Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5904 odpowiedzi na ten temat

#1121 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7798 postów

Napisany 10 sierpień 2012 - 08:32

Wapnowanie pola Raczej w wapnie nie masz więcej niż 60%Cao.
Wiec jak dasz 800 kg a z 3 tony to ile dasz czystego Cao na hektar. i ile taniej to wyniesie.
Za 550 zł za tonę to z Nordcalcu dasz z 5 ton na hektar wapna 50 % gdzie samego Cao dasz 2,5t, a w tym 800kg nawet 60% dasz 480kg Cao

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 16:14
  •  

#1122 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 10 sierpień 2012 - 09:20

Wapnowanie pola granulat dla bogatych :) chwała składom z dziadowskimi marżami. wapno tylko luzem i w dużych ilościach, na zakwaszoną glebę jedno wapnowanie ni epomoże
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

#1123 Share ciastek12

ciastek12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 11 sierpień 2012 - 09:07

Wapnowanie pola Witam. Potrzebuje pilnie opini na temat nawozu ''dolokorn''. W jakiej cenie jest ten nawoz w waszych rejonach? Jakie dawki sie stosuje, czy odkwasza glebe i ogolne opinie. Z góry dziękuje.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1124 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3739 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 11 sierpień 2012 - 09:17

Wapnowanie pola przeciez to najzwyklejszy dolomit tylko zgranulowany z melasa :) http://www.dolokorn....mg/dolokorn.pdf nawet tu napisane ze szybkosc dziłania zalezy od granulacji. wiec jesli jest zrobiony z dosłownie pyłu to szybciej zadziała ale jesli ta granulka to jeden odłamek obtoczony w melasie to szkoda kasy. Nie widze sensu napychania portfeli firmom granulujacym wapno to mija sie z celem. A koszt takiego wapna jest kilkakrotnie wiekszy od kupionego luzem mielonego dolomitu czy innej skały.

Najszybszy efekt osiagniesz siejac krede ale nie pod pług tylko przedsiewnie pod agregat jesli zalezy ci na czasie. Drugim co do szybkosci dziłnia jest czysty weglan ze skał jurajskich odmiana 04 a najwolniej działa weglanowo-magnezowe - dolomit.
Wypraktykowałem ze weglan siany pod pług dał super efekt ale w 2 roku czyli po wyoraniu przyoranego weglanu :)

#1125 Share ciastek12

ciastek12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 11 sierpień 2012 - 12:51

Wapnowanie pola Dziekuje kolego. Bardzo mi pomogłeś.Nie bede sie w to pchal, ponieważ cena tez nie jest mała. A co mozesz mi powiedziec o kredzie ECOGRAN? Wiesz moze jak ształtuja sie jej ceny?

#1126 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3739 postów

Napisany 11 sierpień 2012 - 20:18

Wapnowanie pola ja w ubiegłym roku rozsiałem 4 patelnie kredy z kopalni omya mielnik kosztowała mnie 90zł brutto tona przy odległosci 130km od kopalni. sama kreda kosztuje około 45zł + transport licz 3zł km w obie strony

#1127 Share Pedro

Pedro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 139 postów

Napisany 12 sierpień 2012 - 11:46

Wapnowanie pola bialy2005 a w jakiej dawce stosowałeś i przy jakim Ph?

Edytowany przez Pedro, 12 sierpień 2012 - 11:52.

#1128 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2205 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 12 sierpień 2012 - 12:19

Wapnowanie pola @biały ile tej kredy dawałeś? Potem szło coś jeszcze dla podtrzymania ph?

#1129 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3739 postów

Napisany 12 sierpień 2012 - 16:37

Wapnowanie pola Dawałem około 4t w tym roku nic nie daje ale pewnie w przyszłym dam weglanu ze 2-3 t bo ta kreda zacznie dziłąc dopiero na tegoroczne zasiewy no i troche dziłął juz tam gdzie siałęm jare pod oziminy nie dałą efektu bo ja przyorałem( mój bład). Ph tam gdzie siałem miedzy 3,8-4,5 zaleznie od działki. 2 lata temu siałem weglan 6t/ha i w tym roku były zboza git widac rónice po wapnowaniu takze tez szybko działa i jest tanszy u mnie 72zł/t brutto przy 100t odległosc 220km w jedna strone a kopalni bukowa.

