wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

To co napisałeś to niestety nie prawda. Nawozy tlenkowe wcale lepiej nie odkwaszają gleby od nawozów węglanowych. Dowód to chociażby wnioski z badań IUNG na temat porównania różnych środków wapnujących .

Nawet słabej jakości wapno węglanowe ( reaktywność powyżej 50%) lepiej odkwasza glebę niż wapno tlenkowe w tej samej dawce.

Dla zainteresowanych podsyłam wnioski z badań IUNG:

Sprawozdanie z badań

pt. „Ocena działania różnych środków wapnujących”

wykonanych w latach 2011-2012

w ramach tematu statutowego 2.5.14

Wykonawcy: dr Tamara Jadczyszyn, mgr Genowefa Wilkos

 

WNIOSKI

1. Reaktywność jest dobrym parametrem porównawczym dla różnych nawozów

wapniowych węglanowych o podobnym stopniu rozdrobnienia.

2. Nawozy o zbliżonym uziarnieniu działają tym efektywniej im wyższa jest ich

reaktywność.

3. Dobrze rozdrobnione nawozy węglanowe o reaktywności powyŜej 50% wykazują

podobny efekt odkwaszający do nawozu tlenkowego zastosowanego w równowaŜnej

dawce.

4. Efekt działania nawozów o małej reaktywności można poprawić znacząco zwiększając ich

dawkę.

 

Oraz kilka stwierdzeń z kontekstu:

 

-Nawozy węglanowe o reaktywności powyżej 50% działały istotnie lepiej niż nawóz

tlenkowy.

 

-Efekt odkwaszania gleby poprawiał się wraz ze wzrostem

reaktywności zastosowanego wapna.

-Istotne różnice w działaniu wystąpiły pomiędzy nawozami 4(Wapień

trzeciorzędowy) i 5 (Margiel) o takiej samej reaktywności. To wskazuje, że reaktywność nie jest jedynym parametrem decydującym

o odkwaszającym działaniu nawozów.

-W przypadku wapniaka kórnickiego (8) nawozu o

bardzo wysokiej reaktywności, lecz mającego postać twardych granul, poprawa odczynu

gleby w pierwszym terminie pomiaru była znacznie mniej widoczna niż w przypadku innych

nawozów o zbliżonej reaktywności.Różnica ta uległa znacznemu zmniejszeniu w drugim

terminie pomiaru.

 

Witam Co powicie na temat Wapniaku jurajskiego z agroloku? Bo dziś dzwoniłem i mówili że koszelewskiej kredy na razie nie mają na stanie. A ten wapniak jest tak równie dobry??? Bo ta pani mówiła że ostatnio tylko ten sprzedają. Czy może lepiej wybrać krede Grade I ekstra? Bo cena jest porównywalna. Z góry dziękuje za odpowiedź

Kto jest tego producentem , to granulat czy coś innego? Jaka cena ?

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

A w jakich dawkach na ha pierwszy zabieg pewnie zaraz na wiosne a druga kiedy najlepiej?????

Pierwsza dawka około 170l/ha co daje 60kg N jak tylko da się wjechać,drugą około 110l/ha co daje 40kg N na początku strzelania w źdźbło przy roztworze 28%,końcówki rozlewowe do rsm siedmio otworowe.Trzeciej nie daje bo nie mam węży.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kzarczyn    0

Witam

Mam pytanie odnośnie WAP-MAG. Pomiędzy sianiem WAP-MAG-u i nawozu powinno być kilka tygodni różnicy.

Czy mogę po podorywce posiać WAP-MAG, aby się rozpuszczał i przesiąkał? On chyba nie wietrzeje.

Czy koniecznie po posianiu trzeba po wymieszać z glebą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
case-jxu-95    12

Agronom co myślisz o tym wapnie Lhoist Bukowa wapno węglanowe nie zawiera magnezu zawartość CaO 53% odsiew powyżej 2,0mm 1,5% przesiew poniżej0,5mm 60,1%cena z dostawą 65zł t .Proszę o sugestie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Już podaję dane "mojego" wapna, sorry że dopiero teraz ale dużo roboty w polu =p. A więc jest to Wapno z KKSM (Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych) a konktretnie z Kopalni Jaźwica. Jest to wapno Węglanowo-Wapniowe, dane ze świadecta jakości: CaO = 37.6%, MgO = 9.5%, Wilgotność = 2.1%, zawiera dodatki krzemionki, żelaza oraz glinu. Aktywność chemiczna w % w stosunku do strąconego CaCO3 80 - 87%. Pozdrawiam i dzięki za pomoc.

