Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5869 odpowiedzi na ten temat

#1721 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisany 31 maj 2013 - 12:16

Wapnowanie pola Do mnie będzie ponad 500 ale to niewiele podniesie koszt 1t. Jak bardzo mokra jest ta kreda, da się ją potem spokojnie rozsiać np. rcw?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 02:18
  •  

#1722 Share nojsze

nojsze

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 269 postów

Napisany 31 maj 2013 - 13:15

Wapnowanie pola Wożą dośc suchą do 18% wilgotności mokrej jak kierowca nie spitoli łodki z Mielnika tobie nie przywiozą, z wagą jest tak że max 24-26 ton większego załadunku n ie wypuszczają tak więc kierowca nie skręci cię na 100-200 zł na wadze mój kuzyn w tym roku wyrywkowo ważył auta i gostek który mu przywiózł 28ton musiał podjechać na wagę 10km a tam 24,500 no i zoonk!!! dostał kopa w dooopę i wynocha. Z Mielnika jest ok , okrywasz kredę folią i do wysiewu masz suchą wszyscy sięją rozrzutnikami ale jak nie masz talerzy to i RCW tylko jak ktoś poprzednio pisał bez drabinek i ktoś na rożsiewacz z kawałkiem sztachety czasami się przydaje. A.. i ta kreda z Mielnika jest przesiana czyli problem dużych krzemieni odpada. Ja zamawiam 250 ton mieszam z humusem jak zalecił agronom do 15cm myslę że ph przy 8t/ha podskoczy o 1,5 , inaczej wymieszam juz pod siew po orce głównej. Za rok zbadam ph na 30cm i najprawdopodobniej CaOMgO 1,5 tony i powinno być 6-6,5 , samym tlenkiem bym narozrabiał , kreda plus poprawka tlenkiem na cięzkiej glebie za rok powinno byc ok. Wkleję wam zdjęcie pola pszenzyta fredro sąsiada po takim eksperymencie , no takiego pszenzyta to już od lat nie widziałem.

#1723 Share lukaasz

lukaasz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 158 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 31 maj 2013 - 13:52

Wapnowanie pola Trzeba będzie się tą kredą zainteresować. Mam czym wysiać, więc nie będzie problemu. Tylko będę sypał jakieś dawki 2 t / ha, ale lepszy rydz niż nic.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1724 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 31 maj 2013 - 14:20

Wapnowanie pola

kreda z Mielnika z transportem okolo 300km łącznie kosztuje w granicach 100 zł za tone

300km w obie strony czy w jedna?

#1725 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 31 maj 2013 - 15:28

Wapnowanie pola w obie strony

#1726 Share kris7530

kris7530

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 31 maj 2013 - 17:20

Wapnowanie pola Panowie czy ktoś z was robił może eksperymenty z mieloną opoką,czy to ma sens pytam bo u mnie na niektórych polach jest tego trochę i ciekaw jestem czy warto się bawić w zbieranie i mielenie tego.

#1727 Share gucik131

gucik131

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 834 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja, elektronika

Napisany 31 maj 2013 - 17:32

Wapnowanie pola

Kolego a gzie tą kredę kupujesz? Jest ona sucha czy mokra, ile kosztuje z transportem do ciebie???

granulowana w bag-ach po 520 zł tona a jak cały samochód to po 500 zł tona. 1 tona ma podnieść Ph o 1

#1728 Share lukaasz

lukaasz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 158 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 31 maj 2013 - 19:34

Wapnowanie pola

300km w obie strony czy w jedna?

a w jakim rejonie Polski mieszkasz?

#1729 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 31 maj 2013 - 22:28

Wapnowanie pola lukaasz, okolice Janowa Lubelskiego.

#1730 Share nojsze

nojsze

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 269 postów

Napisany 02 czerwiec 2013 - 06:56

Wapnowanie pola Jak czytam bajki że 1t granuli podnieszie pH o 1 to tak sobie myślę czy ten co to pisze uważa rolników za ostatnią ciemnotę !!! K...wa mać może i podniesie ale na 5 cm głębokości profilu glebowego..... Co innego podnieść pH na Madzie a inaczej na torfie.... . Aby nastąpiło wysycenie jonów musi być dostarczona odpowienia ilość Ca , i tak aby podnieść pH z 4,5 na 6,5 na glebie średniej mineralnej dawka czystego CaO powinna wynosić około 4-6 ton w zależności o klasy bonitacyjnej gleby , zawartości próchnicy , składu granulometrycznego itd..... Coś nie coś pamietam z mojej 5 cio letniej edukacji na SGGW w praktyce nie miałem do czynienia z kredą stąd pytania na forum jednak po wizytacjach na polach rolników gdzie była stosowana muszę wam powiedzieć efekt piorunujący. Granulat tak, zastosowałem interwencyjnie w tym roku zgodnie z propozycją Agronoma, dolistnie Ca także widzę że reanimowałem zboża. Nie ma cudownych nawozów użyźniaczy itp. gleba ma swój bilans a toną CaO 50% węglanem w granulacie to ja mogę utrzymać dotychczasowe pH ewentualnie niewiele podnieść przy intensywnej technologii uprawy gdzie dawki N oscylują w granicach 150>.

