Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5869 odpowiedzi na ten temat

#1041 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 11 czerwiec 2012 - 14:33

Wapnowanie pola Tam gdzie badasz ziemie. Czyli w stacji chemiczno rolniczej. W lubelskiej kosztowało mnie 135zł CaO i MgO. Pewnie w Jungu w Puławach też można.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 03:45
  •  

#1042 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 11 czerwiec 2012 - 15:52

Wapnowanie pola Na razie co mogę zauważyć to że żyto wybujało mocno w porównaniu do pola niewapnowanego(na 1 pole specjalnie nie dałem). Na wapnowanym żyto ma 2m, na niewapnowanym 1,5-1,7m.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#1043 Share seat

seat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 173 postów

Napisany 11 czerwiec 2012 - 18:56

Wapnowanie pola Powiedzcie, czy stosowaliście wapno nawozowe węglanowe CaO 50% z kopalni Morawica i czy jesteście z niego zadowoleni?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1044 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3737 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 11 czerwiec 2012 - 19:24

Wapnowanie pola U nas Morawica słynie z dobrego wapna jest bardzo drobno mielone a to podstawa.

#1045 Share lebek5

lebek5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 447 postów

Napisany 15 czerwiec 2012 - 21:21

Wapnowanie pola Panowie skrzyp jest oznaka zakwaszenie ziemi tak? 2 lata temu dawałem wpano tlenkow pow.70%, w tamtym roku też dawałem to samo wapno a skrzypu jak w tym roku to nie było nigdy no masakra same choinki powinno byc chyba coraz mniej nie? co jest nie tak?!

#1046 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 16 czerwiec 2012 - 07:01

Wapnowanie pola Skrzyp rośnie na ziemi zlewnej o nieodpowiedniej strukturze która zazwyczaj występuje przy niskim pH. Może pH podniosłeś ale struktura sie nie poprawiła. Może jakaś nieodpowiednia uprawa? Jakie rośliny siałeś?

#1047 Share lebek5

lebek5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 447 postów

Napisany 16 czerwiec 2012 - 09:19

Wapnowanie pola To co napisaleś to wszystko sie zgadza,zawsze było tam zboże i az tak tego skrzypu nie było wiać w tamtym roku po żniwach opryskałem starane i myślałem że juz poradziłem sobie z tymi choinkami! Teraz są i mają tam być truskawki.

#1048 Share bobytempelton

bobytempelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 16 czerwiec 2012 - 12:48

Wapnowanie pola Ja mam na jednym polu ph6.2 i rośnie mi skrzyp, mój kolega w sadzie ma ok 5.7 i jest totalna łąka ze skrzypu, wali tam wapno tonami, i jak u mnie i u niego wapno nic nie daje, pojmijcie ludzie że chwasty też mają swoją ewolucję, uodparniaja się na herbicydy, a skrzyp na wysokie ph, i może nawet na wapnie rosnąć tyle że słabiej.
Najlepszym środkiem na skrzyp jest chwastox extra w dawce 3-4L/ha, są inne ale droższe.
Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

#1049 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 16 czerwiec 2012 - 13:56

Wapnowanie pola Kiedyś dziadek opowiadał że na skrzyp trzeba zasiać żyto na poplon i jak urośnie razem ze skrzypem to zwałować. Ale nie wiem ile w tym prawdy.

#1050 Share mariuszzz

mariuszzz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 22 czerwiec 2012 - 09:41

Wapnowanie pola Koledzy, wydaje mi się, że mylicie zupełnie rożne wapna.
Wapno posodowe z Inowrocławia zawiera dużo wody, nawet do 50% czyli jeśli przywieźli Wam coś co wygląda jak bardzo mokre błoto to jest to własnie te wapno odpadowe. Pewnie może zawierać jakieś metale ciężkie lub inne paskudztwa ale powinno być w miarę ok. W końcu ktoś je dopuścił do stosowania w rolnictwie. Wapno posodowe ma mało czystego składnika, tylko jakies 20%-30% CaO czyli trzeba go dawac co najmniej 2 razy wiecej niz dobrego wapna prosto z kopalni wapienia.
Ale niedaleko Inowrocławia jest też kopalnia normalnego wapna węglanowego, to przy cementowni Lafarge koło Barcina. Zmielona skała wapienna z kopalni wygląda jakby szary piasek czy żwirek i ma około 50% CaO.Wapno z kopalni powinno być suche, chyba ze zmoknie na hałdzie na deszczu ale i tak będzie wyglądało dużo lepiej niz te posodowe. Znalazłem nawet fotki z tej kopalni:
http://fotoforum.gaz...11,0,2.html?v=2

