Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5901 odpowiedzi na ten temat

#1941 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 16 lipiec 2013 - 22:12

Wapnowanie pola Ja zamówiłem standard cal po 100zł/t.Kolego Agronom_kujawy standard cal to dobre to wapno?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 21:35
  •  

#1942 Share jarekzss1988

jarekzss1988

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 16 lipiec 2013 - 23:52

Wapnowanie pola http://allegro.pl/wa...3401450457.html czy warto to wapno zakupic??

a moze to http://www.polcalc.pl/ prosze o pomoc

#1943 Share krzysiek3490

krzysiek3490

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 17 lipiec 2013 - 08:54

Wapnowanie pola

Ja raczej wykluczam dolomit ze względu na biały kolor i mazistą konsystencje .
A te kamienie to są wapienie czy po prostu jakieś kamyczki z drogi albo z pola np. ?
A może jest to kreda z mielnika ? Jeżeli tak to powinny być w niej krzemienie .

Patrzyłem to nie znalazłem krzemieni tylko małe zwykłe kamienie jak z pola o średniky ok 5mm. Są też takie małe jakby kamienie ale to nie kamienie, są one twarde, ale da się palcami przełamać. Jest to koloru wapna i nie wiem czy to pozbrylane wapno, bo jak je się przełamie to czasami jest w środu taki piasek żółty i innych kolorów. Są też takie same tylko o srednicy ok. 5 cm są białe i twarde że młotkiem ciężko rozbić to nie wiem czy to są wapienie, jest to gładkie, nie ma żadnych porów.

Edytowany przez krzysiek3490, 17 lipiec 2013 - 11:49.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1944 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 17 lipiec 2013 - 18:41

Wapnowanie pola

Ja zamówiłem standard cal po 100zł/t.Kolego Agronom_kujawy standard cal to dobre to wapno?

Dobre i nie dobre :) Pod względem ekonomicznym to raczej nie za dobre bo dużo w nim frakcji powyżej 125 mikronów która nie działa i nie odkwasza gleby .
Więc cena tak naprawdę dotyczy 20% pyłu z tego wapna który rzeczywiście świetnie działa .
Inaczej mówiąc tona tego co działa wychodzi w cenie około 500zł
O wiele lepszy jest Nordkalk Fast ale wysiać tą mąkę jest cholernie ciężko .

Patrzyłem to nie znalazłem krzemieni tylko małe zwykłe kamienie jak z pola o średniky ok 5mm. Są też takie małe jakby kamienie ale to nie kamienie, są one twarde, ale da się palcami przełamać. Jest to koloru wapna i nie wiem czy to pozbrylane wapno, bo jak je się przełamie to czasami jest w środu taki piasek żółty i innych kolorów. Są też takie same tylko o srednicy ok. 5 cm są białe i twarde że młotkiem ciężko rozbić to nie wiem czy to są wapienie, jest to gładkie, nie ma żadnych porów.

Myślę że spokojnie możesz je zastosować pod orkę . Prawdopodobnie jest to wapno z cukrowni lub jakieś wapno odpadowe, w najlepszym wypadku kreda jeziorna .

http://allegro.pl/wa...3401450457.html czy warto to wapno zakupic??

a moze to http://www.polcalc.pl/ prosze o pomoc

Polcalc jest najsilniej odkwaszający ale jak potrzebujesz magnezu to możesz zastosować dolomit , bo akurat ten dolomit z Dolkornu też jest dość skuteczny w podnoszeniu pH , a na pewno sto razy lepszy od wapmagu . Minusem jest tu zaniżone moim zdaniem dawkowanie , przy dawce 200- 300kg pod kukurydzę i przy takiej wielkości granuli Dolkornu nie ma mowy o skutecznym odkwaszeniu gleby. Po rozsiewie granulka jedna od drugiej będzie oddalona o 50cm co wydaje się logiczne że nie polepszy za bardzo właściwości gleby .W odkwaszaniu granulatem istotne jest równomierne i gęste rozmieszczenie kulek na polu po wysiewie, jeżeli granulat przejdzie w pył po przejściu przez rozsiewacz to też nie jest dobrze i na pewno osłabi to efekt odkwaszania.
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#1945 Share Pawel21990

Pawel21990

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i robienie filmików:
    www.youtube.com/user/Pawel21990

Napisany 17 lipiec 2013 - 21:21

Wapnowanie pola Agronom prawda jest grubsza frakcja w Standard cal ale jak bralem w palcach to sie rozlatywalo to wapno ładnie. Mój kumpel je stosuje i takie gosp mające 1100 ha i bardzo są z niego zadowoleni

