Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5869 odpowiedzi na ten temat

#1421 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3737 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 15 luty 2013 - 15:17

Wapnowanie pola nie wiem jaki masz rozsiewacz ale u mnie to z 500kg to ze 200 kg nie chciało sie zsunac. Jesli ktos ma rozsiewacz z lejami o duzym kącie to oki powinno sie zsunac ale w tego typu jak u mnie ZAM 1501 to lipa a juz nie wspomne jak wygladał ciagnik i rozsiewacz po rozsianiu 500kg - bałwanek

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 23:22
  •  

#1422 Share mirek37

mirek37

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów
  • Zainteresowania:tenis stołowy, dłubanina w garażu

Napisany 16 luty 2013 - 21:30

Wapnowanie pola interesuje mnie kreda z mielnika czy oni mają swoją stronę? bo nie mogę znaleźć ich oferty

#1423 Share rajtar1188

rajtar1188

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 17 luty 2013 - 22:24

Wapnowanie pola Witam. Czy do wapnowania pola nada się takie wapno?

http://allegro.pl/wa...3001534432.html
http://allegro.pl/wa...3001534249.html

Które będzie lepsze pod ziemniaki? Pytam się bo zmyliła mnie trochę cena. Na forum wyczytałem ceny po 75zł a tutaj po 17zł za tonę.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1424 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3821 postów

Napisany 17 luty 2013 - 23:25

Wapnowanie pola Pod ziemniaki nie stosujemy wapna - parcha mogą dostać. No chyba że masz tam tragiczne PH. Ziemniak nie ucierpi jak ma ciut kwaśniej.

#1425 Share mtz55

mtz55

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 17 luty 2013 - 23:43

Wapnowanie pola Witam chciałbym posiac wapno na wiosne. Wlasnie kupilem 4,5 ha ktore chce zwapnować, a do tego mam do wapnowania ok 9 ha na ktorych jest posiane zyto, gleby lekkie . Jakiego wapna szukać?

#1426 Share rajtar1188

rajtar1188

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 18 luty 2013 - 14:23

Wapnowanie pola

Pod ziemniaki nie stosujemy wapna - parcha mogą dostać. No chyba że masz tam tragiczne PH. Ziemniak nie ucierpi jak ma ciut kwaśniej.

Wiem o tym że mogą dostać. Wielu wapnuje pola choć od 20 lat ciągle ziemniaki na tym samym polu. Wapnowałbym na ziemniaczysku , gdzieś koło czerwca, przyorał to wapno i poplon, to myślę że do wiosny się rozpuści i ziemniaczki parcha nie dostaną. Na jednej działce mam problem. Około 30 arów jest ziemia zakwaszona bo pełno skrzypu rośnie, ale jeszcze przebadam odpowiednio.

#1427 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 18 luty 2013 - 14:33

Wapnowanie pola Nie przejmuj się kolego, ziemniak też potrzebuje wapnowania a parcha może dostać jak wywalisz dawkę czteroletnią, w systemie wapnowania corocznego to ci nie grozi .
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#1428 Share seremiak

seremiak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 18 luty 2013 - 18:49

Wapnowanie pola @Agronom jak tam twoje doświadczenia z dolomitem?? masz już jakieś wstepne wnioski czy działa coś czy nie, pytam bo ciekaw jestem

#1429 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 18 luty 2013 - 21:17

Wapnowanie pola Wstępnie mogę stwierdzić że kamyszki w ogóle nie działają , natomiast dolomit mielony wykazuje działanie odkwaszające ale jeszcze nie wiem w jakim stopniu.
Badania trwają :)
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#1430 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 18 luty 2013 - 22:27

Wapnowanie pola

@Agronom jak tam twoje doświadczenia z dolomitem?? masz już jakieś wstepne wnioski czy działa coś czy nie, pytam bo ciekaw jestem

Jeżeli myślisz że dolomit zadziała po miesiącu czy 2 to jesteś mega optymista :D
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1431 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 19 luty 2013 - 12:01

Wapnowanie pola Swoją drogą koledzy to czy jest jakiś inny nawóz na którego efekt trzeba czekać kilka lat?

#1432 Share marb80

marb80

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 19 luty 2013 - 20:20

Wapnowanie pola Stosował ktoś może na pole kredę granulowana taką jaka daje się np. kurą? będąc ostatnio w pewnej sieci handlowej obsługującej rolnictwo zaproponowali mi właśnie takie coś zamiast Wapniaka koszelowskiego, cena za worki ok 320zł/t Wapniak koszelowski – 513zł/t

#1433 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 19 luty 2013 - 20:27

Wapnowanie pola

Swoją drogą koledzy to czy jest jakiś inny nawóz na którego efekt trzeba czekać kilka lat?

Np obornik który jest uważany za najlepszy nawóz. Czy wg Ciebie to ze np saletra działa kilka tyg to zaleta? Ja tam bym chciał żeby nawozy działały dłużej. To że szybko działa to znaczy że rekcje w glebie tez zachodzą szybko co nie zawsze jest pożądane.
Zapraszam na swój profil

#1434 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 19 luty 2013 - 21:01

Wapnowanie pola Kolego Marb80 :Kreda pastewna to bardzo dobry nawóz o ile jest to mączka wapienna . Jedyną jego wadą jest pylenie i nierównomierny wysiew. Ale jest to dokładnie to samo co wapniak rolniczy np. w Zakładzie Kredowym Minerał .
Oczywiście trzeba mieć to na uwadze żeby nie dać się skusić na kredę drobnoziarnistą bo chociaż dobrze się rozsieję to efekt na polu będzie żaden.
Efekt w po zastosowaniu kredy mielonej pylistej będzie z grubsza taki sam jak granulatu z Koszelówki lub Kornicy .

Kolego Milanreal1 : Chodzi mi o to że nie znam drugiego takiego nawozu który sprzedawcy mówili by że wysiej chłopie a efekt będziesz miał po pięciu latach !

#1435 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 19 luty 2013 - 21:04

Wapnowanie pola No już nie przesadzaj, nie działa po 5 latach chyba że na glebie ciężkiej na której może nie dać efektu nawet po kilkunastu latach. Działa powoli ale efekty już są zazwyczaj widoczne po 1 roku. Więc potrzymaj te doświadczenie 1 rok i wtedy powiedz czy zaszły jakieś zmiany. Poza tym fajnie żebyś napisał jakiej gleby użyłeś i jakie miała pH.
Zapraszam na swój profil

#1436 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 19 luty 2013 - 21:16

Wapnowanie pola

Witam,mam pytanie czy można by wysiac jak tylko sie da uprawic pole wapno tlenkowe odmiana 02zawartośc CAO powyżej 70 %(bo ponoc naszybsze działa) pod kalafiora i kapuste bo na jesienie nie zdązyłem, gleby czarne i jakas rędzinka sie trafi. jakie byście dawki proponowali na ha . ph ok 5,5. pomózcie :)

Kolego nigdy nie stosuj wapna tlenkowego przedsiewnie ani pogłównie , jedynie pożniwnie .
Lepiej zastosuj dobre wapno węglanowe kredowe działa też bardzo szybko.
Dawka zależy od systemu w jakim chcesz wapnować, ale i tak nie polecam wywalać naraz wuchty wapna , lepiej dawać wapno systematycznie w mniejszych dawkach.

No już nie przesadzaj, nie działa po 5 latach chyba że na glebie ciężkiej na której może nie dać efektu nawet po kilkunastu latach. Działa powoli ale efekty już są zazwyczaj widoczne po 1 roku. Więc potrzymaj te doświadczenie 1 rok i wtedy powiedz czy zaszły jakieś zmiany. Poza tym fajnie żebyś napisał jakiej gleby użyłeś i jakie miała pH.

Ok, tak jak pisałem kamyszki nie działają , ale to żadna nowość , bo kamyszki kredy też nie działają i rozkładają się latami i szkoda na to kasy.
Przynajmniej jedna podstawowa obserwacja dla każdego zainteresowanego to taka że wapno musi być dobrze rozdrobnione !
Wszelkie produkty nazywane wapnem a wyglądające jak kruszonka lub piasek nie są w rzeczywistości reaktywne.
Co do dolomitu mielonego to oczywiście wstrzymuje się z opiniami do zakończenia eksperymentu ;)

#1437 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 19 luty 2013 - 21:21

Wapnowanie pola Ale jakiej gleby użyłeś nie odpowiedziałeś... Bo jeżeli nie użyłeś gleby lekkiej to eksperyment możesz już dziś skończyć bo nie będzie Ci się chciało czekać kilku lat. Mógłbyś zrobić np tez zdjęcie dolomitu jakiego użyłeś. Bo ja jakoś nie wiałem takiego który jest w formie kamieni czy brył.
Zapraszam na swój profil

#1438 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 19 luty 2013 - 21:42

Wapnowanie pola Użyłem 3 rodzajów gleby ; lekkiej , średniej i ciężkiej .
Dolomit mam w dwóch rodzajach mielony i kruszony .
Kolego następnym razem popłucz dolomit wodą to zobaczysz , gdyby można było tu wrzucić zdjęcie to bym ci pokazał jak naprawdę wygląda dolomit po przepłukaniu .

#1439 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 20 luty 2013 - 00:07

Wapnowanie pola A no to na takiej podstawie można już coś twierdzić. W jakich dawkach zastosowałeś, jakie było pH gleby i jaka była zasobność magnezu?
Zapraszam na swój profil

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1440 Share mirek37

mirek37

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów
  • Zainteresowania:tenis stołowy, dłubanina w garażu

Napisany 20 luty 2013 - 16:55

Wapnowanie pola może powiem o swoich obserwacjach zastosowałem wapno magnezowe z kielc 2,5 t/ha ziemia lekka po roku ponownie zrobiłem badania mg wzrosło o 2 jednostki ph o 0,1-0,2. zainteresowałem się dlaczego tylko mg poszedł ładnie, w wodr powiedzieli delikatnie że nie jestem pierwszy który nie widzi poprawy ph ,skojażyłem sobie później że przy odbiorze wyników doradzali żeby siać kredę pomimo że magnez jest na poziomie srednim ok.3 . może jakieś sugestie macie