Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5886 odpowiedzi na ten temat

#1481 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 28 luty 2013 - 18:02

Wapnowanie pola

Mam pytanko - czy można wapno węglanowe rozsiać na trawę (tzn. w sadzie), pewnie nigdy nie było wapnowane, a dość często jest nawożone gnojowicą (nie wiem jakie PH, ale można się domyślać)
trawa, była zasiana kilkanaście lat temu (bym przeorał, ale drzewa się rozrosły i nie ma jak). Co o tym sądzicie?

Chodzi ci o to żeby trawa rosła w tym sadzie czy ma to na drzewka działać?

Agronom krajanie . W związku że jestem z okolic Inowrocławia Interesuje mnie twoje zdanie na temat wapna posodowego bo do takiego mam dostęp .Nabyłem działkę ziemia drugiej klasy pH 4,8 do 5,6 . Jakie dawki proponujesz i co sądzisz o tym wapnie .

Z tego co ja słyszałem nieraz o tym wapnie to nie daje za dobrego efektu, zresztą w tej cenie co sprzedają to wapno to już samo przez się. :ph34r:
Poza tym jest to odpad a jak to bywa z odpadami nikt do końca nie wie co to w tym siedzi. Ja radził bym ci wysiać coś konkretniejszego a mianowicie kredę lub węglan typu kujawit (ale ten droższy) bo to towar najbardziej ekonomiczny w zastosowaniu i w efektywności.
Z tanimi nawozami to przeważnie jest tak że są tanie, jest ich dużo , można się przy nich narobić a efekt żaden.
Oczywiście zaznaczam że nie każde droższe wapno będzie warte swojej ceny.

Edytowany przez Agronom_kujawy, 28 luty 2013 - 19:59.

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 07:05
  •  

#1482 Share Renault9514

Renault9514

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 512 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka,KOBIETY no i POLE!!! ;D

Napisany 28 luty 2013 - 19:06

Wapnowanie pola Witam,
Jeżeli zastosuje wapno weglanowo-magnezowe CaO 45% i Mg 15% w ilości 4t/ha to odkwaszę glebę czy tylko podtrzymam ph, bo na 24 s. przeczytałem, że jeżeli chcę odkwasić glebę to muszę zastosować wapno bez magnezu bo inaczej nie podniesie ph czy to prawda?? pole dopiero kupiłem w tamtym roku i jest bardzo zakwaszone no i magnez też by się zdał... :unsure:
ZETOR Team !!!

#1483 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 28 luty 2013 - 19:58

Wapnowanie pola tak to prawda kolego.
Magnez w glebie można uzupełniać w drugiej kolejności po pH .
Ważniejsze jest podniesienie pH gleby gdyż wiele pierwiastków wiążących kwasy w glebie w tym właśnie magnez w kwaśnym środowisku glebowym przechodzi w formy nie przyswajalne dla roślin. Po odkwaszeniu okazuje się często że nawet bez stosowania nawozów z magnezem pierwiastek ten występuje w optymalnej ilości.
Wapnowanie i "magnezowanie" za razem to najgorsza z możliwych droga gdyż prowadzi na manowce dolomitu który jakim jest towarem to już się wypowiedziałem :)
pozdrawiam
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Wapno w dobrej cenie zobacz »

•  

#1484 Share adiss

adiss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 28 luty 2013 - 20:21

Wapnowanie pola Dzięki kolego . Wapno posodowe jest u nas dość powszechnie stosowane cena wiadomo . Nikt nie narzekał , ale efektami też nikt się nie chwali .Rozumem , że masz na myśli Kujawit, powstający w wyniku przerobu złoża wapieni i margli
jurajskich Barcin – Piechcin – Pakość w woj. kujawsko-pomorskim, zawartości wapnia (45 - 53% CaO).

#1485 Share JD1052

JD1052

Slůnzok

• Members
  • PipPipPip
  • 1192 postów

Napisany 28 luty 2013 - 20:42

Wapnowanie pola @Agronom_kujawy co myślisz o tej kredzie;
http://www.krawtost....iszacej-typ-06a

#1486 Share Kamis2010

Kamis2010

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 353 postów

Napisany 28 luty 2013 - 20:54

Wapnowanie pola ph 4,18 Zawartość fosforu- 16,8... zawartość potasu-2,4... zawartość magnezu 2,0 wiem że wapnowanie jest konieczne ale pomóżcie w jakiej dawce?????i jakie najlepiej wapno ?????i kiedy ????? jeżeli chce na tym polu zasiać kukurydze na kiszonkę ..

