Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5874 odpowiedzi na ten temat

#161 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5199 postów

Napisany 28 czerwiec 2009 - 00:36

Wapnowanie pola

otrzymałem wyniki próbek gleby.
wychodzi, że mam dość kwaśne gleby - ph od 5,2 do 5,9
gleby średnie, klasa III-IV
co polecacie w tej sytuacji, jakie wapno zastosować, w jakich dawkach, kiedy... itp...

Mógłbyś mi powiedziec jak przebiegało te pobieranie próbek ziemi, bo jak ktoś już słusznie zauważył w jednym kawałku nie zawsze ziemia jest taka sama. No i gdzie dawałeś próbki do badania?

KS Falubaz

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 17:27
  •  

#162 Share SAUTER

SAUTER

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 425 postów

Napisany 01 lipiec 2009 - 07:05

Wapnowanie pola stosowal ktoś krede pastewna do odkwaszania gleby?

#163 Share Macius

Macius

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów
  • Zainteresowania:WINO KOBIETY I ŚPIEW

Napisany 18 sierpień 2009 - 22:53

Wapnowanie pola Orientuje się ile teraz kosztuje tona wapna???? Bo potrzebuje około 100 ton

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Wapno w dobrej cenie zobacz »

•  

#164 Share MiRol

MiRol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 363 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja, mechanika :)

Napisany 24 sierpień 2009 - 10:49

Wapnowanie pola Zalezy jakiego, bo jest kilka rodzajów, różne proporcje Ca i Mg, w tamtym roku za 30 ton wyszło nam jakies 1600-1700 zł. 28-30% Ca i ileś tam Mg, nie pamietam dokładnie...
http://www.youtube.c...er/Michalek69pl
Zapraszam do oglądania :D

#165 Share szynszyl

szynszyl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 153 postów

Napisany 25 sierpień 2009 - 20:13

Wapnowanie pola

w moim gospodarstwie do 2006r pole nie bylo wapnowane przez 7 lat. od 2006 kupuje wapno tlemkowe magnezowe z kielc a przywozi mi firma transportowa z radzynia podlaskiego, ktora do kielc wozi różne materiały a zpowrotem zeby tiry nie jechały pusto ładujo sie wapnem. 1 tir=30t wapna+transport kosztowalo mnie kolo 2 000zł, wapnowałem przez dwa lata z rzędu w dawce 1.5-2t/ha tak jak koledzy wczesniej pisali znaczące efekty widoczne so na drógi rok. w tym roku znowu pobrałem próbki gleby i zobaczymy jakie so efekty mojego działania :D

@henry19 możesz podac namiary na tą firme transportową ,albo na kopalnie ,szukam wlasnie takiego wapna w przystępnej cenie/

#166 Share macin87

macin87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1231 postów

Napisany 25 sierpień 2009 - 20:52

Wapnowanie pola

Zalezy jakiego, bo jest kilka rodzajów, różne proporcje Ca i Mg, w tamtym roku za 30 ton wyszło nam jakies 1600-1700 zł. 28-30% Ca i ileś tam Mg, nie pamietam dokładnie...

Strasznie drogo ci te wapno wyszlo w porównaniu do zawartości Ca, Ja dałem 58zł/t Ca-52%

#167 Share edzio

edzio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów
  • Zainteresowania:Rolnicstwo,Motoryzacja

Napisany 25 sierpień 2009 - 21:07

Wapnowanie pola a ktoś już stosował Ca28%.Mg17%,SO3,10% wapno magnezowe granulowane LUVENY dawnej lubofoski,jakie są efekty i działanie już zakupiłem i pod rzepak podsypałem oby zadziałało,pozdro
moje filmiki you tube

mtz82 +bury2.5
http://pl.youtube.co...h?v=rD01sQvTx3Q
miłego oglądania

#168 Share Macius

Macius

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów
  • Zainteresowania:WINO KOBIETY I ŚPIEW

Napisany 26 sierpień 2009 - 21:30

Wapnowanie pola No a jakie wapno proponujecie nie było wapnowane przez ponad 5 lat no i chcemy teraz przez dwa lata pod żąd coś sypnąc jeśli możecie to dajcie kontakt do jakiś firm co sprzedają pisać na PV Z góry dzięki

#169 Share paul0

paul0

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 27 sierpień 2009 - 22:04

Wapnowanie pola odradzam eko wap kantują na ilości, na cenie (miało być po 45 przyjechało po 60zł) poza tym strasznie zbrylone (rozsiew to istna makabra, ktoś cały czas musiał odtykać rozsiewacz)
morawica ma lepsze wapno, ale teraz to są straszne kolejki

