Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5882 odpowiedzi na ten temat

#1761 Share EKO-ENERGIA

EKO-ENERGIA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 424 postów

Napisany 14 czerwiec 2013 - 16:27

Wapnowanie pola Agronomie

Wano to jest z niemiec z firmy lub kopalini "Granukal"

Proszę o opinię i podpowiedź czy warto sobe d.. zaracać czy wziąść wapniak koszelowski, ale tu cena ...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 12:24
  •  

#1762 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 14 czerwiec 2013 - 17:01

Wapnowanie pola

Agronomie

Wano to jest z niemiec z firmy lub kopalini "Granukal"

Proszę o opinię i podpowiedź czy warto sobe d.. zaracać czy wziąść wapniak koszelowski, ale tu cena ...

Jak z Niemiec to pewnie OMAYA , ale te ceny to pewnie dotyczą ilości cało-samochodowych czyli 24t ?
Co do wyboru to już sam musisz wybrać jak ci się kalkuluje cenowo, chociaż jak to często bywa ci co się sugerują wyłącznie ceną zazwyczaj zamiast oszczędzać przepłacają albo kupują szajs, a czasem wystarczy niewiele dołożyć i mieć towar pierwsza klasa :)
A koszelowski masz po ile ?

Osadkowski nie daleko ode mnie ma punkt sprzedaży, ale rzadko tam bywam i zawsze zero klienta. Dzisiaj zajrzałem po ile mocznik, akurat cena najlepsza w okolicy to kupie u nich. Zapytałem przy okazji o wapno bo troche mam kwaśne pole, takie mają na miejscu. Jakieś większe poszukiwania nie wchodzą w gre.szybko musiał bym rozsiać, bo za chwile nie wjade już w kukurydze. Jakbym 500 kg na ha wysiał to coś da i będzie to ekonomicznie uzasadnione? Podobno ludzie to teraz na buraki biorą bo po obfitych opadach beton się zrobił i nie chcą rosnąć. Ale co by miało to wapno pomóc burakom to nie wiem.

No tak od razu to nie pomorze bo rzadko które wapno granulowane rozkłada się krócej niż miesiąc , ale w perspektywie całego sezonu to może mieć to sens , o ile oczywiście ziemia była kwaśna . Myślę że liczą na poprawę mikroflory , w kwaśnej ziemi słabo się rozwija stąd gleba robi się jak skała a w glebie zasadowej humus jest mięciutki . Ale to wymaga trochę więcej czasu , nie wiem czy tak od razu będzie efekt .
Jak chcesz dać coś pod kukurydzę to lepiej żeby był to drobny granulat bo na pewno równomierniej się rozłoży ( gęściej) i da lepszy i szybszy efekt.
Więc sprawdź jak wyglądają granulki , jak są w miarę drobne takie 2-5mm a nie 1cm-2cm to myślę że to sens :)
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#1763 Share EKO-ENERGIA

EKO-ENERGIA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 424 postów

Napisany 14 czerwiec 2013 - 21:09

Wapnowanie pola to z niemiec mam po 367 zł a koszelowskie po 430 zł 63 zł róźnicy, dużo i nie dużo.

Potrzebuję na 130 ha, lekkie gleby ok 5 ph, więc ilości cało samochodowe i to dużo.

Agronomie radź co wybrać i jeszcze ile dać jesienią przed siewem pod agregat aktywny.

Co by było gdzyby nie było takiego góru jakim jest AGRONOM?????

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1764 Share matyziak

matyziak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów
  • Zainteresowania:Maszyny leśne i rolnicze, wędkarstwo... etc.

Napisany 14 czerwiec 2013 - 21:42

Wapnowanie pola siali byśmy dolomit :P Rozumiem ze wapno tlenkowe, a moze byc to kreda podsuszana( wilgotnosc do 18%) z mielnika?

Edytowany przez matyziak, 14 czerwiec 2013 - 21:43.

#1765 Share nhfan

nhfan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 325 postów

Napisany 14 czerwiec 2013 - 23:16

Wapnowanie pola 700 tona!!! moim zdaniem drogo, ale slawek2209 wypowiesz się ile siałeś na ha i czy widać różnice, bo chce po żniwach pod rzepak siać

#1766 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 15 czerwiec 2013 - 04:57

Wapnowanie pola siałem 1t na ha.jesli masz niski odczyn to za drogi interes.w działaniu oxyfertil jest dobry ale taką dawką to bardziej na utrzymanie ph.

