Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5869 odpowiedzi na ten temat

#1521 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 08 marzec 2013 - 21:08

Wapnowanie pola Gdybyś zakupił 24t z Minerału będziesz miał to samo za 200zł( 155 netto loco zakład ) z dostawą do siebie w workach .
Ale w sumie to może lepiej zastosować wapno tlenkowe lub mieszane tlenkowo-węglanowe z Lhoistu tym bardziej jeżeli nie potrzebujesz takich ilości.

Tak czy owak oby dwa rozwiązania będą dobre , z tym że tlenkowe lepiej stosować pożniwnie a nie teraz a węglanowe możesz dawać teraz śmiało.
Jeżeli dasz teraz pod kapustę, kalafior 3-3,5 tony tej kredy pastewnej( nawozowej) to efekt powinien być super a pH w granicach 6,5-7

Szczerze mówiąc to z tym tytoniem to miałem doczytać , bo już mnie ktoś wcześniej pytał o to ale na razie jeszcze się do tego nie przyłożyłem i nie chce cię wprowadzić w błąd, z tlenkowym bym na pewno nie ryzykował teraz , ale węglanowe nie powinno zaszkodzić, ale lepiej podpytaj kogoś kto uprawia tytoń jak on tam reaguje na świeże wapnowanie węglanem.
pozdrawiam

Edytowany przez Agronom_kujawy, 08 marzec 2013 - 21:13.

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 05:58
  •  

#1522 Share Mlodyrolnik20

Mlodyrolnik20

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 08 marzec 2013 - 21:37

Wapnowanie pola kolego dziękuje bardzo za pomoc. jakbys kiedys cos wiedzial na temat wapnowania wiosennegopod tytoń to byłbym wdzieczny, zeby mu bardziej nie zaszkodzic tym wapnem niz pomóc. Pozdrawiam i jeszcze raz dziekuje.

#1523 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1670 postów

Napisany 08 marzec 2013 - 22:11

Wapnowanie pola w moim regionie jest dużo upraw tytoniu i zazwyczaj na polach gdzie jest sadzony wiosną jest aż biało od wapna, nie jestem pewien ale stosują chyba też tlenkowe, ja w tamtym roku pod późne brokuły stosowałem tlenek z maju

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1524 Share sobuciak

sobuciak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 20 marzec 2013 - 21:08

Wapnowanie pola

W moich okolicach to nigdzie ;) Wszędzie wciskają wpamagi albo kruszonke z kielc ,
Znowu jak mają jakieś dobre wapno tak jak np. Chemirol to cena 550zł za tonę .
Jak się chce coś dobrego to trzeba samemu sobie znaleźć i przywieź .

Co masz do kieleckiego wapienka, osobiście uważam ze jest bardzo dobre, wysoka zasobność czystego składnika i zmielone nieźle, a pod wazywa jak magnezu wystarczy w glebie to w moich stronach wszyscy sypią kredę i bynajmniej nie pastewną ;)

#1525 Share shazmen

shazmen

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 21 marzec 2013 - 01:44

Wapnowanie pola Agronom_kujawy mam do Ciebie jako fachowca pytanie. Mam od tego roku ziemię kl. 5 i6 gościu ziemię orał i brał dopłaty tylko coś tam siał ale mu nie rosło gleba zakwaszona i wapna nie widziała kilkadziesiąt lat. Posiałem na próbę hektar żyta zobaczyć co będzie. Mam zamiar ją nawapnowąć. Mieszkam w pobliżu Kornicy i Mielnika i co powinienem wybrać z tych dwóch? A może jakieś inne kopalnie polecasz? Czy powinienem robić badanie przed wapnowaniem?

#1526 Share luteks77

luteks77

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów
  • Zainteresowania:konie hucuły,pszczoły

Napisany 23 marzec 2013 - 22:58

Wapnowanie pola Witam,zrobiłem badania i wyszło że mam ziemię Vkl. bardzo kwaśną i kwaśną (4.4-5.5ph) zalecają
5.5t/ha CaO (CaO+MgO)w czystym składniku.
Wapno będzie z kopalni Żylatowa 60zł/t z transportem,planuję rozsiać12t/ha. Większosć pól mam zaorane i będę tam siał owies,facelię,łubin, pszenicę na oborniku. Czy mogę dać taką dawkę na skiby pod agregat?.Wapno weglanowo-magnezowe wolnodziałające (efekt widoczny w 2-3roku).

#1527 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3821 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 23:07

Wapnowanie pola Podaj parametry wapna. Osobiście podzieliłbym to na dwie dawki. Jeśli masz zamiar orać na wiosnę to pod pług dawka pierwsza a druga pod talerzówkę czy gruber na ściernisko.

#1528 Share luteks77

luteks77

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów
  • Zainteresowania:konie hucuły,pszczoły

Napisany 24 marzec 2013 - 00:06

Wapnowanie pola Odniana I 03: Cao+MgO min 50% w tym Mgo min 15%.Jest to dolomit ,i według mnie będzie się rozpuszczał bardzo wolno przez co nie spowoduje szybkich zmian w glebie.Mam już po orane i chcę to rozsiać po skibach,całą dawkę żeby się już z tym nie paprać.

#1529 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 24 marzec 2013 - 12:02

Wapnowanie pola Na 1 rok daj 6t max bo za duze rewolucje zrobi wieksza dawka :)

#1530 Share konrad82

konrad82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 969 postów

Napisany 25 marzec 2013 - 07:57

Wapnowanie pola Czym sie różni kreda od wapna tlenkowego??????

