Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5901 odpowiedzi na ten temat

#961 Share Soulshakin

Soulshakin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 22 marzec 2012 - 09:59

Wapnowanie pola Nie che mi sięrozpisywać ale to jest najważniejsze co powinno interesować ludzi jeśli chodzi o dawkę CaO

Dodam jeszcze
-gleby lekkie - wapno węglanowe - wolno działające
-gleby ciężkie - wapno tlenkowe - szybko działające
Dodany obrazek

Edytowany przez Soulshakin, 22 marzec 2012 - 10:03.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 23:39
  •  

#962 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 24 marzec 2012 - 19:31

Wapnowanie pola Ale trzeba też zwrócić uwagę na to iż wapno najlepiej dawać na ściernie a potem wykonać podorywkę... nie wystarczy 1 zabieg ( przypuścmy mamy wysiać 4 tony wapna .. wysiejemy i zaorzemy i gitara) to jest złe rozumowanie. Aby coś uzyskać wapno co rok trzeba stosować ( lepiej dawać co rok po mniej niż na raz a dużo) dając dużą ilość przesuszymy ziemię. polecam wykonać badania ziemi na poszczególnych działkach to dowiecie się co i w jakich ilościach trzeba uzupełnić, bo wskaźnik wyżej podany to tylko przypuszczenie. O ptymalny zakres pH dla maksymalnego plonowania większości roślin uprawnych mieści się w przedziale 5,5-6,0,a dla roślin wrażliwych (buraki, jęczmień,koniczyna, lucerna, groch, bobik) – od 6,0do 7,0 (bliżej górnej granicy). Mniej wrażliwe na zakwaszenie (optymalne pH 5,1-5,5) są: żyto, ziemniaki, łubin żółty, .Określenie dawek wapnia zależy od kategorii agronomicznej gleby (bardzo lekka, lekka,średnia, ciężka) W praktyce masa wapna do wywiezienia na pole jest o wiele większa. Wynika,że zapotrzebowanie wynosi np. 3,5 t CaO,a zastosowane będzie wapno o zawartości 50% CaO, to na 1 hektar trzeba dostarczyć 7 ton masy towarowej. Bezpośrednio przed wapnowaniem i po nim nie należy też stosować nawozów fosforowych i azotowych, ponieważ następują wówczas straty azotu na skutek ulatniającego się w wyniku przemian glebowych amoniaku,a fosfor staje się niedostępny dla roślin. Przerwa pomiędzy wapnowaniem a nawożeniem powinna trwać przynajmniej 4-6 tygodni. Nie wolno również łączyć wapnowania z wywozem obornika.

>> Zapraszam na fanpage<<
https://www.facebook.com/psrka710

#963 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 24 marzec 2012 - 21:45

Wapnowanie pola A gdzie cudzysłów zgubiłeś? Bo książkę przepisałeś idealnie :P
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#964 Share ahme999

ahme999

Leniwiec

• Members
  • PipPipPip
  • 848 postów

Napisany 24 marzec 2012 - 22:42

Wapnowanie pola @milanrael: ale @piotr dobrze gada:) dwa przedostatnie posty to takie "kompendium wiedzy" o wapnowaniu.

@soulshakin: możesz mi jeszcze dopowiedzieć czy dawki wapna z drugiej tabelki to dawki uzupełniające do poziomu ph 7 czy podnoszące ph o 1 jednostę w skali?
-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

#965 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 24 marzec 2012 - 23:54

Wapnowanie pola Wiesz ten tekst widziałem tyle razy w życiu, poza tym wszędzie można go znaleźć.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#966 Share Soulshakin

Soulshakin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 25 marzec 2012 - 09:26

Wapnowanie pola

@milanrael: ale @piotr dobrze gada:) dwa przedostatnie posty to takie "kompendium wiedzy" o wapnowaniu.

@soulshakin: możesz mi jeszcze dopowiedzieć czy dawki wapna z drugiej tabelki to dawki uzupełniające do poziomu ph 7 czy podnoszące ph o 1 jednostę w skali?

Dawki wapna w 2 tabelce doprowadzają glebę do stanu optymalnego.

Jednak stan optymalny to nie jest zawsze to samo Ph, tak na glebie ciężkiej 5,5 to już jest bardzo źle jednak na glebie b.lekkiej to już jest normalna sprawa, także szacunkowo na glebach lekkich optymalne Ph będzie w granicach 5,5-6 tak na bardzo ciężkich to 7.

#967 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 25 marzec 2012 - 09:56

Wapnowanie pola Wiesz zgodzę się przepisałem, nie wszystko ale przepisałem. Niby wszyscy to wiedzą a mała ilość rolników się do tego stosuje jeżeli w ogóle stosuje wapnowanie

>> Zapraszam na fanpage<<
https://www.facebook.com/psrka710

#968 Share wodzu_33

wodzu_33

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 25 marzec 2012 - 11:15

Wapnowanie pola lepiej przepisać coś mądrego, niż głupiego coś wymyślać :D

#969 Share sobuciak

sobuciak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 27 marzec 2012 - 18:48

Wapnowanie pola

Dawki wapna w 2 tabelce doprowadzają glebę do stanu optymalnego.

Jednak stan optymalny to nie jest zawsze to samo Ph, tak na glebie ciężkiej 5,5 to już jest bardzo źle jednak na glebie b.lekkiej to już jest normalna sprawa, także szacunkowo na glebach lekkich optymalne Ph będzie w granicach 5,5-6 tak na bardzo ciężkich to 7.

