Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5901 odpowiedzi na ten temat

#1821 Share seremiak

seremiak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 25 czerwiec 2013 - 22:11

Wapnowanie pola U mnie fast cal za ok 170zł/t, a standart 90zł/t

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 11:30
  •  

#1822 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6292 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 25 czerwiec 2013 - 22:17

Wapnowanie pola u mnie tzn gdzie? Bo jak wiesz transport kosztuje a ja mieszkam w powiecie kętrzyńskim na mazurach.
Podajesz cenę netto czy brutto?
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#1823 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 830 postów

Napisany 26 czerwiec 2013 - 08:12

Wapnowanie pola jeszcze jak by mi ktos odpowiedzial na dwa pytania: ile daje sie kredy na ha (np. z Minerału)? Oraz o ile podniesie ph kreda z minerału a o ile wapno węglanowe z morawicy? PH 4,00 dawka wapna (wg zaleceń ze strony morawicy) 7t, dawka kredy nie wiem ile się daje.

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1824 Share wiesko

wiesko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 564 postów

Napisany 26 czerwiec 2013 - 13:11

Wapnowanie pola

u mnie tzn gdzie? Bo jak wiesz transport kosztuje a ja mieszkam w powiecie kętrzyńskim na mazurach.
Podajesz cenę netto czy brutto?

U mnie na pomorzu Fast Calc w kwietniu z terminem platnosci 30 dni wynioslo 160 zl netto\t przy calej lodce, na termin platnosci wrzesien cok kolo 5-7 zlotych drozej.
Jezeli chcesz to wapno [darmowa porada:)] wez sobie nawilzane bo suche zawiera bodajze ok. 0,2 % wody, jest straszne pyliste(bardziej chyba jak budowlane) i nawet najmniejszy podmuch wiatru i wapno leci do lasu zamiast na pole, a nawilzane ok. 5% a zapewne bedzie sie o wiele lepiej rozsiewac.
Zawsze jechalem je rozsiewac jak najpozniej wieczorem lub calkiem z rana kiedy nie ma w ogole wiatru a jeszcze gdzies lecialo:) Ja nastepnym razem bede bral napewno nawilzane jezeli nie granulat z nordkalku ktory chyba tez posiadaja.
Jezeli chodzi o dzialanie tego wapna no to mega mega szybko. Dawalem na wiosne przed siewem pod owies i gryke ok 500 kg\ha a pola nie wapnowane kilka lat. Miejsca na ktorych nic nigdy nie roslo zieloniutkie jak laka po wschodach a ziemie mam tylko VI klasy i piaszczyste.
A i tu link moze sie przyda co do ustalenia cenyhttp://www.sklep.rud...em-w-cenie/1252

Edytowany przez wiesko, 26 czerwiec 2013 - 13:13.

#1825 Share lukaasz

lukaasz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 158 postów

Napisany 26 czerwiec 2013 - 14:18

Wapnowanie pola u widzę, że kolega tam na górze także z Mazur i także szuka wapnia. Jeżeli znajdziesz jakieś wapno w fajnej cenie, to prosiłbym o kontakt ;)

#1826 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 26 czerwiec 2013 - 14:41

Wapnowanie pola

jeszcze jak by mi ktos odpowiedzial na dwa pytania: ile daje sie kredy na ha (np. z Minerału)? Oraz o ile podniesie ph kreda z minerału a o ile wapno węglanowe z morawicy? PH 4,00 dawka wapna (wg zaleceń ze strony morawicy) 7t, dawka kredy nie wiem ile się daje.

O takie rzeczy to musisz pytać producentów, ale i tak żaden ci na to nie odpowie , bo to zależy od zbyt wielu czynników.
Na pewno kreda z minerału podnosi pH najefektywniej ze wszystkich tego typu i tej klasy produktów, wynika to głównie z rozdrobnienia a nie z jakiś super właściwości złoża.
Wapno z morawicy to raczej najgorsza opcja ze względu na słaby przemiał.
Wapno żeby działało musi być przemielone poniżej 0,150 mm .
A w tona wapna z Morawicy takiej frakcji może mieć( na moje oko) max 30%

