL z nordkalku , jest to bardzo dobre wapno , bardzo szybko działa o wysokiej reaktywnosci, jedyny minus to rozsiewanie bo strasznie pyli ma konsystęcje mąki

a czym to rozrzucałeś? mam tylko piasta i sobie z tym poradzę, tylko ciekaw jestem jakie inne rozwiązanie byłoby lepsze

#1258 seremiak

seremiak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisany 05 luty 2013 - 22:12

też sypałem piastem, czekałem na bezwietrzną pogodę :) ale i tak daleko nie rzuca trzeba było robić odstępy między przejazdami max 3m żeby w miare równomiernie to wysiac!

#1259 kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3900 postów

Napisany 06 luty 2013 - 09:40

wiatr można ogarnąć, a takie odstępy to ja robię ze standardem, strasznie lepił mi się do talerzy, a fast też się przykleja?

AgroFoto

• Reklama AgroFoto
  •  

#1260 Jacek1qaz

Jacek1qaz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 06 luty 2013 - 11:05

Rolnik pracuje cały rok :) a na pewno się edukuje, co widać po masie postów mimo że jest zima. Z tego też tytułu chciał bym napisać kilka słów o pewnej kwestii. Temat nawozów, sprawa istotna ale zarówno dla plonów jak i środowiska. Dużej części nie zaskoczę nową wiedzą ale warto się starać choćby dla pewnej części.
Nie bezpośrednio wapno, a szeroko pojęte nawozy to temat, o którym chciał bym napisać kilka słów. Każdy na pewno jak nie widział osobiście to słyszał, że ostatnimi laty w naszym jedynym morzu pływały takie twory jak sinice, i bynajmniej nie jest to zjawisko naturalne a efekt spływania nadmiaru nawozów bogatych w związki azotowe i fosforowe, zwiększa to toksyczność wód i powoduje nadmierny przerost niektórych gatunków wodnych jak choćby wspomnianych sinic. Bardziej szczegółowo można o tym poczytać  na http://agrosafe.pl/. Podobny los dotyka wiele naszych jezior a przecież mnóstwo z nich niezwykle malowniczo wpasowuje się w Polski krajobraz. Warto mieć na uwadze konsekwencje stosowania nawozów ze związkami azotu bądź fosforu. Jest to zarówno pomoc nam samym, bo azot w produktach może być groźny dla człowieka jak i nieoceniona pomoc dla środowiska. A nie jesteśmy w tym sami bo organizowane są różne ciekawe warsztaty i akcje opisujące zagadnienie i sposoby zapobiegania, jedna z takich stron to np. http://agrosafe.pl/?page=akcje

Zobacz także