Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5873 odpowiedzi na ten temat

#1661 Share mariuszzz

mariuszzz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 26 maj 2013 - 08:58

Wapnowanie pola w IUNGU, badania prowadziły pani dr. Jadczyszyn i pani mgr. Wilkos

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 07:34
  •  

#1662 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 26 maj 2013 - 13:12

Wapnowanie pola ok ale jest po tym jakiś ślad w internecie albo jakaś publikacja naukowa bo nic nie mogę na ten temat znaleźć?
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#1663 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 26 maj 2013 - 13:24

Wapnowanie pola jak bys podał link do publikacji było by wszystkim łatwiej.

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1664 Share nojsze

nojsze

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 269 postów

Napisany 26 maj 2013 - 16:38

Wapnowanie pola Oczywiste jest że czym drobniej zmielona kreda tym podziała szybciej stąd oglądamy ją pod mikroskopem elektronowym. Ja od ponad dwóch tygodni w wolonej chwili zaglądam do gospodarzy gdzie były prowadzone doświadczenia (PRACE MGR), z róznymi rodzajami wapna rolniczego. Skłaniam się jak zawsze ku tlenkowi na gleby śre3dnie i cięzkie , ale jak widzę efekty po kredzie to aż chce się patrzeć jak na tym polu rzepak rośnie, tylko jak ją rozsiać? Zaproponowali mi przywóz cysterną 24-25t 110 zł netto plus koszt transporu 1400zł . W bezwietrzną noc i to tyle taki mam pomysł , wapno tlenkowe to też prazony dolomit jednak te drobniej zmielone kosztują dość dużo i jakiś tam efekt na polu widać.
Dzisiaj po obchodzie mojego poletka 38 ha od strony sadu gdzie wysiałem 11 lat temu na 4 ha 50 ton wapna dolomitowego widać jakąś tam różnicę jednak niewielką z pozostałą resztą ,,zakwaszonego pola" tu 4,9-5,1 na pozostałych do 4,5 max :((.
Jeszcze raz dziękuję Agronomowi za pomysł dolistnego podania Ca w dośc przysfajalnej formie i tanio. Po granulacie ani śladu pięknie się rozpuścił i poszedł w profil glebowy. Jako odwiecznmy wyznawca tlenków co raz bardziej skłaniam się ku dobrej kredzie mozna dać więcej bez ryzyka.
Tylko jak to kurde rozsiać ten pył by nie zasilić pól sąsiadów

Wiesz Agronom rozmawiałem z gościem który proponuje aby przy dość silnym zakwaszeniu zastosować kredę w ilości 4-5 t/ha na orkę agregat i siew. Pisałem poprzednio byłem na takim polu rzepaku po kredzie ładniejszy rzepak n iż po tlenku.

Granulat musi się rozsypać po uderzeniu w łopatki talerza wysiewającego jednak może 10-15% zostaje rozdrobnione reszta się trzyma ...

#1665 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 26 maj 2013 - 17:51

Wapnowanie pola a co to za granulat rozsiałeś jak można wiedzieć ?
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#1666 Share nojsze

nojsze

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 269 postów

Napisany 26 maj 2013 - 18:34

Wapnowanie pola Kreda granulowana od producenta o którym wczesniej pisałem, produkuje dobrej jakości krede Pastewną.Dość małe te granule jednak pieknie sie rozsypały po polu , glebie pozostały tylko gdzie niegdzie białe plamki jak po saletrzaku, 53%......

Masz jakiś pomysł abym rozsiał po zniwach tę kredę pylistą z jak najmniejsza stratą wysypuje się najmniejsza dziurką , drobniejsza od maki pozostał mi jeden big , producent zaproponował dowóz cysterną i co RCW jak zwieje wiatr nie chce mysleć co będzie .....

3 tony w humus i około 2 t po orce siewnej co o tym myslisz czy to racjonalne , na glinkę IIIa i IIIB?
powinno mi to daać około 2,5 t CaO wiecej nie mam odwagi dawać .

#1667 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 26 maj 2013 - 18:43

Wapnowanie pola Czyli co Minerał z Trębaczewa ? Bo już się pogubiłem.

Co do kredy pylistej to rozsiewanie jej to dramat , czy wieje czy nie wieje to i tak połowa idzie w powietrze. Żeby się to dawało dobrze rozsiewać to trzeba by było za rozsiewaczem zamontować opryskiwacz dodatkowo i pryskać żeby to co się unosi opadło z wodą. Myślę że taki wynalazek by się sprawdził :) Żaden inny sposób nie przychodzi mi do głowy .

#1668 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3737 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 26 maj 2013 - 18:49

Wapnowanie pola znajdz rozsiewacz wapna amazone z belka jak w opryskiwaczu + specjalne kotary z plandeki i rozsiejesz wszystko bez strat i kombinacji. NIe masz doistepu do kredy jeziornej z jeej rozsiewaniem nie ma takiego problemu.

#1669 Share nojsze

nojsze

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 269 postów

Napisany 26 maj 2013 - 19:03

Wapnowanie pola Tak Minerał według mnie robią przyzwoity towar :))

Dzwoniłtakże do mnie gośc o Wapna tlenkowego tylko coś za duzo odmoian mają w Tej trzuskawicy 0,2 i 0,3 60% i 70% hm...... Agronom z ta belką herbicydowa z tyłu to dobry pomysł . Ale czy widzisz w moim przypadku jakieś inne doś tanie wyjście w humus tlenek przedsiewnie kreda ja mam rozdwojenie jaźni i to tak jest jak przez 10 lat tylko exploatacja pola pH przy wysokim nawożeniu azotowym to co 2 lata powinno się badać. Przypomina sie mi mój prof z chemii rolnej ech nauka poszła w las ale nic .

Co ty bys zrobił na miom miejscu 35 ha do zwapnowania pH do 4,5 glina III i trochę IV kl w tobie nadzieja , ci co wozą mokrakredę jeziorną już chca mi ja przywozić 55 netto i mówia 10 t ha a ja co bankomat jestem.
Agronom to jak ty byś uporał się z takim problemem ja mam zagwozdkę i finansowa i techniczną ,

Biały a masz pomysłgdzie taki rozsiewacz mozna wykombinować , widzę że 68km nas dzieli

#1670 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3737 postów

Napisany 26 maj 2013 - 19:08

Wapnowanie pola czego az 10t na ha kredy? ja dawałęm po 4 t z milnika i efekt jest płciłęm po 90 brutto za tone. To ma 40-50% cao. Nie wiem czy ktos w okolicy ma taki ale wiem ze takie sa dostepne :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1671 Share nojsze

nojsze

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 269 postów

Napisany 26 maj 2013 - 19:12

Wapnowanie pola I mnie proponują Kredę z mielnika jak się trafi jest sucha a jak nie to przywożą masło..... 55zł plus 800 transport od patelni , wolałbym jednak zaplacic ponad 100 zł za pulista tylko to rozsianie.....

#1672 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3737 postów

Napisany 26 maj 2013 - 19:17

Wapnowanie pola mi przywozili 4 patelnie 2 lata temu to nie było to masło :) pierwsza byłą bardzo fajna pónij popadało wiec juz była troszke mokrzejsza ale ogólnie łądnie sie to rozsiało i nie mazało sie nie pamietam ale oni maja jakies tam wytyczne ze powyzej pewnej wilgotnosci nie woża.

#1673 Share nojsze

nojsze

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 269 postów

Napisany 26 maj 2013 - 19:19

Wapnowanie pola Czym rozsiewałeś rozrzutnik czy RCW

#1674 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3737 postów

Napisany 26 maj 2013 - 19:41

Wapnowanie pola siałęm cynkometem ale znajomy siał rcw tylko wtedy lepszy jest bez drabinki w srodku bo sie zawiesza

#1675 Share solek01

solek01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 658 postów

Napisany 26 maj 2013 - 20:14

Wapnowanie pola a czy ma ktoś jakieś namiary na kamieniołomy w okolicach Horyńca Zdroju dokładnie chyba chodzi o miejscowość Stare Brusno?
Bo ponoć można tam kupić wapno węglanowe odmiany 04, a to było by najbliżej mnie.

#1676 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 26 maj 2013 - 20:37

Wapnowanie pola chyba o to ci chodzi :)

#1677 Share krowka62

krowka62

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 381 postów

Napisany 26 maj 2013 - 20:46

Wapnowanie pola Co sądzisz AgronomKujawy o Physiomaxie z Timaca pod zboża ozime zastosowane w dawce 300 kg na jesień jako jedyne nawozenie na glebe o wysokiej zawartości fosforu. A na wiosnę pózniej tylko potas?

#1678 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 26 maj 2013 - 20:51

Wapnowanie pola Pisałem o tym już kiedyś . Uważam że cena tego nawozu niestety jest zbyt wysoka do jakości , więc zakup to zupełne szaleństwo :)

#1679 Share krowka62

krowka62

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 381 postów

Napisany 26 maj 2013 - 20:58

Wapnowanie pola Czyli zasadniczo jakość i efekt działania jest zadawalająca ale niestety nie pokrywająca poniesionych kosztów lub równa poniesieniomu kosztowi. Timac zachwala że oprócz stricto wapna kóre sie tam znajduje jest tzw. biostymulacja która ma uwolnić fosfor niedostępny do roślin. Tak ten nawóz przedstawiciel zachwala. Czy tutaj może tkwi wysoka cena tego nawozu?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1680 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3737 postów

Napisany 26 maj 2013 - 21:03

Wapnowanie pola według mnie timac ogólnie przedfstawiciel timac na nasz rejon to bajkopisarz :) Wszytstko od nich to perpetum mobile ale i cena tez wywalona w kosmos. Do mnie juz nie przyjezdza :)