#1767 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja
    Hodowla bydła

Napisany 15 czerwiec 2013 - 13:38

Wapnowanie pola Mam zamiar wsiać trawe, gleba jest dosc kwaśna. Czy jezeli rozsieje wapno i wsieję trawę to nie zaszkodzi ono tej trawie??

#1768 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 15 czerwiec 2013 - 17:41

Wapnowanie pola

to z niemiec mam po 367 zł a koszelowskie po 430 zł 63 zł róźnicy, dużo i nie dużo.

Potrzebuję na 130 ha, lekkie gleby ok 5 ph, więc ilości cało samochodowe i to dużo.

Agronomie radź co wybrać i jeszcze ile dać jesienią przed siewem pod agregat aktywny.

Co by było gdzyby nie było takiego góru jakim jest AGRONOM?????

Wyczuwam tu lekką ironie ze strony kolegi.
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#1769 Share nojsze

nojsze

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 269 postów

Napisany 15 czerwiec 2013 - 19:31

Wapnowanie pola Agronomie sczypta ironii niz zaszkodzi, na moim poletku doświadczalnym gdzie poszło około 7-8 ton kredy z Mielnika/ha (pow 0,5ha) wysiew sierpień 2012 pH na dzień dzisiejszy w badanej warstwie 5 próbek z tej powierzchni głębokość 30 cm i co następuje.

pH wyjściowe czerwiec 2012 5 próbek pH3,9-4,3 zasiane pszenżyto Fredro , poprawna agrotechnika , termin wysiewu \kreda wysiana po orce głębokiej 25 cm kl IIIa , kredę roział mi kolega gyż zostało mu w \tytanie około 4 ton. Wymieszałem ja agregatem na gł. 0kołó 15cm. Co następuje - wczoraj odebrałem wyniki pobranych próbek 31 maj br. ph 5,5-6,5 dwie próbki 5,5 jedna 6 pozoistałe 6,5 .
Efekt namacalny pszenżyto rośnie jak szalone czasmi mam wrażenie że to uprawa ryżu :)) woda nie ma już gdzie wsiąkać. Dodam że kreda było dobrze wysuszona i dokładnie rozsiana, u brata była wilgotna i wysiew takiej kredy to masakra no i nierównomiernośc wysiewu i rozdrobnienia. Na końcu tego poletka przy rowie melioracyjnym jest omijak wysiewu (zakręt) to niestety rośliny niższe słabsze ech czyli ja nadzień dzisiejszy potrzebuję 250-300 ton x87zł :((
Jeśli kreda będzie dość sucha warto w to wejśc jeśli jak masło no cóż roboty w ........ efekt mizerny.

PS Macie może jakieś namiary na kogoś kto profesjonalnie robi wykopy drenarskie koipraką łańcuchową mam 28km do zrobienia takiego wykopu - dokupiłem toszkę ziemii :)) nie meliorowanej piękna ziemia 1,5 m wykop czysta glina :((

#1770 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 15 czerwiec 2013 - 21:37

Wapnowanie pola Czyli rozumiem że wysiałeś 4 tony w miarę suchej kredy mielnickiej na 0,5 hektara pszenicy .
Masz jakieś porównanie z poletkiem obok gdzie tej kredy nie rozsiałeś ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1771 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 15 czerwiec 2013 - 22:03

Wapnowanie pola to wapno od osadkowskiego i to co kolega eko energia pyta to chyba to samo jest. Tylko u osadkowskiego troche drożej za nie wołają.

#1772 Share EKO-ENERGIA

EKO-ENERGIA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 424 postów

Napisany 16 czerwiec 2013 - 10:06

Wapnowanie pola Broń boże ironii, wręcz odwrotnie, na temat wapna jestem zielony jak szczypior na wiosnę

#1773 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 17 czerwiec 2013 - 10:28

Wapnowanie pola Broń z dużej a "boże" z małej ? Czyż by kolega nie był pacyfistą :)

#1774 Share EKO-ENERGIA

EKO-ENERGIA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 424 postów

Napisany 17 czerwiec 2013 - 11:14

Wapnowanie pola Pacyfistą to nie, raczej dysortografem.

