Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5863 odpowiedzi na ten temat

#1741 Share PROXIMAMICHAL

PROXIMAMICHAL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 368 postów
  • Zainteresowania:KPK Komurun Team

Napisany 06 czerwiec 2013 - 10:11

Wapnowanie pola "sako" w jabłonnej
przy zakupie całej wanny dają ci rozsiewacz rcw do rozsiania wapna

Edytowany przez PROXIMAMICHAL, 06 czerwiec 2013 - 12:19.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 01:17
  •  

#1742 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 06 czerwiec 2013 - 19:38

Wapnowanie pola a może znacie jakąś firmę z okolic przasnysza, ciechanowa która wypożycza rcw przy zakupie wapna?

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW

#1743 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 06 czerwiec 2013 - 20:44

Wapnowanie pola

"sako" w jabłonnej
przy zakupie całej wanny dają ci rozsiewacz rcw do rozsiania wapna

tylko trzeba zapisac sie w kolejke i nie musi byc cala wanna.na placu bierzesz ile potrzeba

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1744 Share matyziak

matyziak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów
  • Zainteresowania:Maszyny leśne i rolnicze, wędkarstwo... etc.

Napisany 09 czerwiec 2013 - 12:03

Wapnowanie pola Witam,
Musze powiedziec, ze czym dłuzej sie zagłebiam w temat, tym mam wiekszy mentlik w głowie. Mam do odkwaszenia kawałek ziemi kl 2-3, bo zbadaniu ph( ph metrem za 50zł z ogrodniczego) wyszło ze gleba ma oczyn od 5-5.5( zamierzam jeszcze wysłac próbki do badania). Teraz pytanie w jakiej formie zastoswac wapno, i czy przed orką, czy później. Jezeli miałbym zastosowac je na zaorana glebę, to kiedy posiac P i K?

P.S obecnie rosnie tam facelia, która ma sie niezbyt dobrze z powodu zbyt duzej wilgotnosci. Jesienia chciałbym posiac rzepak, i zalezy mi na szybkim odkwaszeniu gleby. Zastanawiam sie nad zastosowaniem kredy z Mielnika.

Edytowany przez matyziak, 11 czerwiec 2013 - 18:57.

#1745 Share Pawel21990

Pawel21990

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i robienie filmików:
    www.youtube.com/user/Pawel21990

Napisany 12 czerwiec 2013 - 07:17

Wapnowanie pola Forumowiczu matyziak widzę z moich stron :) Ta kreda z Mielnika tak łatwo się nie sieje, kumpel ją miał i sporo wody w niej jest. Masz te pole po sadzie tak? bo jeśli tak to może drenki są pozapychane.

#1746 Share matyziak

matyziak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów

Napisany 12 czerwiec 2013 - 12:13

Wapnowanie pola Tak dokładnie:) problem z drenacją, a raczej z jej dziwnym przebiegiem, gdyż jest tam studzienka z której nie ma odpływu. jest w jednym miejscu, 20 ar jest nie zaorane w ogule, ale jak obeschnie to rozwiąże ten problem przekopując rów:). A skąd dokładnie jesteś?.

#1747 Share EKO-ENERGIA

EKO-ENERGIA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 424 postów

Napisany 13 czerwiec 2013 - 11:55

Wapnowanie pola Czy kupowaliście z firmy Wapno-Nawozowe.pl
kredę granulowaną???

Co o niej saądzicie, szczególnie zależy mi na opini Agronoma.Porzebuję podnieść o 1 do 1,5 PH, czy tym dam radę i w jakiej ilośći użyć.

Z góry dziękuję za odpowiedź

#1748 Share PETECNC355

PETECNC355

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 13 czerwiec 2013 - 13:15

Wapnowanie pola Ja mam pytanie. Mam 1ha pola V i VI klasy na którym jest tragedia. Po zasianiu mieszanki wychodzi sam owies i w dodatku kiepski (jedynie w zeszłym roku sypał porządnie bo ok. 2,5-3t a w gorszych latach to w granicach 2t a może mniej). Jestem pewien, że ziemia przykwaszona i chciałbym to pole potraktować wapnem granulowanym (dlatego, że do pylistego nie mam sprzętu ani możliwości wypożyczenia czy wynajmu). Jakie wapno kupić (z pewnością nie wap-mag). Myślałem o ecogran. Ile tego wapna kupić na ten hektar ? Ile go wysiać ? Liczę na pomoc :)

Edytowany przez PETECNC355, 13 czerwiec 2013 - 14:19.