"doprowadzają glebę do stanu optymalnego" tu się nie zgodzę to są daweczki najbardziej racjonalne pod względem ekonomicznym i praktycznym (jak najwięcej pomóc, czyli podnieść pH i jak najmniej zaszkodzić czyli ograniczyc straty wapna i drastyczne zmiany w środowisku glebowym) MOGĄ doprowadzić do optymalnego pH ale przy niskim odczynie gleby zazwyczaj tak się nie dzieje, (pomijam już fakt różnarodności satanowisk glebowych) najrozsądniej sprawdzić po dwóch latach od solidnego wapnowania na ile podskoczył nam odczyn.

#970 Share lolek1

lolek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów

Napisany 01 kwiecień 2012 - 11:40

Wapnowanie pola Ponoć nie można łaczyc wapnowania z obornikiem no ale ja otym nie wiedziałem i rozwiozłem obornik przyorałem go a pozniej po zoranym polu wysiałem wapno czy bardzo zle zrobiłem? prosze o odpowiedz

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#971 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 01 kwiecień 2012 - 12:10

Wapnowanie pola Nie no jak zaorałeś to nie tak bardzo źle. Najgorzej jakbyś wysypał wapno bezpośrednio na obornik. No i oczywiście zależy jakie wapno.

PS : za swoje płaciłem 135 do Lubelskiego.

#972 Share renault

renault

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 176 postów

Napisany 01 kwiecień 2012 - 12:31

Wapnowanie pola

Daj jakiegoś tlenkowego tylko nie dużo. Jak tlenkowe palone to mysle tona starczy z powodzeniem.

Co mylicie o wapnie tlenkowo magnezowym 60% CaO, 30%MgO? Stosowal ktoś?

to wapno nadaje się tylko na ściernisko
jak chcesz siać pod zboże to węglanowe lub wapno koszelowskie.
zastosowanie wapna tlenkowego przed siewem powoduje uwstecznienie azotu i fosforu.
może również ograniczać wschody.

#973 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 01 kwiecień 2012 - 12:45

Wapnowanie pola dokłądnie ze względu na agresywną forme działania i intensyfikację przemian chemicznych w glebie
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

#974 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 01 kwiecień 2012 - 13:06

Wapnowanie pola No wiadome że pali pruchnice i wysusza glebe ale to oczywiście zależnie od warunków. Choć ostatnio słyszalem że to uwstecznia fosfor to mit. Słyszałem że 1kg tlenku wapnia pobiera 560l wody na przekształcenie sie w CaOH ( albo Ca(OH)2) już nie pamiętam z chemii jaką wartościowość ma Ca :)
Na wiosne na zamarzniętą glebe na poplon pod buraki dałem wapna 46% CaO i 46%MgO ok 500-800kg na ha. Zobaczymy efekty. Ale wiem że powinienem dużo wcześniej zawapnować.

#975 Share lolek1

lolek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów

Napisany 01 kwiecień 2012 - 13:28

Wapnowanie pola Za bardzo niewiem jakie to wapno ale z kopali Jażwica jest takie jasno zółtawe podobne z daleka do zwiru.

#976 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 01 kwiecień 2012 - 13:30

Wapnowanie pola Co do uwsteczniania się fosforu to gdzieś już o tym czytałem i ten proces ma mieć miejsce przez okres 2 tygodni od wapnowania. W ciągu tego czasu nie powinno się stosować nawozów fosforowych.Gdzie to wyczytałem to już nie pamiętam,może słynny wujek mi kiedyś przypomni.

"Nie powinno się stosować wapna w bliskim odstępie czasu z nawozami organicznymi, głównie z obornikiem i gnojówką. Następuje wówczas przyspieszony rozkład obornika i zwiększają się straty azotu w formie amonowej. Podobnie jest ze stosowaniem nawozów mineralnych, głównie azotowych i fosforowych. Im dłuższy okres od wapnowania do stosowania tych nawozów, tym lepiej."

Źródło-http://www.kpodr.pl/index.php/produkcja-rolinna/42-inne/290-kilka-uwag-o-wapnowaniu

Edytowany przez KRISTOFORn, 01 kwiecień 2012 - 13:40.

#977 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 01 kwiecień 2012 - 13:34

Wapnowanie pola chyba że przyoramy wapno albo będzie dużo deszczu po wapnowaniu. Czy sie myle?

#978 Share danield28

danield28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 645 postów

Napisany 01 kwiecień 2012 - 14:28

Wapnowanie pola Silva ale CaO jak i CaCO3 przekształca się do wodorowęglanów i to one odpowiadają za odkwaszanie gleby... Pozdrawiam

#979 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 01 kwiecień 2012 - 15:09

Wapnowanie pola A nie wodorotlenki wapnia? Wg wzorów:

Reakcja termiczna rozkładu wapnia:
CaCO3-> CaO+ CO2

Przeprowadzenie „gaszenia” wapna palonego .
CaO + H2O = Ca(OH) 2

Czyli wapno tlenkowe po prostu nie musi przechodzić pierwszego etapu. Myle się?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#980 Share danield28

danield28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 645 postów

Napisany 03 kwiecień 2012 - 12:53

Wapnowanie pola Reakcja termiczna zachodzi w wysokiej temperaturze dlatego rozkład CaCO3 ----> CaO + CO2 w środowisku glebowym nie jest możliwy...

Mechanizm odkwaszający:

CaO + H2O + 2CO2 -----> Ca(HCO3)2

CaCO3 + H2O + CO2 -----> Ca(HCO3)2

Następnie związek Ca(HCO3)2 -----> Ca(2+) + 2HCO3(-) bierze udział w wymianie jonów w KS... Pozdrawiam ;)

Edytowany przez danield28, 03 kwiecień 2012 - 12:54.