Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

6722 odpowiedzi na ten temat

#1901 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1460 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 09 lipiec 2013 - 22:16

Wapnowanie pola obornika wraz z wapnem nie powinno sie stosowac ponieważ osłabisz działanie jednego i drugiego wzajemnie.

Jeśli juz chcesz tak zrobic daj obornik na ściernisko i przypodoraj nastepnie brona i rozsiew wapna.

My siejemy, a Bóg daje plony.

Sprzedam zgrabiarkę taśmową SIP EKSAKT-3 cena 1199zł || Śrutownik bąk 11 kW zielony, mało używany 1900zł. Polecam.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 03:08
  •  

#1902 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1328 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 10 lipiec 2013 - 09:51

Wapnowanie pola Koledzy, dzwoniłem do składu nawozów i powiedzieli mi, że mają wapniak koszelinowy czy jakoś tak granulowany po 460 złotych i że daje się tego max 500 kg/ha. Może mi ktoś doradzić czy to jest dobra cena, czy taka dawka wystarczy i czy mogę go sypać zaróno na piachy jak i na glebę ciężką? Bardziej chodzi mi o te piachy, żeby nie narobić sobie bałaganu... I czy ten wapniak to jest kreda czy coś innego...

Edytowany przez master20002, 10 lipiec 2013 - 09:59.

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#1903 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 10 lipiec 2013 - 15:26

Wapnowanie pola wapniak to określenie na kredę nawozową, ale oznacza też starego zrzędliwego człowieka :)
Cena myślę że adekwatna do jakości. Powinieneś być zadowolony .
Nadaje się na każdy rodzaj gleby więc spokojnie na piaski też.
Jedyny mankament to rozsiewanie mniejszych ilości, przy dawkach poniżej 500kg strasznie się wiesza. Lepiej jest ustawić przepust na maxa i zasuwać ostro po polu.
pozdro

Ja chciałem sie zapytać o działanie uboczne wapna z obornikiem bo niewiem czy jak posieje wapno moge dawac obornik czy nie ...podobno wapno sie gryzie z obornikiem prosze o prady :)

Wapno z obornikiem to rzeczywiście tak jak kolega Proxy napisał .
Ja też ostatnio trafiłem na informację że nie należy wysiewać w jednym terminie wapna i saletry amonowej, ponoć jest znaczne osłabienie działania wapna. natomiast po saletrzaku i wapnie efekty są podwójne:) nie wiem co na to teoria ale to obserwacje lokalne i trzeba by je potwierdzić.
pozdro
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1904 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 926 postów

Napisany 11 lipiec 2013 - 08:40

Wapnowanie pola ja już zamówiłem wapniak kaszolewski granulowany w bb, cena z dostawą 490zł i ile maksymalnie mogę wysiać na pole co nie było wapnowane od ok 30lat, na tym polu chcę zasiać pszenżyto i przed orką siewną chce dać 30t/ha obornika, przed siewem 300kg polifoski 6 i teraz pytanie czy wapniak dać pod agregat uprawowo siewny czy po siewie ?

#1905 Share case-jxu-95

case-jxu-95

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 311 postów

Napisany 11 lipiec 2013 - 12:28

Wapnowanie pola

ja już zamówiłem wapniak kaszolewski granulowany w bb, cena z dostawą 490zł i ile maksymalnie mogę wysiać na pole co nie było wapnowane od ok 30lat, na tym polu chcę zasiać pszenżyto i przed orką siewną chce dać 30t/ha obornika, przed siewem 300kg polifoski 6 i teraz pytanie czy wapniak dać pod agregat uprawowo siewny czy po siewie ?

Witam. Mam pytanie gdzie zamawiałeś to wapno ,bo ja też chciałbym kupić czy są to ilości samochodowe całe auto czy też mniejsze ilości nadmienię że też jestem z łódzkiego okolice łasku

#1906 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1328 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 11 lipiec 2013 - 13:49

Wapnowanie pola Panie Agronom, czyli lepiej dać po 0,5 t tego wapniaka niż np po 2,5 t dobrze zmielonego dolomitu?
Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#1907 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 11 lipiec 2013 - 17:12

Wapnowanie pola A co to za dolomit dobrze zmielony? jakie ma parametry ? gdzie taki znalazłeś? Bo o dolomit dobrze zmielony dość ciężko , poza tym dolomit się bardzo kiepsko mieli ( jeszcze zależy jaki dolomit) ogólnie tona dobrze zmielonego dolomitu może kosztować od 100 do 300zł za tonę , a tobie ile oferują ?
Jeżeli był by to naprawdę dobrze zmielony dolomit ze zwietrzałych złóż to może i efekt był by piorunujący. Kreda to w sumie najlepszy towar odkwaszający. Ale w relacji 2,5 do 0,5 to może być różnie. Wszystko zależy od tego co to za dolomit i co on jest wart.
pozdro

ja już zamówiłem wapniak kaszolewski granulowany w bb, cena z dostawą 490zł i ile maksymalnie mogę wysiać na pole co nie było wapnowane od ok 30lat, na tym polu chcę zasiać pszenżyto i przed orką siewną chce dać 30t/ha obornika, przed siewem 300kg polifoski 6 i teraz pytanie czy wapniak dać pod agregat uprawowo siewny czy po siewie ?

w tej sytuacji zdecydowanie po siewie .
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#1908 Share LowRider

LowRider

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 989 postów

Napisany 11 lipiec 2013 - 17:26

Wapnowanie pola radkowit premium to jest bardzo dobrze zmielony dolomit, przesiew <0,5mm - 99%, ma postać mąki (w czasie wysiewu podczas wiatru wszystko z wiatrem poleci ) , cena taka sama jak za klasyczne wapno dolomitowe, np u mnie z firmy ANKOM 81zł/t z dostawą
http://www.lafarge.p...ge_Kruszywa.pdf

#1909 Share dyczko0

dyczko0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 350 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, IT, siatkówka

Napisany 11 lipiec 2013 - 19:51

Wapnowanie pola Z tego co się dowiedziałem na forum to tylko frakcja poniżej 0,125 się liczy.
Kujawit premium ma 99% poniżej 0,125 i 0.5% wilgotności.
Czyli powinien być dobry w działaniu i tak samo kiepski w rozsiewie.

#1910 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 11 lipiec 2013 - 19:59

Wapnowanie pola Kujwit nie jest dolomitem , natomiast Radkowit rzeczywiście jest , Stosował ktoś z was ten Radkowit, są po tym szybkie efekty?.
Pytam bo dolomity ciężko ogarnąć , i nie zawsze w przypadku dolomitu liczy się to czy jest mocno rozdrobniony . Ważne jest też z jakiego złoża pochodzi. Jeszcze do końca tego nie rozgryzłem ale wydaje mi się że musi być porządnie zwietrzały żeby był skuteczny, wtedy jest w nim mniej dolomitu w dolomicie a więcej węglanu magnezu. Mogę się mylić , dlatego potrzebuje waszych obserwacji .
Tak więc piszcie jakie efekty po mielonych dolomitach typu Radkowit itp.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1911 Share KULAWA_KOZA

KULAWA_KOZA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2338 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 11 lipiec 2013 - 21:03

Wapnowanie pola Ja po zniwach zamawiam auto 24t wapna tlenkowego "odpadu" z Trzuskawicy.
Widziałem pszenicę i buraki na takim polu co kolega dał to wapno.
Sakramencka róznica i piękne zboże oraz buraki.
Kolega mówił że wczesniej nic mu się nie rodziło , a po zastosowaniu tego wapna różnica była MEGA KOLOSALNA.

#1912 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 875 postów

Napisany 12 lipiec 2013 - 09:39

Wapnowanie pola

Zamówiłem jednak wapno węglanowe z kopalni Bukowa, ma mi przywieść to ankom. Zdecydowałem sie na nie ponieważ twierdza że przesiew na sicie 0,5mm 0%, a na 0,125mm 50%. Cena z transportem 81 zł za tone

Mówisz o tej kopani? http://www.ekowap.pl/
Dzwoniłem do nich to babka powiedziała że mają dwa rodzaje: weglan wapnia 22,68zł i tlenek wapnia po 124,20. I ten węglan maja przesiew na sicie 0-2mm, który spełnia wymogi ustawy pod względem ilości granulek do 0,5, 1 i 2mm.

