Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5904 odpowiedzi na ten temat

#1561 Share GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2478 postów

Napisany 26 marzec 2013 - 22:35

Wapnowanie pola Kolega chce sobie dorobić przy kuciu w siewniku do nawozów

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 05:57
  •  

#1562 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 26 marzec 2013 - 22:37

Wapnowanie pola "tylko krowa nie zmienia poglądów "
to co pisałem cytowałem z książek w których tak naprawdę temat wapna tlenkowego i wapna węglanowego wrzuca się do jednego wora i stąd te nieporozumienia.
Ja zrobiłem mały test i pomieszałem granulat z superfosfatem granulowanym i nic się nie dzieje, nie ma żadnych reakcji. Natomiast z wapnem tlenkowym jest reakcja dość gwałtowna .
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#1563 Share ppiotr

ppiotr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 555 postów

Napisany 26 marzec 2013 - 22:51

Wapnowanie pola Mieszkam koło Kalisza, gdzie najbliżej będzie jakaś kopalnia wapna magnezowego i kredy ?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1564 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 26 marzec 2013 - 22:51

Wapnowanie pola

No tak , teraz lepiej to naświetliłeś, mniej więcej się z tobą zgadzam .
Pytanie jak duża jest rzeczywista różnica zysków i strat w obu systemach wapnowania ?

oto dowód że można wapno kredowe- węglanowe mieszać z obornikiem i to z rewelacyjnym skutkiem
broszurka

Mieszać z obornikiem tylko po co? Obornik kwaśnego odczynu nie ma, a powiem więcej 30t obornika wnosi 230kg CaO czyli prawie tyle co pół tony cud wapna granulowanego.

A czemu nie można mieszać? Bo nadal się upierasz że kreda działa szybko. A jak działa szybko to nie ma innej możliwości jak uwstecznienie fosforu(jeżeli mieszamy nawozy fosforowe i kredę.)
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#1565 Share konrad82

konrad82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 972 postów

Napisany 27 marzec 2013 - 07:25

Wapnowanie pola Czy jak kupie wapno kredowe na jesieni to do wiosny sie zbryli??? dodam że bedzie magazynowana w suchym miejscu....

#1566 Share sobuciak

sobuciak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 27 marzec 2013 - 20:09

Wapnowanie pola My polacy to jednak mamy we krwi to kombinowanie i głowy pełne pomysłow jak coś tanio i szybko obejść.
Jak macie niskie pH to trzeba wnieść do gleby kilka ton CaO w zalezności od rodzaju gleby, ze względu na biologię i chemizm gleby najbespieczniej zastosować jest węglan i jak to pisał kolega @milanreal1 nie ma cud wapna są tylko cwane firmy.
Co do mieszania, zalecenia są jasne nie stosować łącznie z fosforem i nawozami naturalnymi i dopóki nie zmienią się ogólne zasady co do tej materi trzymajmy się tego

#1567 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 27 marzec 2013 - 21:05

Wapnowanie pola Zgadzam się :)
- duża dawka raz na cztery lata.
- lub małe dawki co roku .

Czy jak kupie wapno kredowe na jesieni to do wiosny sie zbryli??? dodam że bedzie magazynowana w suchym miejscu....

zależnie od opakowania i od wilgotności , raczej nie polecam jeżeli towar jest wilgotny to na bank się zbryli.

Edytowany przez Agronom_kujawy, 27 marzec 2013 - 21:07.

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#1568 Share LowRider

LowRider

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 989 postów

Napisany 27 marzec 2013 - 21:20

Wapnowanie pola

Zgadzam się :)
- duża dawka raz na cztery lata.
- lub małe dawki co roku .

jak ph gleby będzie w granicach 4-4,5 to będą wskazane duże dawki co roku przez 2-3lata, a nie co 4 lata aby dojść do optymalnego ph

przez dużą dawkę mogę rozumieć np. 2-3t kredy, a tymi małymi to zbyt długa droga do celu

#1569 Share ppiotr

ppiotr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 555 postów

Napisany 27 marzec 2013 - 22:04

Wapnowanie pola

Mieszkam koło Kalisza, gdzie najbliżej będzie jakaś kopalnia wapna magnezowego i kredy ?

Może ktoś wie.

Edytowany przez ppiotr, 27 marzec 2013 - 22:05.

#1570 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 27 marzec 2013 - 22:10

Wapnowanie pola Trzeba też uwzględnić metodę zastosowania i jej konsekwencję .
-metoda 1 - czyli duża dawka raz na kilka lat wymaga solidnego wymieszania z humusem .
-metoda 2- czyli mała dawka np. przedsiewna , wapno przesącza się przez humus stopniowo i co roku .

podejrzewam że obie metody mają swoje plusy i minusy . I dużo będzie zależeć od indywidualnych parametrów każdego pola i oczywiście rolnika.

Może ktoś wie.

Najlepsze i najtańsze wapno będziesz miał z minerału tak zwany wapniak rolniczy w bigu za 160zł tona w workach coś koło 200zł tona
Jak chcesz coś tańszego to może być kreda z bełchatowa , w nocy świeci ale efekt daje dobry ;)

Edytowany przez Agronom_kujawy, 27 marzec 2013 - 22:15.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1571 Share SAME100

SAME100

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 28 marzec 2013 - 08:51

Wapnowanie pola ponad 300 postow o wapnie :o

#1572 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 02 kwiecień 2013 - 12:18

Wapnowanie pola witam serdecznie,

posiadam plantacje owocow miekkich i niedawno robilem badania gleby i okazalo sie ze mam bardzo niskie pH okolo 4,5 oraz ku mojemu zdziwieniu mam wysoka a czasami bardzo wysoka zawartosc potasu, magnezu i fosforu w glebie. moze to byc spowodowane tym ze skoro sypie sporo nawozow to z racji niskiego pH byly one slabo przyswajane i czesc z nich zostala w formie nie przyswajalnej przez rosliny w glebie, stad taki ich poziom w badaniu. I teraz moje pytanie. wapnowalem glebe na jesien, bede wapnowal tez w tym roku i czy gdy zwiekszy sie pH, zwiekszy sie tez przyswajalnosc tych skladnikow ktore do tej pory byly w glebie w formie niedostepnej dla rosliny (chodzi mi czy zostana ze tak powiem "uwolnione" )? czy po prostu juz bezpowrotnie stracilem te skladniki i roslina juz nigdy ich nie przyswoi? prosze o fachowe odpowiedzi.

#1573 Share marekm007

marekm007

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 02 kwiecień 2013 - 19:36

Wapnowanie pola Witam , mam podobny problem co marluk po pobraniu próbek okazało się że na 4 ornych działkach klasy średniej mam konieczność wapnowania moje pH wynosi 4,60-4,90 odczyn kwaśny , dalej fosfor od 4,60-8,90 bardzo niski - niski,potas8.40-10.20 i też niski a magnez 5.0-10.00 średni.Moje pytanie brzmi jakie wapno zastosować pod uprawy różnorodne , mam na składnicy coś takiego z kopalni Jażwica CHęciny. Piszę z świadectwa jakości wapno nawozowe zawierające magnez (WĘGLANOWE) parametry zawartość CaO-38.2, zawartość MgO-10.1 zawartość Ca0+MgO 48.3 przy średniej klasie gleby zalecane 3t/h efekty po drugim roku po wysiewie tak napisane w świadectwie.Proszę o fachowe doradzenie stoswne do powyższego opisu sytuacji

#1574 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów

Napisany 02 kwiecień 2013 - 20:51

Wapnowanie pola Nie dawaj tego wapna, magnez masz ok więc musisz odkwasić najlepiej używając wapna węglanowego, może być kreda.

witam serdecznie,

posiadam plantacje owocow miekkich i niedawno robilem badania gleby i okazalo sie ze mam bardzo niskie pH okolo 4,5 oraz ku mojemu zdziwieniu mam wysoka a czasami bardzo wysoka zawartosc potasu, magnezu i fosforu w glebie. moze to byc spowodowane tym ze skoro sypie sporo nawozow to z racji niskiego pH byly one slabo przyswajane i czesc z nich zostala w formie nie przyswajalnej przez rosliny w glebie, stad taki ich poziom w badaniu. I teraz moje pytanie. wapnowalem glebe na jesien, bede wapnowal tez w tym roku i czy gdy zwiekszy sie pH, zwiekszy sie tez przyswajalnosc tych skladnikow ktore do tej pory byly w glebie w formie niedostepnej dla rosliny (chodzi mi czy zostana ze tak powiem "uwolnione" )? czy po prostu juz bezpowrotnie stracilem te skladniki i roslina juz nigdy ich nie przyswoi? prosze o fachowe odpowiedzi.

