Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5901 odpowiedzi na ten temat

#1581 Share marekm007

marekm007

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 05 kwiecień 2013 - 16:46

Wapnowanie pola

Jaka to gleba? Na lekkich bym nie ryzykował.

kategoria gleby średnia to powino nie zaszkodzić

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 09:03
  •  

#1582 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 05 kwiecień 2013 - 16:55

Wapnowanie pola oplaca sie sciagac tirem bezposrednio z kopalni krede? mam okolo 200 km do kopalni. ile kosztuje w kopalni kreda?

#1583 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 05 kwiecień 2013 - 17:57

Wapnowanie pola

u mnie jest gleba wytworzona na lessie pH 6,9 - 7,1 i nie wiem czy kredy nie sypnaćpod buraka. po niby pH ok ale jak widzę że ktoś sypnie to lepsze wschody... czy pH idzie w parze z zasobnością Ca? czy wysokie pH może wynikać z czegoś innego a mimo to ca może być mało. dziwi mnie to gdyż od 20 lat nie pamiętam żeby wapno było siane a mimo to pH idealne wrecz a co roku dużo mocznika było stosowane i siarczanu. więc teoretycznie powinno być kwaśne... co o tym sądzicie?

Trzeba zacząć od tego że są różne rodzaje lessów i nawet w obrębie jednego pola gleba może się od siebie znacznie różnić , dlatego ciężko jest powiedzieć co może być przyczyną takich reakcji na wapnowanie jak u Ciebie . Musiał byś wykonać badanie na zasobność podstawowych pierwiastków, być może któregoś jest za dużo i pod wpływem świeżego wapnowania zmniejsza się jego przyswajalność co poprawia wygląd roślin podczas wschodów .
Bez badań ciężko jest tu cokolwiek powiedzieć.
Ogólnie jeśli buraki dobrze reagują i wszystko jest z nimi ok , to po prostu warto je zwapnować przedsiewnie i już.
pozdrawiam
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1584 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 05 kwiecień 2013 - 18:03

Wapnowanie pola

kategoria gleby średnia to powino nie zaszkodzić

Na średniej w niewielkich dawkach nie powinno zaszkodzić.

@marluk a czemu miało by się nie opłacać? Zadzwoń to się dowiesz co i jak.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#1585 Share ben87

ben87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisany 05 kwiecień 2013 - 19:31

Wapnowanie pola

Trzeba zacząć od tego że są różne rodzaje lessów i nawet w obrębie jednego pola gleba może się od siebie znacznie różnić , dlatego ciężko jest powiedzieć co może być przyczyną takich reakcji na wapnowanie jak u Ciebie . Musiał byś wykonać badanie na zasobność podstawowych pierwiastków, być może któregoś jest za dużo i pod wpływem świeżego wapnowania zmniejsza się jego przyswajalność co poprawia wygląd roślin podczas wschodów .
Bez badań ciężko jest tu cokolwiek powiedzieć.
Ogólnie jeśli buraki dobrze reagują i wszystko jest z nimi ok , to po prostu warto je zwapnować przedsiewnie i już.
pozdrawiam

dzięki . zasopmność fosforu wysoka, potasu średnia, magnezu bardzo wysoka. więcej nie oznaczałem

#1586 Share Mlodyrolnik20

Mlodyrolnik20

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 16:59

Wapnowanie pola kolego Agronom_kujawy mam pytanie. juz raczej o tej porze powinienem wysiac wapno ale jeszcze snieg jeszcze nie stopniał. Mianowicie czy nie zaszkodzi wysiac wapno tlenkowe odmiana 02 gdzieś ok 3-4tyg przed sadzeniem warzyw(kapusta ,kalafior) bo wcześniej raczej sie nie będzie dało i czy ono cos pomoże jeszcze na ten sezon . gleby raczej cięzkie nawet rędzinki czasami. jaka dawkę można by dac ph ok 5.5? możesz cos doradzic? będe wdzięczny

#1587 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1681 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 19:02

Wapnowanie pola nie jestem agronomem co prawda ale podpowiem ci że pod kalafiory dają wiosną na 4 tyg przed sadzeniem 2 tony tlenku, orka i później jeszcze tonę na orane, jest to jeden ze sposobów na poradzenie sobie z kiłą w monokulturze kapustnej, do tego trzeba jeszcze oczywiście odpowiednie środki i zabiegi

#1588 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 07 kwiecień 2013 - 23:00

