Skocz do zawartości

agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Wapno w dobrej cenie

galeria
Orka pola
Zdjęcie

Wapnowanie pola

5865 odpowiedzi na ten temat

#1501 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 01 marzec 2013 - 14:49

Wapnowanie pola powinno dobrze działać bo to kreda . Napisz po żniwach jaki był efekt . pozdrawiam
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 15:40
  •  

#1502 Share maroko

maroko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 245 postów

Napisany 01 marzec 2013 - 18:31

Wapnowanie pola

Chodzi ci o to żeby trawa rosła w tym sadzie czy ma to na drzewka działać?

Z tego co ja słyszałem nieraz o tym wapnie to nie daje za dobrego efektu, zresztą w tej cenie co sprzedają to wapno to już samo przez się. :ph34r:
Poza tym jest to odpad a jak to bywa z odpadami nikt do końca nie wie co to w tym siedzi. Ja radził bym ci wysiać coś konkretniejszego a mianowicie kredę lub węglan typu kujawit (ale ten droższy) bo to towar najbardziej ekonomiczny w zastosowaniu i w efektywności.
Z tanimi nawozami to przeważnie jest tak że są tanie, jest ich dużo , można się przy nich narobić a efekt żaden.
Oczywiście zaznaczam że nie każde droższe wapno będzie warte swojej ceny.

Tak, głównie chodzi o trawę (jakieś 2 temu dosiewałem efekt nie jest najlepszy, ale troszkę wzeszło). Czy te wapno nie zaszkodzi i jak, kiedy najlepiej to zrobić ?

#1503 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 02 marzec 2013 - 15:21

Wapnowanie pola Ciężko powiedzieć co z tą trawą jest nie tak, przeważnie po gnojowicy to rośnie jak szalona. Przydało by się zrobić dla pewności badanie pH . Ewentualnie sypnąć trochę kredy w jedno miejsce i zrobić test. Z drugiej strony jak dasz kredę na całość to na pewno nie zaszkodzi.
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1504 Share puzon

puzon

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 04 marzec 2013 - 18:51

Wapnowanie pola Witam koledzy posiadam 2 dzialki na ktorych jest posiane żyto i jedną na której bedzie owies ph gleby od 4.4 do 5.0. Mam pytanko jak to jest z siewem wapna węglanowego na wiosne, czy moge posiać wapno na początku kwietnia bo w tym tygodniu ruszam z azotem, gleby 4-5 klasa. Dzwoniłem dzisiaj do firmy blajar cena za weglan wapnia 50% luz 62zl/t bruttto z dostawa pod mój dom .

#1505 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 04 marzec 2013 - 21:09

Wapnowanie pola pogłównie chcesz siać na to żyto ?

#1506 Share puzon

puzon

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 04 marzec 2013 - 21:52

Wapnowanie pola tak myslalem o dawce 2-3t wapna na ha

Edytowany przez puzon, 04 marzec 2013 - 22:17.

#1507 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 04 marzec 2013 - 22:16

Wapnowanie pola Taka dawkę to możesz dać po żniwach. Teraz bardziej bezpiecznie będzie dać kredę granulowaną 0,5t/ha tyle że to już za późno. Powinna być już wysiana jeszcze przed wegetacją.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#1508 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1668 postów

Napisany 05 marzec 2013 - 07:39

Wapnowanie pola a to u ciebie wegetacja już ruszyła??

#1509 Share 1210

1210

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 263 postów

Napisany 05 marzec 2013 - 07:51

Wapnowanie pola Mam pytanie odnośnie wapna tlenkowego z Cementowni Trzyskawica Sitkówka Nowiny. Co o nim myślicie warte jesat posypania na ziemię klas I-III. w celu odkwaszenia ?

#1510 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 05 marzec 2013 - 09:47

Wapnowanie pola

Mam pytanie odnośnie wapna tlenkowego z Cementowni Trzyskawica Sitkówka Nowiny. Co o nim myślicie warte jesat posypania na ziemię klas I-III. w celu odkwaszenia ?

Czy chodzi ci o Bielika wapno budowlane CaO 88-99% ?
Jeżeli tak to możesz na ciężkie gleby zastosować takie wapno , ale dopiero pożniwnie i to na możliwie mokry humus.
Nie stosuj nigdy wapna palonego na suchą glebę i nigdy na wiosnę, nigdy pogłównie .
Zwróć uwagę czy wapno budowlane które chcesz zastosować nie ma dodatków - powinno być bez dodatków, czysty składnik CaO.
Po zastosowaniu wapna tlenkowego pożniwnie najlepiej od razu przeorać i wymieszać glebę.
No i oczywiście zero wiatru , bo wapno tlenkowe potrafi wyparować z powietrzem przy małym nawet wietrzyku .
pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1511 Share 1210

1210

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 263 postów

Napisany 05 marzec 2013 - 10:53

Wapnowanie pola chodziło mi bardziej o wapno rolnicze tlenkowe ewentualnie tlenkowo-magnezowe bo raczej to węglanowe i węglanowo-magnezowe będzie za słabe na moją ziemie.

#1512 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 05 marzec 2013 - 16:24

Wapnowanie pola

a to u ciebie wegetacja już ruszyła??

Sądząc na podstawie żyta już rusza ;)
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#1513 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 05 marzec 2013 - 18:08

Wapnowanie pola

chodziło mi bardziej o wapno rolnicze tlenkowe ewentualnie tlenkowo-magnezowe bo raczej to węglanowe i węglanowo-magnezowe będzie za słabe na moją ziemie.

Kolego w przypadku wapna węglanowego to jest kwestia dawki bo wapno tlenkowe 90% jest o 80% mocniejsze od dobrego wapna węglanowego.
Innymi słowy na 1 tonę wapna tlenkowego trzeba dać 1,8 tony wapna węglanowego.
Licząc cenowo to wychodzi podobnie , a wapno węglanowe ma też dużo dodatkowych korzyści których nie ma tlenkowe.
więc suma sumarum dobre wapno węglanowe może być po pierwsze ekonomiczniejsze, po drugie lepiej i równomierniej się rozsieje, po trzecie da lepszy efekt długofalowy.

#1514 Share Mlodyrolnik20

Mlodyrolnik20

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 06 marzec 2013 - 22:01

Wapnowanie pola kolego a co myslisz o kredzie pastewnej w formie weglanowej(chyba tak sie to nazywa :) ) na wiosne pod warzywa zamiast tlenkowego ktore bedzie lepsze na ciezkie ziemie.

#1515 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 06 marzec 2013 - 22:55

Wapnowanie pola Jeżeli jest to mączka to to samo co kreda nawozowa .
Można zastosować bez obaw.
Myślę że cenowo wyjdzie podobnie, obie formy podobnie się też wysiewa bo obie są suche i pyliste.
Ja polecam raczej węglanowe bo jest naturalne , ale tlenkowe też jest ok i efekt też będzie dobry .

#1516 Share slawek1234

slawek1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 319 postów
  • Zainteresowania:sport...

Napisany 07 marzec 2013 - 10:08

Wapnowanie pola @Agronom a możesz doradzić gdzie w twoich lub w moich okolicach można dostać dobre wapno węglowe

#1517 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 07 marzec 2013 - 10:46

Wapnowanie pola W moich okolicach to nigdzie ;) Wszędzie wciskają wpamagi albo kruszonke z kielc ,
Znowu jak mają jakieś dobre wapno tak jak np. Chemirol to cena 550zł za tonę .
Jak się chce coś dobrego to trzeba samemu sobie znaleźć i przywieź .

#1518 Share Mlodyrolnik20

Mlodyrolnik20

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 08 marzec 2013 - 19:18

Wapnowanie pola Kolego ta moja "kreda pastewna I węglan wapnia" ma 375 g/kg czyli trzeba by dac podwójna dawke w stosunku do wapna tlenkowego (CAO powyżej 70%) żeby uzyskac podobny efekt ? jeśli podają średnio 2tony tlenkowego na ha. Za kredę chcą ok 300zl za tone a tlenkowego niema jeszcze, w tamtym roku bylo po 350zl ale na pewno coś pójdzie w gore. z góry dzięki za podpowiedz

#1519 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 08 marzec 2013 - 20:18

Wapnowanie pola Czyli masz kredę z Minerału z Trębaczewa , spokojnie możesz jej dać mniej .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1520 Share Mlodyrolnik20

Mlodyrolnik20

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 08 marzec 2013 - 20:31

Wapnowanie pola jaka dawkę na hektar byś mi proponowal pod warzywa kalafior kapusta o ph ok 5.5 na gleby cieżkie, żeby cos kowiek pomogło. i co uwazasz, czy mozna by tez troche dactego wapna pod tytoń na wiosne czy nie bardzo bo troszke za kwasno jest?