#1487 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1680 postów

Napisany 28 luty 2013 - 21:01

Wapnowanie pola to kukurydza na nim urośnie najwcześniej w przyszłym roku

#1488 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 28 luty 2013 - 21:13

Wapnowanie pola już mnie zaczynają denerwować handlowcy, dzisiaj zaprezentowano mi granulat za 440zł/t, cytuję:
- CaO2 50%
- CaCO3 83%
- MgCO3 5%

pomijając wartościowość to co to w ogóle jest? przecież kreda magnezu nie zawiera

#1489 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1680 postów

Napisany 28 luty 2013 - 21:34

Wapnowanie pola czyli jest 138% wapna w wapnie :)

#1490 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 28 luty 2013 - 22:21

Wapnowanie pola

Dzięki kolego . Wapno posodowe jest u nas dość powszechnie stosowane cena wiadomo . Nikt nie narzekał , ale efektami też nikt się nie chwali .Rozumem , że masz na myśli Kujawit, powstający w wyniku przerobu złoża wapieni i margli
jurajskich Barcin – Piechcin – Pakość w woj. kujawsko-pomorskim, zawartości wapnia (45 - 53% CaO).

No tak , wydaje mi się że to będzie w twojej okolicy najekonomiczniej .

już mnie zaczynają denerwować handlowcy, dzisiaj zaprezentowano mi granulat za 440zł/t, cytuję:
- CaO2 50%
- CaCO3 83%
- MgCO3 5%

pomijając wartościowość to co to w ogóle jest? przecież kreda magnezu nie zawiera

Kreda może zawierać do 5 % procent węglanu magnezu , szczególnie jeżeli jest to produkt niemieckiej kredy granulowanej, w polskich złożach kredowych jest maksymalnie 1-2 % węglanu magnezu.

CaO to tlenek którego ilość przelicza się z proporcji chemicznej w węglanie wapnia CaCO3 . W tym przypadku powinno im wyjść około 45% CaO a nie 50 skoro węglanu jest tylko 83 % . :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1491 Share Kamis2010

Kamis2010

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 353 postów

Napisany 28 luty 2013 - 22:33

Wapnowanie pola Agronom kujawy odpowiesz mi na moje pytanie ????

ph 4,18 Zawartość fosforu- 16,8... zawartość potasu-2,4... zawartość magnezu 2,0 wiem że wapnowanie jest konieczne ale pomóżcie w jakiej dawce?????i jakie najlepiej wapno ?????i kiedy ????? jeżeli chce na tym polu zasiać kukurydze na kiszonkę ..

#1492 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 28 luty 2013 - 22:44

Wapnowanie pola

@Agronom_kujawy co myślisz o tej kredzie;
http://www.krawtost....iszacej-typ-06a

Widzę tu trzy rodzaje towaru .
Kreda nawozowa wilgotna 72% CaCO3- towar dość dobry ale kiepsko się wysiewa chyba najekonomiczniejszy. Podejrzewam że cena około 60-90zł tona
Kreda granulowana wilgotna 72% CaCO3 - nie wiem jak to wygląda , nie miałem w łapie . Podejrzewam że cena około 300zł tona
Dolomit granulowany - nie radze eksperymentować z tym "dynamitem" . Bezcenne

Ogólnie złoża na których bazuje ten producent nie są rewelacyjne jeśli chodzi o czystość towaru , poza tym z tego co widzę to towar jest nie suszony skoro ma 10% wody lub jest suszony częściowo. Na pewno dawkowanie jest mocno zaniżone do właściwości tego nawozu . Ale i tak przy odpowiedniej cenie jest to dobry towar( kredowy) i może być skuteczniejszy od podobnych nawozów tylko kruszonych ,

Ma ktoś informacje ile sobie wołają za te nawozy?

Agronom kujawy odpowiesz mi na moje pytanie ????

Zależy jaki towar masz pod ręką , nie piszesz skąd jesteś więc nie będę ci polecał kredy z mielnika jak ty może jesteś z dolnego śląska bo transport kosztował by tyle że kupił byś lux wapno granulowane :)
Ale do rzeczy- najlepiej zastosować jakieś wapno kredowe pyliste, lub granulat kredowy . Musisz rozeznać co tam u ciebie można dostać i w jakiej cenie.
Przy tym stanie pH to potrzeba by było pod kukurydze około 1 tony granulatu (w systemie corocznym) lub ze 6-10 ton dobrego wapna węglanowego w zależności od jakości gleby jak byś chciał odkwasić glebę raz na kilka lat.
Można też sypnąć dobrej kredy pylistej zamiast granulowanej w tedy efekt będzie w pierwszym roku tak jak po granulacie.

#1493 Share Kamis2010

Kamis2010

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 353 postów

Napisany 28 luty 2013 - 22:54

Wapnowanie pola jestem ze Śląskiego i najpierw chce się zorjętowac co najlepiej posiac a później szukać towaru.. Znasz coś w Śląskim godne polecenia ??? a kiedy siac pod kukurydze ??? można po tym dać obornik bo pole jest jakaś 5 klasa ....

#1494 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 28 luty 2013 - 23:02

Wapnowanie pola

jestem ze Śląskiego i najpierw chce się zorjętowac co najlepiej posiac a później szukać towaru.. Znasz coś w Śląskim godne polecenia ??? a kiedy siac pod kukurydze ??? można po tym dać obornik bo pole jest jakaś 5 klasa ....

A jaki powiat?
Na śląsku to grupa lhoist ma najtańsze produkty. Możesz też zastosować kredę np z krawtost o którym pisałem wcześniej. ( w zależności od ceny)
Ogólnie w twojej okolicy jest masa różnego towaru .
Może rozejrzyj się za czymś co będzie ci odpowiadać cenowo i co masz u siebie w okolicy i podeślij mi link wtedy ci powiem czy to się nada.

wapno po oborniku minimum 5 tyg

Edytowany przez Agronom_kujawy, 28 luty 2013 - 23:02.

#1495 Share Kamis2010

Kamis2010

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 353 postów

Napisany 28 luty 2013 - 23:03

Wapnowanie pola powiat częstochowski ... rozejrzę się ale jakbyś coś wiedział w tej okolicy to napisz ...

#1496 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 28 luty 2013 - 23:10

Wapnowanie pola

powiat częstochowski ... rozejrzę się ale jakbyś coś wiedział w tej okolicy to napisz ...

Jak powiat częstochowski to polecam ci kredę nawozową z zakładu Minerał. Na twoje potrzeby będzie idealna.

Edytowany przez Agronom_kujawy, 28 luty 2013 - 23:12.

#1497 Share Kamis2010

Kamis2010

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 353 postów

Napisany 28 luty 2013 - 23:32

Wapnowanie pola w jakiej ilości na ha ??? i kiedy można ją siać ???

#1498 Share JD1052

JD1052

Slůnzok

• Members
  • PipPipPip
  • 1192 postów

Napisany 01 marzec 2013 - 06:07

Wapnowanie pola @Agronom kujawy to coś na bazie kredy piszącej ponad 400zł/t. Dzieki za info.

#1499 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 01 marzec 2013 - 09:46

Wapnowanie pola

w jakiej ilości na ha ??? i kiedy można ją siać ???

Wapno nawozowe minerał które ma konsystencje mączki to bardzo skuteczny nawóz i szybko działający , nie musisz dawać go zbyt wiele tym bardziej na 5 klasę gleby .
Wystarczy jak dasz 2 tony na ha ,
pozdrawiam

@Agronom kujawy to coś na bazie kredy piszącej ponad 400zł/t. Dzieki za info.

No to cena dość dość , :) ale jeżeli był by to towar który dobrze i równomiernie idzie zwykłym rozsiewaczem to warto go zastosować. może na początek na próbę jeden hektar i zobaczyć co będzie .

Czy ktoś stosował ten nawóz granulowany z Krawtostu?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1500 Share JD1052

JD1052

Slůnzok

• Members
  • PipPipPip
  • 1192 postów

Napisany 01 marzec 2013 - 12:07

Wapnowanie pola Ojciec kupił tego 4 tony i jest plan rozsiać teraz na rzepak...