#1749 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 13 czerwiec 2013 - 14:34

Wapnowanie pola

Czy kupowaliście z firmy Wapno-Nawozowe.pl
kredę granulowaną???

Co o niej saądzicie, szczególnie zależy mi na opini Agronoma.Porzebuję podnieść o 1 do 1,5 PH, czy tym dam radę i w jakiej ilośći użyć.

Z góry dziękuję za odpowiedź

Co do tej kredy to nie pomogę bo na stronie nie ma informacji kto jest jej producentem . A to jest dość istotna informacja. Może jak byś się kolego dowiedział kto produkuje ten towar to bym mógł powiedzieć czy warto . Odmiana 06a wskazuje że producentem jest któraś z firm produkujących granulat z kredy jeziornej lub piszącej . Może KZK lub OMG , na zdjęciu jednak widać granulat który przypomina importowany niemiecki . Ciężko wyczuć :)

Ja mam pytanie. Mam 1ha pola V i VI klasy na którym jest tragedia. Po zasianiu mieszanki wychodzi sam owies i w dodatku kiepski (jedynie w zeszłym roku sypał porządnie bo ok. 2,5-3t a w gorszych latach to w granicach 2t a może mniej). Jestem pewien, że ziemia przykwaszona i chciałbym to pole potraktować wapnem granulowanym (dlatego, że do pylistego nie mam sprzętu ani możliwości wypożyczenia czy wynajmu). Jakie wapno kupić (z pewnością nie wap-mag). Myślałem o ecogran. Ile tego wapna kupić na ten hektar ? Ile go wysiać ? Liczę na pomoc :)

Jak gleba mocno zakwaszona to przydało by się około tony na hektar tego Ekogranu . Grunt żeby rozsiać po wierzchu a nie pod orkę . Możesz takie wapno też wysiać pogłównie w czasie wzrostu. Nawet jeżeli jest już za późno na ten plon , to następnym razem efekt będzie a teraz możesz obserwować na roślinności gdzie gleba wymaga najwięcej wapna i wyrównać pole.
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#1750 Share PETECNC355

PETECNC355

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 13 czerwiec 2013 - 14:45

Wapnowanie pola A czy nie szkodzi, że jest to słaba i lekka ziemia, czy nie ma wpływu to na działanie ecogranu ? Czy mógłbym rozsiać np. na jesień przed siewem żyta ozimego 500kg i na następny rok pod owies drugi raz 500kg, żeby trochę koszta rozłożyć ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1751 Share nhfan

nhfan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 325 postów

Napisany 13 czerwiec 2013 - 15:13

Wapnowanie pola panowie byłem dziś w Jabłonnej mają za 1900 cały tir tlenkowego, i po 700 granulat w big bagu.. brał ktoś od nich już?? i czy jesteście zadowoleni??

#1752 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 13 czerwiec 2013 - 22:06

Wapnowanie pola

A czy nie szkodzi, że jest to słaba i lekka ziemia, czy nie ma wpływu to na działanie ecogranu ? Czy mógłbym rozsiać np. na jesień przed siewem żyta ozimego 500kg i na następny rok pod owies drugi raz 500kg, żeby trochę koszta rozłożyć ?

Nie szkodzi , widziałem nieraz lepszą kukurydzę na piachu jak na dobrej wydawało by się ziemi. Kukurydza na przykład lepiej będzie rosła na glebie piaszczystej niż na czarnoziemach torfowych . Wynika to właśnie z zakwaszenia gleby. Torfy są bardzo kwaśne i ciężko je się odkwasza. A piasek i lekką glebę o wiele łatwiej odkwasić nawet nie dużą ilością granulatu. W granulacie ważna jest metoda , dlatego nie jest aż tak istotna wielkość dawki pomiędzy 1000 a 500 bo jak zastosujesz gruby granulat w dawce 1000 kg to odkwasisz podobnie jak granulatem drobniejszym w dawce 500kg ( dotyczy to pierwszego sezonu do momentu orki) . Więc możesz spokojnie sypnąć drobnego granulatu w dawce 500kg na ha w tym roku i zobaczyć jaki to da efekt.
pozdrawiam

panowie byłem dziś w Jabłonnej mają za 1900 cały tir tlenkowego, i po 700 granulat w big bagu.. brał ktoś od nich już?? i czy jesteście zadowoleni??

kolego za 700zł cały tir tego granulatu ? no bo chyba nie tona ? ;)
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#1753 Share matyziak

matyziak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów

Napisany 13 czerwiec 2013 - 22:55

Wapnowanie pola Pytanie do kolegi @Agronom_kujawy
Co bys mi doradził w moim przypadku? Przypomne pole klasy 2-3 ph około 5.5. Na jesieni chce posiac rzepak, i szukam jakiegos rozwiazania szybko działającego.

#1754 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 14 czerwiec 2013 - 05:15

Wapnowanie pola @Nhfan tlenkowe biorą z morawicy.w bigach maja oxyfertil.w ubiegłym roku brałem oxyfertil po 600 zł.tlenku nie stosowalem.granulowane wapno dobrze się rozsiewa i w działaniu ok.

Edytowany przez slawek2209, 14 czerwiec 2013 - 05:17.

#1755 Share marekfarmer

marekfarmer

Marekfarmer

• Members
  • PipPipPip
  • 993 postów
  • Zainteresowania:Bydło mięsne

Napisany 14 czerwiec 2013 - 07:40

Wapnowanie pola Witam czy da rade rozsiać Wapno Magnezowe rozrzutnikiem obornika

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje

#1756 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 14 czerwiec 2013 - 08:53

Wapnowanie pola

Pytanie do kolegi @Agronom_kujawy
Co bys mi doradził w moim przypadku? Przypomne pole klasy 2-3 ph około 5.5. Na jesieni chce posiac rzepak, i szukam jakiegos rozwiazania szybko działającego.

Polecam wapno pyliste pod orkę lub granulat kredowy na wierzch posiewnie lub przedsiewnie pod agregat.

#1757 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 14 czerwiec 2013 - 12:43

Wapnowanie pola Co powiecie o wapnie Baltic Granukal od Osadkowskiego? CaCO3 83%, CaO 45% wilgotność < 10 %, reaktywność 80%. Chcą za to 430 zł brutto za tone. Można by to jeszcze w kukurydze wysiać, a jeśli tak to w jakiej ilości?

#1758 Share Hubert21

Hubert21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 14 czerwiec 2013 - 14:32

Wapnowanie pola witam mieszkam w okolicy włocławka i chciał bym się dowiedzieć gdzie mogł bym zbadać próbki gleby i jaki jest koszt takiego badania czy robią takie coś w ODR Zarzeczewo

#1759 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 14 czerwiec 2013 - 15:19

Wapnowanie pola

Co powiecie o wapnie Baltic Granukal od Osadkowskiego? CaCO3 83%, CaO 45% wilgotność < 10 %, reaktywność 80%. Chcą za to 430 zł brutto za tone. Można by to jeszcze w kukurydze wysiać, a jeśli tak to w jakiej ilości?

Trochę za słabe jak na te parametry można mieć lepszy towar , poza tym ten granukal jest za gruby , niektóre ziarenka mają nawet ze 2cm średnicy , nie ma to zbyt dobrego wpływu na szybkość odkwaszania .
A co sądzisz o Osadkowskim ? Na Kujawach ich niema ale słyszałem że to porządna firma ?

witam mieszkam w okolicy włocławka i chciał bym się dowiedzieć gdzie mogł bym zbadać próbki gleby i jaki jest koszt takiego badania czy robią takie coś w ODR Zarzeczewo

Pro-Lab robi takie badania przy Anwilu. Ile kosztuje to nie pamiętam teraz bo brałem sporo próbek i nie wiem ile było za sztukę .

Witam czy da rade rozsiać Wapno Magnezowe rozrzutnikiem obornika

Oczywiście że da rade , tyle że się umęczysz strasznie .
Poza tym to wapno magnezowe to szkoda na pole , lepiej utwardź sobie tym drogę :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1760 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 14 czerwiec 2013 - 16:02

Wapnowanie pola Osadkowski nie daleko ode mnie ma punkt sprzedaży, ale rzadko tam bywam i zawsze zero klienta. Dzisiaj zajrzałem po ile mocznik, akurat cena najlepsza w okolicy to kupie u nich. Zapytałem przy okazji o wapno bo troche mam kwaśne pole, takie mają na miejscu. Jakieś większe poszukiwania nie wchodzą w gre.szybko musiał bym rozsiać, bo za chwile nie wjade już w kukurydze. Jakbym 500 kg na ha wysiał to coś da i będzie to ekonomicznie uzasadnione? Podobno ludzie to teraz na buraki biorą bo po obfitych opadach beton się zrobił i nie chcą rosnąć. Ale co by miało to wapno pomóc burakom to nie wiem.