Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5869 odpowiedzi na ten temat

#1341 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 17 styczeń 2013 - 23:55

Wapnowanie pola Agronom_kujawy Musi pan użyć dobrego wapna dolomitowego a nie tych kamyczków, które pan ciągle testuje wtedy będzie miał pan efekty i oczywiście proszę nie przeprowadzać w żadnym razie tych eksperymentów w szklance wody, bo będzie miał pan ciągle takie efekty jak dotychczas proszę zastosować to wapno zgodnie z jego przeznaczeniem a jeśli nie wie pan gdzie takie wapno się stosuje to proszę przeczytać publikacje, która tu zamieściłem z Instytutu Puławy tam wszystko jest wyjaśnione życzę owocnych i rzetelnych doświadczeń. Pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 05:36
  •  

#1342 Share kryssr

kryssr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 586 postów
  • Zainteresowania:przeróżne :)

Napisany 18 styczeń 2013 - 08:53

Wapnowanie pola myślę że jak na głęboko zaorane to problemu nie ma, tak mnie uczyli. U nas zawsze robimy z rok przerwy dla spokoju ;)
chodzi głównie o to abyś na przykład nie dał n rdzycho wapna, a później jeszcze obornik i razem to zaorał. Pozdrawiam

#1343 Share POL1

POL1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 18 styczeń 2013 - 09:03

Wapnowanie pola Ja wapno tlenkowe daje pod podorywke albo na zaoraną ziemię potem nawóż , agregat i brona .
Wymieszane LUX.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1344 Share zuber

zuber

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 18 styczeń 2013 - 09:17

Wapnowanie pola Kaziu daj wapno na orkę jak najwcześniej ,potem brona i zobaczysz może uda się odczekać choć dwa tygodnie do siewu.

#1345 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 18 styczeń 2013 - 09:38

Wapnowanie pola Widzę że kwestia dolomitu na forum ma też dużo obrońców , wcześniej czytałem tylko negatywne opinie :wacko: .
Dlatego zainteresowałem się tym tematem i postanowiłem zrobić eksperyment z dolomitem z kopalni w Żelatowej. Użyje do tego gleby średniej i lekkiej i zrobię test na pH gleby pod wpływem dawki dolomitu który zmiele na bardzo drobno , oraz dolomitu kruszonego . Mączkę oraz kruszonkę rozsieje do kuwet z 50kg odważonej ziemi , badając pH przy pomocy płynu Heliga. Zobaczymy co będzie się działo .
Jakieś sugestie co do eksperymentu?

Edytowany przez Agronom_kujawy, 18 styczeń 2013 - 09:39.

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#1346 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3737 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 18 styczeń 2013 - 09:48

Wapnowanie pola może nie jestem super zwolennikiem dolomitu ale nie da sie ukryc ze dziła :) Mam przykład na włąsnej działce w sumie dzierżawi. A Mmianowicie rozsiewałem wapno bedzie to pewnie 4-5 lat temu dawka 5-6t/ha kopalnia jakas kielecka po włąsnej działce i zostało mi kilkaset kg w rozsiewaczu wiec przejechałem pasek po dzierżawie i moge wam powedziec ze ten pasek od 3 lat odznacza sie i to mocno bo na reszcie działki nie wapnowanej przestało juz wogóle rosnac nawet żyto a na tym pasku sie wykłada geste i plonuje :)w ubiegłym roku rozsiałem po całej po 4t kredy z Mielnika zobaczymy efekt na wiosne bo bedzie tam cos jarego pewnie owies.

#1347 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 18 styczeń 2013 - 12:21

Wapnowanie pola

Widzę że kwestia dolomitu na forum ma też dużo obrońców , wcześniej czytałem tylko negatywne opinie :wacko: .
Dlatego zainteresowałem się tym tematem i postanowiłem zrobić eksperyment z dolomitem z kopalni w Żelatowej. Użyje do tego gleby średniej i lekkiej i zrobię test na pH gleby pod wpływem dawki dolomitu który zmiele na bardzo drobno , oraz dolomitu kruszonego . Mączkę oraz kruszonkę rozsieje do kuwet z 50kg odważonej ziemi , badając pH przy pomocy płynu Heliga. Zobaczymy co będzie się działo .
Jakieś sugestie co do eksperymentu?

