Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5904 odpowiedzi na ten temat

#1601 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4295 postów

Napisany 10 kwiecień 2013 - 17:44

Wapnowanie pola zastanawiam się co teraz robić, pod kukurydzę chciałem rozsiać po tonie kredy, ale teraz będzie to prawie nałożone z aplikacją azotu (max 2 tygodnie różnicy), rozrzucę wapno + sól potasowa płytko to wymieszam i przed samym siewem wykonam jeszcze jedną uprawkę (12-15cm) a cały fosforan amonu zaaplikuję podsiewaczem czy w związku z takim rozkładem terminów zaniechać wapnowania czy też z fosforem nic się nie stanie?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 21:31
  •  

#1602 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2862 postów

Napisany 10 kwiecień 2013 - 20:35

Wapnowanie pola Ja ostatnio dusłyszałem że ktoś daje w podsiewacz kredę granulowaną i fosforan amonu. Gdy na mojej twarzy pojawił się uśmiech on zdziwiony zapytał o co mi chodzi. Odparłem iż jest to co najmniej niepoprawne, wtedy on powiedział że się na tym nie zna, ale QQ i tak mu rośnie rewelacyjnie i nic nie będzie zmieniał. A QQ faktycznie ma ok.

#1603 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 10 kwiecień 2013 - 21:30

Wapnowanie pola Moze jego gleba nie wymaga wapnowania, a te wapno i fosfor które zaaplikował podziała później.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1604 Share nie

nie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 363 postów

Napisany 14 kwiecień 2013 - 21:47

Wapnowanie pola Każda gleba zawiera pokarm przydatny roślinom, jednak gdy podłoże jest zbyt kwaśne lub zasadowe, składniki odżywcze mogą być dla roślin niedostępne. Kwasowość lub zasadowość gleby określa się terminem pH. Większość gleb plasuje się między 4 pH (kwaśna), a 8 pH (zasadowa). Zanim więc wysiejemy lub posadzimy rośliny, warto zbadać pH ziemi w ogródku, by roślinom odpowiednio dobrać stanowisko. Test pH łatwo przeprowadzić przy pomocy prostego zestawu, dostępnego w każdym sklepie ogrodniczym.
Aby zwiększyć zasadowość gleby o 1 pH, należy dostarczyć 300 g wapna gaszonego na 1 m kw. gleby (jesienią). Można stosować również nawozy wapniowo-magnezowe lub mieloną kredę. Aby zwiększyć kwasowość gleby o 1 pH, należy dodać 70 g siarczanu amonu na 1 m kw. gleby (efekt wystąpi po 2 miesiącach). Podłoże można również zakwaszać torfem.

#1605 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 15 kwiecień 2013 - 21:00

Wapnowanie pola @nie, czyli wychodzi ze trzeba na ha 3t wapna gaszonego zeby zwiekszyc pH o 1. Czyli np 6t kredy 50%. Dlaczego akurat wapna gaszonego?

#1606 Share jaro86

jaro86

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 424 postów
  • Zainteresowania:motoryzajca, sport

Napisany 18 kwiecień 2013 - 20:20

Wapnowanie pola

A z tej kopalni Morawica brałeś moze, gdzie bedzie taniej?

brałem ostatnio z morawicy to cos ok 25 zl brutto mi wyszla tona

#1607 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 19 kwiecień 2013 - 10:20

Wapnowanie pola Co to za wapno było z Morawicy ? Przypadkiem nie Kompleksor ?
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#1608 Share jaro86

jaro86

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 424 postów
  • Zainteresowania:motoryzajca, sport

Napisany 20 kwiecień 2013 - 07:50

Wapnowanie pola wapno weglanowe bez magnezu

#1609 Share nie

nie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 363 postów

Napisany 22 kwiecień 2013 - 21:37

Wapnowanie pola stosował ktoś wapno z dalgety? jakieś spostrzeżenia? słyszałem ,że bardzo szybko działa

#1610 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 23 kwiecień 2013 - 17:00

Wapnowanie pola pytanie ile kosztuje ? Bo produkt parametry ma raczej dobre .
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1611 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7800 postów

Napisany 23 kwiecień 2013 - 20:52

Wapnowanie pola Z Dalgety ja stosowałem i jest tańsze niż Nord calc i bardzo dobre, polecam, i ja też będę w tym roku chyba je stosował.
Będzie kosztowało około 100 zł na polu.

