Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

3910 odpowiedzi na ten temat

#1241 Share oloolosz

oloolosz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 29 październik 2012 - 19:54

Wapnowanie pola

Więc wapno któro kupiłem jest dobrym wapnem raczej? Są tam tylko formy tlenkowe. Tzn chodzi mi o szybkie odkwaszenie. A dodatkowo podniesienie zawartości Mg bo na wielu kawalkach mam niskie.
Po zbadaniu wapno ma ok 46% CaO i tyle samo prawie MgO

gdzie takie kupiłes?
  • 0

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 08:10
  •  

#1242 Share Astora

Astora

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 07 listopad 2012 - 12:23

Wapnowanie pola można kupic na allegro,
ja brałem, w dobrych cenach mają.
http://allegro.pl/wa...2762048844.html
  • 0

#1243 Share seremiak

seremiak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 143 postów

Napisany 07 listopad 2012 - 15:22

Wapnowanie pola

gdzie takie kupiłes?

http://www.agria.pl/...=wapno_nawozowe
Też je zamawiałem na dniach mają mi przyjsc próbki analiz glebowych więc zobaczymy jak zadziałało?? wysiałem tego ok 2t/ha
Silva napisz czy są u ciebie efekty po tym wapnie???
  • 0

#1244 Share Polowy

Polowy

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 11 listopad 2012 - 20:20

Wapnowanie pola

czy wapno magenzowe leżące około 20 lat na pryźmie mogło stracić swoje właściwości?

Kolego ja ostatnio zadałem to samo pytanie w Kopalni przed kupnem też magnezowego. Z informacji jakie uzyskałem to jak w tym roku dam 1 tone to za rok muszę dać 1,5 tony "leżakowanego" aby wyszło na to samo a 20 lat zmienia postać rzeczy. Choć przechowywane w odpowiednich warunkach zapewne swoich właściwości tak szybko nie straci.
  • 0

#1245 Share Kristofer28

Kristofer28

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 14 listopad 2012 - 13:45

Wapnowanie pola Hej mam takie pytanko czy można by wysiać na zaorane już pole wapno magnezowe a dopiero na wiosne je uprawić? Czy wstrzymać się do wiosny z wysiewem
  • 0

#1246 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 14 listopad 2012 - 13:51

Wapnowanie pola Pytasz czy można? Oczywiście, że można i nic nie stoi na przeszkodzie.
  • 0

#1247 Share Kristofer28

Kristofer28

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 14 listopad 2012 - 14:14

Wapnowanie pola to jade siać i niech leże do wiosny na polu
  • 0

#1248 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3291 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 14 listopad 2012 - 17:46

Wapnowanie pola Ja w ten sposób juz drugi skład jutro bede rozsiewał tylko pobronuje teraz jeszcze. Ale zrobiłem to celowo żeby wapno dziłało nagórna warstwe zimi gdzie bedzi na wiosne ukorzeniałą sie roslina a wiadomo ze jony Ca wedruja grawitacyjnie w głab zimi razem z woda :) Podobie rozsiewałem pod oziminy po orce.
  • 0

#1249 Share janusz20

janusz20

<<<<<<<<<<<<<<<<

• Members
  • PipPipPip
  • 1853 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane z rolnictwem. Budownictwo, Historia

Napisany 14 listopad 2012 - 17:53

Wapnowanie pola Czy moża rozsypać wapno węglanowe teraz na trawę która została posiana 3tygodnie temu w ilości 3t/ha?
  • 0

#1250 Share colorado

colorado

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 16 listopad 2012 - 12:01

Wapnowanie pola

Hej mam takie pytanko czy można by wysiać na zaorane już pole wapno magnezowe a dopiero na wiosne je uprawić? Czy wstrzymać się do wiosny z wysiewem

Mam maleńki kawałek przeznaczony pod lucernę. Nie został zwapnowany przed orką i zastanawiam się jak lepiej: teraz czy na wiosnę?
  • 0

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1251 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 283 postów

Napisany 16 listopad 2012 - 15:53

Wapnowanie pola Najlepiej gdy wapno jest zmieszane z ziemią to powoli zaczyna działać. Można tak zrobić w twoim przypadku żeby wysiać wapno na orkę i przejechać lekką broną by wygładzić skibę. Chyba że masz taką ziemię która słabo przesycha i długą na nią wiosną w nią nie wiedziesz,to lepiej sobie na jesieni ten zabieg daruj. A jakie to jest wapno?
  • 0

#1252 Share colorado

colorado

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 16 listopad 2012 - 20:57

Wapnowanie pola No, wiadomo, ze najlepiej, ale tak wyszło z tą orką, że się nie zdążyło rozsiać. To jest naprawdę malutki kawałeczek, taki, ze to wapno ręcznie można wysiac. Zbronowanie tego teraz nie wchodzi w grę, bo więcej czasu zajmie przypinanie brony niż bronowanie. A wiosną nie będzie za późno dla tej lucerny?

Te zasadnicze areały, pod zboża i rzepak zostały zwapnowane jak należy, po uprzednim zbadaniu próbek, a tu była odrobina ziemniaków i warzyw i tak wyszło, jak wyszło.
Wapno granulowane z magnezem.

Edytowany przez colorado, 16 listopad 2012 - 20:58.

• 0

#1253 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 283 postów

Napisany 18 listopad 2012 - 18:42

Wapnowanie pola To czym ty sie przejmujesz. Zwapniuj i tyle przecierz ci do nieba CaO nie ucieknie.Deszcze i śniegi pszyjdą co ci się wszystko rozpuści i tyle.
  • 0

#1254 Share bobi70

bobi70

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 06 grudzień 2012 - 18:05

Wapnowanie pola Witam,
A jak zapatrujecie się na zwapnowanie pola pogłównie na już rosnące pszenżyto.
Myślę by rozsypać wapno w okresie zimowym na śnieg, po zamarzniętym polu i będzie to wapno magnezowe.
Czy jakkolwiek może zaszkodzić to roślinie głównej lub jakkolwiek mogą nastąpić straty samego wapna?
Pole jest równinne, więc spływy raczej mi nie grożą.

Edytowany przez bobi70, 06 grudzień 2012 - 18:50.

• 0

#1255 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8466 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 07 grudzień 2012 - 00:10

Wapnowanie pola Ja tam bym się nie bawił w takie eksperymenty, najlepiej takie zabiegi zawsze przeprowadzać po żniwach na ścierń.
  • 0
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#1256 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3291 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 07 grudzień 2012 - 09:20

Wapnowanie pola jesli pogłównie i chcesz zeby cos dało to tylko kreda jeziorna
  • 0

#1257 Share bobi70

bobi70

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 07 grudzień 2012 - 13:48

Wapnowanie pola To oczywiście wiem.
Mnie nie chodzi o to by teraz na śnieg sypać wapno. Bardziej bliżej wiosny.
Teraz chce je kupić.
Pole jest dość niskie i bywa że jest grząsko. Czasu nawet p żniwach mam strasznie mało. Chciałem dać pogłównie wapno magnezowe. Niech sobie leży na polu. Coś tam się wmyje z deszczem. Raczej nie ulotni się przecież, a działać zacznie po przemieszaniu ścierniska po żniwach. Zimą mam luz czasowy i spokojnie mogę sobie je rozwalić. Mało tego. Bez problemu dopcham się do rozsiewacza, który w pożniwnym okresie jest oblegany.

Edytowany przez milanreal1, 07 grudzień 2012 - 21:48.
cytowanie poprzedniego posta

• 0

#1258 Share seat

seat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów

Napisany 15 grudzień 2012 - 12:32

Wapnowanie pola Koledzy, kopalnia Morawice to ma dolomit ,czy kredę?
  • 0

#1259 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 591 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 15 grudzień 2012 - 15:26

Wapnowanie pola Witam
Przeczytałem wszystkie posty w tym temacie i można się za głowę złapać jeśli chodzi o wasze pytania i odpowiedzi. Szczególnie jeśli chodzi o używanie określeń na wapno .Wapno wapnu nie równe!
Przykład; jeden rolnik pyta drugiego mam takie i takie parametry pola jakie wapno mam rozsiać ? Drugi mu odpowiada ; wysiej tyle i tyle wapna.
I teraz zastanawiam się jaki rodzaj wapna mieli obaj na myśli ??? heh :) Jeden mógł mówić o wapnie tlenkowym , wtedy polecona dawka zniszczy uprawę i wszystkie organizmy żywe w humusie. Jeżeli zastosuje dawkę dolomitu to nie uzyska żadnego efektu. Jeżeli zakupi dawkę nawozu granulowanego to 5 razy przepłaci bo wystarczyło by posiać załóżmy 500kg granulatu na tonę w systemie corocznym. Jeżeli kupi wapno pyliste to pytanie skąd będzie to wapno bo różnice są olbrzymie.
Żeby dobrze się rozumieć należy bezwzględnie przestrzegać poprawnej terminologii.
Na początek proponuje zapoznać się z tekstem poniżej :

TYPY WAPNA UŻYWANEGO W ROLNICTWIE:

-Wapno tlenkowe (inaczej: wapno palone lub wapno budowlane) o wzorze chemicznym CaO uzyskiwane sztucznie w wyniku prażenia kamienia wapiennego. Jest to wapno wysoko reaktywne. Istnieje w tym przypadku realna groźba przewapnowania gleby, gdyż w reakcji z wodą powstaje wodorotlenek wapnia o wzorze chemicznym Ca(OH)2, który jest substancją silnie żrącą. Tego typu wapno ma zawsze postać pylistą suchą w smaku gorzkie , nigdy nie granulowaną gdyż jest to związek chemiczny którego nie da się granulować. Należy też uważać jakie wapno tlenkowe kupujemy ,gdyż może ono zawierać dodatki potrzebne w budownictwie a szkodliwe dla rolnictwa. Jeżeli już stosujemy wapno tlenkowe to mozliwie małe dawki i koniecznie bez domieszek. Cena około 500-600zł tona
-Wapno węglanowe kredowe (inaczej: kreda pylista, kreda pastewna, mączka wapienna , kreda jeziorna, kreda granulowana , wapno granulowane ) o wzorze chemicznym CaCO3 uzyskiwane poprzez kruszenie i mielenie skał wapiennych lub jako kopalina w kopalniach odkrywkowych. Wapno węglanowe występuje w przyrodzie naturalnie w postaci skał wapiennych. Podstawowym problemem jest w tym przypadku różny stopień czystości składu chemicznego oraz stopień rozdrobnienia. Nie każde wapno węglanowe daje dobre efekty jako nawóz! Najlepsze nawozy węglanowe to takie, które są najdrobniej zmielone i nie zawierają zanieczyszczeń ani wody. Łatwo sobie wyobrazić, iż kupując produkt który posiada 70 % czystego składnika, a reszta to zanieczyszczenia takie jak glina i woda, to tak samo jak kupić 100 worków z których 70 to wapno, a 30 woda i glina. Wapna węglanowego CaCO3 nie da się przedawkować wbrew różnym opinią które dotyczą przeważnie wapna tlenkowego CaO. Dobre wapno węglanowe jest białe, suche, pyliste lub granulowane, w smaku miałkie i obojętne, po wsypaniu do wody natychmiast się rozpuszcza tworząc "mleko". (Wapno magnezowe może mieć kolor brunatny). Im większa zawartość węglanów tym lepiej. Najlepsze parametry mają odmiany o zawartości CaCO3 powyżej 90% czyli w przeliczeniu na tlenek około 52-55% CaO. Cena od 30 do 2400zł tona
-Wapno dolomitowe (wapno kopalniane, wapno drobno kruszone) to najgorszy i najmniej reaktywny rodzaj wapna stosowanego w rolnictwie. Jego skuteczność w odkwaszaniu gleby jest często bliska zeru. Niestety rolnicy dają się oszukiwać i często płacą za tego typu produkt duże sumy . Zabieg wapnowania dolomitem jest równie efektywny co wysypanie zwykłego piasku lub kruszonego granitu ,ponieważ struktura dolomitu jest bardzo zbliżona do struktury kwarcu, a więc jest to produkt o strukturze krystalicznej i zupełnie nie rozpuszczalnej w wodzie. Wszystkie doświadczenia i eksperymenty naukowe potwierdzają że dolomit nie podnosi pH i w żaden sposób nie wpływa na przyrost biomasy ani też na żadne inne parametry rośliny!!!! Do tego typu nawozów wapniowych należy Wap-Mag który ma postać granulowaną i rzekomo zawiera magnez. Samemu można ocenić jakość tego typu nawozu, wystarczy wrzucić do szklanki z wodą garść granulek i zamieszać. Jako ciekawostkę dodam że dolomitu używa się prawie wyłącznie w krajach postkomunistycznych , na zachodzie od wielu lat nikt tego typu "kruszywa" nie wysiewa. Cena od 30 do 450zł tona
-Wapno odpadowe (wapno z cukrowni) W zasadzie nie wiadomo co jest za produkt, gdyż w tego typu wapnie zawartość składników może różnić się w zależności od cukrowni i czasu zalegania w magazynie lub na polu. Innymi słowy jest to produkt w którym ciągle zachodzą reakcje chemiczne pomiędzy składnikami, powietrzem i wodą. Cena od 1zł tona mówi sama za siebie.
Mam nadzieję że moje zestawienie okaże się pomocne , zastrzegam, że nikomu nie chce zaszkodzić a moje informację wynikają z mojej najlepszej chęci pomocy w orientacji się we wszechobecnym chaosie i dezinformacji jaka dotyczy tematu wapna i nawożenia wapnem. Proszę o pytania, postaram się rzetelnie odpowiedzieć. :)

• 1
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1260 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 6507 postów

Napisany 15 grudzień 2012 - 17:32

Wapnowanie pola Po pierwsze skąd masz taką wiedzę i tak się udzielasz?
Czym handlujesz?
Co do tych porównań to się zgodzę z tobą, zwłaszcza z tym niby wapnem z cukrowni.
Mam pytanie o tlenkowe. Pamiętam że kiedyś mówili żeby dawać go 3-4 tony na 1hektar, a teraz nie więcej niż 1,5t.
Dlaczego?
Nawet tu na forum jeden napisał że dał z 6 ton i efekt był super.
Ja myślę o 2-3 t/ha
  • 0