#170 Share SAUTER

SAUTER

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 425 postów

Napisany 03 październik 2009 - 20:28

Wapnowanie pola Ja polecam wapno Standard Cal z Nordkalku drobno zmielony węglan z dużą reaktywnością ,Płaciłem 70z/t. Zastosowałem go na ściernisko po rzepaku i w tym samym dniu talerzowałem ,po paru tygodniach poschodził mi ten osypany rzepak który wyglądł wyjątkowa ładnie tj. był duży zdrowy i równy jakby siany siewnikiem zbożowym aż szkoda mi go było talerzować ponownie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#171 Share lamboR6

lamboR6

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 273 postów

Napisany 04 październik 2009 - 08:23

Wapnowanie pola

No a jakie wapno proponujecie nie było wapnowane przez ponad 5 lat no i chcemy teraz przez dwa lata pod żąd coś sypnąc jeśli możecie to dajcie kontakt do jakiś firm co sprzedają pisać na PV Z góry dzięki

Moim zdaniem najlepsze będzie wapno defekacyjne z cukrowni, obojętnie jakiej. Oprócz wapnia i magnezu ma fosfor i azot. Dużo rozwożenia ale przy 10t/ha wprowadza się sporo składników:
CaO 30% - 3000kg
P2O5 0,6% - 60kg
MgO 0,44% - 44kg

#172 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 04 październik 2009 - 12:00

Wapnowanie pola Masz rację. Zalezy tylko po ile to wapno defakacyjne kupisz :).

W zeszłym roku u nas z dowozem wychodziło cos ok 40 zł/t. Licząc do tego ze 20% wody to wychodzi ok 50 złT, to wolę kupić kredę nawozową a za resztę kupie P i K :).
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

#173 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 04 październik 2009 - 15:40

Wapnowanie pola Jaki skład ma kreda? Jeszcze jedno, jakie ma zastosowanie i zalecenia?

#174 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 04 październik 2009 - 16:21

Wapnowanie pola Kreda nawozowa zawiera zazwyczaj ponad 90% weglanu wapnia co odpowiada ponad 50% tlenku wapnia.

Ogólnie nawozy wapniowe to kopaliny pochodzące ze skał wapiennych. Skały te tworzyły się w różnych okresach geologicznych. Najstarsze uzywane źródła wapieni to skały dolomitowe (dolomity), pośrednie to skały pochodzące z jury a najmłodsze to wapienie pochodzące z kredy.
Dlatego mają różną postać fizyczną że im starsze tym twardsze (czas ciśnienie, temperatura) (dolomit) a młode to miękkie (kreda). Teoretycznie reaktywnośc dolomitów i kredy jest identyczna przy założeniu że jest identyczne rozdrobnienie. No ale jako że kreda jest skałą miekką to kruszy się w palcach czyli czas rozpuszczenia się jej w profilu glebowym jest o wiele krótszy i w gruncie rzeczy jest dużo bardziej skuteczna w odkwaszaniu lecz nie robi tego tak gwałtownie jak tlenek.
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

#175 Share lamboR6

lamboR6

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 273 postów

Napisany 04 październik 2009 - 18:50

Wapnowanie pola

Masz rację. Zalezy tylko po ile to wapno defakacyjne kupisz :).

W zeszłym roku u nas z dowozem wychodziło cos ok 40 zł/t. Licząc do tego ze 20% wody to wychodzi ok 50 złT, to wolę kupić kredę nawozową a za resztę kupie P i K :).

U nas cena wapna jest w cenie samego fosforu a wapń i cała reszta gratis. Tylko to rozwożenie, bardzo brakuje mi profesjonalnego rozrzutnika.

#176 Share Andy77

Andy77

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 01 listopad 2009 - 16:05

Wapnowanie pola @deer A wiesz może ile taka kreda kosztuje?

#177 Share black08

black08

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 01 listopad 2009 - 19:18

Wapnowanie pola u nas wapno jest od 0,50zł za tone do 5 zł skład ok 30%Ca 8%Mg wada mokre do 40% wody u nas sieją to rozrzutnikami i jest miodzio wapno posodowe
kujawy to jes to!!!!!

#178 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 01 listopad 2009 - 20:12

Wapnowanie pola @black08 sprawdź tylko ile to wapno ma chloru (z inowapu). Jak siejesz same zboża to ok. Daj 2 t/ha i zobacz jakie po nim bedą wschody buraków, warzyw, QQ.

#179 Share black08

black08

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 07 listopad 2009 - 19:17

Wapnowanie pola ma od 0,3% do 1,39% CL zaleznie od partii. u mnie leży rok na pryzmie poźniej na pole. jesli pod warzywa o idzie pod przedplon w tym roku na jesien poszło i to poszło dużo więcej niż 2 tony. wapno ma dodatowo w kg 20mg boru
10.6 miedzi
560mangamu
0,05% k20
0,14 p205
siarki ponad 1,1%
nie jest idealne ale za ta cene tez nie takie złe.
kujawy to jes to!!!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#180 Share SAUTER

SAUTER

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 425 postów

Napisany 17 listopad 2009 - 22:44

Wapnowanie pola A orienujecie się która z kopaln ma najlepsze wapno dolomitowe?chodzi mi o rozdrobnienie.Ogłoszeń tego wapna jest pełno ale ocena praktyków jest najbardziej wartościowa

A może ktoś korzystal z pomocy de minis do wapnowania?