#1130 Share adamgaleon

adamgaleon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 337 postów

Napisany 12 sierpień 2012 - 19:52

Wapnowanie pola Witam wszystkich
muszę teraz wapnować pole bo ph gleby niskie i nie wiem na jakie się wapno zdecydować u mnie w okolicy sprzedają WAP-MAG po 500zł/t lub zamówił bym w Kielcach tylko nie wiem które lepsze oto linki
http://allegro.pl/wa...2548318157.html
http://allegro.pl/wa...2548318141.html
dajcie znać które wybrać i jak stosujecie to jaką ilość na ha
z góry dzięki

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1131 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3739 postów

Napisany 12 sierpień 2012 - 20:00

Wapnowanie pola wap-mag to to samo co w pierwszym linku tylko zworkowane. przy zakupie wapna kieruj sie rozdrobnieniem im drobniejsze tym lepiej. ja bym brał to z drugiego linka czyli weglanowe ale i z jak najmłodszej epoki czyli twardosc. polecam weglanowe białe z epoki jury kopalnie w okolicach kielc np liohst bukowa itd. koszt 22-29netto tona loco kopalnia. Jak to posiejesz nie pod pług a pod agregat to efekt bedzie juz na wiosne.

#1132 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 12 sierpień 2012 - 23:08

Wapnowanie pola

Czyli sianie wapna na ściernie a następnie orka odpada. Według Kolegi lepiej jest zaorać posiać wapno a następnie uprawić pole.

Najlepiej rozsiać na ściernie i zrobić podorywkę, talerzowanie lub inna płytka uprawę ścierniska.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#1133 Share miecho123

miecho123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 179 postów

Napisany 13 sierpień 2012 - 07:53

Wapnowanie pola No to się dogadaliśmy. Ja w tym roku siałem kredę. Słomę opryskałem stalerzowałem po tygodniu posiałem kredę i pobronowałem. Dzisiaj pada ładny deszczyk i wszystko gra.

#1134 Share dralo5

dralo5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 371 postów

Napisany 13 sierpień 2012 - 10:30

Wapnowanie pola A czy można dać pod agregat przed zasiewem rzepaku 2 tony kredy? I wtedy nawożenie fosoforem dać na ściernię pod pług?

#1135 Share adamgaleon

adamgaleon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 337 postów

Napisany 13 sierpień 2012 - 11:18

Wapnowanie pola kolego bialy2005 mam zamiar to wapno siać pod agregat bo będę siał na tym polu buraki, pytam jakie wapno bo wcześniej siałem ten WAP-MAG ale wystąpiły mi na polu place gdzie nic nie urosło jedynie chwasty, zrobiłem badanie gleby i już wiem że tam gdzie były place to ph gleby wynosi 3,8 a w innych miejscach 6,9 więc muszę sypnąć wapnem aby poprawić ph gleby

#1136 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3739 postów

Napisany 13 sierpień 2012 - 11:20

Wapnowanie pola wapno pod agregat napewno bedzie oki bo bedzie wpłukiwane przez wode w gład gleby a nawóz pod pług tez oki :) Mam podobny plan :)

#1137 Share niebieski

niebieski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 13 sierpień 2012 - 11:47

Wapnowanie pola Gdzieś czytałem, że między wapnowaniem a nawozami fosforowymi powinna być przerwa, co najmniej dwa tygodnie, bo fosfor robi się trudno przyswajalne przez rośliny, nie wiem jak to się ma kredy.

#1138 Share wojciechu

wojciechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 204 postów

Napisany 14 sierpień 2012 - 09:03

Wapnowanie pola witam, a co sądzicie o wapnie z cukrowni? u nas w tym roku sialiśmy, ale jedni mówią że to nic nie warte, że po co ziemię na pole wozić, że na nim tylko chwast rośnie (jak leży na pryzmie), ja słyszałem że oprócz wapnia zawiera jeszcze dużo innych makro- i mikroelementów.
hoduję króliki

#1139 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7798 postów

Napisany 14 sierpień 2012 - 10:07

Wapnowanie pola Stosowałem z cukrowni przez dwa lata i więcej tego dziadostwa nie chcę widzieć. Dawałem po 8-10 ton i nie było efektu.
Wapno zawiera jeszcze mikroelementy w bardzo małych ilościach.
Żadnych makro. T ak wyczytałem kiedyś w Top agrze.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1140 Share marek0531

marek0531

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 15 sierpień 2012 - 13:29

Wapnowanie pola Ja zamówiłem wapniak koszelowski i chciałbym się właśnie poradzić was kiedy go rozsiać, aby odrazu działał i czy z nawozami fosforowymi czy w oddzielnych terminach.