#1946 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 17 lipiec 2013 - 21:31

Wapnowanie pola Ja nie pisałem że ono nie jest skuteczne , tylko że jest nieekonomiczne w stosunku do tego samego towaru którego zmielenie jest o wiele lepsze.
Innymi słowy mączką można uzyskać ten sam efekt w dawce proporcjonalnie mniejszej do jakości przemiału wapna nie do końca zmielonego.
czyli 1 tona Fast Cal za 170zł = 4 tony Stabdard Cal za 121 zł bo takie ,mniej więcej, jest przełożenie jakości przemiału.
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#1947 Share jarekzss1988

jarekzss1988

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 17 lipiec 2013 - 22:07

Wapnowanie pola czy warto kupic polcalc za 450zl tona?? i ile go dac na ha jesli jest 5ph??

#1948 Share krzysiek3490

krzysiek3490

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 17 lipiec 2013 - 22:55

Wapnowanie pola Dzięki za odpowiedzi. Jeszcze mam pytanie jeżeli jest to jakieś wapno odpadowe lub kreda to ile maksymalnie jednorazowo można go posiać na pole o średniej zwięzłości klasy IV a i b, ph ok. 5.0 i po jakim czasie zacznie działać ?

#1949 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 18 lipiec 2013 - 07:43

Wapnowanie pola Ciężko powiedzieć , wysiej pod orkę max 5 ton na hektar.

#1950 Share krzysiek3490

krzysiek3490

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 18 lipiec 2013 - 08:28

Wapnowanie pola Ok dzięki.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1951 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów

Napisany 18 lipiec 2013 - 11:23

Wapnowanie pola Koledzy a co myślicie o AGRODOLU 03 (30CAO,20MGO) firmy OMYA

#1952 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2852 postów

Napisany 18 lipiec 2013 - 21:55

Wapnowanie pola Ile płaciłeś za AGRODOL, ile kosztował sam towar a ile transport?

Edytowany przez damianzbr, 20 lipiec 2013 - 10:12.

#1953 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 19 lipiec 2013 - 06:36

Wapnowanie pola W mielniku jest kreda .
Dolomity są pod kielcami i głównie na śląsku (czestochowa, siewierz, żelatowa )

#1954 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 19 lipiec 2013 - 07:06

Wapnowanie pola już jest na podwórku wapniak koszelowski granulowany w bb i teraz ile wysiać na ha, pola średnio co 3 lata nawożone obornikiem, klasa ziemi od IV do VI raczej lekkie i bardzo lekkie, granule są dosyć duże ok 5-10 mm tak jak kreda w szkole i jak to będzie szło w rozsiewaczu amazone a najbardziej myślę jak to zrobić aby dać wapno i obornik w jednym roku jeszcze przed siewem pszenżyta ? Proszę o porade szczególnie Ciebie Agronom_kujawy bo widzę, że jesteś w temacie i znasz się na wapnie.

#1955 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów

Napisany 19 lipiec 2013 - 09:21

Wapnowanie pola Cena Agrodolu z transportem 107zł/t.Oczekiwanie na Nordkalka prawie 2 miesiące, Agrodol 2-3 tygodnie.Chyba się zdecyduje na Agrodol.
Kolego Agronom interesowałaby mnie twoja opinia na temat tego wapna jak i kogoś kto stosował to wapno.

#1956 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 19 lipiec 2013 - 09:37

Wapnowanie pola

już jest na podwórku wapniak koszelowski granulowany w bb i teraz ile wysiać na ha, pola średnio co 3 lata nawożone obornikiem, klasa ziemi od IV do VI raczej lekkie i bardzo lekkie, granule są dosyć duże ok 5-10 mm tak jak kreda w szkole i jak to będzie szło w rozsiewaczu amazone a najbardziej myślę jak to zrobić aby dać wapno i obornik w jednym roku jeszcze przed siewem pszenżyta ? Proszę o porade szczególnie Ciebie Agronom_kujawy bo widzę, że jesteś w temacie i znasz się na wapnie.