U mnie na pomorzu Fast Calc w kwietniu z terminem platnosci 30 dni wynioslo 160 zl netto\t przy calej lodce, na termin platnosci wrzesien cok kolo 5-7 zlotych drozej.
Jezeli chcesz to wapno [darmowa porada:)] wez sobie nawilzane bo suche zawiera bodajze ok. 0,2 % wody, jest straszne pyliste(bardziej chyba jak budowlane) i nawet najmniejszy podmuch wiatru i wapno leci do lasu zamiast na pole, a nawilzane ok. 5% a zapewne bedzie sie o wiele lepiej rozsiewac.
Zawsze jechalem je rozsiewac jak najpozniej wieczorem lub calkiem z rana kiedy nie ma w ogole wiatru a jeszcze gdzies lecialo:) Ja nastepnym razem bede bral napewno nawilzane jezeli nie granulat z nordkalku ktory chyba tez posiadaja.
Jezeli chodzi o dzialanie tego wapna no to mega mega szybko. Dawalem na wiosne przed siewem pod owies i gryke ok 500 kg\ha a pola nie wapnowane kilka lat. Miejsca na ktorych nic nigdy nie roslo zieloniutkie jak laka po wschodach a ziemie mam tylko VI klasy i piaszczyste.
A i tu link moze sie przyda co do ustalenia cenyhttp://www.sklep.rud...em-w-cenie/1252

Małe sprostowanie : Nordkalk nie ma w ofercie granulatu .
A jeżeli jest nawilżane to rzeczywiście kolego jest to bardzo dobra rada . Na pewno sieje się o niebo lepiej.
Kiedyś już poruszaliśmy temat teoretycznego dołączenia opryskiwacza za rozsiewaczem tak żeby zwilżać wapno wodą, nie jest to głupi pomysł ale wymagał by skonstruowania takiego wynalazku.
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#1827 Share renovoltage

renovoltage

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 398 postów

Napisany 26 czerwiec 2013 - 16:04

Wapnowanie pola Planuje dac po żniwach luzem wapno a na wiosne trochę granulowanego wysiać żeby wierzch odkwasić . Teraz tylko nie wiem co dac za kilka tygodni żeby nie kupić kamieni. Myślałem nad węglanowym 52 cao odmiana 04 z tąd http://wapno-nawozow...pna-weglanowego . Chyba że w kujawsko pomorskim jest coś bardziej godnego uwagi ?

#1828 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6292 postów

Napisany 26 czerwiec 2013 - 21:08

Wapnowanie pola

Zawsze jechalem je rozsiewac jak najpozniej wieczorem lub calkiem z rana kiedy nie ma w ogole wiatru a jeszcze gdzies lecialo:) ...

dzięki za radę z tym nawilżanym.
U mnie wyjdzie gdzieś po 185 netto/tona przy pełnej wannie za ten fast calc.
Chyba się zdecyduję bo jak teraz zamówię to akurat będzie przed 15 lipca.

u widzę, że kolega tam na górze także z Mazur i także szuka wapnia. Jeżeli znajdziesz jakieś wapno w fajnej cenie, to prosiłbym o kontakt ;)

Obecnie zależy mi aby było to "pewne" wapno a nie jakieś badziewie, aby przyjechało przed siewami bo trzeba je rozsiać i wymieszać z glebą. Co do ceny to za te 5-15pln na tonie nie będę się bawił w szukanie. Obecny dostawca nawozów i chemii mimo że mam mało ziemi daje mi naprawdę dobre ceny w porównaniu do okolicznej konkurencji.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#1829 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1253 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 27 czerwiec 2013 - 08:49

Wapnowanie pola Witam planuję po żniwach wysiac wapno w ub. roku brałem z firmy "Womar" niby 54 % CaO i MgO węglanowe czy to dobra firma i wapno?

W tym roku znów wezmę od nich może ale zastanawiam się jeszcze na Nordkalkiem które wapno z ich oferty polecalibyście na piaszczyste gleby? Jest ich 5. Lub jakiegoś innego producenta? Jestem ze śląska.

My siejemy, a Bóg daje plony.

#1830 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 830 postów

Napisany 27 czerwiec 2013 - 12:05

Wapnowanie pola Jesli kreda z minerału i fastcalc to to samo, taki sam skład chemiczny, takie samo rozdrobnienie to na stronie nordkalku jest kalkulator z którego wynika że ph do 4 trzeba dać 6t/ha wapna FastCal. Idąc dalej np. wapno węglanowe z morawicy ma prawie identyczne parametry jak pozostałe dwa poza rozdrobnieniem z morawicy wynosi ono 0-0,5mm 50%, 0,5-2mm 41%, reszta powyżej 2mm.

.
Wapno żeby działało musi być przemielone poniżej 0,150 mm.

Masz jakieś wiarygodne artykuły, badania na poparcie tego?

Tak jak napisałem powyżej różnica w dawkowaniu tylko 1t a w koszcie wapnowania bardzo duża, sory ale szukam naprawdę dobrego argumentu za zapłaceniam 2x tyle za kredę.
Kolejny znak zapytania dla kredy to jej wysiew, jak mówiłem nie mam swojego rcw a nikt nie przyjedzie mi w nocy żeby to rozsiewać, a jeszcze jak trafi się tydzień z wiatrami to połowa tego co wysieję pójdzie do sąsiada albo Panu Bogu w okno. Ja nie widzę sensu tego kupowania. Co innego granulat.