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1531 Share jaro86

jaro86

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Zainteresowania:motoryzajca, sport

Napisany 25 marzec 2013 - 17:52

Wapnowanie pola Witam. Chcialbym takze dac wapna weglanowego ziemie lekkie odczyn b.kwaśny i kwaśny, chce pierwsza dawke na wiosne przed siewem jarych, druga po zniwach i teraz pytanie czy stosowac te 6ton na rok jak tu ktos pisal czyli 3 na wiosne i 3 po zniwach czy na wiosne lepiej mniej? Czy moze calkiem inaczej rozlozyc te dawki? Jechalbym sam po towar, wiec jaką kopalnie polecacie z okolic Kielc

Edytowany przez jaro86, 25 marzec 2013 - 17:53.

#1532 Share brawo

brawo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 74 postów

Napisany 25 marzec 2013 - 18:40

Wapnowanie pola brałem wapno nawozowe z kopalni KKSM Wierzbica. Było troszke zbrylone ale pora była deszczowa :o , coś około 50% CaO

#1533 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 25 marzec 2013 - 19:08

Wapnowanie pola

Agronom_kujawy mam do Ciebie jako fachowca pytanie. Mam od tego roku ziemię kl. 5 i6 gościu ziemię orał i brał dopłaty tylko coś tam siał ale mu nie rosło gleba zakwaszona i wapna nie widziała kilkadziesiąt lat. Posiałem na próbę hektar żyta zobaczyć co będzie. Mam zamiar ją nawapnowąć. Mieszkam w pobliżu Kornicy i Mielnika i co powinienem wybrać z tych dwóch? A może jakieś inne kopalnie polecasz? Czy powinienem robić badanie przed wapnowaniem?

Jeżeli mieszkasz blisko Kornicy lub Mielnika to nie ma potrzeby szukać czegoś innego, to naprawdę bardzo dobry nawóz wapniowy i w adekwatnej do jakości cenie . Mogę ci polecić inne kopalnie ale ekonomicznie nie ma to sensu bo transport był by bardzo drogi i mógł byś kilka razy przepłacić.
Jak masz glebę IV i V klasy to daj po 2- 3 tony na hektar i powinno być git. Ja osobiście badania bym nie robił przed wapnowaniem , bo skoro nie było wapnowane od wielu lat to na pewno pH jest kwaśne lub bardzo kwaśne.
pozdrawiam

Czym sie różni kreda od wapna tlenkowego??????

poczytaj sobie

Witam. Chcialbym takze dac wapna weglanowego ziemie lekkie odczyn b.kwaśny i kwaśny, chce pierwsza dawke na wiosne przed siewem jarych, druga po zniwach i teraz pytanie czy stosowac te 6ton na rok jak tu ktos pisal czyli 3 na wiosne i 3 po zniwach czy na wiosne lepiej mniej? Czy moze calkiem inaczej rozlozyc te dawki? Jechalbym sam po towar, wiec jaką kopalnie polecacie z okolic Kielc

Widzę że jesteś z łodzkiego więc ja polecam ci jechać do zakładu kredowego minerał towar pewny i sprawdzony.
Z tymi dawkami to nie szlej tak bardzo na lekkiej ziemi , lepiej dawać mniej a częściej , ja bym ci polecał kredę z minerału w ilości 1-2 tony na hektar .
pozdrawiam
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#1534 Share konrad82

konrad82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 969 postów

Napisany 26 marzec 2013 - 08:20

Wapnowanie pola Czyli wapno weglanowe to kreda. Ja kupiem w tamtym roku niby wapno weglanowe , wygladalo to jak jakas skala mielona o lekko zoltej barwie ,czyli to byl jakis dolomit a nie wapno weglanowe+??

#1535 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 26 marzec 2013 - 09:14

Wapnowanie pola Kreda to wapno węglanowe , a nie każde wapno węglanowe to kreda.
Kreda to najmłodsza geologicznie odmiana węglanu wapnia.

#1536 Share konrad82

konrad82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 969 postów

Napisany 26 marzec 2013 - 10:54

Wapnowanie pola A można to moje wapno przebadać ,co to jest za wapno i ile jest tego wapna w wapnie???

#1537 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 26 marzec 2013 - 11:30

Wapnowanie pola Możesz przebadać na skład chemiczny .
Ale wyniki trzeba umieć zinterpretować. ( np. marmur i kreda jeziorna będzie miała ten sam skład)
Najprostszym sposobem na ocenienie wapna oprócz badania składu chemicznego jest zbadanie go organoleptycznie.
Czyli kilka prostych testów i wiemy z czym mamy do czynienia .

#1538 Share konrad82

konrad82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 969 postów

Napisany 26 marzec 2013 - 14:55

Wapnowanie pola Jakie to testy?? Pochwal sie... :)

#1539 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 26 marzec 2013 - 16:09

Wapnowanie pola Pisałem już o tym wcześniej.
1.Podstawowy test to zbadanie wapna w szklance wody- jest to test na reaktywność właściwą, dzięki takiemu testowi można łatwo ocenić z jakim produktem mamy do czynienia.
2.Wygląd wapna też nie jest bez znaczenia. Kolor pomarańczowy lub brązowo-pomarańczowy świadczy o tym że mamy do czynienia nie z kredą a z węglanem geologicznie starszym np dolomitem. Kreda to zawsze kolor biały, jak zanieczyszczona to siwy lub lekko brązowy.
3.Próba smaku- kreda smakuje tak samo jak kreda szkolna i jest miałka, dolomit jest bez smaku i zapachu .
Wapno tlenkowe jest w smaku bardzo gorzkie .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1540 Share konrad82

konrad82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 969 postów

Napisany 26 marzec 2013 - 16:09

Wapnowanie pola Jestem z lubelskiego Radzyn Podlaski, z jakiej kopalni i jakie wapno byś mi polecił żeby wyszło to ekonomicznie??????????