Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5862 odpowiedzi na ten temat

#1281 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1328 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 21:20

Wapnowanie pola kurde to bardzo słabe te wapno jest! Nie wiem ile trzeba go dawać ale pewnie min 20 t suchego na ha?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 05:41
  •  

#1282 Share lipton

lipton

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 01 styczeń 2013 - 20:39

Wapnowanie pola Witam, potrzebuję konkretnej porady dotyczącej odkwaszenia gleby. Chodzi o rodzaj wapna i dawkę, które będą najodpowiedniejsze w poniższej sytuacji.

Ziemie średnio ciężkie, przeważnie gliny, klasy 3a i b. W sierpniu 2011 na połowie areału zastosowane wapno odmiany 04 w ilości 3t/ha. W tym roku w czasie jesieni wystąpiły symboliczne opady, praktycznie była susza, więc moim zdaniem wapno nie miało szans na chociaż częściowe działanie w całym sezonie wegetacyjnym. W sierpniu 2012 zrobiona analiza próbek gleby. Wyniki mało optymistyczne... Na 90% powierzchni pól pH od 4 do 5 (bez różnicy czy wapnowane czy nie). Zawartość P i K na poziomie niskim i bardzo niskim. Jedyna dobra wiadomość to zawartość Mg wysoka i bardzo wysoka. Ale ogólnie bez szału. Jeszcze przed otrzymaniem wyników, na drugiej niewapnowanej połowie areału rozsiane wapno odmiany 04 także w ilości ok 3t/ha.
Teraz zdając sobie sprawę z tego że od pH zależy praktycznie wszystko włącznie z sensem stosowania w dużych ilościach nawozów, zastanawiam się jaką strategię obrać, aby doprowadzić pH do optimum dla swojej ziemi czyli ok. 6,5. Nie ukrywam, że zależy mi na szybkości działania, ale z drugiej strony obawiam się żeby nie przedobrzyć w przypadku stosowania wapna tlenkowego. Według ODR dawka CaO potrzebna do podniesienia pH o 1 pkt to 3,5t. W moim przypadku potrzebne byłoby podniesienie o 2 pkt z czego wyszłaby dosyć astronomiczna dawka 7t/ha CaO czyli 14t CaCO3 .
Dodam, że w moim przypadku koszt 1t wapna odmiany 04 z transportem to ok.80zł. Kreda wyszłaby coś ok 95zł. Nie pytałem jak z tlenkowym ale na pewno odpowiednio drożej.
Proszę o rady osoby doświadczone, zdaję sobie sprawę, że nie uda się poprawić odczynu w jeden sezon.

#1283 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 01 styczeń 2013 - 21:20

Wapnowanie pola Doprowadzenie pH i zasobności w potas to czas ok 3 lat, fosforu 5-10. Jak masz bardzo wysoką zasobność w mg to nie jest za dobrze. Pomiędzy magnezem i potasem występuje antagonizm, bardzo wysoka zawartość magnezu w kompleksie sorpcyjnym ogranicza wiązanie potasu. Do odkwaszenia najlepsza będzie kreda, działa szybko, ma wysoka reaktywność.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Wapno w dobrej cenie zobacz »

•  

#1284 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 01 styczeń 2013 - 22:41

Wapnowanie pola Lipton podzielam zdanie milanreal1 przy tej cenie, jaką podałeś "Kreda wyszłaby coś ok 95zł." To najlepsze wapno w twoim przypadku na ciężkich glebach najszybciej zadziała i odkwasi ci glebę, co do dawki to przypuszczam ze z badań wynika że powinieneś zastosować około 4t CaO w czystym składniku, co by oznaczało, że musisz zastosować ok 8t kredy a producent zaleca jednorazowo zastosować 1t na 1ha, ponieważ reaktywność tego wapna jest bardzo wysoka, ponad 90% więc dobrze by było rozłożyć to wapnowanie w czasie, ponieważ tak duża dawka w jednym zabiegu tak dobrze działającego wapna mogłaby spowodować więcej negatywnych skutków niż pozytywnych Nie wiem czy mówimy o tej samej kredzie - http://www.kzkpolska...l/produkty.html bo z tego, co się orientuje ta o której ja mówię kosztuje Ok 400 i więcej zł za tonę w zależności od opakowania i ilości więc nie wiem czy to o tej kredzie mówisz czy o jakiejś innej albo pomyliłeś się z ceną?

Edytowany przez pstaszek, 01 styczeń 2013 - 22:56.

#1285 Share lipton

lipton

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 01 styczeń 2013 - 23:23

Wapnowanie pola Dzięki za cenne rady

Czy dobrze rozumuję myśląc, że:

Magnez pomimo wysokiej zasobności przy niskim pH jest w małym stopniu wykorzystywany przez rośliny. A po ustabilizowaniu pH i przy braku nawożenia Mg jego zasobność spadnie co pozwoli na lepsze wiązanie potasu?

A co do kredy to chodziło mi węglan z okresu kredy i za to chcieli 95zł/t. Najlepsza kreda odmiany 06a powinna zawierać min 35% CaO i max 10% wilgotności. Pozostaje kwestia dawki.
Tylko nie wiem czy to właśnie tą odmianę mi proponowali.
Czyli nie ma co szaleć z tlenkami...

Edytowany przez lipton, 01 styczeń 2013 - 23:26.

#1286 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 01 styczeń 2013 - 23:40

Wapnowanie pola Tlenku bym nie ryzykował. Na średnie gleby lepiej krede. A magnez spadnie m.in poprzez wywóz z plonem oraz wymywanie. Obecnie masz taka sytuacje ze caly kompleks sorpcyjny jest wypełniony magnezem, wiec na potas juz nie ma miejsca.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#1287 Share lipton

lipton

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 02 styczeń 2013 - 01:15

Wapnowanie pola Z tego co udało mi się znaleźć w internecie wynika, że w Polsce są tylko 2 kopalnie odkrywkowe kredy w Koszelówce i Mielniku czyli mniej więcej na granicy województw lubelskiego i podlaskiego. Odległość od każdej do mnie to ok.220km więc cena będzie wysoka niestety. Ale poczytałem trochę i faktycznie lepszej formy wapna nie ma.

#1288 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 02 styczeń 2013 - 01:47

Wapnowanie pola To prawda, że to najlepsze wapno na gleby ciężkie, ale niestety drogie wiec może lepiej coś tańszego znajdziesz w pobliżu a efekt w odkwaszaniu będzie podobny, chociaż na pewno nie tak szybki jak przy kredzie nie zawsze najlepsze równa się z najbardziej opłacalne

#1289 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 03 styczeń 2013 - 16:38

Wapnowanie pola Kolego Lipton
Co to za węglan zakupiłeś cytuje "wapno odmiany 04 w ilości 3t/ha." jaki to był producent jak wyglądał sam produkt.
Jak możesz to podeślij link do producenta .
pozdrawiam

Z tego co udało mi się znaleźć w internecie wynika, że w Polsce są tylko 2 kopalnie odkrywkowe kredy w Koszelówce i Mielniku czyli mniej więcej na granicy województw lubelskiego i podlaskiego. Odległość od każdej do mnie to ok.220km więc cena będzie wysoka niestety. Ale poczytałem trochę i faktycznie lepszej formy wapna nie ma.

Kolejne nieporozumienie w sprawie kredy,
Otóż w Polsce jest więcej producentów kredy nawozowej , a to że w Koszelówce czy Mielniku uważają się za jedynych to nieporozumienie, wynikające z pewnych właściwości kredy jeziornej która w każdym złożu jest inna .
Kreda nawozowa to ten sam produkt co kreda pastewna w postaci mączki .
Można ją nabyć w kilkunastu zakładach w Polsce .
A co z kopalnią w Chełmie ?? to tylko 27 km od Ciebie ?

Edytowany przez Agronom_kujawy, 03 styczeń 2013 - 16:47.

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#1290 Share lipton

lipton

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 21:12

Wapnowanie pola Wapno, które zakupiłem było z firmy Ekodol z Sandomierza. Nie pamiętam, w której dokładnie kopalni się zaopatrują, może w Morawicy. Było to właśnie wapno odmiany 04 czyli zmielony węglan wapnia, kolor kremowy, więc nie był to żaden dolomit.

Szukając źródeł kredy szukałem kopalni a nie dystrybutorów, których jak wiadomo będzie więcej niż kopalnii, ale jeśli ktoś zna kogoś bliżej mnie to chętnie sprawdzę.

Odnośnie Chełma... Niestety kopalnia wapienia należy do cementowni firmy Cemex, która przerabia skały wapienne na kilka rodzajów cementu i dodatkowo oferuje kruszywa drogowe i to tyle... Gdyby mieli w ofercie kredę nawozową to byłoby super

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1291 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3736 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 03 styczeń 2013 - 21:16

Wapnowanie pola ekodol handluje głownie z Morawicy i Bukowej to drugie jest jaśniejsze ale grubsze, Morawica drobne ale bardziej kremowe.

#1292 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 21:23

Wapnowanie pola A wiecie może z jakiego surowca produkuje wapno firma z Trębaczewa o nazwie Minerał ??

#1293 Share lipton

lipton

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 21:24

Wapnowanie pola bialy2005 miałeś może do czynienia z kredą z Ekodol? Bo proponowali mi w 2011 za 96zł/t.

Edytowany przez lipton, 03 styczeń 2013 - 21:25.

#1294 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3736 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 21:26

Wapnowanie pola z ekodolu brałe tylko raz w 2010 z bukowej. w tym roku kuzyn brał morawice i bukowa a kreda to jest trawie to samo bo to nie jest kreda jeziorna tylko skała milona niby troche młodsza i miekka

#1295 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 03 styczeń 2013 - 21:35

Wapnowanie pola

Wapno, które zakupiłem było z firmy Ekodol z Sandomierza. Nie pamiętam, w której dokładnie kopalni się zaopatrują, może w Morawicy. Było to właśnie wapno odmiany 04 czyli zmielony węglan wapnia, kolor kremowy, więc nie był to żaden dolomit.

Szukając źródeł kredy szukałem kopalni a nie dystrybutorów, których jak wiadomo będzie więcej niż kopalnii, ale jeśli ktoś zna kogoś bliżej mnie to chętnie sprawdzę.

Odnośnie Chełma... Niestety kopalnia wapienia należy do cementowni firmy Cemex, która przerabia skały wapienne na kilka rodzajów cementu i dodatkowo oferuje kruszywa drogowe i to tyle... Gdyby mieli w ofercie kredę nawozową to byłoby super

Wydaje mi się że kiedyś mieli i gdzieś widziałem w jakiejś publikacji parametry tych produktów z Chełmna i pamiętam że to był bardzo dobry produkt nawozowy . Może warto było by tam zadzwonić i się dowiedzieć coś więcej w temacie :)

A wiecie może z jakiego surowca produkuje wapno firma z Trębaczewa o nazwie Minerał ??

Kolego SOKAN
post 985 w tym temacie
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#1296 Share Sambochi

Sambochi

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 22:11

Wapnowanie pola Koledzy, mam pytanie jakie wapno polecacie na glebę piaszczysto-gliniastą ? Klasa między IV b a V

#1297 Share lipton

lipton

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 22:16

Wapnowanie pola

z ekodolu brałe tylko raz w 2010 z bukowej. w tym roku kuzyn brał morawice i bukowa a kreda to jest trawie to samo bo to nie jest kreda jeziorna tylko skała milona niby troche młodsza i miekka

No właśnie tak mi mówili przez telefon, że to młody węglan z okresu kredy czyli bardziej miękki od typowego wapienia, ale ciekawe jak z jakością tego wapna. U nich to raczej są certyfikaty i powinno trzymać parametry...

Agronom_kujawy jeśli chodzi o Chełm to faktycznie warto zadzwonić i zapytać bo byłby naprawdę blisko

Edytowany przez lipton, 03 styczeń 2013 - 22:18.

#1298 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3736 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 22:29

Wapnowanie pola akurat certyfikaty moze i maja ale zapewne masz WZ z Ekodolu a nie z kopalni i przywoza po 27-28t :) A teraz powiem ci że wiecej jak 26t a najczesciej 25,5w tym roku sie nie zdarzyło jak wozili mi na WZ z kopalni :) teraz pewnie wiesz czemu ta firma ma zawsze najnizsza cene o kilka złot na tonie zawsze taniej niz konkurencja.

#1299 Share dralo5

dralo5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 371 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 22:51

Wapnowanie pola Ja brałem kredę z Ekodolu po 91zł/t. Proponował mi węglanowe za 65 bodajże i mówił że ma coś pośrodku tych za bodajże 80 zł. Ale muszę przyznać że wapno było ekstra suche jak brałem. A jak dzwoniłem do mielnika to zawartość wody 19,5 % miało. zawartość CaO 42 % cena 105 zł/t

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1300 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3736 postów

Napisany 04 styczeń 2013 - 09:43

Wapnowanie pola no tak tylko mielnik to nie skała mielona, ale wąłsnie wada jest ta wilgotnosc i cena ale działą szybko i skutecznie. Kredy mielone ze skał to całkiem co innego.

Edytowany przez bialy2005, 04 styczeń 2013 - 09:46.