Robię badania z Tytanitem efekty są dość widoczne szczególnie na stanowiskach słabych nie wierzę w Ugmaxy itd, a także w magiczną moc wapna po 500zł za tonę tu jest czysta matematyka jednak reklama pr robią swoje.

Pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1731 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisany 03 czerwiec 2013 - 09:14

Wapnowanie pola Kolego Gucik mi nie chodzi o granulat, wydał bym majątek na porządne zwapnowanie (pH do 6 - 6,5 podnieść)
Tak sobie myślę że dam kredę raz aby szybciej zadziałała, a potem będę dawał wapno to co jest koło mnie (dolomit - niestety grubo mielony)

#1732 Share gucik131

gucik131

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 834 postów

Napisany 03 czerwiec 2013 - 15:48

Wapnowanie pola jak dasz dolomit to twoje dzieci może będą mieć z niego pożytek:P daj kredę w tonie kredy masz ok 17 fosforu i ok 17 potasu czyli od sumy 500zł odejmij sobie jakieś 150 zł za to gdybyś musiał dać np polfoskę :P (bo tyle by mniej więcej te składniki kosztowały) a za 350 zł na ha nic lepszego nie zastosujesz. każdy robi jak uważa ja będę dawał kredę :P

#1733 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisany 04 czerwiec 2013 - 06:30

Wapnowanie pola Ja też na kredę się zdecydowałem w ilości ok 4-5 t/ha na ścierń do wymieszania np talerzówką. A dolomit dać po orce przedsiewnej lub zimowej też w ilości 4 t/ha i niech pomału się rozkłada.
O tm P i K w kredzie nie słyszałem (jeszcze nie zaglądałem na skład kredy) To skoro 4t x 17kg wyjdzie po ok 68 kg PiK w czystym składniku :) (czyli jakieś średnio 250kg poliofoski = 500zł)
Tylko pytanie kiedy te składniki będą dostępne dla roslin??? Jeśli w tym roku to można by zrezygnować z polifoski lub dać ok 100kg dla podciągnięcia składników.

#1734 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 04 czerwiec 2013 - 11:14

Wapnowanie pola KOLEGO CHYBA ŹLE PRZELICZYŁEŚ, W 1 TONIE MASZ 500KG CaO, 0,164KG FOSFORU I 0,163 POTASU
http://www.kzkpolska...l/produkty.html

Caps Lock

Edytowany przez KRISTOFORn, 06 czerwiec 2013 - 10:20.

#1735 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisany 04 czerwiec 2013 - 13:28

Wapnowanie pola No faktycznie, jeśli kreda ma ten sam skład co ten granulat wapniaka z linka to niestety :( Czar prysną, ale i tak zastosuje krede

#1736 Share gucik131

gucik131

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 834 postów

Napisany 04 czerwiec 2013 - 14:56

Wapnowanie pola kurde sorki musiałem coś źle przeczytać, jeszcze jutro sprawdzę ulotki :P

#1737 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 04 czerwiec 2013 - 15:01

Wapnowanie pola kreda naprawdę działa szybko, dawałem w tamtym roku po żniwach i jest efekt,
w tym roku zamówię również

#1738 Share gucik131

gucik131

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 834 postów

Napisany 04 czerwiec 2013 - 15:44

Wapnowanie pola szefo w tamtym roku sprzedał na jakieś 700ha nikt nie narzekał i w tym roku już są zamówienia, więc jest naprawdę ok

#1739 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 05 czerwiec 2013 - 11:37

Wapnowanie pola jeśli chodzi o wap-mag to eksperyment przeprowadziłem tydzień temu .
Do 0,5 kg gleby o pH w roztworze wody dejonizowanej na poziomie 4,0 dodałem jedną granulkę wap-magu na drugi dzień pH wzrosło do 4,1 czyli potencjał znikomy.
Następnego dnia dodałem 10 gram granulek wap-magu do tego samego naczynia z glebą o pH 4,1 po tygodniu mieszania pH wzrosło do 5,8 i dalej już nie wzrasta mimo częstego mieszania .
Jak widać potencjał wap-magu w odkwaszaniu gleby jest znikomy .
Z moich obliczeń wynika że aby odkwasić hektar gleby o pH 4,0 wap-magiem do poziomu pH 5,8 potrzeba około 100 ton wap-magu.
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1740 Share EKO-ENERGIA

EKO-ENERGIA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 424 postów

Napisany 06 czerwiec 2013 - 09:44

Wapnowanie pola Witam

Jak się naczytałem wczoraj o wapnowaniu to aż mnie głowa rozbolała

I tu pytanie się rodzi gdzie kupic wapno w okolicy Lublina, może macie jakieś namiary na dostawców.
Mam lekkie gleby i raczej zakwaszone.

Z góry dziękuję za pomoc