Wapnowanie pola

kolego Agronom_kujawy mam pytanie. juz raczej o tej porze powinienem wysiac wapno ale jeszcze snieg jeszcze nie stopniał. Mianowicie czy nie zaszkodzi wysiac wapno tlenkowe odmiana 02 gdzieś ok 3-4tyg przed sadzeniem warzyw(kapusta ,kalafior) bo wcześniej raczej sie nie będzie dało i czy ono cos pomoże jeszcze na ten sezon . gleby raczej cięzkie nawet rędzinki czasami. jaka dawkę można by dac ph ok 5.5? możesz cos doradzic? będe wdzięczny

Nie polecam ci raczej sypania wapna tlenkowego przedsiewnie tak jak to pisał kolega Malkolm.
Wapno tlenkowe możesz spokojnie zastąpić granulatem kredowym , lepiej się wysieje, cena ta sama, szybkość odkwaszania podobna a ryzyko mniejsze .
Wapno tlenkowe powoduje zupełnie inne skutki w glebie niż wapno węglanowe. Lepiej zastosować naturalne wapno węglanowe gdyż daje dużo więcej korzyści niż tlenek w użytkowaniu długofalowym.
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#1589 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1681 postów

Napisany 08 kwiecień 2013 - 08:38

Wapnowanie pola to jest przed sadzeniem rozsady a nie przed wysiewem :)

#1590 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 08 kwiecień 2013 - 10:13

Wapnowanie pola

Na średniej w niewielkich dawkach nie powinno zaszkodzić.

@marluk a czemu miało by się nie opłacać? Zadzwoń to się dowiesz co i jak.

nie wiem czemu, po prostu myslalem ze ktos bedzie wiedzial jaka cena jest w kopalni i czy jest to oplacalne. a pytam tak orintacyjnie, teraz mi nie potrzebne, az na jesien.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1591 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 08 kwiecień 2013 - 12:39

Wapnowanie pola Panowie, mam pytanie. Co oznacza takie stwierdzenie:

"Wapno nawozowe węglanowe z
produkcji podstawowej: CaO 50%,
symbol 04. "

To jest prawdziwa zawartość wapna, czy jak? I co to znaczy odmiana 04? Może to się wydać Wam głupie, ale wole pytać. Dzięki z góry za odpowiedzi.
Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#1592 Share MARAKAM

MARAKAM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 08 kwiecień 2013 - 13:54

Wapnowanie pola Wydzierżawiłem ziemie na którą chyba dawno wapno nie było sypane, w chwoli obecnej jest to rzysko i moje pytanie czy mozna na nie rozsiać wapno następnie przyorać i uprawoć a następnie zasiać zboże.

#1593 Share slonju77

slonju77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 220 postów

Napisany 09 kwiecień 2013 - 09:42

Wapnowanie pola

Jeżeli mieszkasz blisko Kornicy lub Mielnika to nie ma potrzeby szukać czegoś innego, to naprawdę bardzo dobry nawóz wapniowy i w adekwatnej do jakości cenie . Mogę ci polecić inne kopalnie ale ekonomicznie nie ma to sensu bo transport był by bardzo drogi i mógł byś kilka razy przepłacić.
Jak masz glebę IV i V klasy to daj po 2- 3 tony na hektar i powinno być git. Ja osobiście badania bym nie robił przed wapnowaniem , bo skoro nie było wapnowane od wielu lat to na pewno pH jest kwaśne lub bardzo kwaśne.
pozdrawiam
Nie jest to regułą , przed wapnowaniem konieczna jest analiza gleby ,badanie pH w stacji to 5 zloty od 1 probki[przynajmniej w odr w Sandomierzu]

poczytaj sobie

Widzę że jesteś z łodzkiego więc ja polecam ci jechać do zakładu kredowego minerał towar pewny i sprawdzony.
Z tymi dawkami to nie szlej tak bardzo na lekkiej ziemi , lepiej dawać mniej a częściej , ja bym ci polecał kredę z minerału w ilości 1-2 tony na hektar .
pozdrawiam

#1594 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 09 kwiecień 2013 - 11:58

Wapnowanie pola Masz rację kolego że potrzebna jest zawsze analiza gleby , nie jest to duży koszt .
W tym konkretnym przypadku stwierdziłem że sypnięcie wapna na pewno będzie wskazane,( w innych przypadkach zalecam stanowczo wcześniejszą analizę gleby.)
Poza tym robienie szczegółowych badań jest zawsze opłacalne gdyż jest nam w stanie zobrazować zasobność i potrzeby naszego pola. Czasami okazuje się że jakiegoś "drogiego" nawozu nie trzeba w ogóle dawać bo nic to nie zmienia prócz straty kasy. Jednak w przypadku dwóch najważniejszych nawozów tj. wapna i azotu to uważam że nie ma się nad czym za bardzo zastanawiać :)
pozdro