Edytowany przez majes, 12 lipiec 2013 - 09:47.

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW

#1913 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 12 lipiec 2013 - 12:21

Wapnowanie pola jaka cena za t i ile za transport od km?

#1914 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 12 lipiec 2013 - 14:04

Wapnowanie pola

Mówisz o tej kopani? http://www.ekowap.pl/
Dzwoniłem do nich to babka powiedziała że mają dwa rodzaje: weglan wapnia 22,68zł i tlenek wapnia po 124,20. I ten węglan maja przesiew na sicie 0-2mm, który spełnia wymogi ustawy pod względem ilości granulek do 0,5, 1 i 2mm.

Straszny szajs

#1915 Share przemo89

przemo89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 161 postów

Napisany 12 lipiec 2013 - 16:52

Wapnowanie pola

Ja po zniwach zamawiam auto 24t wapna tlenkowego "odpadu" z Trzuskawicy.
Widziałem pszenicę i buraki na takim polu co kolega dał to wapno.
Sakramencka róznica i piękne zboże oraz buraki.
Kolega mówił że wczesniej nic mu się nie rodziło , a po zastosowaniu tego wapna różnica była MEGA KOLOSALNA.

Jaka cena za t ?

#1916 Share KULAWA_KOZA

KULAWA_KOZA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2338 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 12 lipiec 2013 - 18:27

Wapnowanie pola 80zł.
Ale jak dasz wagowemu w łape na dobrą gorzałkę to to Ci napisze 20t a naładuje ile wejdzie Ci .... :rolleyes:

#1917 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 621 postów

Napisany 12 lipiec 2013 - 20:13

Wapnowanie pola Czytając forum zauwaźyłem negatywne wypowiedzi w stronę zarówno wapna granulowanego jak i użytkownika Agronom.
Ja od kilku lat stosuję granulat i jestem w 120% zadowolony z efektów jego działania.
Skłaniam się także do stosowania go pogłównie.

A Agronom ma głowę na karku, czytając jego wypowiedzi można się wiele nauczyć.

#1918 Share Camry

Camry

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 417 postów

Napisany 12 lipiec 2013 - 20:34

Wapnowanie pola

80zł.
Ale jak dasz wagowemu w łape na dobrą gorzałkę to to Ci napisze 20t a naładuje ile wejdzie Ci .... :rolleyes:

czym to będziesz przywoził? jaki transport ?

#1919 Share matyziak

matyziak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 274 postów
  • Zainteresowania:Maszyny leśne i rolnicze, wędkarstwo... etc.

Napisany 12 lipiec 2013 - 20:39

Wapnowanie pola http://www.lhoist.pl...ce_magnezu.html

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1920 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 13 lipiec 2013 - 09:54

Wapnowanie pola

Czytając forum zauwaźyłem negatywne wypowiedzi w stronę zarówno wapna granulowanego jak i użytkownika Agronom.
Ja od kilku lat stosuję granulat i jestem w 120% zadowolony z efektów jego działania.
Skłaniam się także do stosowania go pogłównie.

A Agronom ma głowę na karku, czytając jego wypowiedzi można się wiele nauczyć.

Dzięki kolego . Wreszcie jakieś słowa uznania :)
Niestety przewrotność naszych rolniczych charakterów nie zawsze kieruje nas we właściwą stronę.
Dla tego ja nie nakłaniam nikogo na siłę, raczej zwracam uwagę żeby samemu zrobić eksperymenty np. na jednym hektarze upraw. Po co napychać kieszenie oszustom i ludziom którzy wciskają kit a pod nosem się nabijają jacy to ci rolnicy głupi że sypią kamienie na pole i jeszcze twierdzą że są po tym efekty .
Wap-magom dolomitom kruszonym i innym szajsom mówimy stanowcze NIE!!!!!!!!!!
Dość rąbania rolników na wapnie kopalnianym !!!!!!!!!
Wystarczy już tych dziur pod Kielcami , które są miarą głupoty i pozornych oszczędności rodaków - rolników !!!!!!
;) pozdrawiam