#1612 Share nie

nie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 363 postów

Napisany 24 kwiecień 2013 - 21:47

Wapnowanie pola kolega wlasnie brał i płacił 100 z transportem

#1613 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4295 postów

Napisany 24 kwiecień 2013 - 22:14

Wapnowanie pola ale już z lipcowo-sierpniowym terminem dostawy kosztuje tyle co nordkalk, parametry 53% CaO i 90% reaktywność mają zbliżone, pytanie brzmi jakie są frakcje i wilgotność

Edytowany przez kissmy..., 25 kwiecień 2013 - 20:37.

#1614 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7800 postów

Napisany 25 kwiecień 2013 - 07:26

Wapnowanie pola Jak przywozili mi w sierpniu to suche i sypało się super, wyglądało jak piasek na plaży. Bardzo drobne, ideał. Byłem bardzo zadowolony.
Jak brałem na wiosnę i siałem po żniwach to już był minimalny problem. Jednak mokre to już nie tak super i nie tak ładnie się rozsiewało, i tak jakby się rozpuszczało,

#1615 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 28 kwiecień 2013 - 16:15

Wapnowanie pola ostatnio posialem wapno polecone przez znajeomego. Kredowe granulowane w cenie 490 zł za tone. wsypalem go okolo 400 kg na 0,5ha. Zobaczymy jakie beda efekty. Warte to jest tej kasy czy nie?

#1616 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2862 postów

Napisany 28 kwiecień 2013 - 16:41

Wapnowanie pola Nie bardzo warte aż 490 zł. O ile wapno granulowane jest drogie to Twoje było nadzwyczaj drogie. Sprzedający niezłą marżę naliczył. Ja także wysiałem wapno, kredowe pyliste praktycznie zero wilgotności w dawce 2t/ha. Zadyma jak nic, dobrze że prąd powietrza szedł w inną stronę niż zabudowania, bo chyba bym musiał do kosztu zakupu i rozwiezienia wapna doliczyć koszt mycia okien ludziom.

#1617 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3741 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 28 kwiecień 2013 - 16:48

Wapnowanie pola ja mysle ze i tak najekonomiczniej jest kupwac krede w postaci surowej (Mielnik) wiadomo trzeba odjac wode, trudnosci z wysiewem ale tak jak u mnie około 90zł/t to nie 500zł :). Wody około 15-20% A reaktywnosc super. Po roku nie ma sladu po wapnie po wyoraniu , a jednak weglan mielony ze skały lezy sobie ten grysik może kiedys sie rozłozy :) Na jesienei bede robiłbadnia porównawcze bo stosowąłem kredy surowa 4t i weglan milony z koplani Bukowa i Morawica po 5t. ciekawy jestem efektów. NA jednej z dziłek mam posiany rzepak kredy byłą rozsiana rok wczesnij i tam gdzie nic nie chiało rosnac to rzepaczek lalka :) wiec chyba kreda działa :)

#1618 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4295 postów

Napisany 28 kwiecień 2013 - 18:15

Wapnowanie pola znajomy kiedyś rozrzucił wapno z timac poprzecznie do linii siewu (jeden przejazd) i efektu żadnego nie było

#1619 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 29 kwiecień 2013 - 20:37

Wapnowanie pola A to ciekawe bo co by nie mówić to parametry to wapno ma dobre, jedynie cena jest z kosmosu.
Może pH miał wysokie i efekt nie był widoczny, im niższe pH tym lepszy efekt wapnowania i tym szybciej zachodzi reakcja odkwaszania.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1620 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 29 kwiecień 2013 - 20:55

Wapnowanie pola

ja mysle ze i tak najekonomiczniej jest kupwac krede w postaci surowej (Mielnik) wiadomo trzeba odjac wode, trudnosci z wysiewem ale tak jak u mnie około 90zł/t to nie 500zł :). Wody około 15-20% A reaktywnosc super. Po roku nie ma sladu po wapnie po wyoraniu , a jednak weglan mielony ze skały lezy sobie ten grysik może kiedys sie rozłozy :) Na jesienei bede robiłbadnia porównawcze bo stosowąłem kredy surowa 4t i weglan milony z koplani Bukowa i Morawica po 5t. ciekawy jestem efektów. NA jednej z dziłek mam posiany rzepak kredy byłą rozsiana rok wczesnij i tam gdzie nic nie chiało rosnac to rzepaczek lalka :) wiec chyba kreda działa :)

jestem ciekaw wynikow twoich obserwacji, jak nie zapomnisz to podziel sie nimi. No ty mozesz sobie kupowac krede za 90 zł bo masz blisko. Ja mam za 150 ale moim zdaniem tez warto. Mowicie ze az tyle wody w tym wapnie? A co do siania to u mnie sie dobrze sialo na jesieni i az tak strasznie nie pylila ta kreda.