Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5862 odpowiedzi na ten temat

#1621 Share sobuciak

sobuciak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 11 maj 2013 - 21:39

Wapnowanie pola

A to ciekawe bo co by nie mówić to parametry to wapno ma dobre, jedynie cena jest z kosmosu.
Może pH miał wysokie i efekt nie był widoczny, im niższe pH tym lepszy efekt wapnowania i tym szybciej zachodzi reakcja odkwaszania.

nie wprowadzaj ludzi w błąd im niższe pH tym proces odkwaszania przebiega wolniej.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 01:37
  •  

#1622 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 12 maj 2013 - 13:51

Wapnowanie pola proces przebiega szybciej w niższym pH- szczególnie jeżeli wapno jest słabiej rozdrobnione , wtedy powierzchnia każdego ziarenka wchodzi w reakcję z otoczeniem i im więcej kwasu w tym otoczeniu tym szybciej zeźre to ziarenko - tak działają kwasy, im mocniejszy kwas tym reakcja gwałtowniejsza .
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#1623 Share nojsze

nojsze

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 269 postów

Napisany 18 maj 2013 - 07:36

Wapnowanie pola Czytam wasze posty i jestem pod wrażeniem, niestety i mnie się oberwało- odebrałem wczoraj badania gleby gdyż moje pszenżyto grenado miało problem z krzewieniem się siew 16-20.09.2012. Mam gleby średnie i cięzkie gliniaste dośc podmokłe kl.III a i b trochę IVa , wyniki laboratyryjne powaliły mnie z nóg 3,9-4,3 a mam tego 35 ha do odkwaszenia!! :((

Moje pytanie do was czy 3t wapna tlenkowo-magnezowego CaO 47% MgO 27% aby wrzucić około 2 t czystego CaO
Czy kreda mielona suszona 53% rektywn, 98% kreda w ilości 3,5 -4t na ha .

Nie mam doświadczenia w kredzie czy mogę ją zastosować po orce wymieszać gruberem na 15 cm i zasiać ponownie zboże w monokulturze?

Tlenek standardowo w ściernisko gruber i jazda z kredą nie mam doświadczenia , czy kreda dostarczy lepiszcza ?

Prosze was o poradę jak widze jak glin zatruwa to pszenżyto aż nie chcę mi się chodzić na pole.

pozdrawiam i czekam na pomoc.

Mam na mysli pH 3,9-4,3 czekam z niecierpliwością na pomoc Agronoma w mojej kwesti wiem że jest zwolennikiem kredy ::))) widziałem efekty po dwukrotnym zastosowaniu kredy pod przedplon gdzie był w nastepstwie uprawiany rzepak poletko kontrolne szerokość 2 przejzadów rcw 1 ha róznica w plonowaniu 0,8 tony 3,2 a 2,4
pozdr/

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1624 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 18 maj 2013 - 09:07

Wapnowanie pola po pierwsze zrób tak:
- zakup sobie z pół tony kredy granulowanej i rozpuść ją w wodzie i zrób oprysk tego co już wymaga natychmiastowego wapnowania. Najlepiej zakup z polcalcu bo jest najlepiej przemielona , pozostałe mają dużą ilość krzemieni i możesz mieć problem z zapychaniem dysz . To powinno pomóc na jakiś miesiąc a koszt minimalny. ( będziesz miał to samo co oprysk naturalcrop-em w ilości 100x )
-równolegle rozsiej po pół tony granulatu kredowego na hektar może być : polcalc, kzk, omg, pollux, omaya gradeI, lub jakieś inne
Nie używaj żadnego wapna magnezowego bo zostaniesz w tym samym miejscu co jesteś i nic się nie zmieni a kasa poleci.

Po drugie :
- Po żniwach zastosuj jakieś dobre i tanie wapno pyliste( może być nordkalk fast, minerał ) i wymieszaj humus .
taka moja rada :)
pozdro
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#1625 Share nojsze

nojsze

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 269 postów

Napisany 18 maj 2013 - 09:47

Wapnowanie pola Ile max mogę dać kredy z firmy Minerał 4t 4X50 Cao kupiłem kawał ziemi niestety zakwaszonej, czy jest mozliwośc podniesienia ph z 4 do 5,1 takim wapnowaniem 2t czystego CaO w postaci weglany (kreda) jednorazowo tlenku bym sie obawiał przewapnowanie a kreda?

Pozdr..

Dziekuję za poradę granulat już amówiony jedzie :))
PS
Czy kreda może już podnieść pH pod rosliny następcze jare? z kim nie rozmawiam wszyscy granulat - kreda nikt nie mówi o tlenkach mnie na studiach uf prawie 20 lat temu uczyli glina - tlenek, piach weglan nikt nie mówił o kredzie :))) maczki na łaki to były wówczas :)))

#1626 Share jacus

jacus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1450 postów

Napisany 19 maj 2013 - 21:24

Wapnowanie pola bo wtedy nikt nie wiedzial co to reklama i pr, nie bylo badan sponsorowanych[kto placi ten ma odpowiednie wyniki badan],, marketing szeptany i kryptoreklama tez byla polakom obca a teraz nastala nowoczesnosc i kreda[sprawdz dobrze wtedy juz byla stosowana zwana wtedy jeziorna lub wapnem lakowym]zostala rozreklamowana, ma ona jedna jedyna wade nie ma magnezu co czyni ja w zasadzie bezuzyteczna w odkwaszaniu gleby-na co dowody naukowe, z nazwami instytutow i nazwiskami naukowcow przedstawilem w zimie.

buk, humor ,seks ,rokendrol.