#1595 Share slonju77

slonju77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 220 postów

Napisany 09 kwiecień 2013 - 12:08

Wapnowanie pola Moj przyklad ,kupiłem w zeszlym roku jesienią 2 kawalki pola oczywisie od razu pomysl wapnowanie ,analiza na wiosne 1 działka 6,3 a druga 6 ,dodam ze działki nie wapnowane od niepamietnych czasów i zaniedbane, kilkuleteni ugór,wyliczone pieniązki na krede [daję tylko krede poniewaz jest najbardziej efektywna i mozna ją dac przedsiewnie]mieszkam 10 kilometrow od kopalni dolomitu,czesto jestem na kopalni bo zajmuje sie układaniem kostki i nigdy dolomitu bym nie wysypał na pole dlatego ze 70 procent tego nawozy to drobne kamyki ,pytanie kiedy to sie rozpusci?Nigdy.Pozdrawiam

Edytowany przez slonju77, 09 kwiecień 2013 - 12:11.

#1596 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 09 kwiecień 2013 - 21:01

Wapnowanie pola Kolego Slonju 77 .
Nie każdy jak widzisz ma na tyle wyobraźni żeby sobie to uzmysłowić że kamień jest kamieniem i niestety jest mało skuteczny.
Może gdyby za zakwaszenie odpowiadały krety to jest szansa że można by je wybić podczas wysiewu tego wapna, ale niestety praktyka mówi nam że odkwaszanie jest ekonomiczne tylko dobrym wapnem i wcale nie musi być to produkt super drogi . Najtańsze wapno dobrej jakości można nabyć u producenta w postaci pylistej już w granicach 150zł za tonę . A efektywnością może przewyższyć rożne niewiadomego pochodzenia wapna nawet 200 razy .
Jak ktoś chce zaoszczędzić 20 zł i kupić np. wap-mag zamiast kredy to tak naprawdę dokłada 250 zł do każdej tony , bo wapmag jest wart max 40zł za tone - i to ze względu na zawartość siarki a nie wapna i magnezu.

#1597 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 09 kwiecień 2013 - 21:16

Wapnowanie pola

Panowie, mam pytanie. Co oznacza takie stwierdzenie:

symbol 04. "

To jest prawdziwa zawartość wapna, czy jak? I co to znaczy odmiana 04? Może to się wydać Wam głupie, ale wole pytać. Dzięki z góry za odpowiedzi.

http://www.nettax.pl/serwis/imgpub/du/2010/183/1229_06.pdf

#1598 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 09 kwiecień 2013 - 21:26

Wapnowanie pola

Panowie, mam pytanie. Co oznacza takie stwierdzenie:

symbol 04. "

To znaczy że wapno po przeliczeniu na tlenek wapnia ma 50 % . A naprawdę oznacza to że jest to wapno o zawartości węglanu wapnia około 90%
Czysty węglan wapnia z przeliczenia będzie miał około 55% . ( do przeliczania zobowiązuje ustawa)
Symbol 04 oznacza klasyfikację wg. ustawy o nawożeniu wapnem i nawozach wapniowych. Odmiana 04 to nic innego jak zmielona skała wapienna- taka sama skała jak np. maczuga herkulesa w ojcowskim parku narodowym .
Co do pytania czy dużo mówi ci ta wiedza to raczej nie za dużo - bo odmiana 04 może być w różny sposób zmielona a to najważniejszy parametr wapna węglanowego. Im drobniejsza frakcja tym lepiej . Problem jednak pojawia się po zmieleniu bo wapno zaczyna mocno pylić, Im mocniej pyli tym wapno skuteczniejsze. Dla tego opłaca się zakupić wapno granulowane bo jest wytwarzane właśnie z takiego najbardziej rozdrobnionego i najbardziej pylistego wapna ale dzięki granulacji wysiewa się luksusowo i nie pyli :)

http://www.nettax.pl...183/1229_06.pdf

Szczerze mówiąc to ja sam nie do końca rozumiem tą klasyfikację .
Co autor miał na myśli pisząc: odsiew na sicie o wymiarze boku oczek kwadratowych 2mm, %, najwyżej 10
Jak by się to miało do tlenku ? I gdzie w takim razie są sklasyfikowane wapna które mają powyżej 10 % kamyszków ?
Czy może w ogóle nie powinny być prawnie dopuszczone do obrotu?

#1599 Share GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2478 postów

Napisany 09 kwiecień 2013 - 21:34

Wapnowanie pola Tej wiosny żadnego wapnowania nie będzie , dopiero po żniwach

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1600 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 10 kwiecień 2013 - 07:09

Wapnowanie pola Parę dni temu przywieźli mi wapno tlenkowe po 120 zł z transportem, z Wojcieszowa. Normalnie kosztuje po 230 zł ale to były w rozwalonych workach i za połowę ceny oddali.