Kolego , jak granule są duże to będą się w amazonie kruszyć , jeżeli towar jest nieco wilgotny to problem żaden bo kurzyć się nie będzie, u nich w sezonie towar jest przeważnie świeży i mokry , poza sezonem jak stoi i leżakuje to odparuje i potrafi nieźle kurzyć. Co do wysiewu to wapno granulowane, tym bardziej to o większych frakcjach rozsiewa się nieco inaczej niż zwykły nawóz. Trzeba przede wszystkim otworzyć przepustnice maksymalnie i dawkę dostosować prędkością ( jak zobaczysz na youtube jak sieja granulowane wapno to zwróć uwagę jak zasuwają po polu )
Jak zmniejszysz przepustnice to będziesz miał sporo zawieszeń , i ogólnie więcej towaru się przemieli . Granulat który się nie kruszy przy wysiewie na pewno jest zaprawiony jakimś klejem i wtedy rozpuszczalność może być o wiele słabsza, tak że kulki dane po powierzchni doleżą do zimy i efekt będzie słabszy ;)
Wapniak koszelowski na pewno jest bardzo skuteczny i przemęczenie się z rozsiewem zrekompensuje ci efekt na polu.
Na taką glebę jak u ciebie możesz dać około 0,5 tony towaru po wierzchu, jak dajesz obornik pod orkę to wapno możesz spokojnie rozsiać po powierzchni przed zasiewem lub po zasiewie , nawet pogłównie .

#1957 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 19 lipiec 2013 - 09:38

Wapnowanie pola Ja stosowałem 2 razy Nord Calc standart i z 2 razy z Dalgety podobno prawie to samo a tańsze z 20 zł. Jestem bardzo zadowolonyładnie działa, widać efekty, ale najlepiej jak jest suche, od razy przywiezione to pięknie się sieje. Takie po roku leżenie to gorzej, ale nie ma specjalnych problemów.

#1958 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 19 lipiec 2013 - 09:49

Wapnowanie pola

Cena Agrodolu z transportem 107zł/t.Oczekiwanie na Nordkalka prawie 2 miesiące, Agrodol 2-3 tygodnie.Chyba się zdecyduje na Agrodol.
Kolego Agronom interesowałaby mnie twoja opinia na temat tego wapna jak i kogoś kto stosował to wapno.

Kolego , jak byś poczytał co sądzę o dolomicie to byś tego wapna nie kupował :) Ale nie wiem do końca jakie ten dolomit ma właściwości i jakie parametry ani skąd go pozyskują .
Moim zdaniem firma OMAYA poza kopalnią w mielniku gdzie towar jest wart ceny , ma na ogół bardzo słabe produkty.
Poza tym niczego o ich produktach się nie dowiesz , na stronie nie podają żadnych parametrów a jedynie to . Takie podejście do rolnika nie jest przypadkowe. Bo jeżeli napisali by że ten dolomit to w zasadzie w 90% kruszonka , nadająca się jedynie na utwardzenie gruntu , to nikt by tego nie kupił .
Więc jak będziesz kupował ten towar to poproś koniecznie o kartę produktu , atest i parametry fizyko-chemiczne.
100zł za tonę czegoś co nie jest przemielone to nie jest wcale tanio , bo jak zadziała z tego 10% to wyjdzie że tona dobrego kosztuje 1000zł :)
Oczywiście moje kalkulacje są w ciemno bo towaru nie znam i mówię z doświadczenia jakie mam z dolomitami .
Jak się okaże że jest to towar super zmielony to może zrobisz na tym dobry interes i efekt będzie super :)
Dowiedz się przede wszystkim jakie ma frakcje to wapno.
pozdro

#1959 Share case-jxu-95

case-jxu-95

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 19 lipiec 2013 - 10:06

Wapnowanie pola

już jest na podwórku wapniak koszelowski granulowany w bb i teraz ile wysiać na ha, pola średnio co 3 lata nawożone obornikiem, klasa ziemi od IV do VI raczej lekkie i bardzo lekkie, granule są dosyć duże ok 5-10 mm tak jak kreda w szkole i jak to będzie szło w rozsiewaczu amazone a najbardziej myślę jak to zrobić aby dać wapno i obornik w jednym roku jeszcze przed siewem pszenżyta ? Proszę o porade szczególnie Ciebie Agronom_kujawy bo widzę, że jesteś w temacie i znasz się na wapnie.

Gdzie dokładnie mieszkasz może bym podjechał zobaczyć to wapno ,nie ma to jak widzieć o ile to możliwe

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1960 Share case844s

case844s

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo :D

Napisany 19 lipiec 2013 - 14:21

Wapnowanie pola

A ile Ty płaciłeś za tą kredę? Bo u mnie jest po 540 zł/t ( mieszkam 25 km na zachód od Gdańska). I mam takie pytanie: Czy to się opłaca?

Edytowany przez case844s, 19 lipiec 2013 - 14:22.