Edytowano przez Rolnik_z_Rudy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

z bukowej brałem w ubiegłym roku. cene masz dobra bo pewnie masz blisko do kopalni. jestem na bieżaco z temarem i wapno idzie prosto z lini produkcyjne na auta- brakuje towaru i sa duze kolejki. Co do danych o przesiewie to pobozne zyczenia. duzo wiekszy procent stanowa frakcje nawet powyzej 2mm, a jak trafisz na nieuczciwa firme to przywiezie ci z drugiej kupki 0-4 :) Pod wzgledem rozdrobnienia morawica jest pewniejsza ale podobnie brakuje towaru i sa kolejki. Ale według mnie faktycznie reaktywne jest max 50% wagi tego typu wapna a pozostałe 50% to kamien który bedzie sobie leżał i leżał. W tym roku rozsiałem 2 auta z morawicy i jutro bede siał 2 auta kredy z mielnika. Cena zblizona ale kreda wedłuig mnie lepsza juz kiedy ja stosowąłem i efekty widac po kilku miesacach jak sie odpowiednio ja rozsieje i trafi na wilgotny rok :) Teraz towar z mielnika jest super, bardzo sucha bo nie pada takze rok wymazony dla kredy jeziornej. teraz troche żałuje ze nie wziałem 4 aut kredy.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Egzo    27

Witam. A co sądzicie o corocznym wapnowaniu wapnem defekacyjnym w ilości 2tony na hektar?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

z transportem firmy handlujacej 90 netto a do milnika mam 125km

Edytowano przez bialy2005

Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
case844s    1

 

 

Kto jest tego producentem , to granulat czy coś innego? Jaka cena ?

 

Witam. Producentem tej kredy jeziornej jest " agro ledman" (Nazwa tej firmy może się różnić o jakąś literkę bo strasznie nie wyraźnie było słychać) jest to kreda granulowana o granuli wielkości polifoski, reaktywność to 98%, 50% Cao. Cena to 530zł/t. Kreda koszelowska wapno Grade I ekstra są w podobnej cenie co ta kreda jeziorna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, znalazłem w internecie ofertę sprzedaży wapna na stronie http://wapno-nawozowe.pl/ . Kupował ktoś z Was za pośrednictwem tej strony? Pzdr

 

Odradzam tego sprzedawcę, "zamówiłem" wapno 11 sierpnia(piątek) i gościu powiedział że w poniedziałek zadzwoni i uzgodni termin dostawy, niezadzwonił. Później przez 2 tygodnie próbowałem się z nim skontaktować przez telefon e-maila i nic, głucho. Wkońcu w ten poniedziałek zadzwoniłem do KKSM, http://kksm.com.pl/ i wapno miałem na drugi dzień.

Edytowano przez Rolnik_z_Rudy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter03    29

Witam. Zamierzam rozsiać wapno i mam pytanie odnośnie łączenia z obornikiem. Czy po rozsianiu i gruberowaniu mógł bym położyć obornik za jakieś 2 tygodnie i zaorać? Czy jednak wapno i obornik będą kolidować w tak krótkim czasie z sobą ?

Edytowano przez pioter03

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Panowie moze ktos z was powiedziec cos o wapnie weglanowym ok 50% 04 ? takie wapno np. z pod kielc ma bardzo duzo drobnych kamyczkow , oplaca takie sie kupowac czy zabardzo pH to nie podnosi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Producentem tej kredy jeziornej jest " agro ledman" (Nazwa tej firmy może się różnić o jakąś literkę bo strasznie nie wyraźnie było słychać) jest to kreda granulowana o granuli wielkości polifoski, reaktywność to 98%, 50% Cao. Cena to 530zł/t. Kreda koszelowska wapno Grade I ekstra są w podobnej cenie co ta kreda jeziorna.

Nie znam tego producenta, Jak dowiem się coś więcej to napisze .

pozdrawiam

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldi33    1

mam pytanie kupiłem wapno granulowane i kiedy je rozsiać przed orką czy przed siewem .bo przed siewem dam też lubofos 12 i czy jedno z drugim nie bedzie działało na siebie negatywnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niewiem nic dokładniej o tym wapnie, jeszcze nigdy tego niestosowałem, znajomy mi mówił (z okolic Nysy/Otmuchowa w Opolskim) ze u nich to bardzo popularne, macie jakieś informacjie na temat tego wapna w oprysku? Czy wogóle takie coś istenije (gotowy produkt, jakaś emulsja czy coś takiego).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zdzichu124    9

Wtam chciałbym zamówic transport wapna ok. 26ton z firmy Agro-Wap. Dzwoniłem i po rozmowie polecono mi Wapno węglanowe odmiana 05. Zostałem zapewniony o wszelkich certyfikatach i atestach, o gramaturze wapna w przedziale 0-2mm, zawartosci CaO 50% i niskiej wilgotnosci. Chciałbym sie was poradzic czy mam zamówic to wapno czy nie. Informuję również ze bede wapnowal pole po raz pierwszy i chcialbym poradzic sie bardziej obeznanych kolegów. Prosze o jak najszybszą odpowiedz.

 

Strona internetowa firmy z której chce zamowic wapno: http://agrowap.pl/index.htm prosze o jak najszybsze odpowiedzi.

Edytowano przez zdzichu124

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj