wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

mariusz27    4

czyli jest to za drogo jak rozumiem i lepiej poszukac cos leprzego?????


zetor team
ZIELONA STRZALKA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

za wapniak koszelowski granulowany w bigbagach przy zamówieniu 5 t płaciłem 490 zł z transportem na miejsce, a 2 lata temu kupiłem wapno weglanowo magnezowe po 75zł/t i siałem po 3t/ha było takie jak żwir ciemno brązowo-różowe , a jeszcze mam jedno pytanie zastosowanie wapniaka i nawozów NPK w jednym czasie np. pod agregat uprawowo siewny nie osłabi działania wapna i NPK ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hvb3000    7

Po żniwach mam zamiar wapnowac pola. Dostałem oferte na luboplon wapniowo-magnezowy 27 CaO i 16 MgO . Cena 600 zł/t

Dodam, że posiadam gleby lekkie.

Z badania gleby uzyskałem wyniki z rozpietością: pH 4,8 - 5,4 i Mg 2,2 - 3,2 mg/100 g gleby.

Jest w głównej mierze z dolomitu, oprócz tego zawiera siarczan wapnia i magnezu

http://www.luvena.pl/ftp/karty_charakterystyk_nawozy/Nawozy%20wapniowo-magnezowe.pdf

Czy to będzie dobry nawóz ?

 

Posiadam nawóz z podłoża po pieczarkach. Według badnia zawiera najwięcej wapnia: 4000 mg/L , pH 7,9, zasolenie 6,2 g/L KCL. Jakie są właściwości odkwaszające? Wart jest stosowania i w jakiej dawce ?

Edytowano przez Hvb3000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

luboplon wapniowo-magnezowy 27 CaO i 16 MgO .

To ten sam towar co Wap-mag z siarkopolu tarnobrzeg.

Niestety ale jest to towar który nie działa zupełnie, za to doskonale się wysiewa oraz doskonale przechowuje. , bo w środku każdej granulki jest kamyczek

W całej masie nawozu 65-85% to kruszonka dolomitowa warta w kopalni 20zł za tonę. Po obtoczeniu kamyczków w gipsie i cemencie i spakowaniu sprzedaje się je za 600zł ,

Cała sprawa nadaje się do prokuratury bo jest to jawne oszustwo.

Te kamyczki rozkładają się tylko w kwasie solnym a w ziemi będą leżeć około 750 lat

Do tego pH tego nawozu to 5,5 więc nie ma mowy żeby tym odkwasić glebę.

Nawet na stronie producenta Wapmagu podana jest reaktywność tego produktu jako : " produkt niereaktywny" czyli nie dający się rozłożyć . :)

  • Like 2

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Makmax    0

Mam pytanie .. szczególnie do Agronoma_kujawy.. w post-cie #1782 napomknąłeś o wodorotlenku, formie hydratyzowanej.

W mojej okolicy jedna firma oferuje coś takiego:

Cytuję:

 

"Wapno organiczne

Nawóz wapniowy z azotem

Wapń Ca: 37,5-40% w formie aktywnego hydratu wapnia Ca(OH)2

Azot org. 2,3 sm

Substancje org. 12% - żródło N,P,K,S i mikroelementów

stan. b. drobny granulat, nie pyli, nie kawali, nie zbryla, warunki atmosferyczne nie wpływają znacząco na jego jakość i właściwości nawożące i odkwaszające.

Sucha masa 68,2%

Zalecana dawka 0,5t-1,5t/ha

Cena 650zł/t"

 

Produkt chyba sprowadzany, bo piszą , że są wyłącznym dystrybutorem na Polskę

Z czego to może być("skład potwierdzony badaniem Instytutu Zootechniki w Szczecinie").. to chyba coś ze zwierząt..pióra albo kości.. tego nie napisali, czy ma to jakąkolwiek wartość nawozową lub odkwaszającą?

jeśli tak to czy cena nie jest zbyt wygórowana (skoro 32% to woda!.. sm 68%)

Jaka może być realna wartość tego nawozu...?

Jeśli ktoś ma wiedzę o takim nawozie i tej wormie wapnia, proszę o wyczerpującą informację.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

http://www.agrosulca...Charakterystyka

Agronom proszę o opinie na ten temat.

i jeszcze jedno jak ma sie do tego wszystkiego wapno z cukrowni. mam do cukrowni 25 kilometrów. cena transportu niewielka,

O agrosulce pisałem już kilka razy . Jest to nic innego jak gips, identyczny jak ten którym się ściany gipsuje tyle że jest mokry.

Co do efektów jakie daje to z praktyki nie słyszałem żeby ten gips coś poprawiał w glebie.

Moim zdaniem dostarczanie siarki i wapna poprzez gips nie jest efektywne, ale mogę się mylić bo na siarce się nie znam.

Za to pH po tym nawozie na pewno nie wzrośnie .

Może są tu na forum ci co stosowali Agrosulce to niech się wypowiedzą .

Wapno z cukrowni nie jest złe ale słabe i trzeba go sporo dać żeby efekt był( nawet 10-15 ton) , ci co sypią je systematycznie od wielu lat to na pewno nie narzekają na kwaśną glebę , ale trzeba mieć świadomość że przez kilka- kilkanaście lat trzeba go sypnąć ze 100 ton na hektar. :)

 

Mam pytanie .. szczególnie do Agronoma_kujawy.. w post-cie #1782 napomknąłeś o wodorotlenku, formie hydratyzowanej.

W mojej okolicy jedna firma oferuje coś takiego:

Cytuję:

 

"Wapno organiczne

Nawóz wapniowy z azotem

Wapń Ca: 37,5-40% w formie aktywnego hydratu wapnia Ca(OH)2

Azot org. 2,3 sm

Substancje org. 12% - żródło N,P,K,S i mikroelementów

stan. b. drobny granulat, nie pyli, nie kawali, nie zbryla, warunki atmosferyczne nie wpływają znacząco na jego jakość i właściwości nawożące i odkwaszające.

Sucha masa 68,2%

Zalecana dawka 0,5t-1,5t/ha

Cena 650zł/t"

 

Produkt chyba sprowadzany, bo piszą , że są wyłącznym dystrybutorem na Polskę

Z czego to może być("skład potwierdzony badaniem Instytutu Zootechniki w Szczecinie").. to chyba coś ze zwierząt..pióra albo kości.. tego nie napisali, czy ma to jakąkolwiek wartość nawozową lub odkwaszającą?

jeśli tak to czy cena nie jest zbyt wygórowana (skoro 32% to woda!.. sm 68%)

Jaka może być realna wartość tego nawozu...?

Jeśli ktoś ma wiedzę o takim nawozie i tej wormie wapnia, proszę o wyczerpującą informację.

 

Wygląda to na jakiś rodzaj mączki kostnej

Potrzebował bym więcej informacji:

Np: jaki to ma kolor i czy ma zapach .

Bo jeśli jest to mączka kostna - a na to wygląda- to powinno trochę nos wykręcać i kolor raczej nie biały.

Ogólnie mączki kostne nie są nawozami efektywnymi jeżeli chodzi o odkwaszanie ze względu na zaniżone dawkowanie ( potrzeba by tego z 5t na hektar przy tych parametrach)

Gdyby chciał uzyskać pożądany efekt odkwaszania to przy tej cenie było by to szaleństwo :)


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qba333    14

a czy radkowit premium(5zl drozszy od normalnego) z lafarge bedzie lepszy od dolomitu z morawicy przy podobnej cenie i dawkowaniu czy moze lepszy bedzie nordkalk standart(25zl drozszy)?

i czy kujawit premium i kreda z mineralu to bedzie to samo bo kujawit wychodzi ponad 1000zl taniej na transporcie?

Edytowano przez qba333

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boniek1707    0

Agronom_kujawy@ A czy kreda pastewna o zawartości wapnia 40%, nadaje się do odkwaszania gleby? Na worku pisze "WĘGLAN WAPNIA KREDA PASTEWNA" jest koloru kremowego i w formie pylistej. Kosztuje ona około 300zł tona, i ile tego należało by wysiać na ha, na 4klase gleby o odczynie 4,9 ph.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a czy radkowit premium(5zl drozszy od normalnego) z lafarge bedzie lepszy od dolomitu z morawicy przy podobnej cenie i dawkowaniu czy moze lepszy bedzie nordkalk standart(25zl drozszy)?

i czy kujawit premium i kreda z mineralu to bedzie to samo bo kujawit wychodzi ponad 1000zl taniej na transporcie?

W sumie to nie ma dwóch wapn które były by identyczne , szczególnie jeżeli mówimy o wapnie kopalnianym . Wynika to z tego że każda kopalnia eksploatuje trochę inne złoże.

Dla przykładu podam że pod Kielcami jest kilkanaście kopalń odkrywkowych oddalonych od siebie o kilka , kilkanaście kilometrów . Każdy z tych towarów jest inny , jeden to dolomit a kilometr dalej wapień , jeszcze trochę dalej dolomit zwapniony a obok wapnień zdolomityzowany.

Stąd często słyszę od rolników że kiedyś dawno temu to mu przywieźli taki dolomit że do tej pory trzyma ;)

Wynika to z tego że w obrębie nawet jednej kopalni może być bardzo różny towar, z wierzchu będzie zwietrzały i lepiej sie rozłoży a pod spodem może być żyła prawie już marmuru ;)

 

Ale do sedna:

określenie premium oznacza o wiele lepsze rozdrobnienie, tak samo w przypadku wapna z nordkalku standard jest słabo przemielony a fast o wiele lepiej.

Im lepiej rozdrobniony towar tym gorzej sie sieje, ale daje o wiele lepszy efekt w działaniu , nawet kilkakrotny.

Z moich obserwacji wynika że kujawit premium będzie na pewno skuteczny ale kamień z minerału jest dużo bardziej miękki niż ten kujawski więc i moczka powinna być skuteczniejsza.

Przydało by się zrobić eksperyment na odkwaszanie kilograma kwaśnej gleby przy pomocy takiej samej dawki wapna mielonego tych producentów o których tu piszemy.

Wtedy było by jasne , który towar jest skuteczniejszy.

Jak będę miał czas i zdobędę próbki to wykonam taki eksperyment i zbadam pH miernikiem .

A na razie trochę mówię z doświadczenia trochę wróżę z fusów :) .

 

Agronom_kujawy@ A czy kreda pastewna o zawartości wapnia 40%, nadaje się do odkwaszania gleby? Na worku pisze "WĘGLAN WAPNIA KREDA PASTEWNA" jest koloru kremowego i w formie pylistej. Kosztuje ona około 300zł tona, i ile tego należało by wysiać na ha, na 4klase gleby o odczynie 4,9 ph.

 

Tak, to samo co wapniak rolniczy czyli kreda nawozowa .

Jak najbardziej nadaje się do odkwaszania gleby.

Pod orkę musisz dac formy pylistej około 3 tony na hektar.

Lepiej jednak jest dać pod agregat mniejszą ilość( np: 1tonę) i zobaczyć jaki będzie efekt . Z tym że trzeba uważać żeby nie zmieszać tego wapna z nawozami fosforowymi ani z amonowymi .


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qba333    14

no wlasnie o ten rozsiew sie rozchodzi Nie chce zeby przy dawce kredy 2t/ha pol tony albo i lepiej poszlo w powietrze rozsiewajac rcw a czuje ze tak bedzie. Z drugiej strony kupic dolomit za mniejsza kase ale na dzialanie czekac kilka lat to tez nie bardzoNajlepiej to pomieszac dolomit z kreda i wtedy rzsiewac :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Makmax    0

Do Agronom

dodatkowe informacje odnośnie nawozu opisanego post # 1830

kolor jasno szary,

zapach trudno określić, średnio intensywny, lekko drażniący jakby coś fermentowało, ale nie odrzuca.

konsystencja podsuszonego, popękanego kitu z widocznymi małymi bryłkami (granulkami), w bigbagu wyglądało raczej na jednolitą ściśniętą masę, a w słoiczku u sprzedawcy widoczne były małe i średnie granulki.

jak widziałem niedawno w bigbagu to nawóz był już po wierzchu lekko zapleśniały (biała pleśń)

sprzedawca w pobliskim składzie zachwalał i chciał mi sprzedać.. ale wie o tym tylko tyle co było na ulotce firmy sprowadzającej. (ulotkę cytowałem wcześniej)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rami    18

raczej azotu nie powinno się dawać z wapniakien

 

ja tam mam dolomit koloru jasny brązmi przywiezli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do Agronom

dodatkowe informacje odnośnie nawozu opisanego post # 1830

kolor jasno szary,

zapach trudno określić, średnio intensywny, lekko drażniący jakby coś fermentowało, ale nie odrzuca.

konsystencja podsuszonego, popękanego kitu z widocznymi małymi bryłkami (granulkami), w bigbagu wyglądało raczej na jednolitą ściśniętą masę, a w słoiczku u sprzedawcy widoczne były małe i średnie granulki.

jak widziałem niedawno w bigbagu to nawóz był już po wierzchu lekko zapleśniały (biała pleśń)

sprzedawca w pobliskim składzie zachwalał i chciał mi sprzedać.. ale wie o tym tylko tyle co było na ulotce firmy sprowadzającej. (ulotkę cytowałem wcześniej)

 

ok, czyli to maczka kostna, ogólnie odradzam tego typu wapnowanie .

Tym bardziej w tej cenie ;)

 

raczej azotu nie powinno się dawać z wapniakien

 

ja tam mam dolomit koloru jasny brązmi przywiezli

Można mieszać ale nie z formą amonową,

Po moczniku i saletrzaku ( który tez ma w sobie wapno) efekt jest podwójny :)

A po formach amonowych dochodzi do strat azotu i wapna i efekt jest jeszcze gorszy niż przed nawożeniem .


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
menos    7

A co powiecie o rozsiewaniu wapna nordkalk fast cal rozsiewaczem RCW pójdzie to jakoś czy lepiej zastosować coś granulowanego typu polcalc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Standard mam , nie mam tylko fasta i nie mam radkowitu premium.


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W sumie to powinni to robić ci w IUNGU a nie ja , wtedy wyniki były by obiektywne.

Badanie jest bowiem banalnie proste :

wystarczy zmiksować około 20kg gleby kwaśnej (pH poniżej 5) w roztworze wody dejonizowanej.

Zmierzyć pH

Potem odmierzyć z tego po kilogramie gleby na każdą próbkę i dodać taką samą ilość nawozu wapniowego np po 1/20 grama .

Zmierzyć pH

Dla pewności można zmierzyć jeszcze raz i po kilku dniach czy miesiącach .


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ereksio    321

3 lata temu kupiłem 21,5 ha gruntów kl. Vi. W badaniu przeprowadzonym przez stację w Koszalinie podano ph na pozimie 4,7. Zastosowałem 3 t wapna magnezowego , mielonego dolomitu z kopalni Jaźwica i po pierwszych żniwach powtórnie zleciłem wykonanie prób. Wskazania ph były na poziomie 5,3. Jednocześnie wytłumaczono mi, że zastosowane wapno mielone jest w granulacji 0-2 mm więc w pierwszym roku uzyskam 40% efektu natomiast rozłożenie pozostałości będzie trwało do 6 lat. Chcąc sprawdzić te dane w kolejnym roku wykonaliśmy trzecie pomiary ph uzyskując wynik uśredniony ph 5,6 co śmiało potwierdza zakładaną teorię .

W wyniku osiągniętego efektu dalej stosuję to wapno które obecnie z transportem kosztuje 113 zł na północy kraju . Ważne jest aby sprawdzać dokładnie skąd jest wapno gdyż spotkałem się z przypadkiem że rzekome wapno z Jaźwicy było wapnem z jakiejś prywatnej manufaktury. Kierowca nie posiadał żadnego kwitu więc zadzwoniłem na kopalnię gdzie sprawdzono że taki samochód się nie ładował . Ważne jest też sprawdzenie wagi gdyż przy długich transportach zdarza sie że nieuczciwy dostawca ładuje 2 tony mniej i w ten sposób robi osczędności na paliwie i samym towarze. Kwity z dużych kopalni dają większe prawdopodobieństwo rzeczywistej jakości i wagi towaru.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheEnd    13

Witajcie rolnicy :P

 

Wapnowanie jest nieuniknione po 40 latach przerwy i tu pytanie jakie wapno wybrać na ziemie 5 i 6 klasy po tak długim okresie bez wapnowania?.

2 pytanie to gdzie kupić wapno na Podkarpaciu w małych ilościach?.

 

Mała ilość ponieważ potrzebuje wapno na 60 arów. :P

Edytowano przez TheEnd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

do Agronom_kujawy czy można pod agregat rozsiać wapno i polifoskę 6 przed siewem ?

Edytowano przez marcin2057

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj