wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

danielhaker    6890

kupiłem wapniak koszalewski http://www.kzkpolska...l/produkty.html i planuję dać pogłównie po 500kg/ha i zobaczymy czy będzie różnica

Podobno będzie choć na worku widziałem zalecaną dawkę ok. 1000kg/ha ale jeśli chcesz odkwasić to te 500kg musisz pomnożyć kilkukrotnie. Też go siałem tydzień temu ale w dawce 2,5t/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

właśnie coś takiego rozsiewałem - młody siedział na rcw3 i jak się zapychało dużymi grudami to szpadlem rozbijał

trzeda uważać aby deszczu nie wlało w pryzme bo robi się maź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kapi123    14

Co panowie byście polecili na słabe gleby i dobre pod warzywa wapno ?

Edytowano przez kapi123

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315
właśnie coś takiego rozsiewałem - młody siedział na rcw3 i jak się zapychało dużymi grudami to szpadlem rozbijał

trzeda uważać aby deszczu nie wlało w pryzme bo robi się maź

Wapno usypane na górce, okryte folią itp.

Przemokło i tak, polskim RCW nie szło rozsiać, rozsiane zachodnim rozrzutnikiem do obornika. Z racji że obsialiśmy część pól gdzie to wapno miało iść to całość poszła na jedno pole więc dawka wyszła ładna (ok 4,5 tony nordcalcu standard na hektar). Pole nie wapnowane od 10-20 laty. Mam nadzieję że efekt będzie widoczny w plonowaniu w 2015roku.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Dlaczego w 2015roku, mi powiedzieli że efekt powinien być już widoczny w następnym roku po wapnowaniu ze względu na wysoką reaktywność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

efekt powinien być widoczny przy plonie rosłiny pod którą dałeś kredę - wszystko zależy od tego kiedy i jak wymieszałeś z glebą no i wilgotność gleby ma duże znaczenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315
Dlaczego w 2015roku, mi powiedzieli że efekt powinien być już widoczny w następnym roku po wapnowaniu ze względu na wysoką reaktywność.

nordcalc standard i wysoka rekatywność?

Dziś tam bronowałem zetorkiem 10145 IV zółw i da się usiedzieć, dopiero 3 bronowanie można dać na zającu, ziemia ciężka. Jest to moje trzecie wapnowanie które pamiętam (gospodarzę od prawie 10 lat) i efekt widać było w 2-4 roku. Raz było widać w następnym roku ale było to stare wapno wysiane rozrzutnikiem obornika w dawce jedna wywrotka (ponoć było tam z 16-18ton, ponoć) na ok 1,5ha. Skrzypy same przestały rosnąć.

Obecnie zaobserwowałem że efekt wapnowania widać dopiero w 2 roku (pierwszy rok to zmieniają się chwasty a drugi rok widać to już w plonie). Może u was jest inaczej, ja tam mówię z własnych obserwacji.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

Reaktywność wapna jest to w skrócie parametr mierzony w labolatorium opisujący nam ile wapna w wapnie jest chemicznie aktywna tzn miej więcej zadziała odkwaszając nam glebę. W żadnej nomenklaturze ani metodyce nie ma słowa o tym że ma to wpływ na szybkość jego działania a tym bardziej że jego całość zadziała w 1 roku od zastosowania. Niemniej jednak przedstawiciele handlowi namiętnie opisują jakie to niby ma znaczenie poniekąd słusznie, ale bez przesady. Jak ktoś chce szybko to: wapno tlenkowe, jak szybko i bezpiecznie to: kreda, a co do węglanowych rozpisywać sie nie będę jednak jakościowo nordkalk standard jest jednym z najlepszych a jak porówna się współczynniki reaktywności to może okazać sie bardzo atrakcyjny cenowo...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

Co do wapnowania to dodam jeszcze 2 słowa.

Następnym razem będę zlecał usługę a polski RCW to strata czasu. Ponadto mając te 25ha pod wapno będę brał 2 tiry wapna.

Załadunek tylko ładowarką teleskopową. Dlaczego? Ładowarka wyżej sięga, ursus z ładowaczem sobie radził z wysokością ale wolno to szło. Rozrzutnik więcej stał na załadunek niż rozsiewał.

RCW sieje powoli, wolę swój traktor podstawić z liną jakby gdzieś najęty sprzęt ugrzązł (lub talerzówka na pole gdzie posiane już wapno).

Przy takim tempie jak gość rozrzucał spokojnie mi 2 tiry na całość rozrzuci w jeden dzień.