#1627 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 20 maj 2013 - 10:09

Wapnowanie pola większość kopalni kredy poupadała własnie dla tego że zaniżano jej cenę, a rolnikowi i tak zawsze było za drogo . A to wielka szkoda bo kreda jeziorna to bardzo dobry nawóz wapniowy i przede wszystkim naturalny. Największe szkody wyrządził niestety dolomit jako tak zwane wapno z magnezem . Ten chwyt reklamowy jest godny co najmniej przemysłu farmaceutycznego gdzie się stosuje tego typu zagrania.
Każdy trochę bystrzejszy wie że dolomit po pierwsze jeżeli jest słabo przemielony to jest wprowadzany na rynek nielegalnie i niezgodnie z ustawą , a po drugie nigdy nie podnosi pH i nie dostarcza magnezu glebie gdyż ma strukturę krystaliczną podobnie jak krzem który jet zawarty w piasku. Jak ktoś jest taki mądry że stosuje wapno z magnezem i twierdzi że dostarcza glebie magnezu to niech sypie piasek i nawozi krzemem .
pozdrawiam

#1628 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3736 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 20 maj 2013 - 10:18

Wapnowanie pola niestety kolego al;e jestes w błedzie co by nie było wapno dolomitowe tez dziłą moze wolno ale dziła! Sam jestem tego swiadkiem na włąsnej ziemi. Konkretnie jakies 5 lat wstecz rozsiałem po 5t wapna dolomitowego juz nie pamietam kopalni. zostało mi pewnie niecałą tone i przejechałem od miedzy na innej dziłce tylko kawałek jakies 100-200m i wyobrazcie sobie ze na tym pasku od 3 lat jest zboże jakie bym nie posiał nie żólknie rosnie jak nalezy a na reszcie dziłki gdzie wtedy nie posiałem tak sie zakwasiło ze juz nawet zyto ma problem i owies w tym roku żółknie az brazowieje choc 2 lat wstecz dałęm na całej działce po 4 t kredy jeziornej z Mielnika i liczyłem ze w tym roku juz bedzie super efekt a jednak sie przeliczyłęm :( Na dziłkach gdzie dałem dolomit 5 lat wstecz mam jeczmin, rzepak, kukurydze i wszytko rosnie jak nalezy. Takze nie można generalizowac ze dolomit to złe wapno tylko wolniej dziłajace.

#1629 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 20 maj 2013 - 13:25

Wapnowanie pola nie ciągnę dalej tematu , co miałem do powiedzenia to napisałem. :)

#1630 Share nojsze

nojsze

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 269 postów

Napisany 21 maj 2013 - 08:29

Wapnowanie pola Witam was ja jednak mam dylemat czy walić 2t czystego CaO na ha w postaci kredy 53% 4tony po orce głownej i wymieszać agregatem niech sie przemieszcza w dół, czy też lenek 60% 3,5 tony pod gruber a magnez za rokn odebrałem wczoraj ph z innego laboratorium 4,3 4,6 :((( poprzaednie 3,9-4,3.

Ziemia zwięzła gliniasta bardziej mineralna mozna garnki lepić jak deszcz popada, jak radzicie Kreda suszona 4t i mieszać czy tlenek może bardziej rozluźni?

Na polu już mam klepisko było mokro jest sucho twardo korzeniom brakuje powietrza :((

Co byście wybrali na moim miejscu ?

Tlenek 3,5t
Kreda susz 4t

Tlenek 177zł +Vat , Kreda 172+Vat

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1631 Share seremiak

seremiak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 21 maj 2013 - 10:54

Wapnowanie pola Kolego na takie ciezkie ziemie to tlenek bedzie najlepszy i ma najwiekszą siłe odkwaszania

#1632 Share nojsze

nojsze

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 269 postów

Napisany 21 maj 2013 - 14:01

Wapnowanie pola Tak zgadza się ale ile zastosować jednorazowo aby nie narobić rabanu. Myślę o 2 t czystego Cao na ha i o ile mogę podnieść pH w skali roku przy dobrym wymieszaniu wapna z humusem?

Moje pytanie a może zastosować 4 tony kredy 53% po orce siewnej i wymieszać z warstwą ok 15 cm.

Wolałbym tlenek gdyż rozluźni glębę ziemiajest cięzka i zlewna mam zamiar zastosować głęboszowanie po czy przed wapnowaniem , same dylematy tlenek niestety jest agresywny ja ścinam słomę i przyoruję, a co w tym przypadku dam tlenek wymieszam z humusem i spalę tę słomę a zbierać jej nie chcę.