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1051 Share mp255

mp255

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 197 postów

Napisany 25 czerwiec 2012 - 19:43

Wapnowanie pola Cześć.
Mam taka sprawe.Chce siac wapno magnezowe w tym roku i mam kilka pytań.
-Gdzie kupić wapno za rozsądna cenę.
-Ile musze zasiać na hektar
-Czym najlepiej rozsiać.Gnojara lejek czy moze piast którego musiał bym wypozyczyć i za ile.
-Kiedy siać.
-Na jaka głebokosc przyorać.
-Czy mógłbym i czy zdażyłbym zasiać jeszcze gorczyce na poplon czy raczej nie.
Czytałem gdzies ze gnoju nie mozan mieszac z wapnem wiec bedzie lezec na nastepny rok.
Jest tego gnojstwa 15 ha i musi byc koniecznie zasianie gdyz przez pare lat nie dopieszczania ziemi powychodziły gdzie niegdzie place na ktorych nic nie rosnie przez nie dobor magnezu.
Czekam na odp.
Jeśli pomogłem daj zieloną strzałkę ;) Z góry dzięki

#1052 Share bobytempelton

bobytempelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 25 czerwiec 2012 - 22:36

Wapnowanie pola Ja daje obornik co 2-3 lata nierzadko z wapnem i nie widze różnicy, daje w tej chwili tylko wapno defekacyjne prasowane z cukrowni ok 10t/ha (420zł/24t) efekty rewelacyjne, dawałem z kopalni to do dziś się nie rozpuściło, i wzrost ph mikry.
Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

#1053 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3737 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 25 czerwiec 2012 - 22:39

Wapnowanie pola pewnie mieszkasz blisko cukrowni :) bo w tym wapnie to głowny koszt stanowi transport .

#1054 Share dralo5

dralo5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 371 postów

Napisany 25 czerwiec 2012 - 23:00

Wapnowanie pola Mam miejscami place że pszenica czy nadchodzi czas krzewienia to zżółkła i wygineła miejscami na jednym kawałku. Moje pytanie bo nie robiłem jeszcze badania czy to złe ph czy brak magnezu? Bo nie wiem czy dać samo węglanowe czy z magnezem.

#1055 Share PK007

PK007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 27 czerwiec 2012 - 16:09

Wapnowanie pola zawsze lepsze to z magnezem jak masz taką możliwość to siej to z magnezem

#1056 Share M4t3usz

M4t3usz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 282 postów
  • Zainteresowania:Wszelako rozmaite :)

Napisany 27 czerwiec 2012 - 16:19

Wapnowanie pola @dralo5 Napewno b.niskie ph, tak jak umnie. Jest pole na którym są takie place i z badań wynika, że jest tam najmniejsze ph bo 4.02 a zawartość Mg Bardzo wysoka. Na szczęście w tamtym roku wywapnowałem :)

Edytowany przez M4t3usz, 27 czerwiec 2012 - 16:20.

#1057 Share dralo5

dralo5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 371 postów

Napisany 27 czerwiec 2012 - 22:43

Wapnowanie pola No to teraz pytanie lepsze samo węglanowe 50%CaO bez magnezu w dawce startowej 3 t/ha czy dać tlenkowe 60% CaO 1 t/ha? Niby reaktywność mają oba ponad 90%.

#1058 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 27 czerwiec 2012 - 23:49

Wapnowanie pola Na lekkie weglanowe, na cięzkie tlenkowe. Przy mocno zakwaszonej glebie takie wapnowanie rewelacyjnych wyników nie da.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#1059 Share dralo5

dralo5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 371 postów

Napisany 28 czerwiec 2012 - 09:24

Wapnowanie pola Ale to ma być w tym roku takie dawki a na drugi rok kolejne wapnowanie. Pod pszenicę ozimą dawać wapno węglanowe pod agregat przed sianiem czy na ściernisko i głeboka orka?

Edytowany przez dralo5, 28 czerwiec 2012 - 09:25.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1060 Share niebieski

niebieski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 28 czerwiec 2012 - 12:41

Wapnowanie pola Wapnowanie samej górnej warstwy to niewielki pożytek, a sianie, co najmniej dwa tygodnie po wapnowaniu. Najlepiej na ściernisko i przeorać, i tak, co roku, nie wapnuj tylko pod rzepak, bo nie lubi świeżo wapnowanej ziemi. Ja tak robię.