akurat możesz się cieszyć że masz wysokie zawartości innych składników. Po uregulowaniu odczynu znaczna ich cześć będzie przyswajalna. Wapń będzie wypierać z kompleksu sorpcyjnego H+ przez co nastąpi odkwaszenie, dodatkowo wyprze potas i magnez przez co będą dostępne dla rośliny. Pod wpływem wzrostu pH fosfor tez będzie przyswajalny więc nic nie tracisz.
Zapraszam na swój profil

#1575 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 02 kwiecień 2013 - 22:15

Wapnowanie pola @milanreal1

dzieki, wlasnie o to mi chodzilo. czyli tak naprawde w tym roku moge nie nawozic nawozami fosforowo-potasowymi bo roslina dostanie te "niedostepne" do tej pory tak? to akurat swietnie ze jest tak jak mowisz bo poziom tych skladnikow w badaniu znacznie przekraczal poziom optymalny.

#1576 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów

Napisany 02 kwiecień 2013 - 22:35

Wapnowanie pola Jeżeli masz bardzo wysoki poziom to jak nie dasz w tym roku to nic się nie stanie. Albo wersja bardziej oszczędna w czasie tzn dawanie połowy potrzebnej dawki w następnych 2-3 latach. Wszystko zależy od plonów jakie masz zamiar uzyskiwać.
Zapraszam na swój profil

#1577 Share marekm007

marekm007

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 04 kwiecień 2013 - 20:08

Wapnowanie pola

Nie dawaj tego wapna, magnez masz ok więc musisz odkwasić najlepiej używając wapna węglanowego, może być kreda.

akurat możesz się cieszyć że masz wysokie zawartości innych składników. Po uregulowaniu odczynu znaczna ich cześć będzie przyswajalna. Wapń będzie wypierać z kompleksu sorpcyjnego H+ przez co nastąpi odkwaszenie, dodatkowo wyprze potas i magnez przez co będą dostępne dla rośliny. Pod wpływem wzrostu pH fosfor tez będzie przyswajalny więc nic nie tracisz.

Nie dawaj tego wapna, magnez masz ok więc musisz odkwasić najlepiej używając wapna węglanowego, może być kreda.

a co myślisz o wapnie tlenkowym bez magnezu skoro wiosny 1t/h i czy w rok podnisę pH o 0,5

#1578 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów

Napisany 04 kwiecień 2013 - 21:53

Wapnowanie pola Jaka to gleba? Na lekkich bym nie ryzykował.
Zapraszam na swój profil

#1579 Share ben87

ben87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisany 04 kwiecień 2013 - 22:25

Wapnowanie pola u mnie jest gleba wytworzona na lessie pH 6,9 - 7,1 i nie wiem czy kredy nie sypnaćpod buraka. po niby pH ok ale jak widzę że ktoś sypnie to lepsze wschody... czy pH idzie w parze z zasobnością Ca? czy wysokie pH może wynikać z czegoś innego a mimo to ca może być mało. dziwi mnie to gdyż od 20 lat nie pamiętam żeby wapno było siane a mimo to pH idealne wrecz a co roku dużo mocznika było stosowane i siarczanu. więc teoretycznie powinno być kwaśne... co o tym sądzicie?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1580 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2863 postów

Napisany 05 kwiecień 2013 - 14:53

Wapnowanie pola Jakie wapno polecacie ze względu na odległość od kopalni oraz efektywność działania towaru. Miejsce rozładunku to centralno/wschodnia polska. W mielniku kredy luzem teraz nie sprzedają ze względu na pogodę, kornickie i koszelowskie tylko granulowane. Więc może jakiś mielony dolomit w miarę blisko produkją. Poradzić coś Pany, chłopu w potrzebie ;)