Edytowany przez majes, 27 czerwiec 2013 - 12:17.

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1831 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 27 czerwiec 2013 - 12:47

Wapnowanie pola

a co sądzicie o AgroSulCa czy miał ktoś z tym do czynienia
wg producenta i firmy tym handlującej najlepsza reaktywnosc na rynku no i siarka w gratisie
do tej pory stosowałem weglany ale w tym roku dojdzie mi troche "zakwaszonej" dzierżawy i musze na szybko podniesc ph i chyba wezme na próbę

gipsem raczej pH nie podniesiesz, być może podniesie się kiedyś zasobność gleby w siarkę, ale w dobrą jej przyswajalność śmiem wątpić, za te pieniądze byłaby to rewelacja, ale niestety nie jest

#1832 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 27 czerwiec 2013 - 18:00

Wapnowanie pola potwierdzam to co napisał kolega kissmy ten nawóz nie służy do podnoszenia pH , poza tym to zwyczajny gips z którego ani gleba ani rośliny nie mają pożytku. Bo nawet za sto tysięcy lat ten gips dalej będzie gipsem i wcale nie uwolni się z niego żadna siarka ani wapń.
Widziałeś kiedyś żeby z gipsówki z chałupy coś wyłaziło np. siarka ;) ?

Siarczan wapnia (gips) –
Gips (Ca(SO4)•2(H2O))- jest przydatny do stosowania na ciężkich (gliniastych) glebach, na których jest
wykorzystywany w celu poprawy struktury, osuszania i napowietrzania. Gips jest
również stosowany celu poprawy gleby, która uległa degradacji wskutek
zagęszczenia (ciężki sprzęt, maszyny) oraz w glebach ulegających zasoleniu.
Wymogi prawne dotyczące środków gipsowych poprawiających właściwości gleby
stanowią, że musi byd to produkt pochodzenia naturalnego zawierający siarczan
wapnia o różnych stopniach uwodnienia. Ca(SO4)•2(H2O) zazwyczaj zawiera około
32,5% CaO i 46,5% SO3, ale zgodnie z rozporządzeniem unijnym nr (WE)
2003/2003 produkt sprzedawany jako nawóz musi zawierad co najmniej 25% CaO
i 35% SO3, z wapniem i siarką w przeliczeniu na całkowitą zawartośd CaO + SO3.
Rozporządzenie unijne określa następujący stan uziarnienia tego nawozu:
− co najmniej 80% przesiew przez sito o wymiarze oczek 2 mm,
− co najmniej 99% przesiew przez sito o wymiarze oczek 10 mm

Masz jakieś wiarygodne artykuły, badania na poparcie tego?

Kolego , Agronomowi nie wierzysz ?

Edytowany przez Agronom_kujawy, 27 czerwiec 2013 - 17:58.

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#1833 Share Pandanus

Pandanus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów

Napisany 27 czerwiec 2013 - 20:00

Wapnowanie pola az tak dobry z chemi nie byłem :)
pytam bo handlowiec proponował zachwalając reaktywność
równie dobrze mógłby sprzedać mi węglan lub tlenek bo handuje z nim od paru lat i też by na tym zarobił kupuję co roku 4 patenie weglanu
kusiło mnie żeby wziąść na próbe albo kupić ph metr taki jak kolega Agronom i samemu zrobić doswiadczenie z próbkami które rozdają na targach

#1834 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1253 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 27 czerwiec 2013 - 20:51

Wapnowanie pola będe sypał ponad 6t/ha ok 54% czy brał ktoś już wapno z tego WOMARU z Sobkowa????

My siejemy, a Bóg daje plony.

#1835 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 27 czerwiec 2013 - 21:02

Wapnowanie pola prawdopodobnie to zwykłe wapno kopalniane, czyli tak zwana kruszonka. Sypnąć możesz ale efektu się po tym nie spodziewaj.

az tak dobry z chemi nie byłem :)
pytam bo handlowiec proponował zachwalając reaktywność
równie dobrze mógłby sprzedać mi węglan lub tlenek bo handuje z nim od paru lat i też by na tym zarobił kupuję co roku 4 patenie weglanu
kusiło mnie żeby wziąść na próbe albo kupić ph metr taki jak kolega Agronom i samemu zrobić doswiadczenie z próbkami które rozdają na targach

No dokładnie, jak się samemu nie zbada to zawsze wszyscy robią w ch... i potem sypie się co roku po kilka ton wapna a ziemia jak była kwaśna tak jest kwaśna .
Podstawa w wapnie to przemiał bo to decyduje o prawdziwej reaktywności.
Oszustom , naciągaczom i ludziom którzy sami niewiedzą co sprzedają Ja AGRONOM mówię stanowcze niet !!!!!!!!!!!

Edytowany przez Agronom_kujawy, 27 czerwiec 2013 - 21:03.

#1836 Share PROXIMAMICHAL

PROXIMAMICHAL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 368 postów
  • Zainteresowania:KPK Komurun Team

Napisany 27 czerwiec 2013 - 21:11

Wapnowanie pola kolego agronomie jakie wapno (z jakiej kopalni) mozesz polecic w woj lubelskim lub sasiadujacych gleby srednio kwasne klasy od II do IIIb

z tego co w tym forum wyczytałem wnioskuje ze na temat wyboru dobrego wapna nic nie wiem

#1837 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 27 czerwiec 2013 - 21:32

Wapnowanie pola Zasada jest prosta:
1. W przypadku kopalin nie ważne jak wapno się nazywa i jaki ma skład chemiczny ważny jest przemiał . Jak jest kruszone a nie mielone to szkoda kasy .
2. Najlepszym i najskuteczniejszym wapnem jest mączka wapienna kredowa, pozostałe wapna o ile są dobrze zmielone a nie skruszone też mogą być bardzo skuteczne.
3. Aby odkwasić glebę ważna jest metoda : jak dajemy wapno pod orkę to trzeba dać go dużo, pod agregat o połowę mniej a na wierzch wystarczy np. granulat około 500kg.
4. Teoria zawsze rozmija się z praktyką , trzeba wypróbować metodę samemu zanim się stwierdzi że jest ona teoretycznie bez sensu .
5, Im wapno się gorzej sieję i mocniej pyli tym skuteczniejsze - nie dotyczy granulatu
6. W przypadku granulatu im lepiej i równomierniej się sieje , i im drobniejszy i równiejszy granulat tym skuteczniej odkwasza glebę .
7 . Ostatnią rzeczą na jaką należy zwrócić uwagę przy wyborze wapna jest jego cena z dostawą do gospodarstwa i tak :
7a- od 1-do 100zł tona można zakupić wapno kruszone i wapno odpadowe ( dostarczane łódkami po 24t wilgotne lub bardzo mokre )
7b- od 100-250zł tona mozna zakupić wapno porządnie zmielone ( dostarczane łódkami lub w big-bagach lekko wilgotne lub suche )
7c- od 300-500 zł tona można zakupić wapno granulowane ( tylko w big bagach najlepiej suche )

Edytowany przez Agronom_kujawy, 27 czerwiec 2013 - 21:46.

#1838 Share Smola

Smola

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 28 czerwiec 2013 - 09:26

Wapnowanie pola Witam.
Chciałbym uzyskać waszych opinii na temat wapnowania.
1. co lepiej zastosować Wapniaka Kornickiego w ilości 800 kg pod rzepak czy 4t Wapna Nordkalk Standard Cal, ile dostarczę czystego wapna na ha?
z postów wcześniejszych wynika że wapniaka Kornickiego trzeba stosować co rok ale w mniejszych dawkach a Nordkalca raz na 4.
Co bardziej polecacie?
Cena wapniaka 450 zł/t
NordKalc 120 zł/t

#1839 Share ochen

ochen

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów

Napisany 28 czerwiec 2013 - 10:27

Wapnowanie pola Słyszał moze ktoś o firmie "AGRIKOLA" z łomży? Proponują wapno. Był dziś ich przedstawiciel zbieraja zamowienia. Kreca sie teraz w powiecie tczewskim

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1840 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 28 czerwiec 2013 - 12:44

Wapnowanie pola ogólnie rynek wapna to jest w Polsce "dziki zachód" :) Krążą bandy po kraju i sprzedają wapno. ;)
Pytanie co to za wapno?
Akurat znam tą firmę trochę , oferowali ci może granulat ? Bo za każdym razem mają inny towar i co innego oferują .

Witam.
Chciałbym uzyskać waszych opinii na temat wapnowania.
1. co lepiej zastosować Wapniaka Kornickiego w ilości 800 kg pod rzepak czy 4t Wapna Nordkalk Standard Cal, ile dostarczę czystego wapna na ha?
z postów wcześniejszych wynika że wapniaka Kornickiego trzeba stosować co rok ale w mniejszych dawkach a Nordkalca raz na 4.
Co bardziej polecacie?
Cena wapniaka 450 zł/t
NordKalc 120 zł/t

Lepiej zastosuj wapniak kornicki , ja Agronom ci radzę , jak nie będziesz zadowolony to tu publicznie zacytuj że poleciłem ci coś po czym nie było efektu i jestem d.... nie ekspert :)