Dawkowanie wyszło w pierwszym przejeździe w granicach 2 ton/ha (leciał dwa razy bo wapno nie wiadomo było jak ustawić).

Tyle z tegorocznego wapnowania mogę dodać.

Każdy robi jak chce ale mi wyszło taniej nająć kogoś niż szukać RCW, namieszać oleju u siebie w ciągniku (Ci co mają RCW to hydrauliczne), załadunek TURem jest OK jak się samemu sieje ale jak trzeba szybko to koszt ładowarki (~100zł za godzinę) nie jest duży. No i traci się tak naprawdę max dwa dni i się uprawia a nie myje sprzęt i z wapnowania robi się tygodniowy zabieg.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankes123    6

Tematy połączone

 

otoz tak ph gleby wynosi 4,90 srednia gleba i trzeba podniesc ph myslelismy by dac wapniak kornicki w jakiej ilosci trzeba dac i o ile by podniosł ph i teraz na jesieni bysmy dali ten wapniak a na wiosne bysmy zasieli jeczmien i ten wapniak by był pogłownie czy 500 kg na ha starczy teraz na jesieni i zaorac a an wiosne jeczmien czy chociaz o 1 stopien ph by sie podniosło ? prosze o pomoc

Edytowano przez KRISTOFORn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

A ja sie z tobą nie zgodze :) W ubiegłym roku kupiłęm sobie swojego RCW3 nic specjalnego za 4500zł. I wyobraz sobie ze w ciagu dnia rozsiewam 2 "tir-y" wapna bez problemu. Ładujac drugim ciagnikiem z łądowaczem. SIejac rozrzutnikiem to w ciagu dnia mozna ze 3-4 patelnie rozsiac :) Majac swojego RCW jestem niezalezny kiedy mi pasuje sieje a nie kiedy ktos ma czas. RCW3 nie jest to moze super sprzet ale na gospodarstwa które sieje po 1-4 patelnie wapna to az za dużo :) Moje RCW rozsiało w te 2 lata prawie 300t wapna bez awarii


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja w tym roku kupiłem wapniak koszalewski i rozsiałem go zwykłym rozsiewaczem,mialem już zamówione zwykle wapno w ilości 1 tira ale musiałbym wypożyczyć wtedy piasta bo niemiałbym czy m rozsiać wapno to kosztowało 89zł za to gdzie 57zł to były koszty transportu tego wapna.Uważam że ten wapniak będzie lepszy i że efekty zaobserwuję wcześniej poczekamy zobaczymy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boku27    226

Na pewno tak szybko nie podniesiesz pH i radzę zrezygnować z jęczmienia bo ci po prostu wyginie. Posiej pszenżyto lub owies i plon będzie zadowalający ewentualnie łubin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Ja w tym roku pożyczonym rcw3, 2 patelnie rozsiałem w nie cały dzień. C355 ciągał rcw3 a ładowałem turem. Pola co nie które były oddalone ok 3km i dałem rade.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315
... Majac swojego RCW jestem niezalezny kiedy mi pasuje sieje a nie kiedy ktos ma czas. RCW3 nie jest to moze super sprzet ale na gospodarstwa które sieje po 1-4 patelnie wapna to az za dużo...

Masz sporo racji ale ja niestety nie mam z reguły czasu bo pracuję też poza gospodarstwem a sianie wapna to w mojej okolicy wymysł wg moich sąsiadów na który szkoda czasu, poza tym stracę kilka dni na terminie siewu co przy położeniu w płn części Warmii jest niestety problemem (schodzą zboża i lipa z sianiem rzepaku).

No i mam święty spokój z "weź pożycz na jeden dzień", tym bardziej że to urządzenia oparte o hydraulikę ciągnika (mieszanie oleju).

Poważnie rozważałem zakup RCW, też liczyłem że to przecież max 4-5 tys +1tys w remont, tylko że przy 25ha do siewu wapna to będzie on u mnie stał i rdzewiał.

Owszem gdybym miał z 50-80ha.... tylko wtedy kupiłbym zachodni sprzęt ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

wiekszosc RCW sa na WOM a nie hydraulie. U mnie w okolicy wszyscy maja na WOM i JA także. JA sieje po 4-5t na ha wiec co roku rozsiewam na 20-25ha


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

u nas na wom nie uświadczysz, wszystko hydraulika, nawet większość z ogłoszeń jest na hydraulikę.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj