Skocz do zawartości

AgroFoto.pl
Logo
Forum rolnicze
Zdjęcie

Wapnowanie pola

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
3606 odpowiedzi na ten temat

#1241 GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2156 postów

Napisany 17 styczeń 2013 - 19:34

Wapnowanie pola Kujawsko pomorskie to inna bajka

Kolega niema pojęcia o lekkich glebach i do tego narażonych na erozje
  • 0

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 18:11
  •  

#1242 KaziU91

KaziU91

Użytkownik

• V.I.P.
  • 70 postów

Napisany 17 styczeń 2013 - 19:53

Wapnowanie pola Mam taki dylemat w sprawie wapna . O to chodzi że chciałbym na wiosnę posiać wapno pod mieszankę jarą . Chciałem was się spytać czy mogę tak zrobić że Orkę zimowa bronuję potem rozsieję wapno zaraz po tym dałbym kultywator, rozsiałbym nawóz pod korzeń . Czekam na odpowiedz czy tak mogę to zrobić !! Pozdrawiam KaziU91

Tematy połączone

Edytowany przez milanreal1, 18 styczeń 2013 - 15:04.

• 0

#1243 pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 321 postów

Napisany 17 styczeń 2013 - 19:57

Wapnowanie pola Zgadzam się problem ze zbytem wapna na kujawach jest o wiele wiele większy niż w innych rejonach Polski, ale to już problem Pana Agronoma-kujawy
  • 0

#1244 Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 560 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 17 styczeń 2013 - 20:01

Wapnowanie pola Koledzy
Jak ktoś z dzaiada pradziada stosuje dolomit na gleby lekkie i nigdy nic innego w życiu nie posiał to na pewno ma duże doświadczenie w kwestii nawozów wapniowych !? ;)
Wybór wapna to w zasadzie dwa główne czynniki :
-efektywność
-ekonomia
  • 0
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#1245 GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2156 postów

Napisany 17 styczeń 2013 - 20:15

Wapnowanie pola Nie z dziada pradziada
30 lat temu wapno było za darmo płaciło się tylko za sianie badanie też było prawie obowiązkowe ,chodził po wsi agronom i pobierał próbki razem z rolnikiem
wozili tylko wapno tlenkowe , teren i ziemia jak pisałem wyżej , po deszczu było widać gołym okiem jak jest wypłukiwane do strumyka

jeszcze jedno w 3 roku po wapnowaniu jęczmień nie chciał rosnąc a po 4-5 latach badanie wychodziło bardzo słabo
Gdy zmienił się ustrój była dłuższa przerwa w wapnowaniu potem trochę z konieczności (Cena ) 1 raz zastosowałem wapno dolomitowe z Morawicy , w strumyku go nie widać ,uprawiam też jęczmień , koniczyna ma sie dobrze a ph tak szybko nie spada badanie robione średnio co 5 lat
  • 0

#1246 pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 321 postów

Napisany 17 styczeń 2013 - 20:18

Wapnowanie pola Zgadza się a to, co pan Agronom-kujawy proponuje nijak nie sprawdza się na glebach lekkich wiec proszę zanim pan znów zacznie wypisywać swoje ciekawe fantazje na temat wapna dolomitowego i nie tylko niech pan z uwaga przeczyta to, co proponuję w linku powyżej a zrozumie pan jak bardzo wprowadza pan w błąd wielu rolników, oczywiście niech to każdy przeczyta to nie będzie miał problemów z zastosowaniem odpowiedniego wapna na swoich glebach Polecam w szczególności panu Agronomowi

Wapno dolomitowe działa podobnie jak rozsiewanie piasku po polu .... warto poczytać ;) http://www.polcalc.pl/?page_id=267 Tutaj jest dużo konkretnych informacji.

Tutaj rzeczywiście można się wiele dowiedzieć o problemach, jakie ma ta firma ze zbytem swojego towaru a cytaty "eksperta Agronoma _kujawy" do złudzenia przypominają cytaty "EKSPERTA" tej firmy a jak to się ma do tego, co jest w publikacji Instytutu Puławy powyżej to już pozostawiam w ocenie Rolnikom, którzy to przeczytają. Pozdrawiam

Nie piszemy posta pod postem

Edytowany przez milanreal1, 18 styczeń 2013 - 14:52.

• 0

#1247 jedrus

jedrus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 131 postów

Napisany 17 styczeń 2013 - 20:22

Wapnowanie pola wg mnie możesz, kultywator powienien dobrze wymieszac wapno z glebą
  • 0

#1248 kryssr

kryssr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 459 postów
  • 9959856
  • Zainteresowania:przeróżne :)

Napisany 17 styczeń 2013 - 20:28

Wapnowanie pola nie ma przeszkód, aby nie było dawane z obornikiem,gnojówką,gnojowicą bo uwstecznia składniki (blokuje jakby i roślina nic z tego nie ma).
  • 0

#1249 fezoi

fezoi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 448 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,rolnictwo,

Napisany 17 styczeń 2013 - 20:55

Wapnowanie pola http://www.agrofoto....apnowanie-pola/
W temacie o wapnowaniu to nie mogłeś zapytać ?
  • 0

#1250 simson2812

simson2812

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 311 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo Konstruowanie

Napisany 17 styczeń 2013 - 20:56

Wapnowanie pola bo chodzi tylko o to aby go zmieszać z ziemia więc jak najbardziej możesz
  • 0
W razie jakich kolwiek pytań pisać na PW. Jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
  •  

#1251 Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 560 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 17 styczeń 2013 - 20:58

Wapnowanie pola W strumyku nie widać wapna ? Super masz obserwacje kolego GORAL1.
A ja ci powiem że nie widać go w strumyku bo to zwykłe drobne kamienie , dlatego go nie widać. :)
A ty kolego pstaszek powtarzasz się i atakujesz "ad persona" co świadczy o tym że skończyły ci się argumenty w obronie dolomitu.
Nawet jak bym był z nasa albo z mosadu to i tak nie zmienia to faktu że dolomitowe kruszonki to oszustwo które nie daje żadnego efektu prócz oprózniania rolnikom kieszeni.
pozdrawiam

Edytowany przez Agronom_kujawy, 17 styczeń 2013 - 21:02.

• 0
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#1252 pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 321 postów

Napisany 17 styczeń 2013 - 21:39

Wapnowanie pola Agronom-kujawy Co do twoich kamyczków i kruszonki jak ty to nazywasz oczywiście masz nadzieje, że ktoś się da na to nabrać, ponieważ oznaczenie wapna mówi nam ze frakcje tego wapna nie powinny być większe niż podane i wcale nie oznacza to ze wapno jest w takiej grubości, co znaczyłoby faktycznie ze to kamyczki, jeśli ktoś miał do czynienia z wapnem dolomitowym to wie, że wygląda ono jak proszek, czyli oznacza to, że to wapno składa się z frakcji od-0 do 0.4 Czy 0.5 Ale największe frakcje nie mogą przekraczać tej górnej granicy i to dotyczy wszystkich pozyskiwanych z skał węglanowych wiec pisanie bzdur o kamyczkach to naprawdę bzdury a dokładna procentową zawartość tych frakcji można sprawdzić żądając certyfikat do danego wapna a co do tego, że jak pan powiedział, że się powtarzam to chce nadmienić ze pan nie przedstawił żadnych argumentu naukowych odnośnie nie działania wapna dolomitowego a tylko powołuje się pan na opinie EKSPERTA z tej firmy, o której jest mowa w tym linku, który zamieściłem powyżej i ciągle powtarza pan cos o jakichś kamyczkach i szklance wody tak jak i ta Firma wiec to pan niema żadnych argumentów a ja panu dałem już wiele, ale pan nie obalił ani jednego z nich za pomocą naukowych badań a jedynie na podstawie firmy, która pan reprezentuje proszę o argumenty naukowe podobno mówił pan ze są jakieś nowe, bo te z Instytutu Puławy to jakieś stare z przed 50 lat wiec proszę ponownie o przedstawienie tych nowych badań Czekam z niecierpliwością, chociaż wiem, że się nie doczekam
  • 0

#1253 Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 560 postów

Napisany 17 styczeń 2013 - 21:49

Wapnowanie pola Kolego Pstaszek
Ja swoją argumentacją i tak cię nie przekonam bo nawet jak ci udowodniłem że test ze szklanką wody jest jak najbardziej testem naukowym i to wg. normy europejskiej to w ogóle się do tego nie odniosłeś i wolałeś przemilczeć, widać nie pasuje ci to do koncepcji.
Po za tym test ze szklanką wody to nie żadna rewolucja, bo już od dawna pisano tego typu metody w poradnikach na temat wapnowania.
Oczywiście tobie ta metoda nie przypadła do gustu bo jasno pokazuje że dolomit jest wapieniem nie reaktywnym , który w wodzie się nie rozpuszcza, do tego pokazuje jak rżnie się rolników na kasę sprzedając zwykłe kamienie na pole .
Pomijam już fakt że wg, naukowych badań które wcześniej w dyskusji przytoczyliśmy i które można znaleźć na stronie tego producenta, (którego zapewniam cię nie jestem ekspertem) 1 tona tlenku wapnia odpowiada 200 tonom dolomitu.

Edytowany przez Agronom_kujawy, 17 styczeń 2013 - 21:50.

• 0

#1254 KaziU91

KaziU91

Użytkownik

• V.I.P.
  • 70 postów

Napisany 17 styczeń 2013 - 22:01

Wapnowanie pola

nie ma przeszkód, aby nie było dawane z obornikiem,gnojówką,gnojowicą bo uwstecznia składniki (blokuje jakby i roślina nic z tego nie ma).

Obornik dawałem pod orkę zimową a tylko na jakieś 0,5 hektara czyli czy mogę dać tam wapno co było gnojone mogę tam teraz dać wapno czyli na wiosnę
Obornik woziłem pod koniec pażdzienik i zaraz orałem . A cała powierzchnia wynosi 3 hektary . POzdrawiam KaziU91

Edytowany przez KaziU91, 17 styczeń 2013 - 22:20.

• 0

#1255 fergusonki

fergusonki

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 460 postów

Napisany 17 styczeń 2013 - 22:04

Wapnowanie pola Wapno powinno być dobrze wymieszane, szczególnie jak dużo go dajesz.
  • 0
Massey Ferguson podbija swiat :D

Moje Stado Ferdków : Massey Ferguson 6480, Massey Ferguson 5475, Massey Ferguson 3125...

#1256 pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 321 postów

Napisany 17 styczeń 2013 - 22:45

Wapnowanie pola Agronom-kujawy Ciągle się powtarzasz i przytaczasz argumenty jakiejś firmy proszę o argumenty jakiegoś instytutu a nie firmy to nie jest podstawą do dyskusji, bo jeśli by tak było to każda firma, która sprzedaje dolomit twierdzi podobnie jak i ta pańska wiec jak już pisałem niema pan żadnych dowodów na to, co pan tu opowiada i niczego jeszcze pan nie udowodnił a tylko sprytnie manipuluje pan słowami pisząc ze cos pan udowodnił za pomocą szklanki i kamyczków rozumie pana argumentacje, ponieważ niema pan żadnej innej tylko to panu pozostało a co do tych 200t, które ciągle pan przytacza to już panu Podałem naukowe wyjaśnienie, dlaczego dolomit w pana szklance nie działa a w glebie ta, jeśli pan chce to mogę to zrobić jeszcze raz powtarzam gleba to nie szklanka wody, na która powołuje się pańska firma czysta żenada
  • 0

#1257 Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • Guests

Napisany 17 styczeń 2013 - 22:49

Wapnowanie pola Ok @Pstaszek nie da się przekonać do Pana argumentów, a Pan nigdy nie przyznał racji, że wapno dolomitowe daje efekty. Ja nie, wiem jak mogę tłumaczyć sobie wzrost średniego plonu, jak nie działanie tych kamyczków, które wysiałem rok wcześniej. Jestem wręcz pewien że one działają, bo wysiewałem je rozsiewaczem o napędzie pasowym i nie wszędzie rozsiewał równo i tuż przed żniwami było widać, gdzie zostało wysiane więcej, a gdzie mniej. Kolejnym argumentem na działanie dolomitu jest miejsce gdzie był rozładowany, w którym drugi rok nic nie rośnie. Moje argumenty o niczym nie świadczą?

Edytowany przez e1leex, 17 styczeń 2013 - 22:56.

• 0

#1258 zbyszek8201

zbyszek8201

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 552 postów
  • 40529443

Napisany 17 styczeń 2013 - 23:05

Wapnowanie pola Popieram słowa @e1leex 2 lata wstecz sąsiad ściągnoł dolomitu kilka ton-niby nie dużo,nie mając typowego rozsiewacza pożyczył ode mnie starego kosa,niestety nie rozsiało się to ruwno-kos rozżucał dosyć wąsko były pasy niepowapnowane i powapnowane...mieszanka zbożowa jaka była tam zasiana była pasami ciemniejsza i pasami blada-widzialne z okna auta. Nie twierdzę że te dolomity,wap-magi itp są świetnymi wapnami,lecz muszą coś działać... Dodam jeszcze że to wapno rozsiewał wiosną po orce zimowej około 3tyg przed siewem zboża.

Edytowany przez zbyszek8201, 17 styczeń 2013 - 23:08.

• 0

#1259 Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 560 postów

Napisany 17 styczeń 2013 - 23:20

Wapnowanie pola ok to może mnie przekonasz . ;)
Jaki miałeś ten wzrost średniego plonu i ile wysiałeś tego towaru ?

Edytowany przez Agronom_kujawy, 17 styczeń 2013 - 23:20.

• 0

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
  •  

#1260 Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • Guests

Napisany 17 styczeń 2013 - 23:27

Wapnowanie pola Wzrost o tonę względem lat poprzednich, wysiałem 5t/ha. Ja podkreślam jeszcze raz nie twierdzę, że kreda nie byłaby lepsza, bardziej efektywna i opłacalna. Będę próbował to zweryfikować i przekonać się na własnej "skórze". ;)
  • 0