#1775 Share nojsze

nojsze

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 269 postów

Napisany 17 czerwiec 2013 - 16:26

Wapnowanie pola Witajcie. Próba mojego poletka z kredą jakieś 4 t na 0,5 ha obok 40 ha pszenżyta- mojego, gdyż mam całe gospodarstwo praktycznie w jednej działce wiosą pH 4,3 po zasatosowaniu wapna granulowanego niestety(( koszty, i oprysku wapnem jak radził mi Agronom rośliny trochę odbiły z zatrucia glinem. Na dzień dzisiejszy pH 4,7 na 1 ha dałem 0,5 tony granuli . Wróciłem wczoraj póxnym wieczorem od brata - siano.... u niego po zastosowaniu 8 ton na ha kredy Mielnickiej pH na 25 ha podniosło się z 4,8 na 6,5-6,8 na glebach zlewnych z 4,na 6 z małym haczykiem.

Agronom jednak mozna podnieść pH kredą dość szybko i bezpiecznie w ubiegłum roku kreda była sucha idealnie się wysiewała , pomijając fakt że brat dostał pewną partię dość wilgotną bodajże 3 patelnie i to już nie jest bajka tylko trudny rozsiew i roboty full.
Mnie kreda na 1 ha po ostatecznej negocjacji wyniesie 680 zł dużo i mało patrząc jak załatwiłem kilkadziesiąt ha uprawy w tym roku raczej mało , uważam że przy zastosowaniu 4 t czystego \CaO na ha w postaci kredy 8t powinienem powoli przywrócić glebie poprzedni potencjał. Według moich obserwacji pH gleby kl. IIIa-b glina ilasta powinno wzrosnąc z 4,3 na 6,5 +-, przy koszcie około 700zł /ha 8 ton kredy,powinny zwrócić się w przyszłym roku jak Bóg da w żniwa.

Minus całej tej sprawy to niestety mozolny wysiew rozrzutnikiem , plus osczędność kosztów ja mam 8 ton kredy 4 t czystego CaO za 700 zł gdzie w innych przypadkach możemy za te pieniądze zakupić do 1,5 tony kredy granulowanej gdzie w przypadku interwencji a nie podtrzymania moja metoda jest kilkukrotnie tańsza.

#1776 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 17 czerwiec 2013 - 17:27

Wapnowanie pola jak badałeś to pH po zastosowaniu granulatu ? opisz metodę jak możesz i napisz jaki to był granulat , jakiej firmy ? .

#1777 Share dyczko0

dyczko0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 350 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, IT, siatkówka

Napisany 17 czerwiec 2013 - 19:05

Wapnowanie pola

Minus całej tej sprawy to niestety mozolny wysiew rozrzutnikiem , plus osczędność kosztów ja mam 8 ton kredy 4 t czystego CaO za 700 zł gdzie w innych przypadkach możemy za te pieniądze zakupić do 1,5 tony kredy granulowanej gdzie w przypadku interwencji a nie podtrzymania moja metoda jest kilkukrotnie tańsza.

Słuchaj zależy kto ma czym rozsiewać wapno jak ja bym miał rozsiewać 8 ton kredy powiedzmy FastCal z Nordkalku po 150 netto za tone to daje jakieś 1200 zł. Podniesie mi to ph w miarę szybko w to nie śmiem wątpić.
Z tym, że nie mam najważniejszego czyli ciągnika z ładowaczem. Koszt 100 zł/h.
Ja wapnuję co roku bez mała jakieś 80ha, gdybym miał jednorazowo wysiać po 8 ton kredy to musiałbym kupić 360 ton wapna !!! za 54 000 zł. Wysiew tej kredy w przybliżeniu moim rcw zająłby mi 40 - 50 godzin co daje jakieś 4000 - 5000 zł za ładowarkę. Nie liczę już nawet tego czasu który bym na to przeznaczył a nie które pola mam w takich miejscach gdzie tirem nikt nie dojedzie.

Dostałem w tym roku ofertę na kredę granulowaną po 270 netto z dowozem z Niemiec. Wiem, że jest droższe ale sama myśl o rozsiewie zwykłym rozsiewaczem sulky'ego który rzuca na 24 m i tym, że 80 ha obskoczę w jeden dzień sprawia, że nie mam innego wyjścia jak wapno granulowane.