Panie Agronom_kujawy Ja proponuje, aby zanim rozpocznie pan te doświadczenie pomyślał pan o tym, w jaki sposób uwiarygodni pan to badanie, bo ktoś inny może zrobić podobne badanie jak pan a wyniki mogą być różne, ale żadne z tych doświadczeń nie będzie wiarygodne, ponieważ nikt nie będzie mógł tego potwierdzić wiec efekt takiego badania będzie raczej znał tylko pan a co za tym idzie mało wiarygodny, dlatego proponuje, aby pan to doświadczenie przeprowadził pod nadzorem Instytutu w Puławach to od razu załatwi pan dwie sprawy udowodni pan tym naukowcom, że się mylą lub też ze mieli racje a jednocześnie będzie miał pan Potwierdzenie na swoje doświadczenie Przez renomowany Instytut, czyli bardzo wiarygodne. Jednocześnie proponuje wziąć wapno dolomitowe z kilku kopalni na śląsku i Krakowie badanie przeprowadzić w okresie, co najmniej 2 lat a najlepiej w okresie 4 lat wtedy będzie pan wiedział, jaki w danym roku wpływ na odkwaszanie będzie miało to wapno a jeśli będzie miał pan jeszcze jakieś wątpliwości, co do sprawdzania czy też jak wykonać taki test to specjaliści z Instytutu w Puławach na pewno panu doradza jak to zrobić, aby ten test był wiarygodny oczywiście o ile chce pan żeby ten test był wiarygodny a jeśli chce pan znowu mydlić oczy to może sobie go pan wykonać jak się panu Tylko Podoba i tak to nie będzie miało żadnego znaczenia. Pozdrawiam

#1348 Share Edin

Edin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 274 postów

Napisany 18 styczeń 2013 - 15:01

Wapnowanie pola Najpierw trzeba należało by zrobić próby potem ustalać ile potrzeba. Nie sztuka wsypać ;) przy 20 tonach suchego będziesz miał już około 4 ton CaO według mnie to za dużo.

HerbFarm.pl - Surowce Zielarskie - tel. 791 955 494 w sprzedaży nasiona i sadzonki: kozłek, lubczyk, arcydzięgiel, mniszek, nasiona i owoc dyni

#1349 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 18 styczeń 2013 - 15:08

Wapnowanie pola Dlaczego kolego Pstaszek zakładasz z góry że wyniki mojego eksperymentu będą dla ciebie negatywne, a może akurat udowodnię że dolomit świetnie podnosi pH gleby i napędzę ci klientów ?! Może nawet wejdziemy w jakąś spółkę i twoja kopalnia zacznie wreszcie sprzedawać dolomit tysiącami ton ;) ?
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#1350 Share GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2478 postów

Napisany 18 styczeń 2013 - 16:20

Wapnowanie pola

Ano w tych czasach pozostaje testowanie wszystkiego na własnej skórze.
sam robiłem już kilka eksperymentów na dolomicie ale nie miałem żadnych efektów stad moje obserwacje :ph34r:

Ciekawi mnie w jaki sposób robiłem te eksperymenty z dolomitem na ziemiach jakie sa w twoje okolicy ( uwzględniając klase i ph)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1351 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 18 styczeń 2013 - 16:53

Wapnowanie pola

Dlaczego kolego Pstaszek zakładasz z góry że wyniki mojego eksperymentu będą dla ciebie negatywne, a może akurat udowodnię że dolomit świetnie podnosi pH gleby i napędzę ci klientów ?! Może nawet wejdziemy w jakąś spółkę i twoja kopalnia zacznie wreszcie sprzedawać dolomit tysiącami ton ;) ?

Panie Agronom_kujawy a w którym to poście zakładam, że pańskie badania będą nie korzystne dla dolomitu jak by pan przeczytał ze zrozumieniem to, co napisałem to wiedziałby pan ze pisałem, że gdy wyjdą negatywnie czy też pozytywnie i tak nie będą wiarygodne, ponieważ nikt nie będzie tego wstanie stwierdzić czy w ogóle takie badania zostały wykonane a ja jedynie poradziłem pan ( sam pan chciał sugestii odnośnie badania czyżby moje sugestie się panu nie spodobały?) Jak zrobić, aby były wiarygodne proszę czytać ze zrozumieniem i nie manipulować słowami jak to zwykle pan czyni

Edytowany przez pstaszek, 18 styczeń 2013 - 19:44.
orty

#1352 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 18 styczeń 2013 - 20:41

Wapnowanie pola Koledzy dziękuje za cenne wskazówki dotyczące mojego eksperymentu. ;)
Widzę że abym był najbardziej wiarygodny to najlepiej by było żebym się w ogóle nie wypowiadał w kwestii dolomitu , bo i tak co cokolwiek powiem to jest to wg. was niewiarygodne.
Ok niech tak będzie, ja i tak zrobię sobie eksperyment z tym DYNAMITEM , i chociażby sam dla siebie żeby się przekonać czy miałem racie wk...wiając tak kolegę Pstaszka i innych obrońców dynamitu ;) .
Bo w końcu jak to jest z tym dynamitem to nikt nie powie i trzeba zrobić poważny i logiczny eksperyment.
pozdrawiam

#1353 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 18 styczeń 2013 - 21:48

Wapnowanie pola No nareszcie się pan przyznał, że tak naprawdę nic pan nie wie o dolomicie a cały czas twierdził pan, że są jakieś nowe wiarygodne badania tylko nigdy pan ich nie przedstawił to było bardzo dziwne ja na pana miejscu od razu bym je ujawnił i zdemaskował wszystkich oszustów dolomitowych. Rozumiem, że zabrakło panu argumentów wiec zaczyna pan ironizować no i ciągle próbuje mnie pan z prowokować do tej śmiesznej dyskusji, która teraz pan prowadzi dziękuje, ale nie skorzystam i życzę powodzenia w eksperymentach z pańskim DYNAMITEM

#1354 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów

Napisany 18 styczeń 2013 - 21:54

Wapnowanie pola Sam eksperyment jest ciekawy, tylko trzeba go zrobić sprawiedliwie i w jednakowych warunkach dla wszystkich próbek. Ja jestem ciekawy wyniku, tylko na wynik będzie czekać parę miesięcy. Lepszy taki eksperyment niż jakaś publikacja którą piernik wie kto zrobił w dalekiej AZJI.
A wasze łapanie za słówka i podobne wywody tego typu są nie na miejscu, one nie wnoszą żadnych konkretów. A za takie coś można dostać mandat w postaci %.

Edytowany przez SOKAN, 18 styczeń 2013 - 21:57.

#1355 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 19 styczeń 2013 - 13:05

Wapnowanie pola Kolego żeby zacząć badać to najpierw trzeba wystosować pytanie badawcze. I ja to właśnie zrobiłem.
Kolega pstaszek i inni którzy uczestniczyli w tej dyskusji też się do tego przyczynili.
Chodzi o to że bardzo wielu rolników ( oraz ostatnio rożne firmy ) twierdzi że po zastosowaniu dolomitu nie ma żadnych efektów i że badane pH gleby nie wzrasta nawet po zastosowaniu 5 t/ha
Zastanawiałem się czy to prawda , dlatego sprowokowałem dyskusje żeby znaleźć obrońców dynamitu. Kolega pstaszek wydawał mi się mało wiarygodny gdyż jest prawdopodobnie jednym z handlarzy ale widząc że są w śród was obrońcy rolnicy to już należy się zastanowić nad tym całym dynamitem.
Pytanie brzmi, jaka jest prawdziwa skuteczność dolomitu , a co za tym idzie czy towar jest wart zakupu?
Jeżeli dynamit jest skuteczny to pytanie drugie jak zmienia się jego skuteczność wraz z rozdrobnieniem?
I dla tego ktoś kto to czyta, a zajmuje się tematyką zawodowo powinien wpaść na pomysł zrobienia prawdziwych eksperymentów naukowych i wreszcie wyjaśnić temat.
Ja sam zrobię wstępne badania we własnym zakresie tak jak opisałem i podzielę się z wami spostrzeżeniami , może kiedyś ktoś zweryfikuje ten eksperyment naukowo.
Ale jak nie ma dyskusji to temat będzie stał w miejscu.
pozdrawiam

#1356 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 19 styczeń 2013 - 13:42

Wapnowanie pola

Jeżeli dynamit jest skuteczny

Piszesz o dolomicie czy dynamicie? Trochę się gubię./piszcie jak należy/

Edytowany przez KRISTOFORn, 19 styczeń 2013 - 13:49.

#1357 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 19 styczeń 2013 - 14:30

Wapnowanie pola Zaraz pewnie będzie o trotylu i nitroglicerynie :D

I tak już poważnie, jeżeli w każdych książkach chemii rolnej (tych nowszych też) jest pisane o skuteczności dolomitu to chyba musi być coś na rzeczy. To typowe wapno na gleby lekkie o niskiej zasobności w magnez. Jak ktoś je daje na gleby średnie czy ciężkie to i 20t/ha nic nie zrobi. Sam mam kolegę co ma gleby ciężkie, ma problem ze zdobyciem wapna tlenkowego, od kilku lat wapnuje corocznie wapnem węglanowym i pH nie wzrosło nawet o 1 jednostkę...
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#1358 Share zbyszek8201

zbyszek8201

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 662 postów

Napisany 19 styczeń 2013 - 14:36

Wapnowanie pola Każdy sam może sobie zrbić eksperyment na polu, zastosowałem kilka tn dolomitu po żniwach,jesienią małą dawkę wapna budowlanego zastosowałem na 0.1ha,wiosną z ciekawości rozsieję ze 150kg kredy pastewnej na kilku arach. A z Dynamitem to odpuszczę sobie eksperyment.

#1359 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 19 styczeń 2013 - 16:23

Wapnowanie pola No własnie dlatego dziwi mnie że dynamit kruszony może działać, skoro nawet kruszony węglan nie działa a tego jestem pewny .
Dlatego tak jak piszesz kolego milanreal1 to założę się że własnie taką kruszonką węglanową kolega twój wapnuje bo się dobrze wysiewa i nie kurzy za bardzo,
Tyle że rozdrobnienie ma znaczenie kluczowe w skuteczności nawozu wapniowego, wyłączając oczywiście kredę jeziorną bo ta ma strukturę miałką i nie potrzeba jej mielić.
Dlatego dziwi mnie cały czas ten dynamit że niby działa a większość firm oferuje dość grubą frakcję , tak samo jak w Wap-Magi jest też po przepłukaniu dość gruby ten tłuczeń .
Z mojego doświadczenia wynika że tego typu grysik nie ma prawa wykazywać działania odkwaszającego .
Co wy na to ?

-koledzy u nas tak handlarze obwoźni nazywają dolomit dynamitem, to pewnie z przekąsu ;)

Edytowany przez Agronom_kujawy, 19 styczeń 2013 - 16:25.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1360 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 19 styczeń 2013 - 16:45

Wapnowanie pola raz stosowalem dolomit 3 t na ha kilka lat temu.owszem ph nie spada ale i nie rosnie.stad moje zainteresowanie kreda.juz wole oxyfertil mimo jego ceny niz dolomit