Agronom co o tym sądzisz?

#1633 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 21 maj 2013 - 18:24

Wapnowanie pola podejrzewam że ten tlenek za 177 zł tona to prawie będzie to samo co ta kreda ,( może będzie różnica 10% CaO)więc nie wiem czy jest to sens nazywać ten produkt wapnem tlenkowym .
Podaj jakiś link do producenta lub jakąś stronę skąd chcesz brać ten tlenek lub tą kredę , bo tak ciężko mi odgadnąć co masz na myśli.
pozdrawiam

#1634 Share seremiak

seremiak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 22 maj 2013 - 06:35

Wapnowanie pola Kolego ja w zeszłym roku wapnowałem pole, ziemia kl4 a ib wapnem tlenkowym odmiana 01 43%Cao 43%MgO dałem 2t na ściernisko i wymieszałem gruberem po orce jeszcze 1tonę ,też sie bałem że przewapnuje ale nic złego sie nie stało a pszenica teraz taka że masakra,piekna i zdrowa, PH przed wapnowaniem miałem 3,8-4,6 na jesieni badałem ponownie i było 6,4 więc podziałało szybko i skutecznie dodatkowo wniosłem magnez który też był na niskim poziomie, dlatego polecam ci tlenek u mnie sprawdzony, tymbardziej ze masz cięzkie ziemie

#1635 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 22 maj 2013 - 13:49

Wapnowanie pola @agronom a co sądzisz o tym wapnie ? dolomit o 2 różnych frakcjach dostępny http://www.lafarge.p...ge_Kruszywa.pdf wypowiedz się jak możesz tylko pomiń teksty odnośnie ładnej broszury. wapno na lekkie gleby
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

#1636 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 22 maj 2013 - 17:39

Wapnowanie pola Co do tego Radkowita to już się wypowiadałem wcześniej :)
Opcja standardowa odpada ze względu na słaby przemiał , - jak już to lepiej zakupić opcje premium bo jest lepiej przemielona.

#1637 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 22 maj 2013 - 17:57

Wapnowanie pola cena ta sama tylko się czeka dłużej bo ono nie jest przemielone tylko odsiewane na drobiejszym sicie i jest go np. 1 tir na 3-4 dni. ja siałem oba ale próby robiłem po tym miałkim to po roku czasu i dawce 3t/ha ph 6,4 podskoczyło
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

#1638 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 22 maj 2013 - 19:13

Wapnowanie pola a jaka cena za tonę ?

#1639 Share nojsze

nojsze

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 269 postów

Napisany 22 maj 2013 - 19:19

Wapnowanie pola Dzięki za odpowiedź Tlenek Bukowa 0,2 i 0,3 min 63% CaO cena 110 netto plus koszty transportu. Magnez zastosuję jak podniosę pH , zastanawiam się czy ciąć słomę czy sprzedać gdyż jak sieczka dostanie tlenku wymieszam to wszystko gruberem to i tak z niej popiół zostanie przepalę wszystko.
W mojej okolicy 200km są pod Kielcami tylko dwie wytwórnie wapna budowlanego tec i przy okazji moża załapać się na tlenek rolniczy 60-70% bywa i CaO MgO 47% i 27% ale to rzadkość dostać ten towar z prażalni.

125 ton na poczatek muszę wysupać na 40ha grnado jedne z najlepiej krzewiących się pszenżyt miało problem tym roku a fredro o dziwo jak zyję 40 wiosen takiego pszenzyta nie widziałem dostało 2X moddus ale trujący glin i tam na niektórych roslinach widać. Moja wina 400-500k saletry i brak nawożenia wapnem dla zrównoważenia działania nawozów azotowych i mam co mam miałbyć rzepak a tu w monokulturę trzeba uderzyć , może niech pole odpocznie z rok łubin Kalif z 30ha i wtedy jak podejdę z ph pod 5,6-6,0 rzepak tak raczej nie mam szans a dawka 3 tczystego CaO zatrzyma mi wszystkie mickro i będzie jeszcze gorzej tak więc podziwiam z 4,5 na 6,4 pH uff może i umnie podskoczy o 1 po 2 tonach czystego Cao, ale o 2!?

Pozdrawiam.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1640 Share peterek88

peterek88

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 22 maj 2013 - 19:39

Wapnowanie pola Witam mam takie pytanie w tamtym roku na jesień dałem na pole wapno węglanowe magnezowe (CaCo3 30% MgO 15%) w ilości około 5 ton masy towarowej na hektar, gdyż badałem latem tamtego roku i ph było w granicach 4,9. Gleba klasy 4a z przewagą 4b i 5. W tym roku na tych kawałkach mam zasiany jęczmień jary i pszenicę jarą i wszystko ładnie pięknie, ale w ogromnej ilości pojawił mi się rumianek polny co wcześniej wogóle go nie było przed wapnowaniem. Czy tak powinno być (czy może to być objaw zmiany ph czy poprostu czysty zbieg okoliczności, ale na 3 kawałkach oddalonych od siebie?) Poproszę o jakąś odpowiedź, zgóry wielkie dzięki.