Wapno pyliste na pewno jest równie dobre jak granulowane jeśli nie lepsze ale jest dla tych którzy po pierwsze mają czas i mają czym je rozsiać. Ja mam dużo pola do obrobienia i pomimo doboru upraw aby wydłużyć pracę w czasie to nie mam go za wiele aby się bawić w takie wapnowanie.

A propo ph gleby.

Czy jeśli na glebie IVa i IVb przy ph 4.5 - 4.8 przy nawożeniu N-120 P-40 K-100 planowany plon pszenżyta to +- 6 ton to czy ph 6 - 6,5 plon wzrósłby o 30 - 40 % jak to piszą we wszystkich publikacjach ?

#1778 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 17 czerwiec 2013 - 20:12

Wapnowanie pola Granulat z Niemiec za 270zł ? Do czego to doszło w Polsce ? Ciekawe po ile mają NPK ? Może też w połowie ceny ?
Co do wzrostu plonowania to jest to mechanizm bardziej złożony , dużą rolę odgrywa czynniki nie tylko samego zakwaszenia ale konsekwencji dla wszystkich innych zabiegów agrotechnicznych.
W kwaśnej glebie nawozy po prostu nie działają lub działają słabo (Wg prof. Grzebisza przy pH 4,5 nawozy azotowe wykorzystane są w 35%, potasowe 40%, a fosforowe w 25% )
Innymi słowy żeby uzyskać ten sam efekt na kwaśnej glebie co na glebie odkwaszonej musiał byś dać odpowiednio N-400kg/ha ; P-500kg/ha; K- 220kg/ha
Oczywiście dochodzi jeszcze szereg procesów które powodują dodatkowe nakręcające się korzyści dla gleby.
To tyle teoria a praktyka:
Niedawno byłem świadkiem zbioru siana , i ciekawego eksperymentu . Na glebie mocno odkwaszonej granulatem o powierzchni 0,5 Ha zebrano 10 bali siana ( o średnicy 120cm) a na reszcie o powierzchni 1,5ha gdzie nie dawano granulatu 20 bali. Różnica olbrzymia . Na całość dodatkowo rzucono mocznik . Czyli w tym przypadku wzrost o około 60%

#1779 Share EKO-ENERGIA

EKO-ENERGIA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 424 postów

Napisany 17 czerwiec 2013 - 20:26

Wapnowanie pola Dyszko0 co to za kreda z Niemiec z jakiej firmy???
270 zl netto luzem na patelni???

Również myślę o tym wapnie na moje pola

D.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1780 Share dyczko0

dyczko0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 350 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, IT, siatkówka

Napisany 17 czerwiec 2013 - 20:34

Wapnowanie pola

Granulat z Niemiec za 270zł ? Do czego to doszło w Polsce ? Ciekawe po ile mają NPK ? Może też w połowie ceny ?

To tyle teoria a praktyka:
Niedawno byłem świadkiem zbioru siana , i ciekawego eksperymentu . Na glebie mocno odkwaszonej granulatem o powierzchni 0,5 Ha zebrano 10 bali siana ( o średnicy 120cm) a na reszcie o powierzchni 1,5ha gdzie nie dawano granulatu 20 bali. Różnica olbrzymia . Na całość dodatkowo rzucono mocznik . Czyli w tym przypadku wzrost o około 60%

Nie wiem, ale po tyle mam ofertę pisałem Ci wcześniej na PW.
Poza tym wszyscy wiedzą, że kreda granulowana jest w Polsce za droga bo jakoś ciężko mi uwierzyć, że jeśli kreda pylista kosztuje powiedzmy 110 zł na kopalni to jej granulacja kosztuje w przybliżeniu 200 - 300 zł.

A po następne tak jak napisałeś teoria teorią a praktyka praktyką mój brat w zeszłym roku na polu o ph 4.5 miał 9.5 tony żyta a rok wcześniej ponad 3 tony rzepaku. Także ciężko nadążyć za tym kto ma rację.

Eko-Energia : tak, luzem na patelni przywożą. Dobrze jest mieć zadaszony i suchy magazyn. Do mnie mają przywieźć po żniwach to wysypują na magazyn, pakujemy w big-bagi i na pole bo magazyn mam 10km od gospodarstwa.